آب و هوا

توضیحات

ویرایش
چناران از شهرستانهای خراسان رضوی است که در شمال استان خراسان رضوى قراردارد
این شهرستان شامل بخش مرکزى به مرکزیت چناران و بخش گلبهار به مرکزیت گلبهار است
مهم‌ترین کوه این شهرستان، کوه رادْکان و مهم‌ترین رود آن کَشَف‌رود است
دریاچه چشمه‌سبز، به مساحت حدود پانزده هکتار، در همین شهرستان و در 23 کیلومترى جنوب روستاى گلمکان واقع است
نام این ناحیه در گذشته‌های بسیار دور ...مشاهده کامل متن «رادکان» بوده و سپس «ارداک» خوانده شده و ظاهرا از سال 1338 خورشیدی به چناران تبدیل یافته و مرکز آن رادکان تعیین شده است.
از آن جا که در دوران پیش از اسلام و هم چنین سده‌های نخست اسلامی «رادکان» بسیار آباد و پر رونق بوده و یکی از شهرهای چهارگانه توس به شمار می‌رفته و مردانی جوانمرد، نیک اندیش و شجاع داشته است، آن را «رادکان» به معنی جایگاه جوانمرد خوانده‌اند.
واژه «ارداک» نیز دارای معانی گوناگونی چون مکان مردان بزرگ، قرارگاه سپاهیان‌و نیز نام شخصی خاص است. بنای ارداک (چناران) را به اردا، موبد اردشیر بابکان، که پارسیان او را پیامبر دانسته اند و پدرش ویراف بوده نسبت می‌دهند.
شاید این موبد، موکل آتشکده این ناحیه بوده و به همین جهت به آن ارداک گفته اند
تمامی سرزمین خراسان، از جمله ناحیه چناران در روزگار خلفای راشدین گشوده شده و پس از آن، امویان و عباسیان بر آن حکومت کرده اند.
در 129 هـ . ق، ابومسلم خراسانی از شهر مرو برخاست و خراسان از جمله رادکان و چناران را گشود. سپس طاهریان، صفاریان سیستان، سامانیان، غزنویان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان بر این دیار حکم رانده اند.
آلب ارسلان سلجوقی در سال 463 هـ . ق، فرزند خود ملکشاه را به ولیعهدی خویش برگزید و از خوارزم به رادکان آمده بزرگان، حاکمان و سرداران را در آن جا گرد آورد.
وی با ساختن تختی از زر سرخ فرزند و ولیعهد خویش را بر فراز آن نشانید و فرمان داد که بار دیگر، امیران و بزرگان با او بیعت کنند.
با چیره گی مغولان بر سراسر خراسان در سال 617 هـ . ق، سنتبای بهادر به دستور چنگیز مغول در 617 هـ . ق، از راه توس، رهسپار رادکان شد و چون از النگ رادکان (چمن رادکان) خوشش آمد، آسیبی به ساکنان آن نرسانید؛ تنها شماری سرباز در آن جا گذاشت و رهسپار خبوشان (قوچان) شد.
بر اساس منابع تاریخی، هلاکوخان مغول نیز چند گاه به رادکان و چناران آمده و در آن جا اردو زده است. از سال 641 هـ . ق، به بعد نیز حکومت‌های بزرگ و کوچکی چون ملک کرت در هرات، امراء سربداری (737 هـ .
ق) در سبزوار، طغا تیموریان (737 هـ . ق) در جرجان، امراء جغتایی (769 هـ . ق) در بلخ، تیموریان (781 هـ . ق) و نیز اوزبک‌ها و صفویان بر این سرزمین حکومت داشته اند.
شاه عباس بزرگ صفوی (996- 1038 هـ . ق) برای جلوگیری از تاخت و تاز ترکان و اوزبکان، کردان جنگجو را از ولایت‌های باختری ایران به خراسان کوچ داد و پنج ولایت کرد نشین در مرز، از استرآباد تا چناران تشکیل داد.
نادرشاه افشار (1148- 1160 هـ . ق)، در روزگار فرمانروایی خود، خراسان، از جمله چناران را در دست داشت و جانشینانش تا سال 1217 هـ . ق، بر این سرزمین حکومت کردند.
نادرشاه در چناران، مرکزی برای پرورش اسب ایجاد کرده بود، که از نژاد اسب عربی و مادیان خراسانی، بهترین اسب را پرورش می‌دادند. پس از افشاریان، تا سال 1248 هـ .
ق، سرزمین پهناور خراسان به گونه ملوک الوایفی اداره می‌گشت و چندین طایفه از کردان، بر بخشی از آن، از جمله چناران و قوچان حکومت می‌کردند. ناصرالدین شاه قاجار نیز دوبار در فاصله سال‌های 1283 و 1300 هـ .
ق به رادکان آمده و در این زمان حاکم آن، محمد رضا خان رادکانی بوده و چناران تابع بلوک رادکان بوده است.

به دلیل وجود رودخانه‌ی کشف رود در چناران بارندگی زیاد و زمین حاصل‌خیز است و کشاورزی رواج کامل دارد. آب کشاورزی از رودخانه، چاه و کاریز تأمین می‌شود.
مهم‌ترین فرآورده‌های کشاورزی منطقه چغندرقند، گندم، جو، و تره بار هستند
دام‌داری نیز از کارهای مهم مردم بوده و بیش‌تر درکنار کشاورزی رایج است.
هوای چناران معتدل و خشک است
اسم این شهرستان طبق نوشتارهای موجود به سه جهت به چناران معروف و نامیده شده است.
1- چناران از نام درخت چنار که در این ناحیه بسیار می‌رویند گرفته شده است.
2- از نام رودخانه ای به همین نام که یک شاخه از آن از کوههای اخلومد و سیدآباد و شاخه دیگر رود از ارتفاعات روستای فریزی سرچشمه می‌گیرد.
و در یک نقطه به هم می‌رسند به نام چناران معروف بوده است گرفته شده است.
3- چناران به معنای مکانی که زنان حنا به دست و پا می‌مالند.

منبع:
http://www.sabteahval-kh.ir/chenaran/tabid/2191/Default.aspx
http://www.encyclopaediaislamica.com/madkhal2.php?sid=5563
http://chenarancity.blogfa.com/
http://golshn12.blogfa.com/post/598
http://khorasanrazavi3000.blogfa.com/post-7.aspx
چشمه سبز

چشمه سبز

"چشمه سبز" در حدود 15 کیلومتری شهر چناران و 60 کیلومتری غرب مشهد در دامنه کوه‌های به هم پیوسته بینالود قرار گرفته است، پیدایش دریاچه در مورد منشا وژنز آن اظهار نظر چندانی صورت نگرفته و ابهاماتی چند وجود دارد. حوضچه این دریاچه از سنگهای متاپولیتی با دگرگونی ضعیف معروف به اسلیت و فیلی...

اطلاعات | نقشه
مسجد جامع رادکان

مسجد جامع رادک...

بنای تاریخی – مذهبی "مسجد جامع رادکان" در 15 کیلومتری شمال غرب چناران در حاشیه خیابان اصلی روستای رادکان واقع شده است. این مسجد که مربوط به اواخر دوره تیموریان و اوائل دوره صفوی است، شامل یک شبستان ستون‌دار و حیاطی مستطیل شکل می‌باشد، شبستان مسجد با وسعت تقریبی 3300 متر مربع دارای 12 س...

اطلاعات | نقشه
بند اخلمد

بند اخلمد

سد اخلمد معروف به سد تیموری (سلطان حسین بایقرا آخرین پادشاه تیموری) در 17 کیلومتری جنوب غربی شهر چناران و 5 کیلومتری شمال روستای "اخلمد" و در مسیر رودخانه اخلمد قرار دارد. بند اخلمد از جمله بناهای ساخته شده توسط سلطان حسین بایقرا آخرین پادشاه تیموری است که با توجه به نحوه ساخت و مقایب...

اطلاعات | نقشه
آبشار اخلمد

آبشار اخلمد

آبشار اخلمد نام آبشاری است در استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران و در شهرستان چناران میباشد که در ۲ کیلومتری روستای قدیمی اخلمد و 84 کیلومتری جنوب غربی شهر مشهد و در دل کوههای بینالود جریان دارد و و از میان روستا عبور می‌کند. دهنه اخلمد در 75 کیلومتری مشهد و 15 کیلومتری چناران و کنا...

اطلاعات | نقشه
بلغورخانه و آرامگاه شیخ عبدالرحمن گهواره‌گر

بلغورخانه و آر...

بنای بلغورخانه در فاصله 30 متری شمال شرقی بنای مزار عبدالرحمن گهواره‌گر که از عرفا و صوفیان قرن هشتم هجری می‌باشد، قرار دارد. به نظر می‌رسد زوار برای رسیدن به بالای تپه ابتدا به این مکان وارد شده و آنگاه از راه پله‌ها یا مسیر شیب‌داری به طرف مزار بالا می‌رفته است. بررسی نوع ساختار مع...

اطلاعات | نقشه
چشمه گیلاس ( گلسب )

چشمه گیلاس ( گ...

چشمه گیلاس از مناطق ییلاقی شهرستان چناران و روستایی از توابع بخش گلبهار است که با هوای خنک و پاکیزه خود تابستان‌ها همچون مامنی برای گردشگران و طبیعت دوستان است. نام قدیمی این مکان "گلسب" بوده و در فاصله تقریبا 25 کیلومتری چناران و 50 کیلومتری شمال غربی مشهد و 21 کیلومتری غرب آرامگاه ...

اطلاعات | نقشه
دره اجنه

دره اجنه

در 17 کیلومتری جنوب غربی شهرستان چناران و 60 کیلومتری شهر مشهد ، دره ای به نام " دره اجنه " با ارتفاع 1440 متر از سطح دریا قرار دارد. این دره از جمله دره‌های فرعی " دره اخلمد " واقع در روستای اخلمد از توابع شهرستان چناران استان خراسان رضوی به شمار می‌رود. اخلمد یکی از زیباترین مکان‌...

اطلاعات | نقشه
روستای فریزی

روستای فریزی

فریزی نام روستایی در 75 کیلومتری جنوب غربی مشهد و 18 کیلومتری جنوب شهر گلبهار در سرسبزترین دره‌های بینالود است. براساس کتیبه حاشیه یکی از کتب ادعیه، نام فریزی قبل از تاخت وتاز مغولان به نام"ذی امان"یا"ذی امران"بوده است. به این مطلب در کتاب منتهی الامال جلد2هم اشاره شده است ، یعنی زمانی...

اطلاعات | نقشه

روستای بقمچ

روستای بقمچ (boghmech) مرکز دهستان بقمچ از توابع شهرستان چناران استان خراسان رضوی است.
روستای بقمچ در فاصله ۳۶کیلومتری شمال شهرستان چناران قرار گرفته و فضایی سبز با خانه‌های کاه گلی دارد.
دهستان بقمچ در فاصله ۳۶کیلومتری شهرستان چناران می‌باشد. از شمال به محدوده شهرستان درگز، از شرق به شهرستان ... ادامه مطلب
روستای بقمچ

روستای بقمچ

ستای بقمچ مرکز دهستان بقمچ از توابع شهرستان چناران استان خراسان رضوی است.
روستای بقمچ در فاصله ۳۶کیلومتری شمال شهرستان چناران قرار گرفته و فضایی سبز با خانه‌های کاه گلی دارد.
دهستان بقمچ در فاصله ۳۶کیلومتری شهرستان چناران می‌باشد. از شمال به محدوده شهرستان درگز، از شرق به شهرستان مشهد، از غرب ... ادامه مطلب
روستای بقمچ

بلغورخانه آرامگاه شیخ عبدالرحمن

در تور مشهد اگر مایلید از دیدنی‌های مشهد در اطراف مشهد دیدن کنید بلغورخانه آرامگاه شیخ عبدالرحمن دیدن کنید . این مکان از آثار تاریخی مشهد است که نوجه گردشگران را بخود جلب میکند . در سفر مشهد به شهر چناران بروید و از نزدیک این بنای زیبا را ببینید .
بلغورخانه آرامگاه شیخ عبدالرحمن مربوط به دوره صفوی ... ادامه مطلب
بلغورخانه آرامگاه شیخ عبدالرحمن

مهدی بیژنی

مهدی بیژنی پنجشنبه 28 آبان 94 - 07:01

عالی بود

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره چناران

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید