توضیحات

ویرایش
شهرستان بویر احمد در شمال خاوری استان کهگیلویه و بویر احمد واقع شده و مرکز آن نیز شهر یاسوج است.
مردم این منطقه به زبان فارسی با گویش لری سخن می‌گویند و به علت کوچ قبایل و عشایر ایل بزرگ بویر احمد، جمعیت شهر در نوسان است.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان بویر احمد یکی از شهرستان‌های استان کهگیلویه و بویر احمد، در خاور این استان واقع شده است. این شهرستان از شمال به استان ...مشاهده کامل متن href="/tourstate/12/اصفهان">اصفهان، از خاور به استان فارس، از باختر به شهرستان کهگیلویه و شهر دهدشت و از جنوب به شهرستان نورآباد از استان فارس محدود می‌شود.
مرکز این شهرستان شهر یاسوج است که در 51 درجه و 36 دقیقه‌ی درازای خاوری و 30 درجه و 40 دقیقه پهنای شمالی و ارتفاع 1870 متری از سطح دریا واقع شده است.
در سرشماری سراسری سال 1375 جمعیت این شهرستان 263 212 نفر برآورد گردیده که از این تعداد 133 69 نفر در مرکز شهرستان زندگی می‌کنند.
مسیرهای ارتباطی و دسترسی به این منطقه عبارتند از:
- راه یاسوج- اردکان به درازای 80 کیلومتر به سوی جنوب خاوری
- راه یاسوج – سمیرم به درازای 160 کیلومتر، به سوی شمال که یاسوج از راه میمند به سمیرم و از همین راه به اصفهان متصل شده است.
- راه یاسوج – بروجن به سوی شمال باختری به درازای 280 کیلومتر که یاسوج را از راه میمند، به بروجن پیوند می‌دهد.
- راهی به درازای 72 کیلومتر به سوی جنوب که از این راه یاسوج به نور آباد- دو گنبدان پیوند یافته است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
نام محلی یاسوج، «یاسیج» یا «یاسیگ» به معنی «محل و ماوای یاس» بوده است که در کنار رود بشار در دامنه قله دنا قرار دارد.
برخی عقیده دارند که «یاسیج» معرف سرزمینی می‌باشد که گل یاس فراوان در آن می‌روییده و برخی نیز بر این باورند که یاس نام قبیله ای از مردم یا مردمانی بوده است.
پیش از ایجاد شهر یاسوج در 6 کیلومتری آن، شهرک قدیمی به نام «تل خسرو» قرار داشت که زمانی مرکز نفوذ خان‌های بویر احمد علیا بود که جز تپه‌های پراکنده روستایی کوچک، اثری دیگر از آن قدیمی باقی نمانده است.
«تل خسرو» بیش از دوهزار سال قدمت دارد. احداث ابنیه معاصر در پیرامون آن از سال 1309 شمسی شروع و تا سال 1323 ادامه یافته و پس از آن متروک شده است. یکی از عوامل ایجاد شهر، وضع مساعد جغرافیایی و طبیعی این محل است که آب و هوا و خاک مناسبی دارد و از فضاهای تفرجگاهی از جمله جنگل‌های سر سبز بلوط، دره ها، کوه‌ها و منابع آب کافی برخوردار می‌باشد.

صنایع و معادن
بعد از این که یاسوج به مرکز استان کهکلویه و بویر احمد مبدل شد و اقداماتی جهت پایه ریزی شهر مدرن به عمل آمد، با احداث کارخانه قند یاسوج که مهم‌ترین صنعت این شهرستان می‌باشد بر رونق و وسعت شهر افزوده و مراکز متعدد کشاورزی نمونه در آن ایجاد شد.
هم چنین معادن و کان‌های زیادی در این شهرستان وجود دارد که می‌توان سنگ، گچ، سنگ آهک و سنگ ساختمانی را نام برد. .
کشاورزی و دام داری
شغل عمده و اول مردم این سرزمین دام‌داری است و کشاورزی نیز در کنار دام‌داری انجام می‌گیرد.
آب کشاورزی از رودها، چشمه ها، کاریز‌ها و چاه‌های پیرامون آن تامین می‌شود. از عمده محصولات کشاورزی یاسوج می‌توان گندم، جو، چغندر قند، برنج، تره بار، گردو، بادام، انگور را نام برد.
دام و فرآورده‌های لبنی از مهم‌ترین تولیدات دامی این منطقه به شمار می‌روند.
صنایع دستی در این منطقه به علت وجود کشاورزی و دام‌داری دارای اهمیت زیادی است.
قالیچه‌بافی، جاجیم‌بافی و جوال‌بافی از مهم‌ترین صنایع‌دستی این شهرستان به شمار می‌رود.
تل خسروی، تل مهره ای، تپه دم چنار، تپه ملا کانیه (کوشک ملا کانیه)، تل شهداء، قبرستان پای چل، بقعه امام زاده حسن،بقعه امام زاده قاسم، بقعه امام زاده پهلوان،امام زاده عبدالله، تخت شاه نشین (پایه پل)، آثار تنگ سروک و پل‌های پاتاوه از جمله دیدنی‌های شهرستان بویر احمد محسوب می‌شوند.
منبع :http://www.sabteahval.ir/
http://yasuj.ichto.ir/
www.ghatreh.com