توضیحات

ویرایش
جزیره سامویی یکی از بی نظیرترین نقاط کشور تایلند است که در ناحیه ای بکر و گرمسیری با سواحل شنی سفید و آب‌های درخشان در خلیج تایلند واقع شده است.
نام کامل این جزیره کو سامویی است که کو در زبان تایلندی به معنای جزیره و سامویی نیز در زبان چینی به معنای بهشت امن است. بیشتر مساحت این جزیره را جنگل فرا گرفته و از شرق به غرب آن رشته کوهی کشیده شده است.
بزرگترین و شلوغ‌ترین ساحل سامویی، ساحل چاونگ Chaweng و لامای ...مشاهده کامل متن Lamai است که در شرق این جزیره قرار دارند و دارای هتل ها، رستوران‌ها و سرگرمی‌های زیادی هستند.
در عین حال شمال این جزیره نیز دارای سواحل آرام و پرطرفداری است که باپت Bophut و منام Maenam از جمله این سواحل هستند.
برخلاف سایر جزایر تایلندی مثل پوکت، جزیره سامویی بسیار ناهموار و کوهستانی است و تنها در حاشیه‌ی جزیره منطقه ای صاف و هموار یافت می‌شود و به همین دلیل در اینجا آسمان خراشی نمی‌بینید و خانه‌ها همگی کوتاه و کوچک هستند.
این جزیره معماری و فرهنگ منحصر به فردی دارد که با زیبایی طبیعت بکر در هم آمیخته شده اند.
سامویی دارای دو فصل است: یک فصل گرم و استوایی و یک فصل بارانی. در مناطقی مانند پوکت و سایر نقاط جنوبی تایلند، فصل باران شش ماه به طول می‌انجامد و فاصله بین ماه مه تا نوامبر را در بر می‌گیرد.
اما آب و هوای سامویی در بیشتر اوقات سال خشک است و فصل باران فقط به ماه نوامبر محدود می‌شود. درواقع قرار گرفتن سامویی در بخش خوبی از خلیج تایلند باعث شده که این جزیره از باران‌های موسمی شدید که مناطقی مانند پوکت را تحت تاثیر قرار می‌دهد در امان باشد.
سامویی سومین جزیره بزرگ در تایلند است که در 685 کیلومتری بانکوک در سواحل شرقی تایلند با مساحتی بالغ بر 228 کیلومتر مربع، حدود 50 هزار جمعیت را در خود جای داده است.
اولین ساکنان سامویی، ماهیگیرانی اهل شبه جزیره مالای و نیز جنوب چین بودند و پانزده قرن پیش به این جزیره آمدند. در سال 1971 میلادی برای اولین بار گردشگران پا به سامویی گذاشتند.
در آن زمان اینجا برق و آب لوله کشی نداشت و مردم با ماهیگیری و پرورش نارگیل کسب درآمد می‌کردند.
90% از تاریخ این جزیره به پرورش نارگیل اختصاص داشته اما بازرگانان و مسافران چینی هم تاثیراتی بر اقتصاد این ناحیه گذاشته اند. امروزه سامویی حدود 2 میلیون نارگیل در ماه به بانکوک صادر می‌کند.
سامویی در سالهای اخیر نظر توریست‌ها و تورهای مسافرتی فراوانی را بخاطر طبیعت منحصر بفرد خود بدست آورده، شاید یکی از عمده دلایل این ورد هم وجود فرودگاه بین المللی سامویی است که سفر به آن را برای گردشگران ممکن و سهل نموده است.

منبع:http://arshiya56.blogfa.com/