توضیحات

ویرایش
دریاچه تار یکی از جاذبه‌های توریستی منطقه دماوند است, این دریاچه در شمال شهر دماوند و در اثر یک زمین لغزش باستانی ایجاد گردیده‌است.
موقعیت جغرافیایی منطقه ای که دریاچه "تار" در آن واقع شده به گونه ای است که گرداگرد آن را با فواصل متفاوت، کوههایی دربرگرفته که از سطح دریاچه بین 50 تا 500 متر ارتفاع دارد.وجود این ارتفاعات در کنار یکدیگر بدون آنکه دره ای آن را شکافته باشد موجب پیدایش گودالی شده است که دریاچه تار در آن تشکیل شده است.
این دریاچه که در میان خط الرأس "دو برار" و "زرین کوه" محصور شده، یکی از دریاچه‌های آب شیرین ایران است که طول آن بیش از یک کیلومتر و عرض آن در حدود ۲۵۰متر است.
حوزه آبخیز دریاچه تار از شمال به خط الرأس ارتفاعات کوه چنگیز چال و قره داغ و از جنوب به خط الراأس زرین کوه منتهی می‌شود.
این دریاچه در مدخل کوه و در ارتفاع 2500 متری قرار دارد و سطح آب آن در فصل‌های گوناگون تغییر می‌کند.آب این دریاچه از رودخانه هایی تامین می‌شود که از سمت شمال جریان می‌یابند.
در فصل زمستان آب این دریاچه یخ می‌بندد و برخی از سالها تا اردیبهشت ماه ادامه می‌یابد.کناره‌های ...مشاهده کامل متن دریاچه در بیشتر گستره‌ها شیب دار است و عمق آنها به ده‌ها متر می‌رسد.آب این دریاچه در تابستان آن قدر خنک است که در بیشتر ساعات بسختی می‌توان به مدت طولانی در آن شنا کرد.آب این دریاچه شفاف و زلال و دارای چشم اندازی بسیار زیبا و به رنگ فیروزه ای میباشد.
دریاچه دیگری به نام دریاچه هویر در این منطقه قرار دارد ,دریاچه هویر و تار در فاصله حدود 500 مترى از یکدیگر قرار دارند,میانگین بارندگی در این دریاچه‌ها 760میلی متر است.
از نظر بارندگی بر اساس مطالعات صورت گرفته متوسط بارندگی در حوزه آبخیز دریاچه‌های تار و هویر 760 میلی متر محاسبه شده است و درجه حرارت در گرمترین ماه سال تیرماه است که میزان دمای آن حدود 18 درجه سانتی گراد محاسبه شده است.
دریاچه تار و هویر به صورت دو مخزن طبیعی در پایین کوه قره داغ قرار گرفته است که حدود 2900 متری از سطح دریا قرار دارد، که حوزه آبخیز دریاچه تار 46.1097 هکتار در بالادست و حوزه آبخیز دریاچه هویر با مساحت 13.676 هکتار در بالادست حوزه رودخانه هویر واقع شده است.
تقریباً 70 درصد آبهای دریاچه تار و هویر از بخش شمالی و آبریزهای ارتفاعات مذکور تأمین می‌شود که جاده‌های ارتباطی آن جاده شوسه شرقی و غربی که از روستای هویر به سمت دماوند و بالعکس از شهرستان دماوند به طرف روستای هویر کشیده شده است که از جنوب دریاچه می‌گذرد.
سرشاخه آب‎هایى که به این دریاچه‎ها می‎ریزند، چشمه‎ساران کوه‎هاى قره‎داغ، سیاه‎چال و شاه‎نشین در شمال و آبراهه‎هاى فصلى از جنوب هستند که قسمتى ازآب آنها وارد دریاچه‎ها می‎شود و قسمتى دیگر، آب رود‎هاى تار و هویر را تأمین می‎کنند.
آب این دریاچه بسیار سرد است و البته به دلیل شیرین بودن سنگینی آن احساس می‌شودبر اساس مطالعات صورت گرفته ترکیبات شیمیایی آب این دریاچه شامل کربنات کلسیم و کربنات منیزیم می‌باشد.
بر اساس مطالعات انجام شده در حوزه آبخیز از لحاظ تنوع پوشش گیاهی تقریباً غنی ولی از نظر تراکم پوشش گیاهی ضعیف است. تراکم پوشش گیاهی رابطه مستقیمی با فرسایش خاک دارد که در ارتفاعات شمالی و در قسمتهای تپه ماهوری به علت فرسایش و فعالیت دامداران سیر نزولی را طی می‌کند.
این دریاچه از نظر حیات وحش جانوری شامل قوچ، میش البرزی و کل بز است و آبزیان موجود در دریاچه تار و هویر را ماهی قزل آلای رنگین کمان زرد پر شامل می‌شود.
120هزار نفر, سالانه از این منطقه گردشگری بازدید می‌کنند,برای بازدید کنندگان امکاناتی از قبیل چادرهای موقت و سرویس بهداشتی فراهم شده است.
مسیرهای دسترسی به دریاچه از روستای چنار شرق و از منطقه دلیچایی به سمت روستای هویر است. افسانه‌های زیادی درباره خصوصیات جادویی دریاچه به‌خصوص برای کسانی که شب را در دیاچه سپری می‌کنند گفته می‌شود.
ماهی‌گیران معمولاً شب را در کنار دریاچه سپری می‌کنند و صبح به دریاچه هویر برای صید قزل آلا می‌روند. سطح دریاچه در فصول سرد سال یخ می‌زند. داستان‌های زیادی از گنج‌های پنهان در دل دریاچه و اطراف آن حکایت دارد.
دره هایی از این دریاچه منشعب می‌شود,این دره‌ها در شرق به سوی فیروزکوه و دره دلی چای و در غرب به سوی شهر دماوند کشیده میشود.
این دریاچه چشم اندازی شگف انگیز دارد و برای تفریحات آبی مثل شنا و قایقرانی مناسب است. کوهنوردی در دو قله جنوبی و شمالی مسلط بر دریاچه امکان یک گردش چهار و پنج ساعته را میسر می‌کند.
راه دستیابی به دریاچه تار و هویر:
راه‌های دسترسی به دریاچه
1- شهر دماوند، آبادی چنار عربها، جاده معدن، آخر جاده خاکی، دریاچه تار.
2- از طریق جاده ای که از راه تهران – فیروزکوه و نقطه 98 کیلومتری آن یعنی دلیچای منشعب شده و از روستاهای یهر، لی پشت، مومج، دهنار و هویر عبور کرده و در 28 کیلومتری به دریاچه تار رسیده و از ضلع جنوبی آن عبور کرده به جاده ای که از طریق دماوند به دریاچه منتهی می‌شود متصل می‌گردد.
3- شهر دماوند، جاده فیروزکوه، جاده آسفالته آبادی آرو ادامه جاده خاکی، از آبادی آرو که رد شدید و پل دلیچای و دهنار را رد کردید به دریاچه هویر می‌رسید.

منبع:
banki.ir
www.beytoote.com
دریاچه تار

دریاچه تار

دریاچه تار یکی از جاذبه‌های توریستی منطقه دماوند است, این دریاچه در شمال شهر دماوند و در اثر یک زمین لغزش باستانی ایجاد گردیده‌است. موقعیت جغرافیایی منطقه ای که دریاچه "تار" در آن واقع شده به گونه ای است که گرداگرد آن را با فواصل متفاوت، کوههایی دربرگرفته که از سطح دریاچه بین 50 تا 50...

اطلاعات | نقشه
پیست اسکی آبعلی

پیست اسکی آبعل...

آبعلی در 57 کیلومتری شرق تهران واقع شده است , این منطقه محل تولد اسکی نوین و پایه و اساس ورزش اسکی درایران است . این پیست در واقع قدیمی‌ترین پیست اسکی ایران است. آبعلی دارای 1 تله کابین ، 5 تله اسکی بشقابی و 3 تله اسکی چکشی است ، که به 3 بخش پیست شرکت نفت،پیستهای خصوصی و پیست تربیت ب...

اطلاعات | نقشه
چشمه اعلا

چشمه اعلا

چشمه دماوند در دامنه ارتفاعات شمال غرب آن , در فاصله 3500 متری مرکز شهر دماوند، میان یکی از دره هایی که آبریز از غرب به شرق امتداد دارد و به رودخانه مرکزی دماوند متصل می‌شود واقع شده است. سر منشا حیات در این منطقه چشمه آب گوارایی است که ضمن زایش حیات گیاهی و انسانی، زیبایی، طراوت و صفا...

اطلاعات | نقشه
دریاچه‌های تار و هویر

دریاچه‌های تار...

دریاچه‎های زمین‎ساختی تار و هویر در فاصله سی کیلومتری خاور شهرستان دماوند از جمله دریاچه‌های آب شیرین کوهستانی محسوب می‌شوند. این دریاچه‌ها در ارتفاع بیش از دو هزار و نهصد متر از سطح دریا قرار دارند و راه ارتباطی آنها، جاده ماشین روی دماوند - دریاچه تار است. فاصله این دو دریاچه از هم ...

اطلاعات | نقشه
آبشار آینه ورزان

آبشار آینه ورز...

آبشار آیینه ورزان یکی از آبشار‌های زیبا در استان تهران است که در مکانی زیبا و دیدنی در دامنه قله رفیع زرینه کوه قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار زیبا کافی است که خود را به رودهن رسانده پس از آبسرد به روستای عین ورزان یا آینه ورزان بروید و پس از حدود دو ساعت پیاده روی به آبشار زیبای آی...

اطلاعات | نقشه
آبشار جنگلک

آبشار جنگلک

در فاصله ای نه چندان دور از کلانشهر شلوغ تهران، اماکن بسیار زیبا و دیدنی در شرق استان وجود دارد که بازدید از آنها خالی از لطف نیست، شکوه آبشارها، قله‌ها و دشتهای رنگارنگ فیروزکوه و دماوند در کنار روستاهای تاریخی و اماکن باستانی ورامین و ری چشم هر بیننده ای را به خود خیره می‌کند و نعمات ...

اطلاعات | نقشه
روستای چنارشرق

روستای چنارشرق

در فاصله ای نه چندان دور از کلانشهر شلوغ تهران، اماکن بسیار زیبا و دیدنی در شرق استان وجود دارد که بازدید از آنها خالی از لطف نیست، شکوه آبشارها، قله‌ها و دشتهای رنگارنگ فیروزکوه و دماوند در کنار روستاهای تاریخی و اماکن باستانی ورامین و ری چشم هر بیننده ای را به خود خیره می‌کند و نعمات ...

اطلاعات | نقشه
آبشار تیزاب

آبشار تیزاب

شهرستان دماوند در مسیر تهران به فیروزکوه قرار گرفته و به دلیل وجود آثار تاریخی و سابقه سکونت، برخورداری از شرایط آب و هوایی مناسب در تابستان، جاذبه‌های طبیعی و... دارای نقش و اهمیت بسیاری در حوزه در جهانگردی استان است. در فاصله 5 کیلومتری از شمال دماوند بعد از روستای دشتمزار منطقه ای ز...

اطلاعات | نقشه

دریاچه تار

دریاچه تار یکی از دریاچه‌های طبیعی در 25 کیلومتری شمال شرق شهر دماوند قرار دارد. این در یاچه در میان 4 کوه به دام افتاده است و از نظر مکانی در ارتفاع حدود 3000 متری قرار دارد.
از نظر زمین شناسی موقعیت این دریاچه بر رویی گسل مشا-فشم قرار دارد و منشا تشکیل آن نیز به همین گسل باز میگردد.زمان استفاده ... ادامه مطلب
دریاچه تار

دریاچه تار

از دماوند به سمت فیروزکوه، خروجی دلیچایی، روستای دهنار، روستای هویر و بعد از آن جاده خاکی بسیار ناهموار به طول حدود ۱۴ کیلومتر ما را به دریاچه تار می‌رساند.
دریاچه تار واقع در شهرستان دماوند یکی از دریاچه‌های آب شیرین ایران است که طول آن بیش از یک کیلومتر و عرض آن در حدود ۲۵۰ متر می‌باشد. این دریاچه ... ادامه مطلب
دریاچه تار

دریاچه تار

یکی از جاذبه‌های این دریاچه برای گردشگران افسانه‌های زیادی است که راجع به خصوصیات جادویی دریاچه به‌خصوص برای کسانی که شب را در کنار این دریاچه می‌گذرانند گفته می‌شود.
طبق داستان‌های زیادی، در دل دریاچه و اطراف آن گنج‌های پنهان وجود دارد.ماهی‌گیران معمولاً شب را در کنار دریاچه می‌گذرانند و صبح برای ... ادامه مطلب
دریاچه تار

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب