توضیحات

ویرایش
ونایی روستایی سرسبز و بکر از جمله مناطق پر جاذبه بروجرد به شمار می‌آید که بیشترگردشگران و به ویژه دوستداران کوهپیمایی و کوهنوردی اوقات خوشی را در آن سپری می‌کنند.این روستا به دلیل آب و هوای مناسب هر ساله در تمام فصول و به ویژه تابستان پذیرای میهمانان و گردشگران فراوان از سراسر کشور است.
منطقه "ونایی" در شمال غربی بروجرد و به عنوان یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین مناطق روستایی بروجرد، از ‪ ۱۰‬کوه و قله مرتفع و شگفت انگیز از جمله "هجده یال"، "سه کوزان"، "والاش"، "برنجه" و "هیگره" برخوردار است.
وجود چشمه‌سارهای جوشان همچون "آب سفید"، "دو روزنه" و سراب خسرو"وهمچنین غار زیبای ونایی در این منطقه علاوه بر رونق کشاورزی، طراوت ویژه‌ای را با صدای دلنشین جویبارها در کنار عطر سبزه‌ها و خنکی نسیم دشتها در مقابل گردشگران به تصویر کشیده است.
جاندارانی همچون گراز، گرگ، روباه، خرگوش، موش صحرایی، کفتار، خدنگ و پرندگانی مانند حواصیل، کبک، خروس کولی و چنگر از جمله جانوران منطقه کوهستانی ونایی می‌باشند.
همچنین پوشش گیاهی غنی این روستا مورد توجه اهالی و گردشگران بوده زیرا که در این منطقه گیاهان دارویی و خوراکی مانند پونه، بابونه، گون و میخک وحشی به وفور مشاهده می‌شود.
با ...مشاهده کامل متن وجود این همه نعمت الهی و شرایط اقلیمی کوهستانی و بکر کشاورزی منطقه را متحول نموده و لوبیا سبز و خیار کشاورزان این گوشه جهان خلقت سرآمد شده است.
تولید خیار مرغوب در این منطقه باعث شده که دهها کارگاه تولید خیار شور همواره در تکاپو کار و تلاش و تولید خیار شور معروف ونایی باشند که عمده تولیدات این واحدهای تولیدی به سراسر کشور و حتی به کشورهای دیگر صادر شود.
فرآورده‌های دامی این منطقه به دلیل کیفیت آب و هوا امتیازی بالاتر نسبت به دیگر مناطق داشته و بیشتر اهالی این روستا اقدام به تهیه دوغ و کره به صورت محلی نموده و به مردم عرضه می‌دارند.
با این وجود "ونایی" را در روزهای تعطیل هفته بهتر از هر زمان دیگر می‌توان احساس کرد چرا که عمده خانواده‌های بروجردی به همراه مسافران و میهمانان خود از ساعات اولیه صبح راهی این منطقه شده تا با نشستن در کنار رودخانه و چشمه‌های پر آب روزی خوش را در خلوت طبیعت سپری کنند.
از همه مهمتر میزبانی قریب به شش هزار مردم روستایی صمیمی و بی‌ریای این منطقه همواره خاطراتی خوش را برای مسافران و گردشگران به ارمغان دارد.
منطقه روستای ونایی به عنوان زیستگاهی مناسب برای گونه‌های جانوری بومی منطقه محسوب شده و از شکارگاههای مورد توجه شکارچیان و صیادان سالیان گذشته تاکنون بوده است.
سراب دوروزنه ونایی
سراب دوروزنه ونایی یکی از رودخانههایی فصلی ونایی است که در بهار میزان آب ان به بالاترین حد خود میرسد اما در اواخر تابستان تقریبا چیزی از این آب خروشان باقی نمیماند.
وجه تسمیه آن که به دروزنه معروف گردیده شاید به علت نوسانات ناگهانی این رودخانه خروشان باشد که شاید کمتر کسی باور کند که این رودخانه در اواخر تابستان خشک می‌شود .
این سراب تقریبا در شمال غربی دشت گلرود واقع شده که برای رسیدن به ان باید وارد روستای ونایی شده و از انجا رهسپار این سراب خروشان شد که فاصله چندانی با سراب چله دیگر منطقه دیدنی روستای ونایی ندارد.
سراب چله ونایی
سراب چله یک از زیباترین مناطق گردشگری در روستای ونایی است که تقریبا در غرب دشت سرسبز گلرود قرار دارد.وجود آب فراوان این منطقه و بیشه زارهای سر سبز ان باعث جذب گردشگران زیادی باز اقصی نقاط ایران و حتی خارج از ایران شده است.
علت نام گذاری این سراب به وجود سنگهای بسیاری زبری برمی گردد که در زبان محلی به آن چل(chol)می گویند.و آب این سراب از دل همین سنگهای ذکر شده فوران می‌کند و وبه جند شاخه تقسیم می‌شود و در نهایت به رودخانه گلرود می‌ریزد.
به علت کیفیت بالای اب این سراب مقداری از ان از طریق خطوط لوله به شهرستان بروجرد و خود روستای ونایی جهت تامین اب شرب ارسال می‌شود.
سازمان آب و فاضلاب بروجرد در آنجا ساختمانی برای انتقال آب ایجاد کرده که دارای فضای بسیار زیبایی می‌باشد که در برخی از روزها میزبان گردشگران و میهمانان اداری و غیر اداری می‌باشد.
در داخل محوطه‌ی آن حوضچه‌ها و ابشارهای بسیار زیبای ساخته شده است.
با این وجود منطقه ونایی را در روزهای تعطیل هفته بهتر از هر زمان دیگر می‌توان احساس کرد و اکثر خانواده‌های بروجردی به همراه مسافران و میهمانان خود از ساعات اولیه صبح راهی این منطقه شده تا با نشستن در کنار رودخانه و چشمه‌های پر آب روزی خوش را در خلوت طبیعت سپری کنند.
گلرود
گلرود دشتی سرسبز و حاصلخیر است که در روستای ونایی واقع شده است .رودخانه خروشان گلرود که از به هم پیوستن ابهای سراب دروزنه ،سراب چله و سراب خسرو شکل گرفته زیبایی خاصی را به این دشت حاصلخیز داده است .اطراف این دشت را کوههای سر به فلک کشیده ونایی از جمله کوههای سه کوزان و برافتاب و...احاطه کرده اند که در بیشتر ایام سال پوشیده از برف و مکان مناسبی برای ییلاق عشایر استان لرستان محسوب می‌شوند .وچود این کوهسارها باعث به وجود دامدن جشمه‌های زیادی در دشت حاصلخیز گلرود شده است .
اراضی دشت گلرود ونایی تا چند سال پیش همگی به زیر کشت خیار می‌رفتد اما در سالهای اخیر مردم روستای ونایی به سمت باغداری و ایجاد باغهای سیب متمایل شده اند و اکثر زمینهای گلرود به کاشت درختان سیب ،هلو اختصاص یافته و تا جند سال اینده کل دشت گلرود از باغهای میوه پوشیده خواهد شد و دیگر جایی برای کشت خیار که محصول اصلی روستای ونایی در طی سالیان گذشته بوده،نمی ماند.
وجود کوه‌های زیبا و چشمه‌های پرآب و خنک سبب رونق کشاورزی در این منطقه روستایی شده و همچنین طراوت ویژه‌ای را با صدای دلنشین جویبارها در کنار عطر سبزه‌ها و خنکی نسیم دشت‌ها در مقابل گردشگران به تصویر کشیده است.
بروجرد دارای مناطق دیدنی زیادی است که روستای ونایی تنها یکی از مناطق دیدنی و خوش آب و هوای بروجرد است که هر ساله مسافران و گردشگران زیادی در هنگام سفر از این منطقه سرسبز و جالب دیدن می‌کنند.

منبع:
http://www.farsnews.com/newstext.php
?nn=13920524000017#sthash.otBgUHaJ.dpuf
http://www.venaee.blogfa.com/
http://www.hamshahrionline.ir/
خانه مصری

خانه مصری

خانه مصری خانه ارزشمندی است که مربوط به دوره قاجار و در شهر بروجرد قرار گرفته است این بنا دارای تزئینات آجرکاری و کاشی کاری چوبی است. خانه مصری به سبک اکثر خانه‌های قاجاری در دو طبقه ساخته شده و دارای پلانی درون گرا و حیاط مرکزی است . در نمای خارجی آن از تزئینات آجری و سفالی استفاده ...

اطلاعات | نقشه
خانه حاج افتخارالاسلام

خانه حاج افتخا...

این خانه متعلق به یکی از روحانیون برجسته شهر و از خانواده سادات طباطبایی بروجرد به نام حاج افتخارالاسلام نبوی طباطبایی بوده است. خانه در کوچه معروف به حاج افتخار از محله صوفیان واقع شده که در زمان خود یکی از بزرگترین خانه‌های مسکونی شهر بوده و در حال حاضر از زیباترین منازل مسکونی قدیم...

اطلاعات | نقشه
موزه مردم‌شناسی بروجرد

موزه مردم‌شناس...

بنای تاریخی که با نام خانه حاج آقا کمال الدین نبوی طباطبایی(خانه فرهنگ سابق دربروجرد) درفهرست آثار ملی با شماره 3766 به ثبت رسیده است و مربوط به حدود 180سال پیش است که در طول این سالها دستخوش تغییرات و مرمت‌های فراوان شده است، بنا همانند بسیاری دیگر از خانه‌های ساخته شده به سبک وسیاق خو...

اطلاعات | نقشه
مسجد جامع بروجرد

مسجد جامع بروج...

مسجد جامع بروجرد که به مسجد جمعه (با گویش بروجردی مچد جمه mached jomma ) نیز شناخته می‌شود، مسجدی تاریخی و از بناهای معماری سرشناس در شهر بروجرد است. مسجد جامع بروجرد یکی از نخستین مسجدهای ساخته شده در ایران است که در قرن دوم تا سوم هجری در شهر بروجرد بنا نهاده شده است. این مسجد زیب...

اطلاعات | نقشه
حمام اشترینان

حمام اشترینان

حمام تاریخی اشترینان در شهر اشترینان از توابع بروجرد واقع شده و از نظر موقعیت جغرافیایی در منطقه زاگرس و دارای آب و هوایی معتدل می‌باشد . این حمام در محله ای به نام گودرزی‌ها واقع شده و قدمت آن احتمالاً مربوط به اواخر قاجار بوده و بنا به گفته اهالی محل توسط فردی خیر احداث شده است . نم...

اطلاعات
بازار بروجرد

بازار بروجرد

بازار بزرگ بروجرد که ساکنان محلی به آن راسا به معنی راسته بازار می‌گویند، عمده‌ترین مرکز تجارت سنتی شهر بروجرد است که مورد استفاده شهرنشینان و روستائیان شهرستان بروجرد و نیز دیگر مناطق اطراف قرار می‌گیرد. این بازار همچنین نقش عمده ای در تجارت منطقه ای در استانهای لرستان، مرکزی و همدان...

اطلاعات | نقشه
تالاب بیشه دالان بروجرد

تالاب بیشه دال...

بیشه دالان نام تالابی است در شهرستان بروجرد در غرب ایران. نام محلی آن بیشه دالون است و مساحت عمومی آن حدود ۹۱۳ هکتار برآورد شده‌است. تالاب بیشه دالان در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر بروجرد و در دشت سیلاخور قرار گرفته‌است. بیشه دالان از گذشته زیستگاه پرندگان مهاجری بوده‌است که برخی ماههای ...

اطلاعات
روستای ونایی

روستای ونایی

ونایی روستایی سرسبز و بکر از جمله مناطق پر جاذبه بروجرد به شمار می‌آید که بیشترگردشگران و به ویژه دوستداران کوهپیمایی و کوهنوردی اوقات خوشی را در آن سپری می‌کنند.این روستا به دلیل آب و هوای مناسب هر ساله در تمام فصول و به ویژه تابستان پذیرای میهمانان و گردشگران فراوان از سراسر کشور است....

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
مراسم عروسی روستای دره صیدی

مراسم عروسی رو...

دره صیدی نام روستایی در ۱۰ کیلومتری شمال بروجرد است. جشن عروسی در این روستا چهار شبانه روز طول می‌کشد قبل از شروع شدن رسمی، مراسم ازدواج خانواده داماد از هر چیزی که برای شام عروسی نیاز است مانند چای ، برنج، سیب زمینی ، و... مقدار سی کیلو در مراسمی به نام جرج برون به خانه عروس برده م...

اطلاعات
ورشو سازی

ورشو سازی

صنعت ورشو سازی در گذشته‌های نه چندان دور در شهر بروجرد رونق فراوانی داشت و بخش وسیعی از بازار قدیمی این شهر را به خود اختصاص می‌داده است. گستردگی این هنر به حدی بوده است که نام شهر بروجرد و ورشو با هم آمیخته شده است. این فلز به صورت ورق از کشور آلمان و لهستان به ایران وارد می‌شده است و...

اطلاعات
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب