توضیحات

ویرایش
استان پهناور سیستان و بلوچستان آثار باستانی و اکوتوریسم فراوانی دارد که کوه‌های مریخی یا مینیاتوری چابهار یکی از جذاب‌ترین این مناطق است.
حدود 40 تا 50 کیلومتری پس از شهرستان چابهار به سمت بندرگواتر، کوه هایی در سمت چپ جاده نمایان می‌شود که به «کوه‌های مریخی» یا «مینیاتوری» معروف هستند.
این کوه‌ها با توجه به منظره کاملاً متفاوتی که در سمت راست جاده و رو به سوی دریا ایجاد کرده یکی از زیباترین جاده‌ها و مناظر طبیعی استان سیستان و بلوچستان و بلکه ایران را خلق کرده است.
کوه‌های مینیاتوری در ادامه کوه‌های زاگرس است که در ادامه به پاکستان می‌رسد و به غیر از زیبایی منحصر به فرد این کوه ها، از فضای باز و افق دید مناسب این منطقه می‌توان برای رصد فضای لایتناهی و نجوم هم استفاده کرد.در میان دره‌ها و اطراف این کوه‌ها فسیل انواع صدف‌ها و آبزیان از جمله نهنگ یافت می‌شود.

این کوه ها، مناظری از کوه‌های کره ماه را برای انسان تداعی می‌کند و جنس رسوبی آنها و هم چنین فرسایش خاص کوه‌ها موجب ایجاد شیارها و تراش‌های زیبایی شده است که گویی نقاشی ماهر آنها را به تصویر کشیده است.
کوه‌های مریخی چاک چاک هستند ...مشاهده کامل متن و اشکالی نامانوس و فاقد پوشش گیاهی دارند. به خاطر همین غیرعادی بودنشان، در سال‌های اخیر و در میان گردشگران، به «کوه‌های مریخی» شهرت یافته اند و جزو نمونه‌های بدبوم (بدلند) و پدیده بوم شناختی ویژه ای است.
این کوه‌ها یکی از جاذبه‌های منحصر به فرد و بسیار زیبای منطقه چابهار است که آسمان این نقطه قابلیت رصد همزمان 14 صور فلکی را دارد.
علت شکل گیری کوه‌های مریخی
فرآیندهای تکتونیکی به دلیل فرورانش پوسته عمان به زیر مکران و فرسایش آبی و بادی از جمله مهم‌ترین دلایل شکل گیری این کوه‌ها است.
این کوه‌ها براثر فرسایش سریع به وسیله باد و باران به این شکل در آمده است و یکی از پدیده‌های جذاب و کم نظیر زمین شناسی به شمار می‌آید.
کوه‌های مریخی از جنس سنگ‌های رسوبی با ترکیبات مارن، رس و آهک و به رنگ سفید مایل به طوسی است که در اثر فرسایش، شیارهای زیبایی بر آن‌ها ایجاد شده است.
ارتفاع کوه‌های مریخی در نقاط مختلف، متفاوت است بطوری که برخی از آن‌ها 5 متر و برخی دیگر بیش از 100 متر ارتفاع دارند.
نظیر این رشته کوه‌ها را می‌توان در«هزار دره» در شرق تهران که از کنگلومرا که از ماسه سنگ‌های کنگلومرائی و به مقدار کمی رسوبات رسی تشکیل شده است یافت.
کوه‌های مریخی از نظر اقتصادی برای مردم منطقه اهمیت ویژه ای دارد بطوری که می‌توان از مواد اصلی سازنده آنها که به طور عمده مارن، رس و ترکیبات آهکی است در تولید سیمان و همچنین ساخت آجر استفاده کرد.
این منطقه باید به عنوان یک «ژئوپارک» ثبت جهانی شود زیرا ظرفیت‌های زیادی برای جذب گردشگر و درآمدزایی برای مردم منطقه دارد.
کوه‌های زیبای مریخی از نوع رسوبی هستند و به علت فرسایش سریع در برابر باد و باران به شکل دندانه دندانه و پر از لبه‌ها و چاک‌های مکرر درآمده اند که بومیان این منطقه به سبب شکل غیرعادیشان، از آنها با عنوان کوه‌های مریخی نیز یاد می‌کنند.
شیارها و تراش‌های زیبای این کوهها که فاقد هیچ گونه پوشش گیاهی هستند، منظره ای رویایی و خیال انگیز را خلق کرده است
کوه‌ها مریخی یا مینیاتوری از منحصر به فردترین کوه‌های ایران است و منظره اعجاب برانگیز و چشم نواز آنها از جمله معروفترین جاذبه‌های شهرستان چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود اما به دلیل معرفی نشدن کافی، کمتر مورد بازدید عموم قرار گرفته است.
به تازگی مجتمع تفریحی در زمینی به مساحت ۷ هکتار در بین کوه‌های مریخی (مینیاتوری) مشرف به سواحل دریای عمان ساخته شده است.
امکانات این مجتمع تفریحی، افزود: دو سالن ویژه اردوهای دانش آموزی، فضای سبز، سرویس‌های بهداشتی، ۶ سوئیت، آلاچیق، سکوی ویژه رصد ستارگان و دیگر امکانات تفریحی و گردشگری در این مجتمع تعبیه شده است.
منبع :
http://www.yjc.ir/
www.tabnak.ir
www.balochpayam.ir/post/
www.beytoote.com/iran/tafrihi/ret
سواحل چابهار

سواحل چابهار

بندر چابهار تنها بندر اقیانوسی کشور (اقیانوس هند) است و همین امر سواحل صخره ای بوجود آورده است که امواج پس از برخورد با آنها گاه تا پنج متر اوج میگیرند و در این سواحل است که انواع خرچنگها و لاک پشتها را میتوان مشاهده کرد که همبازی موج و اقیانوسند. گِل افشانها، سواحل صخرهای و زیبا، مسا...

اطلاعات | نقشه
منطقه حفاظت شده باهوکلات ( گاندو )

منطقه حفاظت شد...

این منطقه در منتهى‌الیه گوشه جنوب شرقى کشور، در طول مرز ایران و پاکستان در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و محدوده آن در مسیر رودخانه سرباز و باهو کلات بوده و تا دریای عمان ادامه می‌یابد. این منطقه در محدوده شهرستان‌های چابهار، سرباز و بخش هایی از شهرستان نیکشهر واقع شده است و از ر...

اطلاعات | نقشه
خلیج گواتر

خلیج گواتر

گواتر نام خلیج نسبتاً کوچکی در طول ساحل مکران در دریای عمان میباشد. این خلیج در منتهی‌الیه جنوب شرقی ایران و منتهی‌الیه جنوب غربی پاکستان. نیمی از کرانهٔ این خلیج در ایران و نیمی دیگر در پاکستان قرار دارد. در سمت ایران رودخانه باهوکلات و در سمت پاکستان رودخانه نهردشت به خلیج گواتر م...

اطلاعات | نقشه
آرامگاه سید غلام رسول

آرامگاه سید غل...

جاذبه تاریخی و زیارتی سید غلام رسول با قدمتی قریب به هزارسال با شماره 1559/3 به ثبت آثار ملی رسیده است. در خصوص شرح حال ایشان روایات مختلفی نقل شده که بعضا با اغراق آمیخته است . نام اصلی وی "سیدنا محمد" مردی صالح و مورد عنایت مسلمانان هند بوده است .او که اصالتا ایرانی بوده با هدف ازدو...

اطلاعات | نقشه
تالاب لیپار ( تالاب صورتی )

تالاب لیپار ( ...

جذر و مد قرمز در چابهار، از جمله دیدنی‌های سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان است که بازدید کنندگان را به تعجب وا می‌دارد. اوج زیبایی این پدیده در تالاب لیپار قابل مشاهده است، جایی که به آن تالاب صورتی می‌گویند. وجود پلانکتون‌های گیاهی زیاد در منطقه، وفور مواد آلی و معدنی که از طریق...

اطلاعات | نقشه
روستای تیس

روستای تیس

روستای باستانی تیس از توابع شهرستان چابهار استان سیستان و بلوچستان و در فاصله 5 کیلو متری شمال غربی شهر چابهار قرار دارد. تیس روستایی کوهپایه ای که در درون دره ای به نام لاوی و دو طرف آن را کوههایی کم ارتفاع احاطه نموده که از غرب به شرق امتداد دارند و در دو طرف این دره واقع شده اند....

اطلاعات | نقشه
گورستان تیس

گورستان تیس

گورستانی خاموش و مرموز در دل روستای باستانی تیس واقع در جنوب شرقی‌ترین نقطه ایران، استان سیستان و بلوچستان، شهر چابهار قرار دارد که بسیار رمزآلود است. روستایی باستانی با قدمتی حداقل 2300 ساله که در آن اعتقادات و باورهای مردم بلوچ با راز آمیزی و سکوت ژرفناک طبیعت آن و آثار باستانی بر ج...

اطلاعات | نقشه
غارهای سه گانه تیس

غارهای سه گانه...

روستای باستانی تیس از توابع شهرستان چابهار استان سیستان و بلوچستان و در فاصله 9 کیلو متری شمال غربی شهر چابهار قرار دارد. این روستای منحصر به فرد دارای جاذبه‌های جذاب و جالبی میباشد یکی از این جاذبه‌ها غارهای سه گانه هستند که در دامنه کوه شهبازبند قرار دارند. حدود 25 متر بالاتر از سطح ...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

کوه‌های نهبندان مریخی و مینیاتوری‌اند!

کوه‌های مریخی نهبندان که مانند مخروط‌های کله قندی است یک سلسله جبال بزرگ را به وجود آورده که به همین دلیل به آن کوه‌های مینیاتوری نیز می‌گویند.
کوه‌های مینیاتوری در پنج کیلومتری غرب نهبندان قرار دارند، این کوه‌ها دارای یک کیلومتر عرض و ۲۵ کیلومتر طول دارند و از بهترین زیبایی‌های زمین‌شناسی در شرق ... ادامه مطلب
کوه‌های نهبندان مریخی و مینیاتوری‌اند!

کوه‌های مریخی چابهار

حدود ۳۵ کیلومتر از چابهار به سمت بندر گواتر، کوه هایی درسمت چپ جاده دیده می‌شود که به کوه‌های مینیاتوری یا مریخی و در زبان محلی به «کالانی» یا «آریا» معروف هستند. کوه‌های مریخی مناظری از کوههای کره مریخ را برای انسان تداعی می‌کنند و جنس رسوبی آنها و همچنین فرسایش خاص کوهها موجب ایجاد شیارها و تراش‌های ... ادامه مطلب
کوه‌های مریخی چابهار

کوه‌های مریخی

کوه‌های مریخی (آریا، کالانی) رشته کوهی هستند که تقریباً از ۳۵ کیلومتری خاور چابهار آغاز می‌شوند و دهها کیلومتر به سمت شرق امتداد می‌یابند.
این کوهها که شبیه به کوههای مریخی هستند و کمتر در جهان کوهی به این شکل وجود دارد بدبوم نامیده می‌شوند که عبارتند از زمینها و بلندی‌هایی که در برابر فرسایش بدین ... ادامه مطلب
کوه‌های مریخی

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب