توضیحات

ویرایش
آدرس : استان اردبیل، شهرستان گرمی، بخش انگوت، دهستان پایین برزند، روستای قلعه برزند
" روستای قلعه برزند " از جمله دهستان‌های تاریخی در استان اردبیل می‌باشد. این روستا از توابع بخش انگوت شهرستان گرمی در ۱۰ کیلومتری جاده گرمی به اردبیل واقع شده است و شامل ۴۹ آبادی ، که جمعیت آن در ۱۳۷۱ به حدود ۶۶۲، ۷ تن می‌رسید ، می‌باشد.
همچنین بقعه امامزاده محمد‌بن محمد حنفیه از نوادگان علی بن ابی طالب(ع) در این روستا قرار دارد. مرکز برزند ( پایین برزند ) ده قاسم کندی با ارتفاع ۸۸۰، ۱ متر از سطح دریا است و در 18 کیلومتری شمال شرقی ده رضی ( اَرشَق ) واقع شده است و همچنین دارای مسجد و مدرسه می‌باشد.
به نوشته رزم آرا، دهستان برزند تابع استان اردبیل می‌باشد و مرکز این دهستان قلعه برزند بوده که در۱۳۵۵ تابع بخش گِرمی در شهرستان مغان شده است . دهستان برزند بنابر فهرست تقسیمات کشوری در ۱۳۶۶ ، به مرکزیت قاسم کندی در شهرستان مغان، و در ۱۳۷۱ به نام پایین برزند ، به مرکزیت قاسم کندی ...مشاهده کامل متن ، ثبت و ضبط شده است.
این دهستان دارای آب و هوای گرم است و آب این روستا عمدتاً از چاه‌ها و چشمه‌ها از جمله چشمه " برزندچای " تأمین می‌گردد. کشاورزی و دامداری و همچنین فرش بافی از جمله مشاغل مردمان این روستا می‌باشد.
همچنین بیشتر محصولات کشاورزی در این روستا نیز گندم و جو است.
روستای قلعه برزند و روستاهای همجوار آن باقیمانده شهر بزرگ وتاریخی " برزند " هستند که در تاریخ تا سده‎ی هفتم از آن به عنوان یکی ازشهرهای بزرگ وآباد آذربایجان یاد شده است و توسط حمله مغولان به کلی نابود شده و از آن به نام " شهر سوخته یاد " می‌شود.
ویرانه‌های این شهر قدیمی یعنی شهر برزند در روستای قلعه برزند که در 12کیلومتری شهر گرمی قرار دارد ، پا برجاست.
گفته می‌شود که قلعه برزند در زمان سلطنت ناصرالدین شاه تعمیر شده بود و به نام قلعه یِنِرال ( جنرال ) خوانده می‌شد که بعدها دوباره ویران گشته است.
هرچند از پیشینه این روستا و شهر پیش از اسلام اطلاع چندانی وجود ندارد اما نام قلعه برزند در قرون 2 و 3 همزمان با قیام بابک خرم در کتب تاریخی آمده است.
در کتابی به نوشته ابن خرداذبه این چنین آمده است : افشین در جنگ با بابک، برزند را مستحکم، و به لشکرگاه خود تبدیل کرد؛ بدین صورت که در فاصله دو فرسنگی برزند به سوی البذ ، در سادراسب، یک خندق و با فاصله دو فرسنگ از آن در زهرکَش خندقی دیگر، و سپس در دو فرسنگی زهرکش، در دوالرود ( یا روذالروذ ) سومین خندق را حفر کرد تا از شبیخون سپاهیان بابک در امان باشد.
از خندق سوم افشین تا البذ یک فرسنگ بیشتر فاصله نبود. نویسنده فاصله خندق سوم افشین را تا البذ دو فرسنگ می‌نویسد که کمابیش با فاصله روستای قلعه برزند کنونی به طور مستقیم به طرف غرب ( تا قره سو ) مطابقت می‌کند.
بنابر بنا به نوشتة اصطخری فاصلة برزند تا اردبیل پانزده فرسنگ بوده‌است که آن را سه روزه طی می‌کرده‌اند و برزند تا وَرْثان نیز چهارده فرسنگ فاصله داشته‌اند در قرن چهارم،" مَقْدسی " ، برزند را شهری کوچک به شمار آورده و آن را بازار ارمنستان و بارکده‌ای مفید و پاکیزه در کورة آذربایجان دانسته‌است از مطالب مقدسی چنین برمی آید که در قرن چهارم برزند از لحاظ تجاری مهم بوده و با ارمنستان و دیگر سرزمین‌ها پیوندهای بازرگانی داشته‌است نویسنده " حدودالعالم " نیز در قرن چهارم از محصولات برزند به جامه قَطیفه آن اشاره می‌کند.
ظاهراً پیش از حمله مغول برزند اعتبار خود را از دست داده بود، زیرا یاقوت (ج ۱، ص ۵۶۲) آن را شهری پراهمیت ندانسته‌است . در قرن هشتم حمدالله مستوفی می‌نویسد: برزند به اندازه ده‌ای معمور و حاصلش غله و هوایش به گرمی مایل است .
به نوشته ابوبکر قطبی اَهَری ، " جانی بیگ " از سلاطین ازبک در ۷۵۸ در جنگ با ملک اشرف چوپانی از طریق برزند وارد تومان مشکین شد.
گذشته از قدمت روستای قلعه برزند ، این روستا داری جاذبه‌ی مذهبی نیز می‌باشد. مقبره امامزاده محمد‌بن محمد حنفیه از نوادگان علی بن ابی طالب ( ع ) در این روستا قرار دارد که سردابه ای هشت ضلعی داراست و قدمتش بیش از 1200 سال که تقریبأ همزمان با دفن امامزاده در این مکان احداث شده است ، تخمین زده می‌شود.
در کتب‌های تاریخی در مورد این روستا و این مقبره و قدمت بنا و نیز شجره‌ی امامزاده اشاره شده است ، از جمله در کتاب " تاریخ دشت مغان " ، نوشته " آقای میرنبی عزیززاده " در صفحه 418 این چنین آمده است که سنگ قبرحکاکی شده امامزاده در حمله " ارتش سرخ روسیه " ( شوروی سابق ) به دشت مغان توسط روس‌ها به غارت رفته وبنای قدیمی نیز به آتش کشیده شده است که آثار سوختگی در دیواره‌های سردابه همچنان قابل مشاهده می‌باشد.
روستای برزند که مربوط به سده‌های اولیه دوران‌های تاریخی پس از اسلام ( سده‌های متاخر دوران‌های تاریخی پس از اسلام ) است ، در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۱۰۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
منبع :
http://fa.wikipedia.org
http://vista.ir
http://ardabil.irib.ir
http://salamgermi.ir
http://www.farsnews.com
http://www.ardebil.irna.ir
http://www.yjc.ir
http://www.negahmedia.ir
روستای خان‌کندی

روستای خان‌کند...

خان‌کندی یکی از روستاهای استان اردبیل است که در بخش مرکزی شهرستان گرمی در مجاورت روستاهای لسگه درق و عزیزلو و روستای تولون و در دامنه کوه قبله‌داشی از قله‌های رشته کوه صلوات داغی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان واقع شده‌است. تاریخ پیدایش روستای خان‌کندی همزمان با پیدایش روستای تولون بو...

اطلاعات | نقشه
دریاچه قالغانلو

دریاچه قالغانل...

خان‌کندی یکی از روستاهای استان اردبیل است که در بخش مرکزی شهرستان گرمی درمجاورت روستاهای لسگه درق و عزیزلو و روستای تولون و در دامنه کوه قبله‌داشی از قله‌های رشته کوه صلوات داغی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان واقع شده‌است قالغانلو دریاچه ای فصلی است که در شرق روستای خان کندی شهرستان ...

اطلاعات | نقشه
شاه تپه سی

شاه تپه سی

شهرستان گِرمی یکی از شهرستان‌های استان اردبیل است. مساحت شهرستان گرمی ۱۷۲۵٫۲ کیلومتر مربع است که معادل بیست درصد مساحت کل مغان و ۶/۹ درصد مساحت استان اردبیل می‌باشد. شاه تپه مربوط به دوره اشکانیان است و در شهرستان گرمی، روستای شاه تپه قرار دارد این روستا از جمله روستاهای تاریخی و مه...

اطلاعات | نقشه
روستای قلعه برزند

روستای قلعه بر...

" روستای قلعه برزند " از جمله دهستان‌های تاریخی در استان اردبیل می‌باشد. این روستا از توابع بخش انگوت شهرستان گرمی در ۱۰ کیلومتری جاده گرمی به اردبیل واقع شده است و شامل ۴۹ آبادی ، که جمعیت آن در ۱۳۷۱ به حدود ۶۶۲، ۷ تن می‌رسید ، می‌باشد. همچنین بقعه امامزاده محمد‌بن محمد حنفیه از نواد...

اطلاعات | نقشه
روستای افجه

روستای افجه

روستای افجه در حدود ۳۵ کیلومتری شرق شهرستان گرمی استان اردبیل واقع شده است . این روستای کوچک درنقطه صفر مرزی با جمهوری آذربایجان قرار دارد و بهاری بسیار سبز و خرم و دل انگیز و تابستانی خنک و زیبا دارد . از نظر پوشش گیاهی وضعیت نیمه جنگلی دارد و مکانی مناسب برای گردشگری می‌باشد. در قسم...

اطلاعات | نقشه
چشمه خان بولاغی

چشمه خان بولاغ...

چشمه خان بولاغی چشمه آبی خودجوش با دبی 3 لیتر بر ثانیه که در جنوب روستای خان کندی شهرستان گرمی مغان استان اردبیل و در بالادست روستا واقع شده است. دمای آب این چشمه در تابستان و زمستان همواره نزدیک صفر است و خاصیت شفابخشی برخی امراض پوستی و استخوانی را نیز دارا می‌باشد.به گفته اهالی خان ...

اطلاعات | نقشه
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب