توضیحات

ویرایش
در شهرستان آزادشهر همانند سایر مناطق ایران طبخ غذاهای سنتی رواج دارد که برخی از آنها مانند ماش پلو و تاس کباب آب پز از غذاهای محلی و مرسوم این منطقه می‌باشند.
طرز تهیه تاس کباب
مواد لازم:
سیب زمینی سایز متوسط: چهار عدد
پیاز: چهار عدد (سه عدد برای داخل تاس کباب، یک عدد برای رنده کردن داخل گوشت چرخ کرده)
گوشت چرخ کرده: 300 گرم
گوجه فرنگی: سه عدد
بادمجان: یک عدد درشت یا دو عدد کوچک
نمک، فلفل، زردچوبه: به میزان کافی
ادویه کاری: به میزان لازم
رب: حدود دو قاشق غذاخوری
روغن: دو قاشق غذاخوری یا بیشتر
طرز تهیه:
1- ابتدا یک عدد پیاز درشت را پوست کنده و رنده می‌نمائیم.
سپس آب پیاز را کمی می‌گیریم و با گوشت چرخ کرده مخلوط کرده و با نمک، زردچوبه و ادویه کاری مخلوط می‌کنیم و خوب ورز می‌دهیم و در کناری قرار می‌دهیم ترجیحاً در یخچال.
2- سپس سیب زمینی‌ها و پیازها را پوست گرفته، می‌شوئیم و به صورت حلقه ای برش می‌زنیم.
3- سپس یک قابلمه بر می‌داریم. ابتدا پیازهای حلقه شده را در ته ظرف می‌چینیم و مقداری نمک، فلفل و زردچوبه و خیلی کم کاری به روی آن میریزیم. ترجیحاً در ...مشاهده کامل متن روی پیازها از مقداری فلفل استفاده شود تا پیاز خوش طعم گردد.
4- سپس دستمان را خیس می‌نمائیم، حدود یک قاشق غذاخوری از گوشت را برداشته، داخل انگشتان کف دست به حالت بیضوی شکل می‌دهیم. فقط دقت کنیم که گوشت بعد از پختن کوچکتر خواهد شد.
5- نصف چرخ کرده‌ها را فرم داده و روی پیازها میچینیم.
6- سپس سیب زمینی‌های حلقه شده را میچینیم. کمی نمک، فلفل و زردچوبه و خیلی کم کاری روی آنها می‌پاشیم.
7- باز نصف دیگر چرخ کرده را با دست شکل داده و روی سیب زمینی‌ها می‌چینیم.
8- بعد دو قاشق غذاخوری رب را درون یک پیمانه آب سرد حل کرده و به روی آنها میریزیم.
9- سپس دو قاشق غذاخوری روغن به روی مواد میریزیم.
10-اکنون با حرارت ملایم اجازه می‌دهیم تا غذا بپزد.
11-کمی قبل از جا افتادن غذا، بادمجانهای پوست گرفته و حلقه شده سرخ شده و نیز گوجه فرنگی‌های حلقه شده با پوست را روی مواد میچینیم و اجازه می‌دهیم کمی دیگر بپزد.
(چیدن زود بادمجانها، شیرین کاری من بود، چون عجله داشتم برای عکس گرفتن و میخواستم برم بیرون، بادمجانها را زود چیدم و عکس گرفتم و رفتم کلاس. برای همین حین کشیدن داخل ظرف طفلکی‌ها وا رفتند.)
12- زمانیکه مواد کاملا پخت و جا افتاد و کمی آب چرب و خوش طعم داشت، آماده سرو می‌باشد.
13- این غذا همراه با نان ترجیحاً سنگگ و دوغ یا ماست و سبزی خوردن خیلی می‌چسبد. می‌توانیم آن را با مقداری آبلیمو که هر کسی در بشقاب خود میریزد میل نمائیم.

نوش جان.

منبع :
http://ladyelham1984.blogfa.com/
پارک جنگلی دلند

پارک جنگلی دلن...

پارک جنگلی دلند در 11 کیلومتری غرب آزاد شهر- علی‌آباد، شاهراه آسیایی تهران ـ مشهد و در شرق دلند واقع شده است . واژه دلند به معنای منطقه پوشیده از جنگل‌های انبوه می‌باشد. جزو آن دسته از پارک‌های جنگلی است که امکانات تفرجگاهی مناسبی از قبیل میز، نیمکت، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی و نما...

اطلاعات | نقشه
روستای فارسیان قانچی

روستای فارسیان...

روستای فارسیان به عنوان یکی از روستاهای زیبای کشور شناخته شده است و دارای بافت بسیار با ارزش و سنتی است ، به همین دلیل طرح الگوسازی مسکن روستایی برای حفظ آداب و سنن تاریخی این منطفه اجرا شده که در حال حاضر در ۸۰ واحد مسکونی در این روستا ، الگو سازی مسکن روستایی انجام شده است. موقعیت و ...

اطلاعات | نقشه
روستای سوسرا

روستای سوسرا

سوسرا از دو کلمه (سو) به معنی آب که یک کلمه ترکی است و (سرا) که به معنی خانه و یک کلمه فارسی است تشکیل شده است . در واقع سوسرا به معنی «خانه آب» است که به دلیل وجود رودخانه نسبتاً پرآب و چشمه‌هایی که آب آشامیدنی این منطقه را فراهم می‌کند مناسب این روستا است. رودخانه‌ای که در کنار سوسر...

اطلاعات | نقشه
تاس کباب

تاس کباب

در شهرستان آزادشهر همانند سایر مناطق ایران طبخ غذاهای سنتی رواج دارد که برخی از آنها مانند ماش پلو و تاس کباب آب پز از غذاهای محلی و مرسوم این منطقه می‌باشند. طرز تهیه تاس کباب مواد لازم: سیب زمینی سایز متوسط: چهار عدد پیاز: چهار عدد (سه عدد برای داخل تاس کباب، یک عدد برای رنده کرد...

اطلاعات
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب