توضیحات

ویرایش
عاروس گل یکی از آیین‌های بسیار کهنی که در ایران اجرا می‌شد آیین عاروس گل بیشتر در غرب مازندران و شرق گیلان اجرا می‌شود و بازیگران اصلی آن غول ، پیر بابو و نازخانوم هستند.
این گروه در ایام نوروز و پیش از آن نمایش‌های جذابی برای عموم اجرا می‌کنند و البته این آیین هم مثل بسیاری از سنت‌های قدیمی ما متاسفانه در حال فراموشی است ریشه در سنت‌های نمایشی اسطوره‌های کهن مربوط به آغاز بهار دارد و نمادهای زمستان و بهار در آن دیده می‌شود و در واقع جنگی است بین سختی زمستان و لطافت بهار ، گروه حرکت می‌کنند در کوچه‌ها و عده ای هم به دنبالشانه راه می‌افتند در هر خونه ای که می‌رسند هدایایی مثل برنج ، تخم مرغ ، شیرینی و گاهی پول هم دریافت می‌کنند .
غول و پیربابو هر دو عاشق عاروس هستند غول مظهر زمستان و سیاهی است پیربابو مظهر باغبانی که می‌خواهد عروس گل یعنی در واقع بهار را به مردم هدیه دهد غول و پیربابو با هم می‌رقصند و بازی خیلی جذابی می‌باشد.
نمایش عروس گوله ریشه در سنتهای نمایشی اسطورهای کهن مربوط به آغاز بهار دارد که در آن نمادهای ...مشاهده کامل متن سال کهنه و نو با هم به ستیز بر می‌خیزند.
«عروس گوله» بیشترین نقش را در شرق گیلان و غرب مازندران روایت پیش آهنگان بهار موسوم به عمو نوروز بر عهده دارد.
عروس گوله (غول) کلاهی از کلش بر سر می‌نهد، زنگ و زنگوله هایی به خود می‌آویزد و چماقی هم به دست می‌گیرد.«پیربابو» نیز خود را به هیئت پیرمردی می‌آراید و نقش «نازخانم» را هم یکی از جوانان که لباس زنانه می‌پوشد، بازی می‌کرد.
موضوع نمایش، دعوای غول و پیربابو بر سر نازخانم است که سرانجام قرار می‌شود کشتی بگیرند و غول پیروز می‌شود و همراه نازخانم رقص کنان بازی را به پایان می‌برد.
این گروه معمولا چند روز پس از نوروز خوانها پیدا می‌شوند. گروه شبها حرکت می‌کنند و در هر خانه که بازی می‌کنند از صاحبخانه هدایی چون برنج، تخم مرغ و شیرینی و گاهی پول دریافت می‌نمایند.
از شب چهارشنبه سوری به بعد در رشت و حومه‌های شهر شخصی را که عروس گوله می‌گویند لباسهای قشنگ محلی که دارای زینتهای فراوانی است، می‌پوشانند و با عده ای از کودکان همراه به رقص و پایکوبی و دست فشانی می‌پردازند و شادی کرده و می‌گویند:
«عروس کوله باوردیم جان دله باوردیم» یعنی عروس قشنگ و خوب و زیبا آوردیم.
بازیگران اصلی عروس، داماد، غول، پیر بابو، خواننده و کوله بارچی هستند و تعداد آنها گاهی به سه نفر هم می‌رسد.
همراهان آنها نیز با پایکوبی، دست زدن واگیر کردن به جشن عروس گوله نشاط دادن می‌دهند و شخصی هم سبدی را حمل می‌کند و تخم مرغها را از صاحب خانه گرفته و در آن قرار می‌دهد.
«غول» ، مردی بلند قد و زورمند با لباس مندرس و قیافه عجیب با پوتین و کلاه و کچکی در دست است، لباس غول چغا و در پا چمش یا گالش دارد و در ساق پا معمولاً پاتاوه، جارو در کمر، غور و زنگ در کمر و ریسمان متصل به زنگ که شانه‌های او را می‌گیرد، همراه دارد.
پیربابو ، ریش سفید ، پوستین کلاه در سر و کچکی در دست و دور کمر حمایلی که زنگ و غور به آن آویخته می‌شود، دارد و همچنین عروس، مردی با لباس محلی است که در سر مندیل زده و دستمال سفید تور بر سر و همینطور در یک دست دستمال و در دست دیگر جوالدوز برای دفاع از خود دارد.
داماد، لباسی بر تن یا شلوار فدک و پیراهن سفید و کلاه تخم مرغی یا نمدی و جلیقه ای پوشیده و در دست کچکی به همراه دارد، کولبارچی‌ها نیز با کیسه در پشت یا در دست گندم با گروه هستند.
غول تمثیلی از زشتیها و بدیها است و عروس نماد اخلاق و خوبیها، پاسدار نیکی‌ها و پند و نصیحت راستی و چگونه خوب زیستن را به عروس گوله نشان می‌دهد.
غول در را می‌زند و صاحب خانه را می‌خواهد که از خانه بیرون بیاید و پس از رد و بدل شدن صحتهایی می‌گوید:
ای خانخواه بیرون بیه تی سگ مره گیره، یکی زنم میره/ ای خانخواه بیرون بیه عروس گوله بیاردیم/ جان دله بیاردیم خانخواه تره نیردیم تی پسر بیاردیم/ از راه دور بیاردیم چه ظرف زور بیاردیم / خانخواه تره نیاردیم تی پسر بیاردیم / آهای پیربابو تی افسار کهنه وابو، تی پالون پیربابو / تی جوه چرکم بو عروس گوله بیاردیم جان دل بیاردیم.
پیر بابو نیز در جواب می‌گوید: غول ببین غول کمر بجیر توله کمر بجور نقره
و غول پاسخ می‌دهد: عروس میشه می‌جان شه می‌دلشه سیاه کشمشه / زحمت بکشه آهای پیربابو تی ریش سفیدابو / عروس گوله بیاردیم جان دله بیاردیم / خانخواه تره نیاردیم تی پسر بیاردیم/ غلام بما غلام پیر غلام بما شمی محله چربمه برای حاجتر بمه
غلام می‌گوید: غلام دروغ گونه، غلط کنه عروس میشه سیا کشمشه.
دعوا غول و غلام با کچک شروع می‌شود بعد از مدتی همه با هم می‌گویند:
عروس گوله همینه ببینین چه نازنینه / عروس گوله بیاردیم جان دله بیاردیم/ عروس شب بیاردیم بی چادر شب بیاردیم/ خانخواه تره نیاردیم تی پسر بیاردیم/ آهای پیر بابو تی کاره وه چه وابو تی ریشه سفیدابو/ عروس کی شه پیر بابو شه پیر بابو زحمت بکشه / ای غولک شیرازی یه قدری بکن بازی تا خانخواه ببو راضی/ حمام بزار بیاردیم چه ظرف زور بیاردیم / عروس گوله همینه عروس نازنینه عروس بهار چینه / ای پیربابو تی افسار کهنه وابو زمستانم بهارابو/ عروس گوله بیاردیم جان دله بیاردیم خانخواه تره نیاردیم تی پسر بیاردیم /عروس گوله همینه ببین چه نازنینه .
به هرحال عروس گوله و گروهش از کارهای نمایشی بسیار جالب و دوست داشتنی محلی برای همگان است که نمایشگران آن شامل عروس، پیربابو، غول و دیاره زن هستند و نوید بخش آمدن بهار و به ثمر نشستن تلاش برای خوب بودن و خوب ماندن هستند.

منبع :
http://mazandaran.irib.ir/
http://www1.jamejamonline.ir/
کاخ سلطنتی بابل

کاخ سلطنتی باب...

کاخ سلطنتی بابل در باغ مصفایی در جنوب بابل و محل فعلی دانشکده پزشکی مازندران که به دوره پهلوی باز میگردد، قرار دارد. بنای کاخ دو طبقه است با اتاقها و سالنهای متعدد و مزین به گچبری‌های بسیار زیبا و مجلل که چشم هر ببننده ای را خیره می‌کند. سنگ از مصالح عمده به کار رفته در این عمارت میبا...

اطلاعات | نقشه
روستای فیلبند

روستای فیلبند

در جنوب بابل در بلندای رشته کوه‌های البرز در مازندران، روستایی است که در آن دلتان برای زمستان تنگ نمی‌شود. زمستان‌های طولانی فیلبند توانسته بسیاری از گردشگران را روانه این روستای مازندران کند. زمستان در این منطقه زود آغاز می‌شود و دیر به پایان می‌رسد و می‌توان گفت نزدیک به هفت ماه سال ...

اطلاعات | نقشه
موزه بابل یا گنجینه بابل

موزه بابل یا گ...

موزه بابل معروف به گنجینه بابل به عنوان تنها موزه مردم‌شناسی مازندران در ساختمان شهرداری سابق شهر که در سال 1307 به عنوان بلدیه (شهرداری) بنا شد، واقع گردیده است. این بنا در اسفند ماه ۱۳۷۴ با کاربری فرهنگی در اختیار سازمان میراث فرهنگی مازندران قرار گرفت و در بهمن ماه سال ۱۳۷۵ پس از اح...

اطلاعات | نقشه
پارک جنگلی بابلکنار

پارک جنگلی باب...

بوستان طبیعت بابلکنار که یکی ازجاذبه‌های گردشگری و تفریحی نمونه استان مازندران وشهرستان بابل است که دارای ۷۶۰ هکتار مساحت می‌باشد که در فاز اول این پروژه ۴۰ هکتار آن به بهره برداری رسیده است ، و با امکاناتی از قبیل جاده آسفالت، آلاچیق، پارک بازی کودکان و چشمه آب طبیعی،سوپر مارکت، سرویس‌...

اطلاعات | نقشه
آبشار حاجی شیخ موسی

آبشار حاجی شیخ...

آبشار شیخ موسی در شهرستان بابل ، بخش بندپی شرقی و روستای حاجی شیخ موسی قرار دارد. ییلاق کوهستانی حاجی شیخ موسی یکی از زیباترین ، سرسبز‌ترین و خوش آب هوا‌ترین مناطق ایران می‌باشد که در فاصله 70 کیلومتری شهرستان بابل واقع شده است که دارای 2500 متر ارتفاع از سطح دریا است و از جذابترین مناظ...

اطلاعات | نقشه
آبگرم آزرود ( آبگرم آرزو )

آبگرم آزرود ( ...

این چشمه تقریبا درفاصله پنجاه و پنج کیلومتری جنوب غربی شهرستان بابل و در بخش بندپی شرقی قرار دارد. این منطقه دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب می‌باشد و متوسط ارتفاع آن از سطح دریا ششصد متر است . این چشمه بین یک و نیم تا دو متر عمق دارد و دمای آن حدود سی الی سی و هفت درجه سانتی گراد می‌...

اطلاعات | نقشه
سد شیاده

سد شیاده

این منطقه زیبا و دیدنی در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی بابل واقع شده و سد بر روی رودخانه چلیم یکی از سرشاخه‌های رودخانه بابلرود در روستای شیاده و در بخش بندپی غربی این شهرستان بسته شده است . منطقه بکر سد شیاده به دلیل دارا بودن آب و هوای مساعد و وجود جنگل در چهار سوی خود، مکان مناسبی برای پیا...

اطلاعات | نقشه
خانه موزه مکرمه قنبری

خانه موزه مکرم...

خانم مکرمه قنبری معروف به ننه مکرمه در سال 1307 ش در روستای دریکنده بابل به دنیا آمد . به اقرار خودش ، جوشش درونی وی برای خلق طرح‌ها وتصاویر از همان زمان کودکی و به صورت بازی با گل و خاک خود را آشکار میساخت . وی که از ده سالگی شروع به کار کرد و روزگاری پر فراز و نشیبی راپیموده بود ، ت...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
عاروس گله

عاروس گله

عاروس گل یکی از آیین‌های بسیار کهنی که در ایران اجرا می‌شد آیین عاروس گل بیشتر در غرب مازندران و شرق گیلان اجرا می‌شود و بازیگران اصلی آن غول ، پیر بابو و نازخانوم هستند. این گروه در ایام نوروز و پیش از آن نمایش‌های جذابی برای عموم اجرا می‌کنند و البته این آیین هم مثل بسیاری از سنت‌های...

اطلاعات
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب