توضیحات

ویرایش
سابقه تاریخی هنر قلم‌زنی، به سیت‌ها و سکاها باز م‌ی‌گردد که حدود 5000 تا 7000 سال پیش در جنوب روسیه و شمال ایران زندگی می‌کردند. آن‌ها نژاد آریایی بودند.
این قوم در هنر قلم‌زنی به بالاترین سطح و درجه پیشرفت و ابداع رسیده بودند. از دیگر نمونه‌های تاریخی قلم‌زنی، باید به برنز لرستان اشاره کرد که متعلق به 3000 سال پیش است که از لحاظ کیفیت رقیب جدی برای سیت‌ها محسوب می‌شود.
بعد از این دو طایفه، به هخامنشیان و ساسانیان می‌رسیم که تکنیک کار ایشان مانند سیت‌ها است. آثار قلم‌زنی دوره هخامنشیان، دوره شکوفایی در زمینه ریخته گری و چکش‌کاری و سوارکردن فلز روی فلز دیگر می‌باشد.
در این روره آبکاری فلزات نیز رواج یافته است.در دوره سلوکیان، ضرب سکه از نظر کیفیفت متکامل شده آثار فلزی و قلم‌زنی با اقتدار سلوکیان و نفوذ طرح‌های یونانی به هنر ایرانی بوده.
ولی در اواخر عصر اشکانی، این نفوذ از بین رفت در دوره اشکانیان آثار زیادی به دست نیامده و آثار قلم‌زنی شده بیش‌تر به هنر دوره هخامنشی نزدیک است و در طراحی آثار قلم‌زنی تغییرات ...مشاهده کامل متن جزیی در نقش و شکل آن‌ها دیده می‌شود.
در طراحی گلبرگ‌ها، گل‌های لوتوس باریک‌تر و نوک‌تیزتر شده. در دوره ساسانیان، ساخت ظروف از فلزات گران‌بها رونق و رواج فوق العاده‌ای یافت و استادکاران با چنان هنرنمایی بر روی این‌گونه ظروف می‌پرداختند که از نمونه آثار و شاه‌کارهای قلم‌زنی این دوره، ظرف طلای بسیار زیبا که معروف به جام خسرو می‌باشد.شیوه قلم‌زنی این دوره به تقلید از دوره‌های قبل بوده و آثار به صورت برجسته کار می‌شده و در طراحی آثار صحنه‌های زندگی بزمی و رزمی را قلم‌زنی کرده‌اند.

دوره‌ی سلجوقی(عصر فلزکاری و قلم‌زنی دوره اسلامی) :در دوره سلجوقی هنر قلم‌زنی، به صورت تخت بوده و برجسته و فروبری در کار وجود ندارد. شیوه قلم‌زنی به صورت خراش و حکاکی می‌باشد و از طرح‌های به هم فشرده و متراکم و خطوط کوفی استفاده می‌گردیده.
در این دوره هنر مشبک‌کاری به اوج رسیده و از هنر ترصیع‌کاری و ترکیب فلزات، بیش‌تر روی آثار استفاده گردیده و از فلز مفرغ، برنج و سفید روی استفاده شده است.
در دوره مغول و تیموریان با استفاده از شیوه قلم‌زنی سلجوقیان آثار، حکاکی و خراش‌نگار می‌گردیده و آثار بسیار ظریفی در این دوره وجود دارند. در دوره صفویه، قلم‌زنی وارد مرحله جدید شده.
یه این معنی که از طرح‌های مینیاتور بهره زیاد گرفته و هنر قلم‌زنی به اوج خود می‌رسد و با استفاده از تکنیک‌های گذشتگان در تکامل خود با استفاده از صنعت ترصیع اشیا و طلا کوبی فولاد و ساخت اشیا بسیار ظریف و استفاده از طرح‌های مذهبی و آیات قرانی می‌باشد.
در شیوه قلم‌زنی با ابداع آجیدن قلم‌های بدون آج قبلی، انقلابی در شیوه قلم‌زنی آثار شد. در دوره قاجار، آثار قلم‌زنی هم برای اماکن متبرکه، مقابر و زیارتگاه‌ها تهیه شده که دارای ارزش می‌باشد و در شیوه قلم‌زنی به تقلید از ادوار مختلف گذشته می‌باشد که هنر جنده کاری یکی از شیوه‌های رایج در این دوره و دوره بعدی است.
در دوره معاصر، قلم‌زنی در شهر اصفهان رایج می‌باشد و بعضا در شهرهای کرمانشاه، شیراز و دیگر شهرها نیز هنرمندان به تقلید از گذشتگان آثار زیبایی را تولید و عرضه می‌نمایند.

قلم‌زنی هنر تزیینات آثار فلزی می‌باشد که از دیرباز در ایران رایج بوده و از 7000سال پیش ایرانیان با ساخت اشیا مسی و شیوه استفاده از آن‌ها آشنا بوده‌اند و آثار خود را قلم‌زنی می‌نمودند.
دلیل این ادعا اشیایی‌ست که مربوط به هزاران سال پیش می‌باشد. پایداری فلز در شرایط مختلف باعث حفظ مدارک و پیشینه قلم‌زنی شده است. قلم‌زنی در ایران دارای شیوه‌های مختلف می‌باشد که :

1-ریزه قلم‌زنی 2- برجسته‌کاری (جنده کاری) 3- مشبک کاری.

در قلم‌زنی به‌صورت ریزه قلم‌زنی از ابزار آجدار استفاده شده و اصولا از طرح‌های گل و مرغ، اسلیمی ختایی، صورت (مینیاتور) استفاده شده و هنرمند قلم‌زن به‌صورت کامل با تسلط بر طراحی آثار در شیوه کار قلم‌زنی، آثار را قلم‌زنی نموده که در این شیوه طرح به‌صورت نیم برجسته می‌باشد که با فروبری زمینه فلز طرح نمایان شده و آثار بسیار زیبایی ساخته و قلم‌زنی می‌گردد.

2-در قلم‌زنی به‌صورت برجسته‌کاری، از قلم‌های بدون آج استفاده و اصولا طرح از پشت اثر صورت برجسته با ضربات سنگین چکش قلمزنی شده و سپس روی اثر با تزیینات قلم‌زنی کامل می‌گردد.

در شیوه جنده‌کاری که همان برجسته‌کاری می‌باشد، اثر از نظر اندازه بزرگ‌تر بوده و طرح‌های درشت‌تری طراحی می‌گردد، که بعضا در برجسته‌کاری اثر، از پتک جهت برجسته کردن قسمت‌های مختلف استفاده می‌نمایند و سپس با استفاده از قلم‌های برجسته‌کاری، اثر روسازی می‌گردد.در قلم‌زنی به‌صورت مشبک‌کاری، در این شیوه زمینه اثر بریده می‌شود و توسط قلم‌های تیز و مخصوص تا نور از قسمت‌های بریده شده به خارج انتقال پیدا کند.در طراحی آثار مشبک، باید به اتصالات طرح توجه نمود زیرا نور در قسمت‌های مختلف بدنه طرح به‌صورت یکسان باید نمایان گردد و اصولا در گذشته از قندیل‌های مشبک شده در روشنایی استفاده می‌کردند.

در شیوه‌های قلم‌زنی قابل ذکر می‌باشد که در موقعیت‌های مختلف جغرافیایی و فرهنگی سبک‌ها و روش‌های مختلفی را در قلم‌زنب اشیا استفاده می‌نمودند.در شهر شیراز با استفاده از قلم‌های بدون آج آثار نقره و بعضا مس را قلم‌زنی می‌نمایند و از طرح‌های متداول که مربوط به دوره هخامنشیان است، بیش‌تر استفاده می‌نمایند.
در شهر کرمانشاه از قلم‌های آج‌دار و بدون آج هم‌زمان در قلم‌زنی آثار استفاده می‌نمایند، که در حال حاضر قلم‌زنی به شیوه گذشته از بین رفته است و قلم‌زنان معاصر از شیوه‌های قلم‌زنی اصفهان بیش‌تر استفاده می‌نمایند.

در شهر اصفهان شیوه قلم‌زنی به‌صورت ریزه قلم‌زنی با قلم‌های آج‌دار می‌باشد، که از زمان صفویه رایج گردیده و در حال حاضز نیز رایج است.

در قلم‌زنی ساخت اشیا را، دوات‌گری و زرگری می‌نامند.

دوات‌گری :ساخت ظروف یکپارچه است که از فلز نقره، مس، برنج و طلا می‌باشد. برای دوات‌گری از سندان‌های مخصوص و چکش‌های مختلف استفاده می‌گردد.

زرگری: ساخت اشیا فلزی که به‌صورت جعبه، قلمدان و ... می‌باشد، که نیاز به جوش‌کاری و برش فلز می‌باشد که جنس فلز از طلا، نقره، مس و برنج است.

ابزار قلم‌زنی: قلم‌های آج‌دار و بدون آج است. انواع چکش، انبردست، پرگار، قیچی آهن‌بر، هسوم، استنبلی، اجاق‌گاز، قیر، گچ، سرپیک، تیزآب، فرچه، خاک اره و ... می‌باشد.

هنر قلم‌زنی در مراسم آیینی ایران جایگاه ویژه داشته و اصولا در ساخت ضریح‌های اماکن مقدسه، از هنر قلم‌زنی به‌صورت جنده‌کاری و بسیار زیبا و دقیق استفاده می‌نماید و در گذشته نیز در مراسم آیینی، از ظروف شاخی شکل که به شکل سرحیوانات بوده و ریتون می‌نامیدند، استفاده می‌کردند و معتقد بودند که با نوشیدن آب از ظرف مورد نظر، قدرت حیوان به انسان منتقل می‌گردد.

منبع :http://vmic.ir/
عالی قاپو

عالی قاپو

کاخ عالی قاپو عمارتی است که در غرب میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف اله سر بر افراشته و به عنوان یکی ازمهمترین شاهکارها ی معماری اوائل قرن یازدهم هجری مطرح است. تاریخ ساخت بنا به 1054 هـ.ق باز می‌گردد . این قصر دروازه مرکزی و مدخل کلیه قصرهایی بود که در دوران صفویه در محدوده میدان...

اطلاعات | نقشه
هشت بهشت

هشت بهشت

عمارت هشت بهشت یکی از عمارت‌های تاریخی موجود در شهر اصفهان و ساخته شده در دوران صفویان است که در غرب خیابان چهار باغ پایین و شرق به خیابان متاخری، از جنوب به بازارچه بلند (بازار هنر) واقع شده است. از کلیه کاخ‌های باصفا و کلاه فرنگی‌هائی که در این دوره در کنار چهارباغ احداث شده بود فقط...

اطلاعات | نقشه
چهلستون

چهلستون

باغ چهل ستون، با مساحتی بالغ بر 67000 متر مربع، تنها قسمت کوچکی از باغ وسیع جهان نما است که پیشینه آن به قبل از دوران صفوی می‌رسد. شاه عباس اول در میان آن کوشکی بنا کرد که هسته نخستین کاخ چهل ستون بود و تالار میانی کاخ و غرفه‌های چهار گوشه آن را شامل می‌شد. در دوران حکومت شاه عباس دوم...

اطلاعات | نقشه
میدان امام ( نقش جهان )

میدان امام ( ن...

میدان نقش جهان در ابعادی کوچکتر، در دوره تیموریان ساخته شد. در زمان شاه عباس اول این میدان توسعه یافت و فرم و شکل امروزین خود را یافت. برخی از مهمترین ابنیه پیرامونی این میدان، در همین دوره ساخته شد. پس از انتقال پایتخت ایران از اصفهان به شیراز، میدان نقش جهان اهمیت خود را به تدریج از...

اطلاعات | نقشه
مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف ا...

مسجد شیخ لطف الله واقع در شرق میدان امام خمینى (ره)، مقابل قصر شاه عباس صفوى که به عالى قاپو معروف است واقع شده است،که شاهکار کم نظیری از کاشی کاری و معماری استادانه قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌است و خطاطی آن را علی رضا عباسی انج...

اطلاعات | نقشه
سی و سه پل

سی و سه پل

یکی از پلهای زیبا و جالبی که در دوران صفویه بر روی زاینده رود احداث شد سی و سه پل است. این پل که در نوع خود شاهکارى بى‏نظیر از آثار دوره سلطنت شاه‏ عباس اول است. در گذشته «پل جلفا» نیز نامیده می‌شد (زیرا از این طریق به جلفا که تازه احداث شده بود می‌رسیدند). این پل به «الله وردیخان» هم...

اطلاعات | نقشه
منارجنبان

منارجنبان

در ایران برخی مناره‌ها قابلیت تکان خوردن را دارند که به اصطلاح به آنها منارجُنبان می‌گویند. از معروفترین منارجنبان‌های ایران یکی در اصفهان و دیگری در شهرستان اردکان و در بخش خرانق واقع شده‌اند. منارجنبان اصفهان یکی از آثار تاریخی این شهر است که عارفی به نام «عمو عبدالله کارلادانی» در ...

اطلاعات | نقشه
باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اص...

باغ پرندگان با مساحتی بالغ بر ۵۵ هزار متر مربع در سال ۱۳۷۵ به همت شهرداری اصفهان در بیشه ناژوان و در حدود ۴ کیلو متری غرب پل وحید احداث گردیده و از نظر طراحی در سطح کشور در نوع خود بی نظیر است . محوطه داخلی باغ پرندگان با وسعت ۱۷ هزار متر مربع چنان زیبا فضا سازی شده است که علاوه بر تام...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
بریانی

بریانی

بریانی اصفهان یکی از غذاهای معروف ایرانی است که آوازه‌اش در بسیاری از کشورهای جهان نیز پیچیده و در میان ایرانیان نیز طرفدار دارد. این غذا متعلق به شهر اصفهان است و مشهورترین غذای سنتی اصفهان به شمار می‌آید. مواد لازم برای 4 تا 6 نفر : گوشت گوسفند بدون استخوان 500 گرم جگر...

اطلاعات
کله جوش ( کاله جوش )

کله جوش ( کاله...

این خوراک که به ایلات قشقایی و منطقه اصفهان منسوب است بسیا ساده بوده و به سرعت قابل آماده سازی می‌باشد. لذا می‌توان آنرا در دسته غذا‌های حاضری محسوب نمود.با وجود سادگی بسیار خوش مزه و اشتها آور است. مواد لازم برای سه نفر: 1. نیم کیلو کشک پاستوریزه و یا خانگی ساییده شه و جوشیده.2. نعنا...

اطلاعات
لباس محلی اصفهان

لباس محلی اصفه...

لباس اصیل مردم اصفهان در حدود 300 سال قبل را لباس نخی سفید یا شیری بوده است که به صورت دستباف تهیه می‌شده است. لباس اصیل زنان اصفهان شامل یک دامن مخمل قرمز کوتاه رنگ با چین‌های زیاد که توسط دکمه بسته می‌شده و یک پیراهن گلدوزی شیری رنگ بوده است. زنان جوان یک شلوار نخی سفید رنگ و زنان م...

اطلاعات
جشن و آیین گلابگیری

جشن و آیین گلا...

ایرانیان از نخستین کسانی هستند که از گذشته‌های دور به ویژگی‌های خوراکی و درمانی گل سرخ (محمدی) پی برده‌اند. طبق اسناد بین‌المللی، مبداء تولید گلاب،ایران و مبداء تولید اسانس گل سرخ (محمدی) و عصاره گلبرگ‌های تازه، یونان ذکر شده‌است. کاشت گل‎محمدی در ایران قدمتی حدود 7 هزار ساله دارد و مر...

اطلاعات
خورش ماست ( خورشت ماست )

خورش ماست ( خو...

خورش ماست یا خورشت ماست غذایی بومی اصفهان میباشد که از ماست چکیده، گوشت گردن گوسفند، زعفران و شکر تهیه می‌شود و در آن کمی زرشک و خلال بادام یا گردو و گاه گلاب می‌ریزند و به صورت سرد سرو می‌شود ولی در قدیم یک غذای اصلی درباری بود. هرچند از تاریخچه خورش ماست اطلاعات چندانی در دست نیست ام...

اطلاعات
آش سماق

آش سماق

آش سماق یکی از غذاهای محلی استان اصفهان و استان همدان (تویسرکان) است. دستور شماره یک: مواد لازم برای ۸ نفر سماق خشک و نکوبیده یک پیمانه برنج گرده یک و نیم پیمانه عصاره قلم یا مرغ لوبیا چشم بلبلی دو پیمانه سبزی معطر آش خرد شده نیم کیلو گوجه فرنگی یک کیلو نمک و فلفل نعنا داغ و...

اطلاعات
خاتم کاری

خاتم کاری

یکی از گونه‌های زیبا و هنرمندانه صنایع دستی در اصفهان خاتم سازی است. این هنر بی بدیل وکم نظیر در واقع هنر آرایش سطح اشیاء چوبی به صورتی شبیه به موزائیک با مثلث‌های کوچک است. این مثلث‌ها هرچه ظریف‌تر و طرح‌ها و اشکال هرچه منظم‌تر باشند، خاتم مرغوب‌تر خواهد بود. یکی دیگر از دلایل مرغوبی...

اطلاعات
فرش اصفهان

فرش اصفهان

یکی از صنایع دستی اصفهان قال بافی است. اصفهان در زمان صفویه یکی از مراکز عمده قالیبافی بود. در این شهر تعداد زیادی کارگاه وجود داشت که در آن قالیهای زر بفت بافته می‌شد. کارگاههای قالی بافی دربار صفوی متصل به کاخ سلطنتی در جنوب عالی قاپو بین میدان شاه و چهل ستون، با استفاده از بهترین م...

اطلاعات
میناکاری

میناکاری

در اوایل قرن یازدهم هجری که اصفهان به عنوان پایتخت دولت صفوی انتخاب شد و این شهر مرکز مهم تجارت فرهنگ و صنعت کشور گردید زمینه‌های رشد و شکوفایی آن در تمامی ابعاد علمی و ذوقی و هنری فراهم آمد. « از جمله هنر‌های دستی ایرانیان در گذشته‌های دور ، تزئین و کنده کاری روی فلزات است . » ظروف ف...

اطلاعات
گز

گز

یکی از معروفترین سوغات اصفهان گز می‌باشد مواد اولیه این شیرینی مطبوع و مشهور که گزانگبین باشد، در کوهپایه‌های زاگرس در غرب استان به عمل می‌آید. گز انگبین ریشة گیاهی به نام گون یا درخت گز است. ارتفاع این درخت کوهستانی حداکثر به دو متر می‌رسد و بیشتر در مناطق خوش آب و هوای بختیاری و خوا...

اطلاعات
قلم زنی

قلم زنی

سابقه تاریخی هنر قلم‌زنی، به سیت‌ها و سکاها باز م‌ی‌گردد که حدود 5000 تا 7000 سال پیش در جنوب روسیه و شمال ایران زندگی می‌کردند. آن‌ها نژاد آریایی بودند. این قوم در هنر قلم‌زنی به بالاترین سطح و درجه پیشرفت و ابداع رسیده بودند. از دیگر نمونه‌های تاریخی قلم‌زنی، باید به برنز لرستان اش...

اطلاعات

نظر شما درباره قلم زنی

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب