1 2

توضیحات

ویرایش
در شمال شرقی شهر دلیجان، حد فاصل نراق و دلیجان در دامنه کوه مقابل غار شگفت انگیزی وجود دارد که به غار چال نخجیر معروف است. این غار که در سال 1368 کشف گردیده، آنچنان از نظر دارا بودن اشکال و پدیده‌های رسوبی و دولومیتی غنی می‌باشد که شاید بتوان آن را جزو بهترین و زیباترین غارهای جهان منظور کرد.
منشورها و اسفنج‌های بلورین کلسیت، باغهای مرجانی، دالانها، دهلیزها، تراسها و حوضچه‌های متعدد، جلوه‌های انحصاری به این غار داده است که آن را سرآمد سایر غارهای آهکی جهان قرار داده است.
براستی اگر هیچ گونه جاذبه گردشگری در استان مرکزی وجود نداشت، به تنهایی غار چال نخجیر این قابلیت را دارا بود که سالیانه حداقل یک میلیون جهانگرد خارجی را به کشور جذب نماید.
هنگامیکه در مقابل در ورودی غار قرار می‌گیریم، جریان هوای خنکی از درون غار به بیرون منتقل می‌شود که در گرمای تابستانی منطقه همانند کولری خنک عمل می‌نماید.
بعد از ورود به غار 47 پله شما را به عمق غار و اولین تالار هدایت می‌کند. مسیر حرکت به درون غار و دالان‌های مختلف کف سازی شده و به پلکان و حفاظ مجهز بوده و تمامی غار از سیستم روشنایی برق مطلوبی برخوردار است.
توده‌های عظیم استالاکمیت و استالاکتیت سراسر غار را پوشانده است.
بافتهای کلسیتی، ...مشاهده کامل متن قندیل‌های مخروطی، بلورهای شیشه ای، توده‌های کلسیتی گل کلمی که در نتیجه رسوبات کربن کلسیم ایجاد شده آنچنان اشکال گوناگون و انحصاری را ساخته است که هر بیننده ای را شگفت زده می‌نماید.
جریان فرسایش قطرات آب و محلول شیمیایی کربنات کلسیم بستری پر از شاخه‌های مرجانی، درختان کاج و سرو مانندی از جنس بلور، توده‌های اسفنجی، آبشارهای کریستالی و لایه‌های ورقی را ایجاد نموده که گویی در بستر یکی از اقیانوس‌های مهم دنیا در حال قدم زدن می‌باشید.
از نکات قابل توجه، شکل گیری دائمی اشکال است که تقریباً تمامی سقف، دیواره و کف غار از طریق قطرات آب و محلولهای کلسیم در جریان عملیات ساخت توده‌های آهکی، کریستالی و مرجانی قرار دارد.
غار از یک شاخه اصلی و چند شاخه فرعی تشکیل شده، شاخه اصلی حدود 1100 متر برای بازدید آماده سازی شده است. در دو نقطه از این مسیر هوا جریان داشته و باد ضعیفی می‌وزد.
منبع: میراث فرهنگی و گردشگری استان مرکزی
http://markazi.irib.ir/index.php/about-us/about-ostan-markazi/markaziview/1488
غار نخجیر استان مرکزی

غار نخجیر استا...

در شمال شرقی شهر دلیجان، حد فاصل نراق و دلیجان در دامنه کوه مقابل غار شگفت انگیزی وجود دارد که به غار چال نخجیر معروف است. این غار که در سال 1368 کشف گردیده، آنچنان از نظر دارا بودن اشکال و پدیده‌های رسوبی و دولومیتی غنی می‌باشد که شاید بتوان آن را جزو بهترین و زیباترین غارهای جهان منظ...

اطلاعات | نقشه
پناهگاه حیات وحش جاسب

پناهگاه حیات و...

جاسب منطقه‌ای کوهستانی در منتهی الیه جنوب شرق استان مرکزی واقع شده است و وسعت آن حدود ۱۷۱۰۰ هکتار می‌باشد. این زیستگاه حیات وحش با توجه به نزدیکی به سد ۱۵ خرداد و طبیعت چشم‌نواز منطقه یکی از نواحی مستعد طبیعت گردی و گردشگری استان مرکزی محسوب می‌شود. این دهستان در شمال دلیجان واقع گشته...

اطلاعات | نقشه
کاروانسرای دودهک

کاروانسرای دود...

کاروانسرای دودهک در شمال شرقی محلات، در مجاورت ساحل شرقی رودخانه قم‌رود و در مسیر جاده دلیجان به دهستان خورهه (نزدیک جاده آسفالته قم به دلیجان) قرار دارد. قدمت آن را به دوران صفوی نسبت داده‌اند اما معماری آن، از سبک معماری سلجوقیان پیروی می‌کند. پل و کاروانسرا دودهک در مسیر تاریخی ج...

اطلاعات | نقشه
روستای واران جاسب

روستای واران ج...

دهستان جاسب یکی از دهستان‌های بخش مرکزی شهرستان دلیجان می‌باشد.این دهستان درفاصله پانزده کیلومتری شمال شرقی دلیجان و در نزدیکی سد پانزده خرداد قرار دارد که هفت آبادی را شامل می‌شود.. این منطقه از چند روستای نه چندان بزرگ مانند : واران، هرازجان، کِروگان، وشتکان، زُر، وسقونقان و روستای...

اطلاعات | نقشه
روستای فلورد

روستای فلورد

فلورد نام روستایی با نشاط و زیبا است که در بخش مرکزی سوادکوه قرار دارد، این روستا در 7کیلومتری شهر زیرآب و در میانه‌ی یک راه روستایی که از جاده اصلی شهر سوادکوه منشعب می‌شود واقع شده است. فلورد بزرگترین روستای دهستان سوادکوه است که در مجاورت کوه‌های منطقه سوادکوه واقع شده و با حداکثر 1...

اطلاعات | نقشه
بازار نراق

بازار نراق

شهر نراق در 15 کیلومتری دلیجان، حد فاصل شهرستان‌های قم و کاشان و در محدوده استان مرکزی قرار دارد. از آثار تاریخی ارزشمند و باقی مانده این شهر، می‌توان به بازار سرپوشیده و قدیمی آن اشاره کرد. مصالح اصلی این بازار آجر است و ساخت آن به دوران قاجار مربوط می‌شود. بازار نراق که به بازار شم...

اطلاعات | نقشه
میل نراق

میل نراق

میل نراق در 7 کیلومتری شرق این شهر در گردنه‌ای موسوم به گردنه نراق در مسیر نراق - مشهد اردهال در استان مرکزی قرار دارد.این میل به صورت مخروطی شکل با مصالحی چون سنگ و ملاط ساروج و در داخل از گچ ساخته شده است. میل نراق که قدمت آن احتمالا به دوره صفویه باز‌می‌گردد، قطر کلی‌اش 6/20 سانتی‌م...

اطلاعات | نقشه
آب‌انبار حاج مهدی

آب‌انبار حاج م...

آب انبارها از شاهکارهای معماری دوره قاجار در شهر نراق از توابع شهرستان دلیجان هستند و شهر نراق دارای بناهایی از دوره قاجار به علت نزدیک بودن به معماری کاشان از اصالت خاصی برخوردارند. عبور از کوچه‌های این شهر گویی عبور ازکوچ هایی در 500 تا هزار سال پیش است، هوای دلچسب خنک، سکوت و آرامش ...

اطلاعات | نقشه
توپ چاله ای

توپ چاله ای

این بازی، از بازی‌های محلی شهرستان دلیجان می‌باشد که عموماً توسط پسربچه‌ها اجرا می‌گردد. تعدادی بازیکن چاله‌هایی کنده بعد کول یکی از بازکنان می‌شدند و سعی می‌کردند در این حالت توپ را در چاله بیاندازند. کسی که توپ در چاله‌اش می‌افتاد باید خم می‌شد تا یکی از بازیکنان سوار (کول) او شود. ...

اطلاعات
جوزقند ( جوزغند )

جوزقند ( جوزغن...

جوزقند نوعی میوه نیم خشک شده که درون آنرا با گردی مخصوص پر می‌کنند. انواع جوز قند عبارتست از آلویی-انجیری- گلابی-امرودی(نوعی گلابی)- الگی(نوعی هلو)-گنجونی(نوعی گلابی) این شیرینی محلی به دست بانوان هنر مند نراقی درست می‌شود . بالا بودن کیفیت مواد اولیه موجود در این نوع شیرنی و سخت...

اطلاعات

70 میلیون سال شکوه زمین

چال نخجیر، به معنای گودال شکار است. منطقه‌ای گود، که در گذشته شکارچیان شکارها را از نقاط مختلف به این منطقه رم می‌دادند و شروع به شکار آنها می‌کردند.
این غار در جوار پناهگاه حیات‌وحش جاسب دلیجان در فاصله 110 کیلومتری گلپایگان، در 8 کیلومتری شرق شهر دلیجان و فاصله 3 کیلومتری جاده آسفالته دلیجان ـ نراق در دامنه کوهی کم‌ارتفاع و به نسبت تخت واقع شده است.
از ورودی غار تا 600 متر بعد از آن، مسیر در قالب جنوب به شمال است که پس از این مسافت، دو انشعاب می‌شود که یکی به شمال شرق و دیگری به شمال غرب می‌رسد و طول هر کدام 1300 متر است.
با وجودی که 4 کیلومتر از غار شناسایی شده اما پیش‌بینی می‌شود که این پدیده طبیعی تا حدود 10 کیلومتر ژرفا داشته باشد.
ـ هیچ نشانی از وجود جانوران و گیاهان در آن گزارش نشده است، اما به هنگام ورود به غار با فضایی رویایی مواجه می‌شوید.
ـ از راه هموار می‌توانید به راحتی در غار حرکت کنید. درون غار رسوباتی دیده می‌شود که به صورت لایه‌‌های سفید رنگ، کف کریدورها و دالان‌ها و دهلیزهای مسیر اصلی را پوشانده و رسوبات «سفیدبرفی» نامگذاری شده است. کف دیواره‌های غار از اسفنج‌های بلورین و سنگ‌های تزئینی زیبا تشکیل شده که از این لحاظ یکی از زیباترین غارهای کشور محسوب می‌شود.
ـ این غار از ده‌ها تالار کوچک و بزرگ تو در توی هزار توی مرموز ساخته شده است. تالار عروس که انگار به گوشه گوشه آن قند ساییده‌اند و بر زمینش شربت پاشیده‌اند و در دیوارش آذین ریز و درشت بسیار دارد.
ـ تالار آب‌چکان نیز هر بیننده را یاد شکوفه‌های بهاری و نوای خوش ریزش باران بهاری می‌اندازد. تازه این 200 متر اولیه غار است.
ـ زیباترین تالار غار، چهل‌ستون و سفره عروس است و دریاچه، برزخ، باغ وحش، جانوران، آیینه، چلچراغ و تالار زیبایی‌ها از دیگر تالارهای غار هستند.
بجز افرادی که به طور حرفه‌ای سفر می‌کنند یا موضوعات گردشگری از جمله علایق آنهاست، کمتر کسی پیدا می‌شود که با نام غار چال نخجیر آشنایی داشته باشد. در حالی که این پدیده بی‌نظیر در اردیبهشت ماه سال 1384 توسط شورایعالی سازمان حفاظت‌محیط‌زیست به عنوان اثر طبیعی ملی معرفی شد و در سال 1385 با تائید دولت، غار چال نخجیر دلیجان به غار نخجیر تغییرنام پیدا کرد.
... ادامه مطلب
70 میلیون سال شکوه زمین

غار !##! چال نخجیر !##! دلیجان ؛ مجموعه ای زیبا از سنگ‌‌های مرجانی چند میلیون ساله

در فاصله 10 کیلومتری شمال شرقی شهرستان دلیجان، یکی دیگر از عجایب طبیعت با نام "غار چال‌نخجیر" در دل کوه کم ارتقاع "تخت" آرام و با شکوهی خاص آرمیده است و در دل خود حکایت‌هایی چند میلیون ساله دارد.
غار " چال نخجیر " دلیجان از توابع استان مرکزی، مجموعه ای زیبا، کم نظیر و متعلق به دوره سوم زمین شناسی ... ادامه مطلب
غار !##! چال نخجیر !##! دلیجان ؛ مجموعه ای زیبا از سنگ‌‌های مرجانی چند میلیون ساله

غار چال‌نخجیر

غار چال‌نخجیر غاری واقع در شهرستان دلیجان در استان مرکزی کشور ایران است. این غار در میان راه دلیجان به نراق و در منطقه‌ای به نام چال‌نخجیر، و در دامنه کوه تخت واقع شده است. غار در سال ۱۳۶۸ در به صورت اتفاقی و در اثر انفجار برای جستجوی آب توسط سازمان آب دلیجان کشف شد. قدمت غار حدود ۷۰ میلیون سال تخمین ... ادامه مطلب
غار چال‌نخجیر

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره غار نخجیر استان مرکزی

مریم ف

مریم ف چهارشنبه 23 مهر 93 - 14:33

بسیار زیباست، دیدن این غارو به همه دوستان طبیعت گرد توصیه میکنم.

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب