توضیحات

ویرایش
ارگ بخارا قلعه‌ای بسیار بزرگ است که در مرکز شهر بخارا قرار گرفته است. این بنا تا زمان سقوطش در سال ۱۹۲۰ توسط روس‌ها به عنوان قلعه مورد استفاده بوده است.
امروزه ارگ یک جاذبه توریستی برای شهر بخارا است و تاریخچه‌اش در موزه آن به نمایش درآمده.
برج و باروی ارگ بزرگترین بنای خشتی بخارای امروز است. ارگ طرحی ذوزنقه‌ای دارد. محیط دیوار خارجی ۷۸۹٫۶ متر است و مساحتی بالغ بر ۳٫۹۶ هکتار را در بر می‌گیرد.
بلندی دیواره‌ها بین ۱۶ تا ۲۰ متر متغیر است.ورودی شاهانه با دو ستون زیبای قرن هجدهمی تزیین شده. بخش‌های زیرین برج‌ها به اتاق‌ها و تراس‌ها مرتبط می‌شوند.
یک سراشیبی نرم ما را به یک درگاه متحرک می‌رساند و یک راهروی سرپوشیده که به مسجد جامع ختم می‌شود. راهروی سرپوشیده ارتباط با انبار‌ها و زندان‌ها را نیز فراهم می‌کند.
در مرکز ارگ مجموعه بزرگ و پیچیده‌ای از بناها وجود دارد که زیباترین آن‌ها بنای مسجد چهل دخترون است. می‌گویند ارگ را سیاوش پادشاه کیانی بنا نهاده است.
گویند سیاوش که به توران گریخته بود پس از دیدن دختر افراسیاب دل بر او می‌بازد.
افراسیاب ازدواج آن دو را تنها به آن شرط می‌پذیرد که سیاوش برای دخترش خانه‌ای محصور به پوست یکی گاو بسازد، شرطی که ناممکن به نظر می‌رسیده. اما ...مشاهده کامل متن سیاوش خردمند پوست گاو را رشته رشته می‌کند و آن رشته‌ها را به یکدیگر وصل می‌کند و در محیط ایجاد شده این ارگ را بنا می‌کند.
نخستین کتابی که در آن به ارگ اشاره شده کتاب تاریخ بخارا اثر ابوبکر نرشخی است. نرشخی نقل می‌کند "چون بیدون بخارا خدا این کاخ را بنا کرد، ویران شد. باز بنا کرد و باز ویران شد.
چندبار بنا کرد و باز ویران شد. حکما را جمع کردند و تدبیری خواستند. بر آن اتفاق افتاد که این کاخ را بر شکل بنات النعش که بر آسمان است بر هفت ستون سنگین بنا کنند و بر آن صورت دیگر ویران نشد." در یورش چنگیز مردم شهر به این ارگ پناه می‌برند اما سپاهیان مغول دروازه‌های آن را می‌گشایند.
افرادی همچون رودکی، فردوسی، فارابی، ابن سینا و عمر خیام درباره این ارگ سخن گفته‌اند. ابن سینا در باره کتابخانه بزرگ آن می‌گوید: "من در این کتابخانه بسیار کتاب‌ها یافتم درباره آن چه نمی‌دانستم و آنچه هرگز پیش از این در زندگانی ام ندیده بودم " ارگ آسیب‌های فراوانی در حمله بلشویک‌ها در سال ۱۹۲۰ متحمل شد.
ژنرال بلشویک میخائیل فرانز دستور بمباران هوایی ارگ را صادر کرد که در نتیجه آن، بسیاری از بناهای داخلی ارگ ویران شد.


منبع:fa.wikipedia.org
آرامگاه اسماعیل سامانی

آرامگاه اسماعی...

آرامگاه اسماعیل سامانی (آغاز ساخت: ۲۷۱ خورشیدی، پایان ساخت: ۳۲۲ خورشیدی) در مرکز شهر بخارا قرار دارد و یکی از مهم‌ترین بناهای باستانی آسیای میانه بشمار می‌رود. تا چند دهه اخیر بیشتر این آرامگاه در زیر خاک قرار داشت و از این رو در گذشت زمان آسیب چندانی بخود ندیده است. امروزه تمام آن از ...

اطلاعات | نقشه
چشمه ایوب

چشمه ایوب

حضرت ایوب از پیامبرانی است که احتمالا مزار ایشان در عراق قرار داشته باشد. اما مزاری منسوب به ایشان در بخارا قرار دارد که گفته می‌شود تیمور لنگ برای رونق بخارا این مزار را منسوب به حضرت ایوب کرده است. مزاری دیگری هم منسوب به دانیال نبی به بخارا وجود دارد.این مقبره دارای سه گنبد کوچک و...

اطلاعات | نقشه
ارگ بخارا

ارگ بخارا

ارگ بخارا قلعه‌ای بسیار بزرگ است که در مرکز شهر بخارا قرار گرفته است. این بنا تا زمان سقوطش در سال ۱۹۲۰ توسط روس‌ها به عنوان قلعه مورد استفاده بوده است. امروزه ارگ یک جاذبه توریستی برای شهر بخارا است و تاریخچه‌اش در موزه آن به نمایش درآمده. برج و باروی ارگ بزرگترین بنای خشتی بخارای ا...

اطلاعات | نقشه
لب حوض

لب حوض

مجموعه لب حوض در حدود سال 1620 میلادی به فرمان نادر دیوان بیگی ساخته شده است. اندازه حوض 36 در 42 متر، با 5 متر ژرفا است. شاید لب حوض مشهورترین مکان در بخارا باشد. روزگاری برای تهیه آب در این شهر حدود 200 حوض ساخته شد که با آب رودخانه پر می‌شد و این نام از آن دوران باقی مانده است....

اطلاعات | نقشه
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب