توضیحات

ویرایش
قلب بروکسل گراند پلاس یا گروته مارکت نام دارد که گاه به آن مارکت پلاس هم می‌گویند. این مکان در حقیقت، نمادی است که شهر با آن شناخته می‌شود و تقریباً توریستی‌ترین بخش شهر به شمار می‌آید.
دور تا دور این محل که به صورت یک میدان بزرگ است، مغازه‌های قدیمی و عمارت‌های باشکوهی قرار دارند.
این میدان یکی از زیباترین میادین شهری در اروپا به شمار می‌رود و در همه روزهای سال، مملو از توریست هایی است که از مسافت‌های دور و نزدیک به بروکسل می‌آیند و هیچ جهانگردی فرصت گشت و گذار در این میدان و کوچه پس کوچه هایش را از دست نمی‌دهد.
در گوشه ای از همین میدان یک نقاش ایرانی به همراه تابلوهایش نیز به چشم می‌خورد.
گراند پلاس در شب‌های تابستان و بویژه در فاصله ماه‌های آوریل تا سپتامبر که هوا دلپذیر‌تر می‌شود، محل اجتماع مردم بروکسل و جهانگردانی است که تقریباً هر شب دور میدان حلقه می‌زنند.
در این شب‌ها میدان و ساختمانهای اطراف آن، بین ساعات ۳۰/۹ تا ۳۰/۱۱ شب برای اجرای موسیقی کلاسیک چراغانی می‌شوند. جذابیت گراند پلاس تا آنجاست که دختر فیلیپ دوم اسپانیا، ...مشاهده کامل متن پس از بازدید از آن در سپتامبر سال ۱۵۹۹ می‌نویسد: «من هرگز جایی بدین زیبایی و باشکوهی ندیده ام؛ جایی که بلندترین برج شهر سر به فلک کشیده و شکل ساختمانها بسیار فوق العاده است.»
مجسمه معروف منه کین پیس در نزدیکی گراند پلاس و در بالای حوضچه ای کوچک، یکی از جاذبه‌های توریستی این میدان بویژه برای جهانگردان آسیایی است.
منه کین پیس مجسمه کوچکی از یک پسر بچه عریان است و کسی به درستی نمی‌داند که این مجسمه چگونه و چرا در این مکان بدین صورت قرار گرفته است.
منه کین پیس در اصل مجسمه ای عریان است؛ اما بیشتر مردم نمی‌دانند که گاهی با لباس‌های گوناگون و با توجه به مناسبت‌های روزمره پوشانیده می‌شود و دارای بیش از پانصد دست لباس است!درباره این مجسمه افسانه‌های گوناگونی وجود دارد که براساس یکی از آنها، در زمان‌های دور پسر بچه شیطانی در پشت خانه جادوگری ادرار می‌کرده و جادوگر خشمگین از دست وی به ستوه آمده و او را به مجسمه تبدیل می‌کند و در بالای همین حوضچه می‌گذارد.!در افسانه دیگری هم آمده که پدری پسر کوچکش را چند روزی گم می‌کند و در آخر او را در محل فعلی می‌یابد که به مجسمه تبدیل شده است.!
آنچه مسلم است از قرن ۱۵ میلادی این حوضچه را با نام منه کین پیس می‌خوانند و در طول جنگ‌های متعدد در بلژیک، این مجسمه برنزی را پنهان می‌کردند تا از گزند بمب‌ها و سایر آسیب‌های احتمالی در امان بماند و همچنین منه کین پیس بارها توسط سربازان دشمن و متجاوزان به سرقت رفته است.
هنگام ورود به گراند پلاس، از یکی از هفت سوی خیابان چشم‌ها به طرف عمارت سر به فلک کشیده تاون هال می‌گردد. معماری این عمارت که بیشتر به کلیسا می‌ماند، به سبک گوتیک و ایجاد بنایی به این سبک، نمادی از قدرت رو به رشد بروکسل به عنوان پایتخت سلسله برابانت است.
تا پایان قرن ۱۴ میلادی، چند خانه چوبی و مسافرخانه‌های کوچک در جایی که هم اکنون این بنا ساخته شده قرار داشتند. سپس شهرداری در راستای توسعه شهر، این خانه‌ها را یکی یکی به تدریج خریداری و با تخریب آنها عمارت تاون هال را بنا کرد.

منبع:http://www.aftabir.com/
اتومیوم

اتومیوم

اتومیوم یک بنای یادبود است که برای اکسپو ۵۸ (نمایشگاه جهانی ۱۹۵۸ بروکسل) ساخته شده است. این بنا توسط آندره واترکین به ارتفاع ۱۰۲ متر و متشکل از ۹ گوی از جنس فولاد ضد زنگ متصل به هم ساخته شده است. ساختار این بنا بر اساس ساختار بلور آهن و در مقیاس ۱۶۵ میلیارد بار بزرگ‌تر از اندازه واقعی...

اطلاعات | نقشه
گراند پلاس

گراند پلاس

قلب بروکسل گراند پلاس یا گروته مارکت نام دارد که گاه به آن مارکت پلاس هم می‌گویند. این مکان در حقیقت، نمادی است که شهر با آن شناخته می‌شود و تقریباً توریستی‌ترین بخش شهر به شمار می‌آید. دور تا دور این محل که به صورت یک میدان بزرگ است، مغازه‌های قدیمی و عمارت‌های باشکوهی قرار دارند. ا...

اطلاعات | نقشه
پارک لئوپارد

پارک لئوپارد

پارک لئوپارد یک پارک عمومی است که داخل میدان اروپا در بروکسل، در مجاورت پل هانری اسپاک، ساختمان پارلمان اروپا قرار دارد. این پارک 10 هکتاری در سال 1880 پس از مختل کردن پارک جانورشناسی سلطنتی به روی مردم گشوده شد. در طول سال‌های بعد، مدرسه ای در پارک تاسیس شد، اما ساخت و ساز مابقی ...

اطلاعات | نقشه
موزه هورتا

موزه هورتا

موزه هورتا یک موزه اختصاص داده شده به زندگی و کار معمار هنر نو ویکتور هورتا است،این موزه در خانه سابق هورتا قرار دارد.ویکتور هورتا ۱۱۰ ساختمان بسیار زیبا مانند هتل ساووی و هتل ون اییتولد را طراحی کرد و به خاطر دقتی که در اجرای جزئیات بسیار زیبای تمام ساختمان داشت مشهور است.در این ساختما...

اطلاعات | نقشه
موزه آلات موسیقی

موزه آلات موسی...

موزه آلات موسیقی در مرکز بروکسل قرار دارد.این موزه نشان دهنده تاریخ موسیقی بلژیک است و بیش از ۷۰۰۰ آلت موسیقی از تمام اعصار و نقاط جهان را در خود جای داده است. این موزه‌ی ۴ طبقه، مکانی برای تجربه و لمس موسیقی از نزدیک است. رستوران پشت بام این موزه به خاطر نمای پانورامایی که از شهر برو...

اطلاعات | نقشه
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب