توضیحات

ویرایش
خانه‌ی عجایب یا کاخِ عجایب (به عربی بیت العجایب)، یکی از ساختمانهای شناخته شده‌ی شهرسنگ زنگبار است. این ساختمان بزرگترین و بلندترین ساختمان ِ شهرسنگ است.
این بنا در نقطه‌ی مهمی از شهر در خیابان ِ میزانگانی در ساحل شهر قدیمی و در مقابل ِ باغهای فردهانی واقع است. این ساختمان بین قلعه‌ی قدیمی و موزه‌ی کاخ (کاخ سابق سلطان) قرار دارد و یکی از شش کاخی است که توسط برغش بن سعید بن سلطان، سلطان ِ دوم زنگبار ساخته شد.
گفته می‌شود که این ساختمان در محل کاخ قرن هفدهمی ملکه فاطمه زنگبار واقع است. خانه‌ی عجایب در حال حاضر محل ِموزه‌ی تاریخ و فرهنگ زنگبار است.
این کاخ در سال ۱۸۸۳ برای برغش بن سعید بن سلطان، سلطان دوم زنگبار ساخته شد. ساختمان برای اجرای مراسم رسمی و دولتی و در بزگداشت عصر جدید بنا شد. آن را خانه‌ی عجایب خواندند زیرا نخستین بنای زنگبار بود که برق داشت و اولین ساختمان در شرق آفریقا که آسانسور داشت.
طراحی ِ ساختمان به یک مهندس ...مشاهده کامل متن عمران دریایی بریتانیایی منسوب است. مشخصا شکل ِ ساختمان، عناصر معماری ِجدیدی را وارد عرصهٔ زنگبار کرد که شامل ایوانهای عریض بیرونی با ستونهای آهنی بود که بنای سقفهای بسیار بلند را ممکن می‌نمود.
موزه‌ی خانه‌ی عجایب که در سال ۲۰۰۰ افتتاح شد، نمایشگاهی دائمی درباره‌ی فرهنگِ زنگباری و آفریقای شرقی است. در حیاط ِداخلی آن، یک متپه (قایق سنتی ِسواحیلی) قرار دارد.
در طرفین ِ این حیاط در سه طبقه اتاقهایی وجود دارند که در آنها دیدنیهای متعددی به نمایش گذاشته شده‌اند. این دیدنیها شامل ِ وسایل ِ ماهیگیری ِ سواحیلی و قایقهای سنتی، لباسهای مراسم ِ سنتی ِ آفریقایی، تصاویری از سلاطین و دیگر مشاهیرِ زنگبار، وسایل ِ کاخهای سلطان و اطلاعاتی درباره‌ی زیست بومهای آفریقایی است.
در یکی از اتاقهای طبقه‌ی همکف ماشینی قدیمی متعلق به رئیس جمهور عبید کرومی نگهداری می‌شود. در ورودی کاخ دو توپ قدیمی پرتغالی متعلق به قرن هفدهم قرار دارند.
این توپها در سال ۱۶۲۲ در نبرد هرموز توسطِ شاه عباس اول به غنیمت گرفته شدند و بعدها به سلاطین ِعمان بخشیده شدند و توسط ِآنها به زنگبار آورده شدند.

منبع:fa.wikipedia.org
خانه عجایب

خانه عجایب

خانه‌ی عجایب یا کاخِ عجایب (به عربی بیت العجایب)، یکی از ساختمانهای شناخته شده‌ی شهرسنگ زنگبار است. این ساختمان بزرگترین و بلندترین ساختمان ِ شهرسنگ است. این بنا در نقطه‌ی مهمی از شهر در خیابان ِ میزانگانی در ساحل شهر قدیمی و در مقابل ِ باغهای فردهانی واقع است. این ساختمان بین قلعه‌...

اطلاعات | نقشه
باغ فورودهانی

باغ فورودهانی

باغ فورودهانی در شهر سنگی قرار دارد و یک مکان ایده آل برای گشت و گذار در شب است. این باغ سرسبز یادآور گل کاری باستانی مردم زنگبار است و فضای بزرگ آن به عنوان محلی برای گردهم آمدن مردم و باربران تبدیل شده است. در این مکان شما می‌توانید طعم لذیذ غذاهای محلی را بچشید....

اطلاعات | نقشه
جزیره زندان

جزیره زندان

برای رسیدن به جزیره زندان باید 20 دقیقه قایق سواری کنید؛ محلی که پیش از این برای نگهداری بردگان بازداشت شده استفاده می‌شد و پس از مدتی به اردوگاهی برای قرنطینه بیمارهای واگیردار تبدیل شد. گرچه امروز طبیعت این جزیره خیره کننده است، اما نمی‌توان از تاریخ شوم گذشته آن فارغ شد. جزیره زندا...

اطلاعات
جنگل نگزی

جنگل نگزی

این جنگل در قسمت شمال غربی شهر واقع شده و تنها بخش باقی مانده از جنگل‌های عظیم پماب است. این جنگل حدود 30 کیلومتر مربع مساحت دارد و آشیانه بسیاری از گونه‌های گیاهی در معرض انقراض است. شما می‌توانید با کرایه یک دوچرخه در طول جنگل به کاوش بپردازید و مسحور دیدن طبیعت دست نخورده آن شوید. ...

اطلاعات | نقشه
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب