توضیحات

ویرایش
آدرس : 30 کیلومتری جنوب غربی شهر کرد - روستای چلیچه - دره اسعدیه ( دره راز )
چلیچه یکی از روستاهای بزرگ میزدج است که در 30 کیلومتری جنوب غربی شهر کرد واقع شده است. در قسمت شمال این ده ، امام زاده ای است که به «آب مراد» معروف است.
در خارج از چلیچه و در شکاف دره ای سرسبز و خرم که به «دره راز» یا اسعدیه معروف است، دو قلعه با فاصله کمی از هم به دستور سالار اعظم و خان بابا خان ساخته شده که در نوع خود زیبا و جای بسیار مصفایی است.
این قلعه دردامنه کوه جهان بین در بین درخت‌های فراوان وجایی پاکیزه بنا شده که این قلعه دارای دو ساختمان خان نشین مربوط به عهد قاجار وفاصله آن تا روستای چلیچه حدود 2 کیلومتر می‌باشد که از قلعه تاروستای مذکور جاده ای به صورت سنگ فرش که دوطرف آن درختان سنجد سربه فلک کشیده وزیبای خاصی بوجود آورده است.
این جاده از دوطرف دارای درختان سایه دار بوده که تا 40 سال پیش هم کم وبیش به همان حالت اولیه بود متاسفانه براثر بی توجهی درختان آن از بین رفته وجاده اصلی آن نیز تقریبا محو شده است این محل هم اگر مورد توجه قرار گیرد می‌تواند تفریح گاه بسیار زیبا وفرح بخشی باشد.
دریک کیلومتری شمال شرقی راستاب در امتداد بالایی دره‌ی راز "باغ پایین" یا همان مجموعه کاخ‌های اسعدیه قرار دارد.
این مجموعه به ترتیب از بالا امارت خان باباخان اندرونی کوشک محمد ...مشاهده کامل متن خان سالار اعظم (پسر کوچک جعفر قلی خان ایل خانی معروف به سرداراسعد دوم فاتح تهران .
برادر زاده‌ی سردار اسعد اول وصمصام الصلتنه نخست وزیرمشروطه احمدشاه .برادر امیر بهادر علی قلی خان سردار اسعد سوم ووزیر جنگ ایران وبرادر زاده سردار مریم وپسردایی علیمردان خان چهارلنگ بوده.
توسط احمد شاه به لغب سالار اعظم ملغب شد.او آخرین سردار بختیاری بود شجاعت او در حدی بود که به محمد خان هیبرون مشهور شد در سن 21سالگی در فتح تهران دوشادوش پدر وبرادران به فرماندهی قشون پرداخت .
در نبرد شیر علیمردان خان او وبرادر تنی اش خان باباخان که از یک مادر بودند تنها کسانی در طایفه‌ی ایلخانی بودند که از شیر علیمردان پسر عمه‌ی خود دفاع کردند که خان باباخان به همین دلیل ودر همانسالها ی اعدام علی مردان اعدام ومحمد خان هم سالها در زندان بود.
این سردار بزرگ سالهای آخر عمر خود را صرف سرکوب راهزنان وطوایفی نمود که از سکنه‌ی چهارمحال وکهکلویه وبویر احمد ودیگر مناطق لر نشین صلب آرامش می‌کردند .
هنوز خاطره‌ی برخورد او با راهزنان ودزدان در میان مردم منطقه نقل می‌شود"ادامه‌ی مطلب بزودی در بخش فرهنگ وآداب ورسوم همین وبلاگ منتشر می‌شود")که شباهت زیادی با کوشک جونقان دارد این کوشک با باغی که او را در برگرفته در سالهای اخیر به بخش خصوصی فروخته شده وورود به آن توسط مالک کنونی ممنوع شده باخبرشدم که این کوشک زیبا در سال 1388 بدست افراد ناشناس به آتش کشیده شده وچیز زیادی از آن باقی نیست که همین ساختمان بی سقف در صورت بی توجهی سر نوشت کاخ پایین را پیدا می‌کند ودر آخر کاخ بیرونی یا امارت پایین که در نزدیکی جاده‌ی کنونی راستاب به چلیچه بوده اکنون بطور کلی ویرات شده وبجای آن بیمارستان ساخته اند وجز آثار محدود چیزی از آن قابل دیدن نیست!

منبع :
cholicheh.mihanblog.com
http://asartarikhierastab.persianblog.ir
http://www.ichto.ir/Default.aspx?tabid=472
قلعه اسعدیه چلیچه

قلعه اسعدیه چل...

چلیچه یکی از روستاهای بزرگ میزدج است که در 30 کیلومتری جنوب غربی شهر کرد واقع شده است. در قسمت شمال این ده ، امام زاده ای است که به «آب مراد» معروف است. در خارج از چلیچه و در شکاف دره ای سرسبز و خرم که به «دره راز» یا اسعدیه معروف است، دو قلعه با فاصله کمی از هم به دستور سالار اعظم و ...

اطلاعات | نقشه
کتیبه‌های مشروطیت پیر غار

کتیبه‌های مشرو...

کتیبه‌های پیرغار یکی از جاذبه‌های دیدنی استان چهارمحال و بختیاری در کانون گردشگری پیرغار است. این کتیبه‌ها متعلق به دوره مشروطیت است وبر روی یک تخته سنگ در کوهپایه ای از رشته کوه زاگرس در تفرجگاه پیرغار ساخته شده است. این سنگ نوشته‌ها در روستای ده چشمه از توابع شهرستان فارسان واقع شده...

اطلاعات | نقشه
خان اوی

خان اوی

بنای تاق سنگی خان اوی (جونقان) مربوط به دوره ایلخانی است و در شهرستان فارسان، جنوب باختری جونقان، تنگ درکش ورکنش واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۳۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تنگ درکش ورکنش بدلیل داشتن گذرگاه‌های خطرناک کوهستانی که درکنار ر...

اطلاعات | نقشه
قلعه سردار اسعد

قلعه سردار اسع...

قلعه سردار اسعد خان متعلق به علی قلی خان سردار اسعد معروف به سردار اسعد است که در جونقان، داخل شهر واقع شده است. این قلعه که به کاخ سردار اسعد بختیاری مشهور است شهرت خود را مدیون مشروطیت و شروع قیام بختیاریها در شهر جونقان و اجتماع در این قلعه و سپس فتح اصفهان و تهران است. بنای دو طب...

اطلاعات | نقشه
منطقه تفریحی پیرغار

منطقه تفریحی پ...

منطقه تفریحی پیر غار یکی از مناطق دیدنی و سیاحتی شهرستان فارسان در استان چهارمحال بختیاری میباشد .در این منطقه علاوه بر طبیعت زیبا آثار تاریخی جذابی هم وجود دارد . جاذبه‌های گردشگری منطقه شامل : بر روی قسمتی از تپه سنگی مشرف به این گردشگاه، سه کتیبه به خط نستعلیق دیده می‌شود که معروف...

اطلاعات | نقشه
روستای ده چشمه

روستای ده چشمه

روستای ده چشمه روستایی سرسبز و جنگلی که به دلیل طبیعت زیبا و بکر و وجود کتیبه‌های ارزشمند تاریخی، در فهرست آثار تاریخی ایران قرار گرفته است. این روستا از غرب و جنوب به کوه لاخرسان محدود می‌شود. ارتفاع روستای ده‌چشمه از سطح دریا 2000 متر است و اقلیمی معتدل و خشک دارد. آب و هوای این رو...

اطلاعات | نقشه
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب