1

توضیحات

ویرایش
طبس یکی از شهرستانهایی است که در کنار کویر لوت قرار گرفته و به شهر معادن، معروف است اما در این شهر کویری که بزرگترین شهرستان خاورمیانه نامیده شده، باغی است که زیبایی خیره کننده آن در دل کویر ایران غیر قابل است.
این باغ باشکوه که باغ گلشن نام دارد، باغی زیبا و تاریخی متعلق به دوره افشاریه - زندیه است .
این باغ باشکوه یکی از مهمترین باغهای ایرانی به شمار می‌آید.باغ گلشن توسط میرحسن خان سومین، از سلسله خان هایی که به وسیله نادرشاه به حکومت طبس منصوب شدند، بنا نهاده شد.
معمار اولیه باغ، طبیعت سبز آن را با توجه به نوع درختان، به صورت شطرنجی طراحی وکشت کرده است. باغ گلشن یکی از باغهای نادر ایران است که آب جاری دائمی در آن جریان دارد.
در این باغ گونه‌های مختلف گیاهان سازگار با اقلیمهای متفاوت آب و هوایی وجود دارد. مانند درخت چنار که خاص مناطق سردسیر است در کنار خرما که فقط در گرمسیری رشد می‌کند.
باغ گلشن که ...مشاهده کامل متن ساختمان در ورودی آن در زلزله سال ۵۷ تخریب شد، امروزه نیز به عنوان تفرجگاه اصلی مردم طبس و مسافرین خسته از طی طریق در کویر خشک اطراف شهر، بشمار می‌رود.
باغ گلشن در میان دو کویر نمک زار ایران قرار دارد ، اما کیفیت معجزه آسای آب این منطقه ، آبشارها و استخرهای طبیعی زیبایی را تشکیل داده اند که " مادر طبیعت " آنها را با چمنزارهای زیبا تزیین نموده است .
احساس واحه گونه این منطقه با وجود درختان قدیمی نخل ، انارو مرکبات به همراه رایحه گلهای رز و ختمی تکمیل می‌شود.
سایر جهانگردانی هم که از طبس دیدن کرده اند مانند: سون هدین (سوئدی در سال ۱۹۰۶) و خانم آندره گدار (فرانسوی) باغ گلشن را توصیف و از «درختان خرما و مرکبات»، «سایه خنک نخلها»، «نغمه زیبای آب روان جویها»، «چمنهای میان دو جوی»، «زمزمه باد در میان درختان» و «فواره‌های متعدد که آب را مانند تحفه ای به آسمان می‌فرستند»، در آن باغ سخن رانده اند.
یک نکته منحصر به فرد در باغ گلشن که تنها در تاج محل هند مانند آن تکرار شده، این است که باغ به صورت مربع است، یعنی طول و عرض باغ با هم برابرند و خیابان‌‌های موازی، طول و عرض این باغ را به هم متصل می‌‌کنند.
طبق یک سنت که از قدیم الایام در طبس رسم بوده، در روز طبیعت در 13 فروردین اکثر مردم شهر و روستاهای اطراف برای سیزده بدر به باغ گلشن می‌‌آیند.
در محل ورودی درب باغ بساط فروش کاهو، نارنج، آب نارنج، ریواس و گل‌های لاله کوهی که از روستاها و دامنه‌های کوه می‌‌آورند در ایام نوروز دیده می‌شود.
باغ گلشن طبس در فصل بهار که یکی از جذابترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های شرق کشور و استان یزد به شمار می‌رود.
سردر ورودی باغ با نمایی از اندود گچ سفید، رو به میدان و سوی دیگر رو به باغ، با ایوانی دو ستونه و تزیینات آجری نقش‎دار ساخته شده است.
این باغ دارای دو خیابان اصلی متقاطع بوده و در مرکز آن حوض و سه فواره، که محوطه باغ را به چهار مربع بزرگ تقسیم می‎کند. که هر کدام از این مربع‎ها با گذرگاه‎های کوچکی به چهار کرت تقسیم شده، که در داخل آنها 2500 اصله مرکبات (درختان نارنج و...) و انار (500 اصله) کاشته شده است. ا
hین باغ بر روی امتداد جریان آب چشمه‎های سرد و گرم که به جانب طبس می‎آید شکل گرفته، آب از انتهای مجموعه وارد باغ شده و پس از آبیاری کرتها و حرکت در جویها و فواره‎ها از زیر هشتی ساختمان سردر می‎گذرد و به شهر می‎رود.
باغ گلشن طبس یکی از باغ‌های نادر ایرانی است که آب جاری دایمی در آن جریان دارد.
این اثر در تاریخ ۲۰ دی ۱۳۵۵ با شمارهٔ ثبت ۱۳۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
منبع :http://fa.wikipedia.org/
http://old.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsId=1277364
http://tabas.blogfa.com/post-14.aspx
http://www.irandeserts.com/
باغ گلشن

باغ گلشن

طبس یکی از شهرستانهایی است که در کنار کویر لوت قرار گرفته و به شهر معادن، معروف است اما در این شهر کویری که بزرگترین شهرستان خاورمیانه نامیده شده، باغی است که زیبایی خیره کننده آن در دل کویر ایران غیر قابل است. این باغ باشکوه که باغ گلشن نام دارد، باغی زیبا و تاریخی متعلق به دوره افشار...

اطلاعات | نقشه
چشمه مرتضی علی

چشمه مرتضی علی

چشمه آبگرم مرتضی علی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در شهرستان طبس است. این چشمه در مسیر گردشگری روستای خرو و در فاصله 27 کیلومتری طبس واقع شده است. وجود این چشمه جوشان با 2 نوع آب گرم و سرد در کنار هم، در دل کویر ایران زمین جاذبه گردشگری بسیار زیبا و شگفت انگیزی ایجاد کرده است. پس از گ...

اطلاعات | نقشه
سد طاق شاه عباسی

سد طاق شاه عبا...

طاق شاه عباسی که به سد شاه عباسی نیز معروف است، از جاذبه‌های تاریخی می‌باشد که در روستای خرو و در فاصله 27 کیلومتری شهر طبس واقع شده است و بنایی است که شاید دیدنی‌ترین اثر تاریخی طبس به شمار بیاید. این بنا یکی از جاذبه‌های فراموش نشدنی است که چندین لقب تکرار نشدنی را همراه خود دارد و ...

اطلاعات | نقشه
سد کریت

سد کریت

در 56 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان طبس، در نزدیکی روستای کّریت و بر روی رودخانه کریت سد قدیمی به نام کّریت واقع شده است. از قرون گذشته سد قدیمی کریت با مخزنی با حجم بیش از یک میلیون متر مکعب وظیفه تأمین آب روستاهای پایین دست را بر عهده داشته است سد کریت طبس با ارتفاع ۶۰ متر مدت ۵۵۰ سال ...

اطلاعات | نقشه
روستای ازمیغان

روستای ازمیغان

در 48 کیلومتری شمال شرق طبس ، دهستان منتظریه روستای نمونه گردشگری ازمیغان واقع شده است. روستای ازمیغان تنها روستای ایرانی که در دل کویر شالی زار برنج دارد از سوی اداره میراث فرهنگی یزد به عنوان روستای نمونه گردشگری انتخاب شد. این روستادارای یک مزار که درآن سیدمحمدبن جعفرطیار (ع)به ...

اطلاعات | نقشه
کال جنی

کال جنی

در 35 کیلومتری شمال طبس و در اطراف روستای ازمیغان دره ای به نام کال جنی واقع شده است . کال به معنی دره و جنی به معنی دره جن‌ها گفته می‌شود. شاید در نگاه اول احساس کنیم که اینها نیز حاصل فرسایش طبیعت باشد اما با کمی کنکاش می‌یابیم که اینها ساخته دست بشر است. برای رفتن به این منطقه منح...

اطلاعات | نقشه
روستای حلوان

روستای حلوان

روستایی زیبا در حاشیه شرقی کویر به نام روستای حلوان واقع شده است که یکی از مناطق مهم گردشگری طبس است. یکی از جاذبه‌های مهم روستا وجود نخلستان و تولید خرمای بسیار مرغوب از آن به طوری که که واریته خرمای آن معروف است. جاذبه دیگر روستا بافت قدیمی روستا است که با قدم زدن در کوچه‌های قدیمی ...

اطلاعات | نقشه
دره کال سر در

دره کال سر در

دره "کال سر در" که در آن "چشمه آبگرم مرتضی علی" قرار دارد در کویر طبس و در روستای خرو قرار دارد و در نوع خود در منطقه بیابانی کم نظیر است و بسیار دیدنی و شگفت انگیز می‌باشد که در 27 کیلومتری طبس واقع شده است. چشمه مرتضی علی یکی از شگفتیهای این طبیعت بینظیر است و حتی عجیب‌تر این است که...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

باغ گلشن

باغ گلشن طبس یکی از نمونه باغ‌های ایرانی است که جریان دایمی آب دارد .این باغ بوسیله فردی به نام امیر حسین خان ساخته شد که سومین حاکم طبس از سلسله خوانینی بود و به فرمان نادر شاه حکومت طبس را در اختیار داشته است .
ساختمان سردر باغ گلشن در زلزله شهریور سال ۵۷‬به کلی از بین رفت اما امروزه همان نما با ... ادامه مطلب
باغ گلشن

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره باغ گلشن

رضا بورنگ

رضا بورنگ شنبه 25 بهمن 93 - 01:05

با سلام خدمت شما

تشکر میکنم از اطلاعاتی که در مورد روستاها و شهرهای زیبای کشورمان در اختیار ما قرار میدهید.
ممنون میشم اطلاعات جامعی از روستای زیبای تاریخی پیرحاجات و تصاویر زیبا از این روستا در اختیار ما قرار دهید.
از مراسم و آداب و رسوم این سرزمین اطلاعاتی کسب نمایید و در اختیار کاربران قرار دهید
با تشکر از شما

تیشینه

تیشینه شنبه 25 بهمن 93 - 09:09

درود همراه گرامی؛
سپاس از توجه شما. وجود همراهان ارجمندی همچون شما باعث دلگرمی و افتخار ماست.
حتما این روستا رو معرفی میکنیم. ممنون میشیم چنانچه شما هم تصاویر یا اطلاعات گردشگری دارید که در تیشینه ثبت نشده، از طریق گزینه "ارسال عکس توسط شما" جهت ثبت تصاویر یا "اضافه کردن جاذبه‌های گردشگری توسط شما" جهت درج، اون اطلاعات رو در تیشینه ثبت کنید و با دیگران به اشتراک بذارید.
از همکاری شما سپاسگزاریم. موفق و سربلند باشید.

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب