آب و هوا

توضیحات

ویرایش

اقلیم : معتدل
بندر گز از غربی‌ترین شهرهای استان گلستان است. این شهر از شرق به کرد کوی و از غرب به بخش گلوگاه شهرستان بهشهر از جنوب به روستای گز غربی و سلسله جبال البرز و از شمال به میانکاله و دریای خزر محدود است.
فاصله این شهر تا مرکز استان گلستان (گرگان) 43 کیلومتر است.
بندرگز ، از دوران قاجار زمان محمد شاه 1262 ه.ق با احداث یک انبار بزرگ کالا توسط روس‌ها به عنوان قطب مهم اقتصادی تجاری منطقة استراباد محسوب شد . مدتی بعد ، در اوایل حکومت ناصرالدین شاه این شهر با احداث یک اسکلة چوبی و شعبة بانک استقراضی ، از یک سو با گرگان ، دامغان ، شاهرود ، مازندران و تهران و از سوی دیگر با باکو و هشترخان آستاراخان روسیه ارتباط برقرار کرد .
عمده فعالیت مردم این شهرستان کشاورزی است و صیادی هم در این جا رونق دارد. زبان رایج این شهرستان تبری است .
پیشینه
شهر بندرگز بر اساس یافته‌های باستان شناسی ،در هزاره پنجم پیش از میلاد،یعنی 7000(هفت هزار)سال پیش آباد و مسکون بوده است.
آثار سطحی روی "تپه خاکی " واقع درغرب خیابان 20(بیست) متری کمربندی بندرگز شامل قطعات سفال شکسته نوع (چشمه علی)و قرمز رنگ با نقوش هندسی سیاه و سفالهای قرمز و خاکستری رنگ عصر آهن و لعابدار دوره اسلامی گویای این مطلب است که بندرگز در 7000(هفت هزار) سال پیش آباد و مسکون بوده است.این تپه مهم تاریخی به دوران پیش از تاریخ تا دوره تاریخی تعلق داشته و به شماره 3644 در تاریخ 25 اسفند ماه 1379 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
شهرستان بندرگز با 2399 کیلومتر مربع با دو بخش ، چهار دهستان و دو شهر بندرگز و نوکنده ، دارای 49598 نفر جمعیت است . حضور ارامنه در این شهرستان بسیار چشمگیر بوده به طوری که بیشترین تعداد در میان مهاجران به منطقه را به خود اختصاص داده اند .
این گروه بعدها صاحب بسیاری از املاک به خرید و فروش اشتغال دارند . زبان رایج مردم این شهرستان طبری است . از مهم‌ترین اماکن زیارتی این شهرستان می‌توان به امامزاده سفید چال ، امامزاده حبیب الله نوکنده و علیرضا سرطاق اشاره کرد ظاهرا یکی از دلایل نامگذاری این بندر به "گز"؛ رویش درختچه‌های گز در مناطق ساحلی می‌باشد.
جمعیت و وسعت:
بر اساس سرشماری سال 1385 این شهرستان جمعیتی بالغ بر 46226 نفر و وسعتی در حدود 239 کیلومتر مربع را دارا است.
شهرستان بندرگز در دو سوی شمال و جنوب خود ، دارای جذابیت‌های گردشگری است. در ضلع شمالی این شهرستان خلیج گرگان و شبه جزیرة میانکاله واقع شده است . این محدوده علاوه بر این که پناهگاه حیات وحش میانکاله است .
یکی از ذخیره گاه‌های مهم زیست کرة زمین به شمار می*آید هم چنین این محدود محل مناسبی برای فعالیت‌های تحقیقاتی در زمینة پرندگان و آبزیان است . از طرفی مجتمع ساحلی بندرگز نیز موقعیت قابل توجهی از نظر جذب گردشگرانداخلی و خارجی دارد .
در ضلع جنوبی هم در میان جنگل‌های پهن برگ گردشگاه هایی وجود دارد که از جذابیت‌های گردشگری برخوردار است .
از جملة آن‌ها چشمة قلقی است که در 20 کیلومتری جنوب شهر بندرگز و در عمق جنگل وطنا واقع شده و دارا یک راه ارتباطی شوسه از گز به رادکان است . و توسکا چشمه با آبی زلال ، خنک و گوارا ، در محلی با چشم اندازهای طبیعی زیبا و روستاهای کوهستانی با مردمانی پرشور و خون گرم .
جاذبه‌های طبیعی شهرستان بندر*گز یکی از شهرستان*های استان گلستان است که به علت پایین بودن از سطح دریا فاقد هر گونه بلندی بوده و کاملاً هموار و جلگه*ای است.
مهم‌ترین منابع آبی جذب جهانگرد در استان گلستان، دریای خزر و سواحل زیبای آن با چشم اندازها و مناظر بسیار بدیع، دلنشین و دیدنی است که همواره مسافران بسیاری را از دور و نزدیک به سوی خود جلب می‌کند.
دریای خزر از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بسیار بالایی در زمینه بهره برداری‌های جهانگردی برخوردار است که در نوع خود شاید کم نظیر باشد. سواحل و کرانه‌های دریای خزر در پیوند با جلگه سرسبز و کوه‌های بلند سر به فلک کشیده البرز از دیدنی‌ترین و جالب‌ترین نقاط استان است.
ساحل زیبا و آرام بندر گز در حاشیه دریای خزر و در فاصله 3 کیلومتری شمال جاده آسیایی تهران - مشهد واقع شده و امکانات تفریحی و اقامتی و رفاهی مناسبی برای استراحت و استفاده بازدیدکنندگان دارد.
رودهای فصلی متعددی که از کوه‌های البرز سرچشمه می‌گیرند در بندرگز جریان داشته که در انتها به دریای خزر می* ریزند.
از این رودخانه*ها می‌توان به نو کنده، جفا کنده، گز، ول افرا و طناع اشاره کرد. این بخش در کنار خلیج گرگان قرار دارد. هوای این شهرستان معتدل و مایل به گرم و مرطوب است.
بیشترین درجه‌ی حرارت در تابستان‌ها 39 درجه بالای صفر و در زمستان‌ها 5 درجه زیر صفر است. باران سالیانه به طور متوسط 670 میلی متر برآورد شده است. انواع رستنی‌ها از قبیل درختان جنگلی و گیاهان علوفه ای و دارویی و صنعتی در منطقه وجود دارند.
رستنی‌های منطقه شامل درختان توسکا، بلوط، ممرز، نمدار، راش، ازگیل و گیاهانی با کاربرد دارویی از جمله گل گاوزبان، گل بنفشه، گل ختمی و بارهنگ است که در بیش‌تر نقاط این شهرستان می‌رویند.
پوشش گیاهی مرتعی برای چرای دام‌ها نیز به میزان کافی در این منطقه موجود است. شهرستان بندر گز گونه‌های مختلفی از حیات وحش را در خود جای داده است. انواع جانوران از قبیل شغال، گرگ، گراز وخرس از عمده‌ترین پستانداران این منطقه محسوب می‌شوند.گونه‌های مختلف پرندگان از جمله کبک، قرقاول، سار، تیهو، مرغابی وحشی و پولا از جمله مهم‌ترین پرندگان این شهرستان به حساب می‌آیند.
انواع ماهیان رودخانه ای نیز در این منطقه به فراوانی یافت می‌شود.
منبع :http://bandargazcity.ir/
http://tizhooshan76.blogfa.com/
http://golestan.farhang.gov.ir/
http://www.bandargaziau.ac.ir/

شبه جزیره میانکاله

شبه جزیره میان...

شبه جزیره میانکاله در سواحل جنوبی و منتهی الیه جنوب شرقی دریای خزر واقع شده است. این شبه جزیره با تپه‌های شنی ساحلی به طول 5/6 کیلومتر از دریا منفک شده است . میانکاله از شمال به دریای خزر و از جنوب به خلیج گرگان و از شرق به آشوراده و از غرب به مرداب لپو محدود است. در این شبه جزیر...

اطلاعات | نقشه
امامزاده حبیب الله نوکنده

امامزاده حبیب ...

امامزاده حبیب الله نوکنده در هشت کیلومتری غرب بندرگز در مجاورت راه آهن سراسری وهمچنین در حوالی روستای لیوان شرقی قرار رفته است. در مورد شجره امامزاده حبیب الله نوکنده همگان متفق القولند که وی از فرزندان امام موسی ابن جعفر علیه السلام است . از تاریخ تولد و وفات او اطلاع چندانی در دست...

اطلاعات | نقشه
روستای کهنه کلباد

روستای کهنه کل...

روستای کهنه کلباد ،روستایی کوچک وزیبا با پیشینه غنی می‌باشد که در ابتدای ورودی جاده‌ی استان گلستان از غرب قرار دارد . فاصله اش با اولین شهرستان استان، بندرگز، پنج کیلومتر و با اولین شهر استان مازندران چهار کیلومتر است . در حقیقت کهنه کلباد دروازه‌ی ورودی به استان گلستان است . کهنه کل...

اطلاعات | نقشه

بهشت اکوتوریست‌ها

تنها جزیره‌ی ایرانی در دریای خزر که در قلب شبه‌جزیره‌ی میانکاله است. نام آن در اصل «آشورآدا» به معنی جزیره‌ی آشور بوده که در قدیم به دلیل تنوع حیوانات وحشی در آن، به عنوان شکارگاه استفاده می‌شده است.
این سرزمین با بالا آمدن آب از شبه جزیره‌ی میانکاله جدا افتاده و از ۲۰ سال پیش تا کنون به دلیل طغیان ... ادامه مطلب
بهشت اکوتوریست‌ها

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره بندرگز

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید