آب و هوا

توضیحات

ویرایش
آرادان از شهرستانهای استان سمنان است
آرادان در سال 1390 از بخش به شهرستان ارتقا یافت,شهرستان آرادان از شمال به واسطه ارتفاعات البرز به شهرستان فیروزکوه(از استان تهران)، از شرق به شهرستان سمنان(مرکز استان)، از جنوب به شهرستان اردستان(از ...مشاهده کامل متن استان اصفهان) و از غرب به شهرستان گرمسار(غربی‌ترین شهرستان استان) محدود می‌شود.
ارتفاع شهرستان آرادان از سطح دریا نزدیک به 1000 متر می‌باشد.
فاصله این شهرستان تا شهرستان گرمسار، 12 کیلومتر، تا سمنان، 95 کیلومتر، و تا تهران، 112 کیلومتر است.
شهرستان آرادان به غیر از بخش مرکزی، بخش کهن آباد را نیز در بر می‌گیرد.
ارتفاع شهرستان آرادان از شمال به جنوب و از غرب به شرق کاسته می‌شود.
در شمال شهرستان آرادان رشته کوه‌های البرز و در جنوب شهرستان آرادان دشت کویر قرار دارد. و خود شهرستان نیز در قسمت دشت واقع شده است.
جاده اصلی تهران-مشهد از از شمال بخش مرکزی این شهرستان می‌گذرد که تقریبا در مرز بین دشت‌ها و کوه‌های شهرستان قرار دارد.
مردم آرادان بیشتر به زبان فارسی صحبت می‌کنند ,در محله‌ای در قسمت شمال غربی شهر، ساکنان به زبان دیلمی صحبت می‌کنند که اصلیت آنها از یکی از روستاهای فیروزکوه به نام رامه است.
روستاهای آرادان را عشایر الیکایی تشکیل می‌دهند.
از گذشته دشت حاصلخیز و مستعد در این منطقه، مأمن گروههای مختلف کشور بوده است که به علل مختلف به این منطقه کوچانده شده و یا اینکه اختیاری اسکان یافته اند.
تنوع قومی در این منطقه به قدری است که لقب «جزیره اقوام» به آن نهاده شده است.
«برنارد هورکاد» عضو انجمن ایران شناسی فرانسه در تهران در این باره می‌نویسد:
«در دامنه‌های جنوبی البرز در شرق تهران، بیست گروه عشایری از همه استانهای ایران گرد آمده اند و از این لحاظ در کنار دروازه پایتخت چکیده مردم شناسی تمامی کشور وجود دارد.اغلب این گروهها را پس از دوران کریم خان زند، یعنی پس از آنکه تهران رفته رفته، مرکز کشور می‌گردد، به پایتخت آورده و به عنوان گروگان نگه داشتند.برخی از این گروههای ایلیاتی که غالباً بر اثر اتفاقات تاریخی جدا شده اند، شیوه تولید شبانی و عشایری، سنتهای فرهنگی و نام و نشان قومی خود را حفظ کرده اند»
در شهرستان آرادان گروههای قومی متنوعی استقراردارند.
الیکایی(علی کایی),ایلات اصانلو,طایفه پازوکی,طایفه عرب عامری ,طایفه کرد,طایفه لر
طایفه گیلک ساکنان روستای ده نمک مهمترین گروههای ایلی این شهرستان هستند
در طول دو سده اخیر خانواده‌های ایل زاده از ایلات بختیاری، عرب میش مست و قشقایی به این ایل ملحق شده و به گویش الیکایی (شبیه گویش مازندرانی به ویژه ساروی) سخن می‌گویند.

منبع:
http://www.shahrestanearadan.blogfa.com/
http://www.shahrestanearadan.blogfa.com/post/4
http://www.shahrestanearadan.blogfa.com/post/2
http://shahrestanearadan.blogfa.com/post/2
http://shahrestanearadan.blogfa.com/post/4
بازار آرادان

بازار آرادان

بازار سرپوشیده آرادان از قدیمی‌ترین بازارها می‌باشد که در آرادان سمنان واقع شده که اکنون به بازار دوم مشهور است. این بازار جزء آثار باستانی بشمار می‌آید و اکنون در این بازار مغازه‌های زیادی وجود دارد که بکار مشغولند. ابعاد بنا حدود 55/70×40/22 می‌باشد، این بنا که در اوایل قاجار با خشت...

اطلاعات | نقشه
روستای رامه

روستای رامه

کلمه رامه یا (رومه) از رابند گرفته و وجه تسمیه کلمه رابند بدلیل ریزش کوه چهل تن است که در ابتدای روستای چهار طاق واقع شده است. با ریزش این کوه راه ارتباطی و رودخانه بسته شده و دریاچه ای در پشت این کوه ایجاد شد واهالی روستا راه دیگری را که معروف به دیرند بود و دورتر و صعب العبور نیز بود ...

اطلاعات | نقشه
روستای پاده

روستای پاده

پاده، روستایی در شهرستان آرادان است، روستای پاده، در منطقه کویری استقرار یافته و اقلیم نیمه‌بیابانی دارد. آب و هوای آن در تابستان گرم و در زمستان سرد است. وجود تونل‌های بزرگ نمک در این منطقه سفر به روستای پاده را از بقیه جاذبه‌های گردشگری منطقه متمایز کرده است دسترسی به روستای پاده، ...

اطلاعات | نقشه
امامزاده علی اکبر

امامزاده علی ا...

آرامگاه امامزاده علی اکبر در روستای امامزاده علی اکبر گرمسار قرار دارد و قدمت تاریخی این بقعه به حدود هشتصد و پنجاه سال قبل می‌رسد. گنبد اصلی این بنا ایلخانی و رواق‌های پیوست و هشتی ورودی آن به‌دوره قاجار مربوط است‌. بقعه و بارگاه بانمای آجری ساخته شده است,گنبد بنا دو پوششی است و بصو...

اطلاعات | نقشه

نظر شما درباره آرادان

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید