2 1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
شهرستان بهمئی در مساحتی بالغ بر 1447 کیلو متر مربع در قسمت غرب و جنوب غرب استان کهگیلویه و بویر احمد و حدود 40 کیلو متری شهرستان بهبهان ،جنوب غربی ایران در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است.مرکز این شهرستان وتنها شهر آن لیکک می‌باشد.
این شهرستان در طرف مشرق به بخش لنده ...مشاهده کامل متن و از طرف شمال به باغملک و از طرف جنوب به بهبهان و از طرف مغرب به رامهرمز و از طرف جنوب غربی به امیدیه و آقاجری می‌رسد .
امتداد رشته کوهای زاگرس ، واقع شدن در استان کهگیلویه و بویر احمد و در دل جلگه‌ی خوزستان ، شرایط متنوع جغرافیایی ، قومی و تاریخی را در این شهرستان به وجود آورده است .
از لحاظ جغرافیایی می‌توان به موقعیت استراتژیک و نظامی و وجود دو قسمت سردسیر و گرمسیر و از لحاظ قومی می‌توان به زندگی دو قبیله از فرزندان عالی و از لحاظ تاریخی می‌توان به نقش این منطقه در تحولات سیاسی کهگیلویه و شورش سال 1302 هـ .ش و شورش سال 1316 هـ .ش اشاره کرد .
شهرستان بهمئی یکی از مناطق زیبای ایران است که در بخش گردشگری مورد کم لطفی قرار دارد و جاذبه‌های تفریحی آن به طور کامل اطلاع رسانی و موقعیت سازی نمی‌شود .
شهرستان بهمئی هر ساله میهمان مسافران زیادی از مناطق جنوبی کشور است بخصوص در فصل بهار و تابستان کوهها و دریاچه آن مورد استفاده گردشگرانی است که فصل گرما آنها را به مناطق سردسیری شهرستان بهمئی هدایت می‌کند .
وجود نقوش برجسته تنگ سروک از آثار بیاد ماندنی تاریخ ملت ایران است که همواره پذیرای گردشگران است .
وجود معادن زیر زمینی و رو زمینی و چاههای نفت و زمینهای کشاورزی حاصلخیز موقعیت مناسبی را در این منطقه به وجود آورده است .
از لحاظ باستانی نیز می‌توان به تنگه‌های باستانی سروک ،تنگ کپ وتنگ ماغر و قلعه باستانی نادر و آثار روستای کارند اشاره کرد که این مکانها آثار باستانی فراوانی را در خود جای داده اند .وجود رودخانه‌ها و دریاچه زیبای برم الوان جاذبه‌های خوبی به این شهرستان داده است .همچنین وجود امامزاده هایی مشهور در این منطقه زوار فراوانی را به این قسمت کشانده است .
در حال حاضر شهرستان بهمئی دارای یک شهر به نام لیکک و دو بخش مرکزی و بهمئی گرمسیری و چهار دهستان و 171 روستا است که البته برخی از این روستا خالی از سکنه شده اند .
در شهرستان بهمئی چند مقبره متبرکه مربوط به امام زادگان قرار دارد که به همراه سایر مناطق دیدنی شهرستان مثل کوه ماغر - تنگه سروک ( نقوش برجسته سروک) - دریاچه زیبای برم الوان - قلعه نادر و.. از مهمترین مناطق گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد می‌باشند
منبع :http://www.ostan-kb.ir/
http://www.rasamahale.ir/
http://fazell1363.blogfa.com/
تنگ سولک بهمئی

تنگ سولک بهمئی

تنگ سولک ( سروک) بهمئی، در غرب تنگ بجک و در نزدیکی شهر لیکک = از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد و در حدود ۴۵ کیلومتری غرب بهبهان قرار دارد که به لحاظ نزدیکی به محدوده شهرستان بهبهان، عموماً مورد استفاده مردم شهرستان بهبهان قرار می‌گیرد. نام تنگ به جهت وجود شکاف عظیمی که در اثر عبور سی...

اطلاعات | نقشه
دریاچه برم الوان

دریاچه برم الو...

دریاچه برم الوان در 40 کیلومتری شهر لیکک، مرکز شهرستان بهمئی، دهستان سرآسیاب یوسفی و همچنین در 80کیلومتری شمال غربی دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه و در دامنه تپه ماهورهای گچی قرار دارد. آب آن دائمی و ارتفاع آن از سطح دریا 1100 متر است. مساحت این دریاچه 15 هکتار و حداقل عمق آب آن 12 متر و...

اطلاعات | نقشه

نظر شما درباره بهمئی

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید