آب و هوا

توضیحات

ویرایش
دلگان از شهرستانهای استان سیستان و بلوچستان است
این شهرستان از شمال به ایرانشهر و زاهدان و شهر‌های کرمان و از غرب به شهرهای کرمان ،جیرفت ،کهنوج ،اسلام آباد از شرق به ایرانشهر ...مشاهده کامل متن و بمپور و از جنوب به نیکشهر ،کنارک و چابهار محدود میشود
شهرستان دلگان دارای اقلیم فراخشک گرم می‌باشد
این شهرستان تا سال ۱۳۸۶ به عنوان بخش دلگان شهرستان ایرانشهر شناخته می‌شد که در این تاریخ به شهرستان ارتقا یافت.
شهر گلمورتی که پیش از این در شهرستان ایرانشهر قرار داشت از تاریخ ۴ دی ۱۳۸۶ به عنوان مرکز شهرستان تازه‌تأسیس دلگان برگزیده شد.
گلمورتی نزدیک‌ترین شهر به هامون جازموریان از سوی شرق است. ارتباط با دریاچه جازموریان از استان سیستان و بلوچستان از راه آسفالتهٔ ایرانشهر ـ بمپور ـ گل‌مورتی ـ روباهی - چاه کیچی است.
فیلم مستندی به نام «نان بلوچی» توسط ابراهیم مختاری در سال ۱۳۵۹ خورشیدی در مورد زندگی مردم گلمورتی ساخته شد که در جشنواره فیلم لایپزیگ آلمان در سال ۱۹۹۷ نمایش داده شد.
طبق این فیلم مستند، مردم گلمورتی در آن سال هنوز در کومه‌ها زندگی می‌کردند و تنها شب‌ها برق داشتند. منطقه نیز به خاطر درگیری خان‌ها با ناامنی روبرو بود.

منبع:
http://akhbardalgan.loxblog.ir/
http://fa.wikipedia.org/
http://www.balouch.rozblog.com/post/384
http://dalgan3.blogfa.com/
روستای اسفند

روستای اسفند

در هشتاد کیلومتری جنوب شهرستان دلگان روستای تاریخی و زیبای اسفند قراردارد این روستا در جنوب شهرستان دلگان و بخش جلگه چاه هاشم و هم مرز استان کرمان نزدیک رمشک قرار دارد.در واقع از روستاهای طولی منطقه می‌باشد،و دارای جمعیتی بالغ بر 2469 نفر از قدیمی‌ترین روستاهای منطقه با قدمتی کهن و تاری...

اطلاعات

نظر شما درباره دلگان

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید