آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : گرم
نام قدیم : کلات گنج
شهرستان قلعه گنج، از شمال به شهرستان کهنوج ، از جنوب به بندر جاسک ، از جنوب شرق به استان سیستان و بلوچستان ( شهرستانهای ایرانشهر و نیک شهر ) ، از شرق به شهرستان رودبار از غرب به منوجان ...مشاهده کامل متن محدود می‌شود .این شهرستان یکی از شهرستانهای استان کرمان است.
این شهرستان در جنوب این استان قرار گرفته و مرکز آن شهر قلعه گنج است.
وجــه تسمیه قلعه گنج
از آنجایی که قلعه گنج در گذشته کلات گنج معروف بوده و بـعضی از طوایف این منطقه به کلات گنـــجی معروف هستند می‌توان چنین پنداشت که مردمان این نواحی در گذشته صاحب قنات ها، گنج ها، نعمت‌ها و آبادانی‌های فراوان بوده اند.
بنابراین همانطور که از اسمش پیداست سرزمین حاصل خیزی و پردرآمدی است و در آن کشت انواع محصولات گرمسیری متداول است.
نــژادمردم قلعه گنج:
بومیان این منطقه از قوم کوچ (ققص )هستند که در جوار قوم بلوچ و فارس زندگی می‌کرده اند
مــذهب مردم قلعه گنج:
مردم این شهرستان مسلــمانان شیعه و سنی هستند.
شیعیان اکثریت را دارا هستند و اهل تسنن که در اقلیت به سرزمین می‌بـردند، بیشتر در رمشک و نواحی اطراف آن سکونت دارند .
آب و هوا درقلعه گنج:
آب و هــوا قلعه گنج گرم و نیمه مرطوب که در تابستان تا 52درجه ســـانتیگراد ودر زمستان تا 2 درجه ســـانتیگراد به زیر صفر نیز می‌رسد و میزان بارندگی در این منطقه به صورت متراکم می‌باشد و ممکن است در طول سال اصلا باران نبارد و گهگاهی از سال رودخانه‌ها نیز طغیان می‌کنند.
مردم از گذشته با کشاورزی و دامداری زندگی کرده اند، کشاورزی این ناحیه بیشتر غلات بوده و درختان نخل خرما، گون، پرتقال، لیمو و نوعی قارچ صحرایی کمیاب به نام اگهر در دشت‌های این منطقه یافت می‌شود.
گوسفند، بز، شتر و گاو از دام‌های مهم این منطقه هستند.
جنگلها و مراتع
مناطق جنگلی به طول ۲۵۰ کیلومتری در شمال شرقی قلعه گنج از روستای آهوان شروع و تا جلگه چاه هاشم، دلگان، رودبار و جازموریان منتهی می‌شود .
وضعیت اقتصادی شهرستان
به علت نبود هیچگونه معادن و کارخانجات و مراکز مهم اقتصادی در این شهرستان عمده مردم به کشاورزی و دامداری مشغول می‌باشند .
اکثر مردم به کشت محصولات سالانه اختصاص دارد و محصولات عمده زراعی شهرستان راگندم، ذرت، هندوانه، گوجه فرنگی، خیار و مرکبات نظیر خرما و پرتقال تشکیل می‌دهد .
وضعیت اجتماعی
از نظر اجتماعی مردم شهرستان مردمی خونگرم، اجتماعی، دارای آداب معاشرت در سطح مطلوب هستند
منبع :http://www.ghaleganj.kr.ir/
http://galehganj.persianblog.ir/
http://ghalehganj.parsiblog.com/
روستای کشیت

روستای کشیت

روستای هدف گردشگری کشیت روستایی زیبا و بکر در دل کوه‌های قلعه گنج، روستایی که در عین مهجوریت حرفای بسیار برای گردشگران سیاحتی و زیارتی دارد. نخل‌های سر برافراشته قدمگاه «جناب شیث» آبگرم‌های جوشان و چشمه‌های جاری همه را قلم توان توصیف نیست سخن از زیباییهای این نگین در دل کویر دارد. از ...

اطلاعات | نقشه
آبشار کشیت

آبشار کشیت

آبشار کشیت یکی از آبشارهای بی نظیر و زیباست که در بخش گلباف شهرستان کرمان واقع شده است. آبشار فضایی انتزاعی را برای بیننده ایجاد می‌کند که باورش بسیار مشکل است. آب از دیواره‌های دره می‌جوشد و نمونه‌های خاصی از سرخس‌ها و گل سنگ در اطراف این دره رشد کرده است. این دره که در بخش غربی روس...

اطلاعات | نقشه

اقامت اولین گردشگران خارجی در هتل کپری قلعه گنج

استاندار کرمان گفت: در سال جاری 6000 گردشگر از قلعه گنج بازدید داشته‌اند و برای اولین بار 60 گردشگر خارجی در ایام نوروز در هتل کپری شهرستان اقامت داشتند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، علیرضا رزم حسینی، امروز در جلسه شورای اداری شهرستان رفسنجان که در خانه خشتی حاج آقاعلی ... ادامه مطلب
اقامت اولین گردشگران خارجی در هتل کپری قلعه گنج

احداث اولین هتل‌های کپری ایران/ اقامتگاهی متفاوت برای گردشگران

معاون گردشگری استان کرمان از افتتاح اولین هتل کپری ایران در شهرستان قلعه گنج تا پایان ماه آبان خبر داد و گفت: ۳۱ هتل کپری با سرمایه‌گذاری دو میلیارد تومانی در این شهرستان ساخته شد.
محمد جهانشاهی به خبرنگار مهر گفت: اولین هتل کپری ایران در منطقه قلعه‌گنج جنوب استان کرمان با توجه به ساختار فرهنگی و ... ادامه مطلب
احداث اولین هتل‌های کپری ایران/ اقامتگاهی متفاوت برای گردشگران

اطلاعات بیشتر...