آب و هوا

توضیحات

ویرایش
صَباح یکی از ایالت‌های کشور مالزی است. این ایالت در مالزی شرقی قرار دارد و جزئی از جزیرهٔ بورنئو به شمار می‌آید. سابقاً برنئوی شمالی نامیده می‌شد. مرکز آن کوتا کینابالو نام دارد.
صباح دومین ایالت بزرگ بعداز ساراواک می‌باشد.
جزیره ساحلی «صباح» ...مشاهده کامل متن در مالزی ، از نظر وسعت، دومین ایالت این کشور است که 2 میلیون نفر جمعیت و سه گروه قومی بزرگ و 32 قومیت فرهنگی دارد. این جزیره رویایی ، آمیخته ای از آب‌های صاف، شن‌های نرم و جنگل‌های استوایی است.
صباح روزگاری در تملک سلطان برونئی بوده و مدتی به اجاره یک فرد آمریکائی و سپس یک فرد انگلیسی به نام دنت درآمد. این جزیره، بعد از جنگ جهانی دوم و اعلام استقلال مالزی به این کشور پیوست و امروزه یکی از پتانسیل‌های بزرگ گردشگری در مالزی است و بسیاری از گردشگران از آن به عنوان مالدیو مالزی یاد می‌کنند.
جزیره صباح با آب‌های دریای چین جنوبی در غرب و دریاهای سولو و سلبز در شرق احاطه شده است. مرکز آن شهر کوتا کینبالو دارای اقامتگاه‌های لوکسی همانند شانگری و سوترا است.
هر دو اقامتگاه مشرف به مناظر خارق العاده دریای چین جنوبی و پارک تونکو عبدالرحمن هستند.
امروزه این شهر یکی از مراکز بازرگانی و محلی برای گذراندن تعطیلات بشمار می‌رود . با یک قایق سواری کوتاه میتوانید به پارک تونکو عبدالرحمن (Abdul Rahman Tunku) که بهشت علاقمندان به ورزشهای آبی است بروید و یا با 2،5 ساعت رانندگی به پارک کینابالو به مساحت 754 کیلومتر مربع و کوه کینابالو برسید .
این کوه 4095 متری مناظر زیبائی برای گردشگران و کوه نوردان دارد . اگر خوش شانس باشید شاید بتوانید گل رافلسیا (Rafflesia) بزرگترین گل جهان را شخصا بچینید .

نکته مهمی که در مالزی دیده می‌شود، وجود پلیس اختصاصی برای گردشگران است. پلیس توریسم از ساعت 8 صبح تا 12 شب در کیوسک‌های مشخص و سطح شهر تردد دارد. پلیس توریسم به زبان انگلیسی مسلط هستند (البته در مالزی اگر انگلیسی بلد باشید می‌توانید با اکثر مردم ارتباط برقرار کنید) آنها گردشگران را راهنمایی می‌کنند و به ایشان نقشه می‌دهند.
با وجود این پلیس ها، توریست‌ها احساس امنیت بیشتری دارند. نکته جالب دیگر در فرودگاه‌های مالزی این است که در تمام آنها غرفه هایی برای ارائه بروشورها و کاتالوگ‌های نقاط دیدنی مالزی به زبان انگلیسی وجود دارد.
به شما پیشنهاد می‌کنم از این بروشورها غافل نشوید چون زیباترین نقاط دیدنی مالزی را در آنها پیدا می‌کنید.
کوه کینبالو

کوه کینبالو

قله‌ٔ کینَبالو (به زبان مالای: ڬونوڠ کینبالو) دومین کوه بلند در آسیای جنوب شرقی است و ۴۰۹۵ متر ارتفاع دارد. این قله در پارک دولتی کینبالو در مالزی شرقی واقع شده است.این قله به همراه پارک مربوطه در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارند. قلهٔ کینبالو پوشیده از پوشش گیاهی بسیار متفاوت است. ...

اطلاعات | نقشه
پارک ملی کینابالو

پارک ملی کیناب...

پارک ملی کینابالو یکی از دیدنی‌های مالزی و محبوب‌ترین مکان‌های گردشگری در صباح است .پارک ملی کینابالو به عنوان اولین پارک ملی مالزی در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد و در دسامبر سال ۲۰۰۰ در میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این پارک در ساحل غربی صباح (Sabah) در شرق مالزی در جزیره بورنئو (Borneo) واقع ...

اطلاعات | نقشه
مسجد کوتا کینابالو

مسجد کوتا کینا...

مسجد کوتا کینابالو دومین مسجد اصلی کوتا کینابالو، صباح، مالزی است. مقدمات ساخت این مسجد از ۱۹۸۹ شروع و در سال ۲۰۰۰ به صورت رسمی گشوده شد. ساخت مسجد ۳۴ میلیون رینگیت مالزیایی هزینه در برداشت. ساختار معماری مسجد بر پایهٔ مسجد النبی دومین مکان مقدس مسلمانان است. منبع:fa.wikipedia.org...

اطلاعات | نقشه
جزیره مانوکان

جزیره مانوکان

جزیره مانوکان دومین جزیره بزرگ پارک آبی تونکو عبدالرحمان به شمار می‌رود.این جزیره در شرق ایالت صباح و در نزدیکی ساحل شهر کوتا کینابالو (Kota Kinabalu) پایتخت این ایالت قرار گرفته است. با قایق به راحتی می‌توان به این جزیره رفت و آمد کرد. در این جزیره زیبا کارهای زیادی می‌توان انجام داد؛...

اطلاعات | نقشه

نظر شما درباره صباح

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید