آب و هوا

توضیحات

ویرایش
جمهوری چک کشوری واقع در اروپای مرکزی و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در تاریخ اول ژانویه ۱۹۹۳ و به دنبال تقسیم کشور چکسلواکی سابق پدید آمد. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن شهر پراگ است با وجودی که عضو اتحادیه اروپا است واحد پول آن کرونا است.جمعیت جمهوری چک ۱۰ میلیون و پانصد هزار نفر و زبان رسمی این کشور چکی است که از زبان‌های اسلاوی ...مشاهده کامل متن است.
شهر پراگ ۱٫۳ میلیون نفر جمعیت دارد. جمهوری چک به دریا راه ندارد و سه ناحیه تاریخی بوهم، موراوی، و بخش کوچکی از سیلزی را شامل می‌شود. مردم چک از تبار اسلاو و از مردمان هندواروپایی هستند.
جمهوری چک تنوع آب و هوایی زیادی دارد. بلندترین نقطه این کشور از سطح دریا 1602 متر ارتفاع دارد. تابستان‌های چک هوا گرم است و در زمستان‌ها هوا سرد و آسمان ابری.
جمهوری چک نخستین کشور از اعضای پیشین کمکان است که بنا به گزارش بانک جهانی در زمره کشورهای توسعه‌یافته قرار گرفته است. این کشور هم‌چنین بالاترین شاخص توسعه انسانی را در اروپای مرکزی و اروپای شرقی دارا است.جمهوری چک هم‌چنین سومین کشور در اروپا از نظر برقراری صلح و آشتی و دموکرات‌ترین کشور در منطقه خود است.
مهوری چک کشوری محصور به خشکی است که در اروپای مرکزی واقع شده‌است و از نظر تاریخی به سه ناحیه بوهم، موراویا، و سیلزی تقسیم می‌شود. بیشتر مرزهای جمهوری چک از مناطق کوهستانی تشکیل شده‌اند.
در مرزهای جنوب غرب جنگل بوهم، در شمال غرب کوهستان ارتس، و در شمال کشور ناحیه زودت و کوهستان کرکونوشه (Krkonoše) قرار گرفته است. آب‌های روان در سرزمین چک پس از گذر از دیگر کشورها به سه دریا یعنی دریای شمال، دریای بالتیک و دریای سیاه می‌ریزند.
جمهوری چک سرزمین متنوعی دارد. منطقه بوهم که در غرب کشور واقع شده توسط رودهای البه (چکی: Labe) و مولداو (چکی: Vltava) آبیاری می‌شود و کوهستان‌های کم‌ارتفاع کرکونوشه و زودت آن را احاطه کرده‌اند.
بلندترین نقطه کشور یعنی اسنیژکا (Sněžka) که ۱۶۰۲ متر ارتفاع دارد در همین منطقه و در مرز بوهم با لهستان واقع شده است. اسنیژکا در زبان چکی به معنای «برف‌پوش» است.
موراویا که بخش شرقی کشور را تشکیل می‌دهد نیز منطقه‌ای پر از تپه و ماهور است. این منطقه توسط رودخانه موراوا آبیاری می‌شود و سرچشمه رود اودر (چکی: Odra) نیز در این ناحیه قرار دارد.
مرز شرقی موراویا از کوهستان بسکید و کارپات سفید تشکیل شده است. تنها مرز چک با اتریش کوه‌های کمی دارد و عمدتاً با رود تایا مشخص شده است.
کم‌ارتفاع‌ترین نقطه جمهوری چک با ۱۱۵ متر ارتفاع هژنسکو (Hřensko) نام دارد و در محلی واقع شده که رودخانه البه کشور را ترک می‌کند.
مردم چک به زبان چکی سخن می‌گویند. اکثریت مردم این جمهوری بی‌دین‌اند. بعد از پراگ، برنو، پلزن، استراوا و لیبه رتس از شهرهای مهم این کشورند. دانشگاه بزرگ چارلز دانشجویان بسیاری را از نقاط گوناگون جهان به این کشور کوچک کشانده؛ از جمله دانشجویان زیادی از ایران که اکثراً در رشتهٔ پزشکی تحصیل می‌کند.
مردم چک به طور تاریخی به عنوان «بی‌اعتنا به مذهب» توصیف شده‌اند و این کشور کم‌مذهبی‌ترین مردم را در جهان دارد. در سرشماری سال ۲۰۱۱ میلادی، ۴۵٫۲ درصد پاسخی به پرسش در مورد دین خود ندادند و ۳۴٫۲ درصد نیز گفتند که بی‌دین هستند.
۱۰٫۳ درصد از مردم این کشور مسیحی از شاخه کاتولیک رومی هستند و ۹٫۴ درصد نیز باورهای دیگر را دنبال می‌کنند. در یک نظرسنجی سال ۲۰۰۵ میلادی ۱۰ درصد از مردم چک گفتند که به وجود خدا باور دارند.

منبع:fa.wikipedia.org
ساعت نجومی پراگ

ساعت نجومی پرا...

ساعت نجومی پراگ متعلق به دوران قرون وسطی است. این ساعت سومین ساعت نجومی قدیمی جهان است و قدیمی‌ترین ساعت از این دست است که هنوز کار می‌کند. این ساعت در سال ۱۴۱۰ میلادی ساخته شد. ساعت پراگ در سال ۱۴۱۰ میلادی در دیواره جنوبی تالار شهر اولدتاون در میدان اولدتاون پراگ نصب شده و دارای عقر...

اطلاعات | نقشه
قلعه پراگ

قلعه پراگ

یکی از بزرگترین قلعه‌ها و البته زیباترین آنها در پراگ قرار دارد .قلعه‌ی پراگ تنها یک قلعه نیست، بلکه با مجموعه‌ی کلیساها و کاخ‌ها و باغ هایی که از دوره‌های مختلف تاریخی به جا مانده، عنوان بزرگ‌ترین قلعه‌ی تاریخی را در کتاب گینس به خود اختصاص داده است. منظره این کاخ در شب بسیار چشم نوا...

اطلاعات | نقشه
کلیسای ویتوس مقدس

کلیسای ویتوس م...

کلیسای ویتوس مقدس یا کلیسای ویتوس مقدس وینسیسلاس مقدس وادالبیرت مقدس کلیسای سه صحن سبک گوتیکی است که در قعله پراگ واقع شده است. در این کلیسا مقر اسقف اعظم آرام گاه شاهان چکی و ۲۱ نمازخانه هم وجود دارند. ساختن کلیسای ویتوس مقدس در سال ۱۳۴۴ شروع شد. در این سال شاه چکی یان لوکسنبرگ سنگ ...

اطلاعات | نقشه
خانه رقصان

خانه رقصان

خانه رقصان در واقع نامی است که به یک ساختمان اداری در جنوب شهر پایتخت جمهوری چک, پراگ, داده شده است. این ساختمان مدرن با نمای شیشه ای منحنی شکل خود یک پارادوکس بصری برای منطقه‌ی تاریخی پراگ به حساب می‌آید.مدت زمان ساخت این پروژه 5 سال از 1992تا1996 بوده است. در کمر این ساختمان انحنای ش...

اطلاعات | نقشه

با قدیمی‌ترین دانشگاه در مرکز اروپا آشنا شوید

آموزش عالی در جمهوری چک قدمتی 600 ساله دارد و 70 دانشگاه در این کشور فعالیت می‌کنند که دو سوم آنها خصوصی هستند. کیفیت این دانشگاه‌ها در حد مطلوبی بوده و 12 دانشگاه این کشور جزو 200 دانشگاه برتر اقتصادهای نوظهور در اروپا هستند.
به گزارش ایسنا، در این مطلب قصد داریم به معرفی دانشگاه "کارلف"، یکی از ... ادامه مطلب
با قدیمی‌ترین دانشگاه در مرکز اروپا آشنا شوید

کلیسایی ترسناک‌تر از تصور

کلیسای جورج در جمهوری چک پس از ریزش غار به هنگام تشییع جنازه در دهه ۶۰ برای سه دهه متروکه شد. اهالی آن منطقه این کلیسای متعلق به قرن ۱۴ را نجس می‌دانستند و از ورود به آن برای انجام تکالیف دینی خود امتناع می‌کردند.
هنرمند اهل چک، یاکوب هادراوا (Jakub Hadrava) تصمیم گرفت برای جلوگیری از نابودی این کلیسا و جذابتر ساختن آن برای بازدیدکنندگان، مجسمه هایی را درون این کلیسا قرار دهد. قسمت جالب این موضوع این است که این مجسمه‌ها بسیار ترسناک هستند.
به گفته‌ی هادراوا، این مجسمه‌ها تجسمی از روح‌های آلمان‌های سودتن ( منطقه ای در شمال جمهوری چک) است که پیش از جنگ جهانی دوم در لوکوا (Lukova) زندگی می‌کردند و هر یکشنبه برای دعا به کلیسا می‌آمدند.
اکنون گردشگران بسیاری از آلمان، استرالیا و برزیل برای بازدید از این کلیسا به این منطقه می‌آیند و اهالی این منطقه امیدوارند که با پول حاصل از این بازدیدها بتوانند کلیسا را بازسازی و از نابودی آن جلوگیری کنند. ... ادامه مطلب
کلیسایی ترسناک‌تر از تصور

کلیسایی ساخته شده از استخوان

در منطقه Sedlec جایی در حومه Kutna Hora واقع در جمهوری چک, کلیسایی کوچک اما عجیب و غریب توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. نه چندان معروف اما مردمان محلی به خوبی این مکان را میشناسند! به محض اینکه وارد این مکان با شکوه (!) میشوید متوجه خاص بودن و منحصر به فرد بودنش میشوید. چرا که این کلیسا با ۴۰۰۰۰ اسکلت انسان تزیین شده است…
بهترین و شاهکار‌ترین قسمت این کلیسا لوستر بزرگیست که در مرکز قرار گرفته! برای تزیین این لوستر از تمام استخوان‌های اسکلت انسان استفاده شده است.
از دیگر جاذبه‌های خاص این کلیسا میتوان به نشان ملی خانواده شوارزنبرگ (Schwarzenberg) اشاره کرد که با استخوان ساخته و در معرض تماشا گذاشته شده است!ممکن است تعجب کنید که چگونه چنین مکانی یا این حجم از استخوان انسان ساخته شده! یا اصلا ایده اصلی ساخت چنین بنایی چه بوده است! در پاسخ به شما باید بگویم: تاریخ این کلیسا به ۱۲۷۸ میلادی باز میگردد! زمانی که پادشاه بزرگ بوهمیا (Bohemia) شخص Cistercian Monastery را به عنوان راهب بزرگ به اورشلیم (Jerusalem۹) فرستاد! در همان زمان راهب بزرگ با شیشه کوچکی مملو از خاک Golgotha بازگشت. بدین ترتیب این خاک “مقدس” شمرده شد و تمام مردم منطقه از دست رفتگانشان را در آنجا دفن کردند.
همچنین این مکان به “کلیسای استخوان ها” معروف است! کافیست تا چیزی حدود ۱ ساعت از پایتخت جمهوری چک دور شوید تا این شاهکار را به تماشا بنشینید…
... ادامه مطلب
کلیسایی ساخته شده از استخوان

اطلاعات بیشتر...