آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نایروبی پایتخت کشور آفریقایی کنیا است. نایروبی در سال ۱۸۹۹ به عنوان یک اردوگاه بر سر خط راه‌آهن بنیاد شد و در سال ۱۹۰۷ به عنوان پایتخت برگزیده شد. این شهر همچنین مرکز استان نایروبی است.
شهر نایروبی در کنار رودخانه نایروبی در جنوب کنیا ...مشاهده کامل متن قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۶۶۱ متر است. نایروبی با ۳ تا ۴ میلیون نفر جمعیت، بزرگ‌ترین شهر شرق آفریقا بشمار می‌آید.
این شهر امروزه از شهرهای اصلی قاره آفریقا و از مراکز اصلی مالی، سیاسی و اجتماعی آنست.
این ناحیه اصولاً یک ناحیه غیرمسکونی باتلاقی بود تا این که در سال ۱۸۹۹، یک مرکز توزیع |ایستگاه باربری تدارکاتی برای راه آهن اوگاندا در آن احداث گردید و به زودی به مرکز اصلی خط آهن تبدیل گردید.
این شهر بر اساس نام یک گودال آب که در زبان ماآسی «Nairobi Ewaso» به معنای «آبهای سرد» خوانده می‌شود، به این نام موسوم گردید. پس از شیوع طاعون و سوزاندن شهر اصلی، این شهر در اوایل سالهای ۱۹۰۰ کلاً بازسازی شد.
نایروبی بین شهرهای کامپالا و مومباسا واقع شده‌است. این شهر نزدیک گوشه شرقی گسل دره قرار گرفته‌است. چون نایروبی در مجاورت گسل بزرگ دره واقع است، گهگاهی در آن زلزله‌ها و تکانهایی رخ می‌دهد.
تپه‌های انگونگ، در بخش غربی شهر قرار گرفته، و شاخصترین پدیده جغرافیایی منطقه نایروبی است. کوه کنیا، در شمال نایروبی واقع شده و کوه کلیمانجارو در طرف جنوب شرق آن قرار دارد.
هردو کوه در هوای صاف از نایروبی قابل مشاهده هستند. رود نایروبی و سرشاخه‌های آن در میان ایالت نایروبی جریان دارند. جایزه صلح نوبل به ونگاری ماآتای اهدا گردید که به شدت برای حفاظت از جنگلهای انبوه کارورا در شمال نایروبی تلاش نمود که تحت تهدید جایگزین شدن با احداث مسکن و دیگر زیرساخت‌ها قرار گرفته بود.
با ارتفاع ۱۸۶۰متر، نایروبی از آب و هوای نسبتاً معتدلی برخوردار می‌باشد. این ارتفاع (از سطح دریا) موجب ایجاد عصرهای خنکی به ویژه در فصل ماه‌های ژوئن / ژولای می‌شود زمانی که دما می‌تواند تا ۱۰درجه سانتیگراد نیز افت کند.
آفتابی‌ترین و گرم‌ترین بخش از سال از ماه دسامبر تا مارس است، زمانی که درجه حرارت متوسط به بیست و چند درجه در طی روز می‌رسد. معمولاً اوج دما ۲۵ درجه سانتیگراد است.
دو فصل بارانی در این منطقه وجود دارد اما بارش بیشتر می‌تواند متعادل باشد. ابری‌ترین قسمت سال درست پس از اولین فصل بارانی شروع می‌شود و تا سپتامبر ادامه دارد، و شرایط معمولاً ابری به همراه باران ملایم (نم نم) می‌باشد.
چون نایروبی در نزدیک خط استنوا قرار دارد، تفاوتها بین فصول آن حداقل است. این فصول به صورت فصل بارش (نمناکی) و فصل خشک بیان می‌شوند. زمان طلوع و غروب خورشید چندان زیاد در طول سال تغییر نمی‌کند.
نایروبی یک شهر چندملیتی و مذهبی با فرهنگهای متعدد است، که شامل مهاجران متعددی از مستعمرات سابق بریتانیا، همچون هندوستان، سومالی و سودان می‌باشد. این شهر به جهت وجود تعداد فراوان کلیساها، مساجد، معابد و عبادتگاه سیک‌ها (gurdwara) مشهور است.
به عنوان بازتابی از شهرهایی با ترکیب متعدد فرهنگی، زندگی شبانه در آن، دامنه متنوعی از میخانه‌ها را عرضه می‌کند.
نایروبی دارای عنوان غیر رسمی «شهر سبز در (زیر) آفتاب» است.
نایروبی دارای پارکها و فضاهای باز متعددی در داخل شهر است. بیشتر نواحی نایروبی، فضای سبز بوده و شهر دارای پوشش متراکمی از درخت می‌باشد. مشهورترین پارک نایروبی، پارک اوهورو است.
پارک در حاشیه بخش مرکزی اداری و همسایگی تپه بلند قرار دارد. پارک اوهورو (آزادی) مرکزی برای سخنرانیهای، خدمات و اجتماعات در هوای آزاد است. این پارک به دستور رئیس جمهور، دانیل آراپ موآ، احداث گردید که می‌خواست مرکز شصت طبقه حزب خود را دراین پارک مستقر نماید.
اما، پارک به وسیله ونگاری ماآتای حفاظت شد که به خاطر مساعی خود جایزه صلح نوبل را دریافت نمود.
بانک مرکزی در کنار پارک اوهورو قرار دارد، و شامل بنای یادبود جومو کنیاتا، اولین رئیس جمهور کنیا می‌باشد. دیگر فضاهای باز و چشمگیر عبارتند از باغات ژیوانجی، پارک شهر و قلمستان نایروبی است.
نایروبی مرکز بازار سهام کشور می‌باشد که یکی از بزرگترین بازارهای سهام در آفریقا است. این بازار (NSE) بطور رسمی از سوی بازار سهام خارجی (بازار سهام لندن) در سال ۱۹۵۳ به رسمیت شناخته شده‌است.
این بازار سهام از لحاظ حجم تجاری چهارمین و از لحاظ سرمایه‌گذاری بازار به عنوان درصد تولید ناخالص ملی پنجمین کشور در آفریقا محسوب می‌شود.
خطوط هوایی کنیا، به عنوان دومین خط هوایی بزرگ، از فرودگاه بین‌المللی جومو کنیاتا به صورت یک کانون (ترابری) استفاده می‌کند.
نایروبی مراکز منطقه‌ای شرکتها و سازمانهای بین‌المللی است. این باعث می‌شود که نایروبی یکی از پرنفوذترین شهرها در آفریقا شود. سازمان ملل متحد، حضور فعالی در نایروبی داشته، که دو دفترمرکزی آن، برنامه محیطی سازمان ملل (UNEP)، و برنامه اسکان بشر سازمان ملل، در این شهر قرار دارد.
کالاهای ساخته شده درنایروبی شامل پوشاک، منسوجات، مصالح ساختمانی، اغذیه فرآوری شده، نوشیدنیها و سیگار است. کارخانه‌های چند شرکت خارجی نیز در داخل و اطراف شهر واقع است.
این شرکتها فایرستون و گودیر هستند که کارخانه‌هایشان در جاده مومباسا قرار دارد. بیشتر صنایع در نایروبی در بخش شرقی آن قرار دارند.
نایروبی دارای صنعت گسترده جهانگردی است که هم به عنوا ن تفرج گاه جهانگردان و هم به عنوان کانون حمل و نقل آنها مطرح است.
نایروبی مقصد اولیه جهانگردان نیست، اما قطعاً جاذبه‌های جهانگردی متعددی دارد. مشهورترین آن، پارک ملی نایروبی است.
پارک ملی منحصربه‌فرد است، که تنها منطقه حفاظت شده شکار در این طبیعت است که در حاشیه شهری بزرگ یا شهری در این اندازه، قرار دارد.
این پارک شامل جانوران متعددی از جمله شیرها و زرافه‌ها است. این پارک موطن بالغ بر ۴۰۰ گونه پرنده‌است
نایروبی موزه‌های متعددی دارد. آنها شامل موزه راه آهن نایروبی و موزه ملی کنیا می‌باشند که در آن اشیاء مصنوعی متعددی وجود دارد و از جمله بازمانده کامل فسیل انسان اولیه همو ارکتوس می‌باشد.
موزه ملی فعلاً جهت نوسازی تعطیل است، اما در سال ۲۰۰۷ بازگشایی خواهد شد.
هتل‌های نایروبی عبارتند از هیلتون، هتل اینترکانتیننتال، پارک سفری، هتل نیو استانلی، گرند ریجنسی و هتل نورفولک، که باسابقه‌ترین هتل پیوسته فعال در این شهر می‌باشد.
هتل پاناری جدیدترین هتل ۵ستاره‌است که در سال ۲۰۰۶ افتتاح شد.
نایروبی همچنین موطن بزرگترین زمین اسکیت روی یخ (پاتیناژ) در مرکز اسکی پاناری در آفریقا می‌باشد. این زمین اسکیت ۱۵هزار متر مربع وسعت داشته و می‌تواند ۲۰۰نفر را در خود جای دهد.

منبع:fa.wikipedia.org
پارک ملی نایروبی

پارک ملی نایرو...

پارک ملی نایروبی پارکی ملی در نایروبی است که به عنوان نخستین پارک از این نوع در کنیا، در سال ۱۹۴۶ گشایش یافت. این پارک به صورت تقریبی در ۷ کیلومتری جنوب مرکز نایروبی قرار دارد و تنها یک حصار آن را از کلان‌شهر جدا می‌سازد. آسمان‌خراش‌های پایتخت کنیا از درون این پارک مشاهده‌پذیرند. ای...

اطلاعات | نقشه
موزه ملی نایروبی

موزه ملی نایرو...

موزه ملی نایروبی شامل جاذبه‌های متنوعی از این کشور است و بخش‌های جالبی از هنر، زمین شناسی، حیات وحش و تاریخ محلی نایروبی را در بر میگیرد. بنای این موزه در خانه ای قدیمی و بزرگ ساخته شده است. منبع:http://tebyan-zn.ir/...

اطلاعات | نقشه
موزه کارن بلیکسن

موزه کارن بلیک...

ساختمان اصلی این موزه منزل کارن بلیکسن که شخصی مورد توجه مردم کنیا بوده میباشد و از کتاب بیرون از آفریقا الهام گرفته شده است. این موزه با حفظ بسیاری از مبلمان اصلی و عکس‌ها و دیگر اشیاء خانه، بسیار مورد توجه بازدید کنندگان است. منبع:http://www.tebyan-zn.ir/...

اطلاعات | نقشه
مرکز زرافه ها

مرکز زرافه ها

این مرکز که در لانگاتا واقع شده برای حفاظت از خطر انقراض زرافه‌های رات چایلد در نظر گرفته شده و بازدیدکنندگان می‌توانند لذت غذا دادن به این حیوانات و راه رفتن در این منطقه را تجربه کنند. در این محوطه گرازهای مختلف بسیاری نیز زندگی میکنند. منبع:http://www.tebyan-zn.ir/...

اطلاعات | نقشه

پایتخت سافاری دنیا

سفر به نایروبی به منزله تجربه یکی از شهرهای پویای آفریقاست؛ شهری که اگر کمی به آن فرصت بدهید شما را مجذوب خود خواهد کرد. افراد قبیله ماسای (Masaai) این منطقه را انکاره نیروبی (Enkare Neerobi) نامیدند که به معنی مکان آب سرد است اما از آن زمان تاکنون شهر پستی بلندی‌‎های بسیاری را پشت سر گذاشته و اکنون به عنوان یکی از مراکز تجاری آفریقا شناخته می‌شود.
نایروبی امروز تلاش‌های بسیاری برای بازیابی گذشته سرسبز خود داشته است؛ زمانی که این شهر را «شهر سبز در آفتاب» می‌نامیدند‌. استقبال گردشگران داخلی و خارجی نشان می‌دهد این تلاش ثمر‌بخش بوده است. سفر به نایروبی ترکیبی شگفت‌انگیز از یک سفر ماجراجویانه به دل طبیعت، کشف قبایل آفریقایی و آشنایی با فرهنگ و سبک زندگی کاملا متفاوتی است که قطعا ارزش امتحان کردنش را دارد.
بهترین زمان برای بازدید از نایروبی اواخر آذر تا بهمن و همچنین خرداد تا شهریور است. بقیه ماه‌های سال جزو فصل‌های مرطوب نایروبی محسوب می‌شود. اسفند تا اردیبهشت بیشترین میزان بارندگی در این شهر رخ می‌دهد که باعث دشواری دسترسی به جاده‌ها می‌شود. در این ماه‌ها همچنین بازدید از بسیاری جاذبه‌های شهر مانند پارک ملی هم تا حدود زیادی ناممکن می‌شود. بنابراین بهتر است برنامه سفرتان را برای تابستان یا زمستان تنظیم کنید تا بتوانید از تمامی زیبایی‌های پایتخت افسانه‌ای کنیا لذت ببرید.
بسیاری از گردشگرانی که نایروبی را به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کنند شیفته طبیعت و ماجراجویی هستند. در این شهر شما تجربه‌های نابی از برخورد با حیات وحش خواهید داشت. ... ادامه مطلب
پایتخت سافاری دنیا

اطلاعات بیشتر...