توضیحات

ویرایش
امامزاده سید صلاح الدین محمد در جنوب شهر آبدانان،بر روی تپه‌ای مشرف بر قلعه باستانی پشت قلعه - از آثار باستانی دورة ساسانی - و بین دو رودخانه شور آب که از رشته کوه کبیر کوه سرچشمه می‌گیرد، واقع شده است.

ساخت بنای اصلی این بقعه مربوط به قرون هفتم یا هشتم هجری در زمان سلجوقیان است و در سال 1372 با زیربنای 50 متر مربع بازسازی شده است.
بنای امامزاده سید صلاح الدین محمد بر اساس نقشه مستطیل شکل در جهت شمال- جنوبی و به طول 25/13 متر و عرض 70/11 ساخته شده است و از دو قسمت اتاق ورودی و اتاق مقبره (گنبدخانه) تشکیل شده است.
این بنا دارای گنبد دوپوش با گنبد مضرس(درچین) بیرونی و گنبد نیم کروی داخلی است .
بدنه بنا از دو قسمت بدنه قدیمی و الحاقات جدید تشکیل شده است
بدنه قدیمی شامل دو قسمت اتاق ورودی و اتاق مقبره (گنبدخانه) است .
اتاق ورودی (پیش طاق) به عرض (شمالی- جنوبی) 45/2 متر و طول (شرقی- غربی) 60/3 متر است.
اتاق مقبره در ضلع جنوبی اتاق ورودی قرار گرفته است و از یک چهار ضلعی تشکیل شده که قسمت مرکزی آن به صورت مربع و اندازه هر ضلع آن 70/5 متر است.
در نقشه فعلی بنای قدیمی به وسیله یک قسمت الحاقی ...مشاهده کامل متن از چهار طرف احاطه شده است ابعاد فعلی بنا در جهت (شمالی- جنوبی) به طول 10/24 متر وعرض (شرقی- غربی) 3023 مترمربع است.
همچنین دو اتاق در گوشه‌های شمال شرقی و شمال غربی بنا و یک ایوان ورودی با دو رواق در طرفین آن در ضلع شمالی بنا می‌باشد .
جهت قبله در این بنا 15 درجه به طرف جنوب غرب است.
مصالح به کار برده شده در این بنا در قسمت‌های مختلف متفاوت است.
در قسمت قدیمی بنا، بدنه با قلوه سنگ و گنبد بیرونی آن با آجر و پوشش خارجی بنا از گچ بوده است، قسمت الحاقی بنا نیز از مصالح امروزی مانند آجر، ماسه، سیمان و آهن ساخته شده است.
در اطراف امامزاده قبرستانی وجود دارد که هم اکنون به عنوان قبرستان عمومی شهر آبدانان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سنگ قبرهای قدیمی این قبرستان دارای نقوشی مانند بز کوهی . تفنگ . شانه . مهر تسبیح . قلیان . ابریق است و حدود 200سال قدمت دارد .
مزار شهید داریوش رضایی‌نژاد در جوار امامزاده سید صلاح‌الدین محمد(ع) واقع شده است
براساس اعتقادات و باورهای مردم، امامزاده سیدصلاح الدین محمد(ع) دارای کرامات و عنایاتی است که علیمراد محمدی در کتابی با عنوان «کرامات سیدصلاح الدین محمد (ع)» از زبان مردم جمع‌آوری نموده:
نجات دادن از دست سارقان، شفای مریض، رؤیای صادقانه، نجات از مرگ حتمی و ... از جمله کرامات ذکر شده در این کتاب است.
کروان درباره این گونه بناها می‌گوید: « ساختار گنبد برآمده این بناها در تاریخ معماری بی‌نظیر و در هنر اسلامی بدعتی به شمار می‌آید و نمونه‌هایی که از آنها باقی مانده‌اند مربوط به قرون 12 تا 14 میلادی می‌باشند.
تولد سید صلاح الدین محمد(ع) (طبق فرموده اقای زرباطی سید صالح الدین محمد «ع» )جایی دیده نشده است,اما چون مدت عمر این امامزاده طبق شجره پیرمحمد (ع) مقارن با حیات امام رضا (ع) بوده است دوران حیاتش احتمالا بین سده‌های ۲۰۰الی ۳۰۰هجری قمری بوده است.
طبق اسناد موجود در صفحات ۱۶۲و ۱۶۴کتاب «بغیه الحائر فی احوال اولاد امام محمد باقر(ع)» نوشته عالم نساب سید حسین حسینی الزرباطی سید صلاح الدین محمد (ع) را از نوادگان امام محمد باقر معرفی نموده است .
بر اساس گفته‌ی وی امام محمد باقر (ع) دارای ۹فرزند که شامل ۴فرزند پسر به نامهای ابوعبد الله جعفر بن محمد الصادق (ع) ، عبد الله ،ابراهیم و علی و همچنین دارای ۵فرزند دختر به نامهای ام سلمه ، زینب ، خدیجه ، ام جعفر و آمنه می‌باشد .
شاید امام زاده سید صلاح الدین محمد(ع) فرزندان دیگری داشته مثلا طبق آنچه بر روی سنگ قبور قدیمی که مورد رویت بسیاری از سادات بوده می‌توان استنباط کرد سید نور الدین دارای ۲فرزند ذکور به نامهای سید بابا و سید موسی بوده است.
سید موسی به احتمال قریب در کشور همسایه عراق و در شهر‌های واسط ،بغداد ، و بصره زندگی می‌کردند .
اما فرزندان سید بابا همان سادات مقیم شهرستان آبدانان میباشند که به ترتیب چنین بیان می‌شوند: سید بابا - سید نور الدین - سید صرف الدین - سید تاج الدین.
طبق اسنادی دیگر سید تاج الدین بن سید صرف الدین دارای ۲فرزند ذکور به نامهای سید عنایت(بابا گپه) و سید حاجی (بابا کوچک، بابا هیرده) بوده است که اولاد این بزرگواران هم اکنون خطوط بزرگ و مشهور خاندان سادات رادر شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام تشکیل می‌دهند.
آقای زرباطی اولاد سید صلاح الدین محمد (ع) را چنین معرفی می‌نماید:
سید صلاح الدین محمد-سید ابراهیم-سید کاظم - سید جعفر - سید حسین - سید ناصر - سید علی - سید محسن - سید ادریس - سید عبد الله - سید طاهر - سید یوسف - سید نور الدین .
همچنین شجره ایشان چنین بیان شده است(روضه الشریفه السید صلاح الدین محمدبن السید ناصر الصغیربن السید المهدی بن السید الهادی بن السید الغلام بن السید عیسی بن السیدیعقوب بن السید ابراهیم بن الامام محمد الباقر(ع) )
این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۹۷۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
منبع:
http://seyedsalahdinmohamad.blogfa.com
http://fa.wikipedia.org
http://ilam.awqaf.ir/pages/showpage-664.aspx
http://10560.blogfa.com/cat-1.aspx
http://www.irtg.ir
http://www.ghatreh.com
http://harameyar.ir/?part=emamzade&inc=emamzade&id=3663
http://shabestan.ir/NSite/FullStory/Photo/?Serv=0&Id=183847&Mode=
شهر باستانی جولیان

شهر باستانی جو...

شهر تاریخی جولیان که نمادی از معماری ایران باستان است، در در 15 کیلومتری شهرستان آبدانان استان ایلام قرار دارد. شهرستان آبدانان یکی از شهرستان‌های جنوبی استان ایلام به شمار می‌آید که این شهرستان در دامنه رشته کوه کبیرکوه قرار دارد. جولیان با نام محلی "ژیلیو" در دامنه کبیرکوه و روستای ...

اطلاعات | نقشه
امامزاده جابر بن انصاری

امامزاده جابر ...

یکی از امامزاده‌های معرف استان ایلام "امامزاده جابر بن انصاری" در 70 کیلومتری شهر ایلام واقع در روستای جابر قرار گرفته است. این مقبره دارای گنبد بسیار جالبی شبیه به گنبد دانیال نبی در شهر شوش است. در مورد مقبره جابر مردم محل اعتقاد دارند مربوط به جابربن عبدالله انصاریاست و عده ای آن...

اطلاعات | نقشه
پشت قلعه آبدانان

پشت قلعه آبدان...

دژ پشت قلا (کردی) یا به فارسی پشت قلعه در فاصله پنج کیلومتری در ناحیه جنوبی شهرستان آبدانان در شمال غربی روستای پشت قلا بر روی تپه‌ای بلند آثار دژ دیده می‌شود که رودخانه دویرج از پای آن می‌گذرد. مصالحی که در ساخت این بنا به کار رفته بارت است از سنگ و گچ. دور تپه را برج و باروی آن مح...

اطلاعات | نقشه
امامزاده سید صلاح الدین محمد

امامزاده سید ص...

امامزاده سید صلاح الدین محمد در جنوب شهر آبدانان،بر روی تپه‌ای مشرف بر قلعه باستانی پشت قلعه - از آثار باستانی دورة ساسانی - و بین دو رودخانه شور آب که از رشته کوه کبیر کوه سرچشمه می‌گیرد، واقع شده است. ساخت بنای اصلی این بقعه مربوط به قرون هفتم یا هشتم هجری در زمان سلجوقیان است و ...

اطلاعات | نقشه
دریاچه سیاه گاو

دریاچه سیاه گا...

دریاچه سیاه گاو به عنوان تنها دریاچه دوقلوی کشور واقع در استان ایلام از نادرترین آثار طبیعی دنیا به شمار می‌رود ولی متاسفانه این دریاچه بسیار زیبا از چشم گردشگران به دلایل مختلف پنهان مانده است. خداوند زیبایی‌های زیادی در استان کوچک ایلام خلق کرده است و در این استان و هر نقطه آن آثاری ...

اطلاعات | نقشه
قلعه هزار در

قلعه هزار در

در غرب شهرستان آبدانان قلعه ای به نام قلعه هزار در قرار دارد که قدمتش به دوره ساسانی می‌رسد. نمای اصلی این اثر دارای طاق‌های هلالی شکل است. با توجه به ساختار معماری قلعه هزار در، این اثر به احتمال زیاد قلعه یا پادگان نظامی بوده است. پلان اصلی بنا مستطیل شکل است. راهروهای طولانی در چ...

اطلاعات | نقشه
آبشار ماهوته

آبشار ماهوته

شهرستان آبدانان در جنوب استان ایلام از آب و هوای نسبتا گرمی برخوردار بوده ولی به واسطه وجود کوه‌ها و رودخانه‌های پر آب،دارای زیبایی‌های طبیعی بسیاری است. آبشار ماهوته از جاذبه هاب طبیعی آبدانان است که نزدیک روستایی به همین نام در 18 کیلومتری جنوب آبدانان واقع شده است. رودخانه کوچک این...

اطلاعات | نقشه
آبشار تختان

آبشار تختان

تختان نام روستایی است واقع در دامنه جنوبی کبیرکوه که در۴۰ کیلومتری شمال غرب شهرستان آبدانان واقع شده است. یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین آبشارهای استان ایلام در روستای تختان قرار دارد. برای رسیدن به آبشار تختان ولذت بردن از تماشای زیبایی آن و مناظر اطراف آن نیازمند صرف حدود یک ساعت پیاد...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب