توضیحات

ویرایش
زیارتگاه پیر هِریشت از نیایشگاه‌های زرتشتیان است که در ۹۰ کیلومتری غرب یزد، در پانزده کیلومتری شهر اردکان، در دامنه کوه‌های کم‌ارتفاع و با پوشش گیاهی کم قراردارد.
زرتشتیان هر سال از روز اَمرداد تاروز خور از ماه فروردین (7 تا 11 فروردین) برای برگذاری آیین‌های دینی و سنتی در این زیارتگاه جمع میشوند.
زرتشتیان باورند دارند که «هریشت» محل غایب شدن یکی از کنیزهای بانوی «یزدگرد ساسانی» است.( آورده اند که این مکان مقدس «گوهربانو»، از ندیمگان دختر یزدگرد سوم شهریار را در خود گرفته است.) گوهربانو در پی تعقیب تازیان پس از حمله‌ی وحشیانه به ایران از کاروان همراهان جدا شده و پس از سرگردانی در این محل به نیایش خدا می‌پردازد و ناگهان ناپدید می‌شود و سال‌ها پس از ناپدید شدن بر کودکی گمشده نمایان می‌شود و به او می‌گوید از پدرش بخواهد که بنای پیر هریشت را بسازد.
زیارتگاه ، در بالای پله‌هایی ساخته شده است که به بالای کوه راه دارد. پیش از رسیدن به پای پیر، زیارت کنندگان دست و صورت خود را با آب پاکی که در راه‌پله و قبل از رسیدن به پیر درنظر گرفته شده است، شستشو می‌دهند.
درِ ورودی زیارتگاه در بالای پله‌ها قرار دارد که به‌گونه‌ای ...مشاهده کامل متن زیبا با سه سخن اندیشه‌برانگیز اشوزرتشت اسپنتمان یعنی" هومت ، هوخت و هورشت" آراسته شده است.
به‌هنگام ورود، اتاقی پیش رو قرار می‌گیرد که در میان آن کلکی وجود دارد که بر روی آن آتش می‌افروزند و بوی خوش بر آن قرار می‌دهند.
اطراف این اتاق سکوهایی برای نشستن زیارت کنندگان ساخته شده است . زرتشتیان در حالی که نگاره‌ی زیبای نخستین پیامبر آریایی ، تابلوهایی به خط بی‌نظیر دین‌دبیره و گل‌هایی شاداب این اتاق را آذین بخشیده است، روسری و کلاه بر سر می‌گذارند و اهورامزدای یگانه را ستایش می‌کنند.
ساختمان اصلی زیارتگاه ، علاوه بر این اتاق ، یک پستو دارد که آتش همیشه روشن در اینجا جلوه‌ای روحانی بدان بخشیده است. پستو همان بخشی است که آن را مکان ناپدید شدن گوهربانو خوانده‌اند.
اینجا هم با نمادهایی از دین زرتشتی آراسته شده است و مکانی است که انسان را به آرامش درونی برای راز و نیاز با پروردگار خویش می‌رساند.
در خارج از ساختمان زیارتگاه و پایین آن ، ساختمان‌هایی به نام خیله توسط خیراندیشان زرتشتی برای ماندنِ چند روزه‌ی زیارت کنندگان بنا شده است. همچنین ، آب انباری در پایین پیر وجود دارد.
بنابر تقویم قدیم زرتشتیان در طول ماه آبان هر بهدینی می‌توانست به این جشن گاه رفته و آیین ویژه‌ی زیارت را بجای آورد.به روایتی جشن آتش افروزی «هیرومبا» را زرتشتیان شریف آباد در 26 فروردین در این زیارتگاه برگزار می‌کنند.روایت دیگری هم از برگزاری جشن و پایکوبی در 18 فروردین خبر می‌دهد.
در این جشن چند تن از بانوان زرتشتی که لباسهای سنتی به تن دارند، دایره ای به دست می‌گیرند و با دایره زنی خود باشندگان زیادی گرد آنها جمع می‌شوند، که در این میان یکی از مردها چوبی را به دست دارد و دیگری چادرشبی را به کمر بسته است، و با شادی و عربونه نوازی به تک تک خیله‌های زیارتگاه سر می‌زنند تا افرادی که برای نخستین بار در آیین هیرمبا شرکت کرده اند و یا در سال گذشته اتفاق خوشایندی برایشان روی داده است را چوب بزنند، گروهی از باشندگان فرد مورد نظر را بالای سر می‌برند و فرد دیگری سه ضربه آرام چوب بر پشت شخص وارد می‌کند و در پایان همراهانش یا خود فرد قند و شربتی را پیشکش می‌کنند و یا وجه نقدی را به جای قند و شربت تقدیم میکند.
پس از پذیرایی با شرب و شیرینی، برای دقایقی، شادی و پایکوبی در سالن ادامه می‌یابد تا نوبت به ناهار برسد. پس از ناهار نیز باشندگان برای ساعتی استراحت می‌کنند و بعد از اینکه برای آخرین بار به نیایش در پیرهریشت پرداختند، آماده می‌شوند تا پس از حدود یک روز باشندگی در این زیارتگاه راهی آتشکده شریف آباد شوند و در آتش افروزی هیرمبا شرکت کنند.
هر یک از زنان و مردان سعی میکنند با آوردن حتی شاخه ای کوچک از هیزم خشک شده ای در این آئین سهمی داشته باشند . برگزاری این آئین برای یاد کردن از درگذشتگان است .
موبدان نام درگذشتگان را می‌خوانند و مردان در دو گروه به نوبت با صدای بلند کلمه‌ی هیرومبا را بیان می‌کنند و به سمت پایین خم میشوند.
پس از غروب آفتاب و ادای مراسم وخواندن دعا ، موبدان هیزم‌های فراهم شده را آتش می‌زنند.

منابع:
http://www.anjomanemobedan.com/
http://www.pirherisht.blogfa.com/category/1
http://www.berasad.com/fa/content/view/7338/
http://ahouramazda.parsiblog.com/Posts/18
http://kheshtezarin.blogfa.com/post-39.aspx
نیایشگاه چک چک - زیارتگاه پیر سبز

نیایشگاه چک چک...

نیایشگاه چک چک یا چک چکو یکی از عجیب‌ترین و رازآلودترین مکانهای مقدس زرتشتیان است که در 50 کیلومتری شمال شرقی یزد و بین کوههای اردکان قراردارد. شهر اردکان 110 کیلومتر با نائین و 55 کیلومتر با یزد فاصله دارد. چک چک در 43 کیلومتری شرق اردکان قرار گرفته و جاده آن دوطرفه با آسفالت قابل قب...

اطلاعات | نقشه
غار اشکفت یزدان ( شگفت یزدان )

غار اشکفت یزدا...

این غار در نزدیکی روستای هفتهر در کوه بلندی بنام شگفت قرار گرفته است که به علت صعب‌العبور بودن مسیر آن،در قرن نهم هجری و در اوایل ورود مسلمانان به ایران، برای اینکه زرتشتیان آتش مقدسشان حفظ شود آن را به این غار منتقل کردند و مدت ۳۰ سال در آنجا از آن نگهداری می‌کردند. غار شگفت در 70 کی...

اطلاعات | نقشه
کاروانسرای رباط قلعه خرگوشی

کاروانسرای ربا...

در قدیم از اردکان که به راه می‌افتادید به سمت شمال از روستا‌های احمد آباد و ترک آباد و سرو علیا و ارجنان که گذر می‌کردید به روستای عقدا می‌رسیدید. شما اکنون یک منزل یعنی چهار فرسخ معادل 32 کیلو متر طی کردید و این مسیری است که انسان در طی حدودی 12 ساعت با پای پیاده می‌تواند طی کرد. ای...

اطلاعات | نقشه
برج خواجه نعمت

برج خواجه نعمت

برج خواجه نعمت ، برج سه طبقه و بلند است که به همت و پیشنهاد خواجه نعمت به دولت مرکزی برای استفاده کاروان‌ها در دوره صفویه بنا گردیده است و مربوط به دوره ایلخانی - دوره صفوی است و در عقدا، جنوب بافت قدیم و مجاور بقایای حصار قدیمی روستای عقدا از توابع شهرستان اردکان قرار دارد. این برج ک...

اطلاعات | نقشه
کویر عقدا

کویر عقدا

کویر سیاه کوه یا کویر عقدا در 40 کیلومتری شمال شهر اردکان قرار دارد . این کویر از سمت جنوب به کوه نمک و گریگون , از غرب به بیابان‌های نایین و نو گنبد و از شمال به ارتفاعات انارک محدود است . شکل کویر عقدا شبیه به هلال ماه است که در قوس درونی هلال آن سیاه کوه با ارتفاع 2050 متر قرار گرف...

اطلاعات | نقشه
پیر هریشت

پیر هریشت

زیارتگاه پیر هِریشت از نیایشگاه‌های زرتشتیان است که در ۹۰ کیلومتری غرب یزد، در پانزده کیلومتری شهر اردکان، در دامنه کوه‌های کم‌ارتفاع و با پوشش گیاهی کم قراردارد. زرتشتیان هر سال از روز اَمرداد تاروز خور از ماه فروردین (7 تا 11 فروردین) برای برگذاری آیین‌های دینی و سنتی در این زیارتگا...

اطلاعات | نقشه
آتشکده زرجوع  ( بانو پارس )

آتشکده زرجوع ...

دهکدهٔ زرجوع روستایی از توابع شهرستان اردکان است و در دره‌اى به فاصلهٔ بیست و چهار کیلومتر از جنوب شمس‌‌آباد عقدا و بر دامن کوه‌هاى «میل نیزار» و «لاى چغک» واقع شده است.روستای زرجوع در مسیر یک دره‌ی باریک قرار گرفته و کوههای اطراف آن پوشیده از درختان بادام و انجیرکوهی است. این روستا ب...

اطلاعات | نقشه
خانه تقدیری

خانه تقدیری

خانه تقدیری منزلی به جا مانده از دوران قاجار است که متعلق به یکی از تجار اردکان به نام تقدیری میباشد که در بافت قدیم محلة درب قلعه اردکان واقع است. این خانه از دو بخش اعیان نشین و نوکر نشین و تنها یک مطبخ مشترک تشکیل یافته است و دارای یک حیاط مرکزی، اتاق‌های سه و پنج دربی با شیشه‌های ا...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب