1

توضیحات

ویرایش
اگر از سمت چالوس حدود پنجاه کیلومتر به سمت شرق حرکت کنیم پس از نوشهر و پارک جنگلی سی سنگان به شهر به نام رویان میرسیم که نام قدیم آن علمده بوده است.
این شهر به دلیل بازار فصلی بزرگش همیشه شلوغ است،فضای بازار، شبیه فضای بازارچه‌های آستارا است .
آبشار آب پری در ارتفاعات واقع شده است و جاده ای از آنجا به سمت جنگل می‌رود،جنگلی که جاده از میان آن می‌گذرد بسیار دلچسب و جذاب است.
جریان آب این ابشار با شیبی 60درجه از کوه،دانه‌های سنگی پایین جاده به طرف دره و درحتان جنگلی در سینه کش کوه منظره زیبایی را در اختیار بازدید کنندگان قرار می‌دهد.
جاده آب پری هم عرض جاده چالوس است، اما اطراف جاده آنقدر فضای صاف و باز برای اطراق کردن وجود دارد، که هر گردشگری به راحتی می‌توانند گوشه دنجی برای خود پیدا کنند.
انتهای این جاده جنگلی-کوهستانی به کجور ختم می‌شود،که از طریق کجور نیز دسترسی به "کندلوس”، "دوآب” و "مرزن آباد” و … فراهم است.
در طول مسیر همچنین یک خروجی برای اتصال به یوش ،زادگاه نیما یوشیج و "بلده وجود دارد، اما پیش از اینها پارک ...مشاهده کامل متن جنگلی رویان و آبشار آب پری قرار گرفته اند.
در طول مسیر ابتدا به پارک جنگلی رویان می‌رسید که ، فاصله زیادی از شهر رویان ندارد، تقریبا از تمامی امکانات بهداشتی اولیه از قبیل آب آشامیدنی و سرویس‌های بهداشتی برخوردار است و آلاچیق هایی برای استراحت فراهم شده است و وسایل بازی برای کودکان نیز وجود دارد.
امنیت پارک نیز توسط واحد نیروی انتظامی مستقر در پارک برقرار است و اگر بتوانید شب‌های سرد جنگل را تحمل کنید محل مناسبی برای اقامت چند روزه است.
در ادامه جاده، از پارک که بگذریدو حدود ۵ کیلومتر بالاتر بروید، به آبشار آب پری می‌رسید،این آبشار درست در کناره جاده قرار گرفته است.
البته آنچه که آبشار آب پری نامیده اند شباهت چندانی به آبشار ندارد،بخشی از سنگهای کوه در اثر رانش زمین در شیب تند کوه جمع شده است و آب بسیار اندکی از لابلای این سنگ‌ها جاری است.
با این حال گردشگران زیادی در ایام تعطیل و تعطیلات آخر هفته به این مکان می‌آیند، به شکلی که کناره جاده مملو از ماشین و گردشگر میگردد، در حقیقت این آبشار بهانه ای برای لذت بردن از هوای کوهستان و مناظر زیبای این منطقه می‌باشد.
اگر جاده را ادامه دهید و از آبشار آب پری بالاتر بروید،هر چه در طول جاده بالاتر روید، مناظر زیباتر، هوا خنک‌تر و از تعداد ماشین‌های جاده کمتر می‌شودو هر چه از شهرک‌ها نیز بالاتر روید.
مناظر بکر بیشتر می‌شوند.
اگر چند دقیقه با دقت گوش دهید، صدای واقعی جنگل را می‌توانید بشنوید،چهچه پرندگان، صدای دارکوب و گله ای که در دشت‌های دورتر مشغول چرا هستند.
اختلاف درجه حرارت این منطقه با هوای شهر رویان تقریبا ۱۰ درجه سانتیگراد می‌باشد.
پوشش گیاهی نیز در این منطقه جالب توجه است،درختان جنگلی در مناطق کم ارتفاع‌تر و درختان کاج در نقاط مرتفع، نمایش متفاوتی را از چهره جاده به نمایش می‌گذارند.
در فصل بهار، در نقاط مرتفع به دلیل برودت هوا، درختان نسبت به ابتدای جاده کمتر سبز شده اند، اما با این حال از زیبایی‌های جنگل در فصل بهار کم نشده است.
منابع:
http://www.yjc.ir/
http://tirakdeh.persianblog.ir/post/49/
http://www.ordup.com/
روستای لاویج

روستای لاویج

لاویج آبادی تاریخی ناشناخته ای است که از تاریخی کهن حکایت‌ها در دل نهفته دارد. سرزمینی که از دورانی بسیار دور، آباد و مسکونی بوده، مانند قلعه طبیعی عظیمی به نظر می‌رسد. از این جهت، همیشه مورد توجه فرمانروایان قرار گرفته و مامن و محل مناسبی برای آسایش حاکمان و والیان در جستجوی صلح و آر...

اطلاعات | نقشه
دریاچه الیمالات

دریاچه الیمالا...

دریاچه سد الیمالات در ۸ کیلومتری نور در مسیر جاده نور ـ چمستان قرار دارد و فاصله آن از جاده اصلی نور به چمستان حدود ۳ کیلومتر است. به عبارتی دریاچه الیمالات در مسیر جاده ارتباطی نور به چمستان قرار دارد و در قسمت جنوبی دوراهی روستای کارگرکلا جای گرفته است. اهالی جاده و سفر می‌توانند ب...

اطلاعات | نقشه
پارک جنگلی نور

پارک جنگلی نور

بوستان جنگلی نور با مساحت 3 هزار و 645 هکتار، یکی از بزرگترین بوستان‌های جنگلی شمال کشور و دارای جذابیت‌های گردشگری فراوانی است که در شرق شهرستان نور قرار دارد.پارک جنگلی نور که با نام موسس آن، مرحوم "سعیدی آشتیانی" نیز نامیده می‌شود. البته این پارک نخستین جنگلی که در قالب پارک جنگلی ...

اطلاعات | نقشه
روستای یوش

روستای یوش

روستای یوش از روستاهای توابع بخش بلده نور است که از طرف شمال به منطقه کجور، از جنوب به شهر تهران ،از شرق به بخش بلده و از غرب به روستای اوز منتهی می‌شود. در فرهنگ لغت دهخدا یوش به معنای جستجو و پژوهش معرفی شده است اما در همان کتاب علامه دهخدا یوش را به تاریکی و تیرگی معنا کرده است بدان...

اطلاعات | نقشه
پارک جنگلی رویان

پارک جنگلی روی...

اگر از چالوس تقریبا 50 کیلومتر به سمت شرق برویم، پس از گذر از نوشهر و پارک جنگلی سی سنگان به شهری به نام رویان (که نام قدیم آن علمده [AlamDeh] بود) می‌رسیم. این شهر به دلیل بازار فصلی بزرگش همیشه شلوغ است. فضای بازار، شبیه فضای بازارچه‌های آستارا است و از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن ...

اطلاعات | نقشه
پارک جنگلی کشپل

پارک جنگلی کشپ...

پاک جنگلی کشپل در شهرستان نور و در فاصله دو کیلومتری شهر چمستان در مسیر ییلاق لاویج قرار دارد که از شمال به جاده نور - چمستان، از جنوب به کوه و اب گرم لاویج ، از غرب به شهرک صنعتی چمستان و رود لاویج و از شرق به جنگل‌های چشمستان منتهی می‌شود. مساحت این پارک حدود هفت هزار و دویست و ده...

اطلاعات | نقشه
آبشار آب پری

آبشار آب پری

اگر از سمت چالوس حدود پنجاه کیلومتر به سمت شرق حرکت کنیم پس از نوشهر و پارک جنگلی سی سنگان به شهر به نام رویان میرسیم که نام قدیم آن علمده بوده است. این شهر به دلیل بازار فصلی بزرگش همیشه شلوغ است،فضای بازار، شبیه فضای بازارچه‌های آستارا است . آبشار آب پری در ارتفاعات واقع شده است و...

اطلاعات | نقشه
قلعه پولاد بلده

قلعه پولاد بلد...

این قلعه متعلق به دوره سلجوقیان می‌باشد و در شهرستان نور، بخش بلده و شهر بلده قرار دارد. قلعه پولاد یا قلعه بلده که در کتاب‌های تاریخی به نام قلعه نور یاد شده است، در شمال شهر بلده، بر بالای پوزه کوهی که رو به جنوب می‌باشد ، ساخته شده است. این قلعه در بالای کوهی قرار دارد که از سه س...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
چوقا

چوقا

چوقا نوعی پارچه از جنس پشم و پنبه و گاهی ابریشم است که با دستگاه کرت چال یا کرک چال بافته میشود . فن بافت:چوقا نیز به دو صورت ساده و چپری بافته می‌شود، البته امروزه به دلیل ورود پارچه ارزان قیمت صنعتی کارخانه‌ها برای تهیه کت و شلوار یا لباس‌های رسمی، بافت این نوع پارچه تقریباً منسوخ شد...

اطلاعات
چادرشب بافی

چادرشب بافی

بافندگی و نساجی یکی از قدیمی­ترین و مهم­ترین هنرها و صنایع در سرزمین ایران است. چنانکه باستان‌شناسان همراه با قدیمی­ترین نشانه‌های زندگی در فلات ایران، نشانه‌هایی از فن بافندگی را نیز به دست آورده­اند که نشان می­دهد، چند هزار سال پیش ایرانیان با فن ریسندگی و بافندگی آشنا بودند و از انوا...

اطلاعات

جاده رویان(علمده) به بلده

آبشار‌های پری او(آب پری) وحرام او -شهرستان نور- استان مازندران
Landscapes:The Road Of Royan (Alamdeh) To Baladeh
Pari-O (Abpari)& Haram-O Waterfalls/Nur County/Mazandaran Province
photographers:Mr.Reza Rezaee & Shayan Naji & Others
شهر‌های رویان و بلده،مراکز بخش هایی به همین نام هستند ... ادامه مطلب
جاده رویان(علمده) به بلده

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب