توضیحات

ویرایش
این زیارتگاه باشکوه در خیابان امام خمینی، خیابان فرمانداری و در حاشیة محلّه‌های مالمیر و سرسنگ واقع می‌باشد و از بقایای بنایی متعلق به سده هشتم یا نهم هجری قمری است.
نام وی سیّدفتح، سیّد فتح الله، سیّد فتح الرضا، سیّدابوالفتح، سیّد فتح الدّین رضا و بر روی یک زیلو سلطان سیف الدّین ذکر شده است.
هسته مرکزی بنا به اندازه 5/7 × 25/7 متر و ضخامت پی‌های آن 10/1 و در یک قسمت دو متر می‌باشد، که بر روی آن گنبد عظیم بنا به قطر هشت و ارتفاع حدود نوزده متر قرار دارد.
این گنبد به شکل شلجمی و به صورت سه پوش می‌باشد و تمام دیواره داخلی آن آئینه کاری شده و نمای خارجی آن به شکل باشکوهی کاشی کاری شده است. در ساقه سه متری گنبد پس از بسم الله، آیه الکرسی با خط خوش نستعلیق در زمینه آبی نوشته شده و پس از اتمام آن آمده : "همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت نایب الامام آیه الله العظمی الخمینی با نظارت آیه الله صدوقی و سرپرستی اوقاف یزد و هیأت امناء بناء گنبد به اتمام رسید.
در شهر رجب هزار و سیصد و نود نه هجری قمری مطابق با خرداد هزار و سیصد و پنجاه و هشت هجری شمسی".
در وسط بقعه و درست زیر گنبد، مرقد امامزاده قرار دارد که ضریح چوبی خوش ترکیب مشبّکی به ابعاد ...مشاهده کامل متن 2 × 3 در ارتفاع دو متر و بیست سانتی متر از آن محافظت می‌کند و توسّط مرحومه فاطمه محمّدی به آستانه اهداء شده است.
در بالای ضریح، سوره سبح اسمک الاعلی به شکل زیبایی طراحی و خطاطی شده است. در شرق حرم، رواق بزرگی به ابعاد 7 × 20 متر قرار دارد که قبور جمع کثیری از مؤمنان در آن قرار دارد.
همچنین در غرب حرم، مسجد بزرگی به ابعاد 22 × 17 متر در دو طبقه تعبیه شده که بخشی از آن به ابعاد 4 × 12 متر متعلق به خواهران می‌باشد.
در منتها الیه مسجد، چهار اتاق کوچک و بزرگ وجود دارد که قبور خانوادگی چند تن از بزرگان یزد است.
درب اصلی و ایوان باشکوه بقعه در سمت شمال قرار دارد که در آن صحن بزرگ امامزاده به ابعاد 27×30 متر واقع شده است. در وسط حیاط دو درخت کاج و یک درخت دیگر مشاهده می‌شود.
دور تا دور صحن را به صورت رواق ساخته و قبور جمع کثیری از مؤمنین در این فضاست که تصاویر آنها در دیوار نصب است. ایوان باشکوه بقعه به ارتفاع ده متر و در جانبین آن دو گلدسته بلند به ارتفاع بیست متر قرار دارد.
در وسط این ایوان، درب اصلی بقعه قرار دارد که مستقیما به داخل حرم و ضریح باز می‌شود. در طرفین مناره، دو اتاق تعبیه نموده‌اند که یکی به عنوان دفتر آستانه و آن دیگری نوارخانه است.
سراسر ایوان و گلدسته و همه جدار خارجی ایوان بقعه، با کاشی‌های گره‌ای به رنگ فیروزه و با استفاده از آیات قرآنی و اسما جلاله و مقرنس کاریهای خیره کننده، شکوه و عظمت بنا را دوچندان نموده است.
خطاطی آیات و کتیبه‌ها توسط استاد محمود شیرسلیمیان در فروردین سال هزار و سیصد و شصت و چهار مطابق با رجب سال هزار و چهارصد و پنج هجری قمری انجام شده است.
کرامات زیادی به این امامزاده منسوب است و اشعار فراوانی در شأن و منقبت او سروده شده است که در اینجا به سروده آقای حسن ابویی متخلّص به سعید اشاره می‌شود.
در این بقعه جمع کثیری از علماء و فرهیختگان یزد مدفونند که از جمله آن‌ها می‌توان به آخوند ملّاحسن طالب یزدی، آقا شیخ حسن کرباسی و آقا شیخ محمّدعلی رحیمی اشاره کرد.
اهالی سید فتح الدین را به چند نام و نسب می‌خوانند. برخی او را سیّد فتح، فتح الله و فتح الرضا و سیّد ابوالفتح از نوادگان امام موسی کاظم (ع) و عده‌ای دیگر از نوادگان امام جعفرصادق(ع) منتسب دانسته‌اند.
در اینکه از نوادگان امام هفتم در یزد به این اسامی کسی سکونت نداشته، شکی در نیست، اما در میان سادات عریضی که بالغ بر ششصد سال زعامت و سروری و نقابت سادات و قضاوت یزد را بعهده داشته‌اند افرادی به این نام یافت می‌شود که در اینجا به اسامی آنان اشاره می‌گردد.
1ـ سیّد ابوالفتح بن احمد بن علی بن احمد بن محمد بن عیسی بن علی بن حسن بن محمد بن علی العریضی بن امام جعفر صادق(ع).
2- سیّد ابوالفتح عریضی بن احمد بن محمّد بن حسن بن موسی بن عیسی بن محمد بن علی العریضی.
3- سید ابوالفتوح محمد بن المرتضی أبی اسماعیل بن اسماعیل بن محمد بن علی بن علی بن عیسی بن محمد بن محسن بن محمد بن عیسی بن محمد بن علی العریضی.
4- سید فتح بن ناصر بن ابی منصور بن محمدالمظفر بن محمد ابی جعفر بن حسن بن ابی محمد جعفر بن حسن بن علی العریضی.
5- سید جعفر ابی الفتح بن محمدالمظفر بن محمد بن حسن بن ابی¬محمد طهر بن جعفر بن حسن بن علی العریضی.
6- سید ابوالفتوح بن علی بن احمد بن عبیدالله بن محمد ابی جعفر بن علی بن عبیدالله بن احمدالشعرانی بن علی¬العریضی. 7- سیّد ابوالفتح هادی محی¬الدّین بن علی عطاءالدین بن محمد رکن الدین ابی القاسم بن حسین علاءالدین (ظهیر الدّین) بن علی علاءالدین بن فضل الله عزالدین بن حسین بن علی بن احمد بن حسین بن محمّد ابی جعفر بن علی بن عبیدالله بن احمدالشعرانی بن علی العریضی بن امام جعفر صادق(ع).
پنج تن اولی به شهادت علمای انساب در اصفهان سکونت داشته‌اند.
سیّد ابوالفتوح، شماره شش و سیّد ابوالفتح هادی محی الدّین در شهر یزد سکونت داشته و از نوادگان سیّد ابوجعفر محمّد (امامزاده جعفر) یزد می‌باشد.
از آنجایی که این بنا در قرن هشتم ساخته شده و با توجه به این که خفته در این مزار به سید فتح الدین شهرت دارد، بعید نیست که سیّد ابوالفتح هادی محی الدّین به تخفیف به سیّد فتح الدّین خوانده شده است.
او از بزرگان سادات عریضی یزد بوده و تنها یک دختر داشته است.
مؤلّف نزهه العیون برای او شش بـرادر و خواهـر ذکر نموده که مادر همـه‌ی آنها دختر رضی الدّین طبیب بوده است. نگارنده جزما معتقد است که شخصیت مدفون در این بقعه ، سیّد ابوالفتح هادی محی الدّین حسینی عریضی است که به تخفیف سید فتح الدین و به جهت آنکه دختر سیّد رضی الدّین طبیب مادر او بوده، به سید فتح الدین رضا معروف شده است.

منابع :
http://www.flashkhor.com/
http://www.emamzadegan.ir/
http://www.negahmedia.ir/
http://wikimapia.org/
http://yazdcity.ir/
مجموعه امیر چخماق

مجموعه امیر چخ...

مجموعه امیر چخماق، یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌های تاریخی شهر یزد است که تقریباً در وسط بافت قدیمی شهر واقع شده و یکی از نقاط مهم یزد محسوب می‌شود. این مجموعه با ارزش که نقطه خیابان‌های اصلی شهر است شامل مسجد، تکیه، بقعه ستی فاطمه، بازارچه حاجی قنبر، آب انبار ستی فاطمه، نخل و آب انبار تکیه...

اطلاعات | نقشه
آتشکده یزد ( آتشکده زرتشتیان یزد )

آتشکده یزد ( آ...

آتشکده زرتشتیان یزد از جمله مکان‌های دیدنی شهر یزد می‌باشد که گردشگران بسیاری را خصوصا در نوروز به خود جلب می‌کند. این آتشکده شامل ساختمان و باغ زیبایی است که در قرن اخیر ساخته شده است اما آتشی که درون این آتشکده می‌­سوزد بیش از ۱۵۰۰ سال است که روشن مانده‌است. ساختمان اصلی آتشکده در وس...

اطلاعات | نقشه
مسجد جامع کبیر یزد

مسجد جامع کبیر...

مسجد جامع یزد از دیدنی‌های بی بدیل و تاریخی استان یزد می‌باشد که به شیوه یک ایوان در دل کویر می‌باشد و در طی حدود ۱۰۰ سال و سه دوره بنا شده‌است. می‌گویند بنای اصلی آن به ساسانیان برمی‌گردد. اگر این قول درست باشد لابد آتشکده‌ای زرتشتی بوده است که با ورود اسلام به مسجد تغییر کاربری داده ...

اطلاعات | نقشه
برج خاموشان ( برج سکوت - دخمه زرتشتیان - دخمه سکوت )

برج خاموشان ( ...

دخمه مکانی است که زرتشتیان، مردگان را بر طبق آداب دینی در آن می‌نهادند اما از وقتی که به دفن کردن در گورستان پرداخته اند، استفاده از دخمه متروک شده است. بیشترین این دخمه‌ها در یزد قرار دارد چون در این شهر زرتشتیان زیادی زندگی می‌کردند. دخمه قدیمی یزد حدود سی سال است که دیگر مورد استفا...

اطلاعات | نقشه
موزه آب یزد

موزه آب یزد

موزه آب یزد، اردیبهشت ماه سال 1379 توسط شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد، در شهرستان یزد افتتاح گردید. این موزه در یکی از ارزشمندترین آثار معماری سنتی یزد به نام خانه کلاهدوزها واقع شده است. موزه آب محل مناسبی برای شناخت آثار و ابنیه‌های تاریخی در زمینه‌های مختلف مربوط به آب است که می‌توا...

اطلاعات | نقشه
باغ دولت آباد

باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یکی از باغ‌های معروف ایرانی است که در زمان محمد تقی خان (دوره زندیه) طراحی و ساخته شده است. این باغ از قناتی به همین نام مشروب می‌شود و جریان آب در باغ استخوان بندی طراحی آن را تشکیل می‌دهد. باغ دولت آباد بزرگ یکی از بنیادها و آبادانی‌های محمدتقی خان مشهور به خان بزرگ، س...

اطلاعات | نقشه
زندان اسکندر ( مدرسه ضیائیه )

زندان اسکندر (...

مدرسه ضیائیه یاهمان زندان اسکندر که بدین نام معروف است در سال ۶۳۱ هجری قمری توسط ضیاءالدین حسین رضی بنا گردید و در سال ۷۰۵ هجری قمری توسط پسرانش مجد الدین حسن و شرف الدین علی تکمیل شد. احتمال زیادی وجود دارد که زندان اسکندر بقایای یکی از خانه‌های خاندان رضی و گنبد باقیمانده بقعه قبور آ...

اطلاعات | نقشه
موزه آیینه و روشنایی

موزه آیینه و ر...

عمارت قصر آیینه ( موزه آیینه و روشنایی ) با مساحت کل ۸۱۷۴۰ و زیر بنای آن ۸۳۷ می‌باشد و در باغی بسیار زیبا و مشجر در شهر یزد، خیابان آیت‌الله کاشانی، روبروی پارک هفت تیر واقع شده‌است. این ساختمان مهمانخانه خصوصی یکی از متمولان یزدی بوده است‌. که در سال ۱۳۲۰ توسط صراف زاده ساخته شد. پس ا...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
آش شولی

آش شولی

آش شولی یکی از غذاها و آش‌های خوشمزه شهر یزد است که بر دو نوع است: شولی ساده است که بیشتر در فصل زمستان بیشتر پخته می‌‌شود و در آن ماش پخته، اسفناج، چغندر، شوید و گاه شلغم و کدو زرد می‌‌ریزند. نوع دوم آش شولی ترش است. مقداری نخود سالم یا نیم کوب و عدس را با چغندر خرد کرده یا نیم کو...

اطلاعات
قیمه یزدی

قیمه یزدی

خورش قیمه یزد یک از انواع خورش‌های ایرانی است که شهرت خاصی میان شهروندان یزدی دارد و همانطور که از اسمش مشخص است متعلق به شهر یزد است. در طبخ این خورش بجای لپه از نخود استفاده می‌شود. مواد لازم: نخود 1.5 پیمانه - لیموعمانی 7 عدد - گوشت مغز ران گوسفند 1 کیلوگرم - پیاز 3 عدد - روغن م...

اطلاعات
لباس محلی یزد

لباس محلی یزد

پوشاک مردم استان یزد در حال حاضر بیشتر همانند لباس‌های مردم شهرها و روستاهای دیگر ایران است ولی هنوز اهالی بعضی از روستاها، پوشاک سنتی خود را می‌پوشند. بانوان شلواری بلند و پیراهنی که تا قوزک پا را می‌پوشاند، پوشیده و چارقدی نیز به سر می‌اندازند. مردان نیز لباس معمولی می‌پوشند. امر...

اطلاعات
آیین پرسه زنی یزد

آیین پرسه زنی ...

پرسه زنی و نخل برداری دیرینه‌ترین رسم عزاداری یزد از جمله استانهایی است که عزاداری‌های آن در سوگ سرور و سالار شهیدان و شهدای دشت کربلا، شهرتی نه تنها ملی بلکه جهانی دارد و مراسم نخل برداری آن همواره شرکت کنندگانی از اقصی نقاط کشور دارد. هر سال با فرا رسیدن ماه محرم الحرام مردم استان د...

اطلاعات
جشن عروسی در یزد

جشن عروسی در ی...

جلسه صداق طی کنان در یزد در قدیم پس از پرس وجو وانتخاب دختر به خواستگاری او می‌رفتند وقرار جلسه صداق طی کنان که همان مهر برون یا قباله برون است را می‌گذاشتند . ویک شب بزرگتر هاواقوام نزدیک به خانه عروس می‌رفتند . وباخود شیرینی مثل باقلوا ونقل هم می‌بردند. وبزرگترها با تعارف ب...

اطلاعات
عروسی زرتشتیان یزدی

عروسی زرتشتیان...

در ایران باستان و بنا بر قوانین دوره‌ی ساسانی، دختران خود همسر خویش را انتخاب می‌کردند. این امر در کشورهای همسایه ایران مانند نداشت. در شاهنامه زنان دلاور و خردمندی چون کتایون و تهمینه، همسر خویش را انتخاب کرده و برای یافتن همسر خود همه‌ی مرزهای سیاسی و طبقاتی را زیر پا می‌گذارند. شاه...

اطلاعات
کلوخ اندازان

کلوخ اندازان

ماه رمضان از دیدگاه مردم نه تنها در کشور اسلامی ایران بلکه از نظر تمامی مسلمانان جهان ماهی مبارک و مقدس به شمار می‌رود و به واسطه همین تقدس آداب و رسوم و برنامه‌های مختلفی در گوشه و کنار جهان برگزار می‌شود که بسیاری از آنها شنیدنی است. مسلمانان در جای جای جهان چند هفته قبل از حلول ماه ...

اطلاعات
مراسم خنچه برون

مراسم خنچه برو...

استان یزد از سرز‌مین‌های کهن و تاریخی ایران‌زمین است و در برخی آثار تاریخی و جغرافیایی، بنای نخستین شماری از شهرهای آن، مانند میبد را به سلیمان پیامبر، یزد را به ضحاک و اسکندر مقدونی و ابرکوه را به ابراهیم پیامبر نسبت داده‌اند. استان یزد در بخش مرکزی فلات ایران در کناره‌ی کویر نمک و د...

اطلاعات
کیک یزدی

کیک یزدی

کیک یزدی نوعی شیرینی بومی یزد در مرکز ایران است و بیشتر در خود استان یزد برای پذیرایی در مراسم‌های مذهبی از آن استفاده می‌کنند. مواد لازم : آرد 300 گرم - شکر 210 گرم - روغن مایع برای ساده 150 گرم - ماست 200 گرم - تخم مرغ 3 عدد - بکینگ پودر 1 قاشق سوپ خوری - نمک میوه 1 قاشق سوپ خوری ...

اطلاعات
قالی بافی یزد

قالی بافی یزد

یکی از عمده‌ترین صنایع دستی استان یزد، صنعت فرش‌بافی است که همانند صنعت نساجی، از دیرباز در استان مذکور و بخصوص شهر یزد، جایگاه خاص خود را داشته است. این صنعت تقریباً در تمام شهرها و روستاهای آن رواج دارد. قالی‌های دست بافت یزدی در اندازه‌های ۴*۳، ۵/۲*۵/۳، ۳*۲، ۵/۲*۵/۲ و ۱*۱ تولید می‌...

اطلاعات
دارایی ( دارائی - ایکات )

دارایی ( دارائ...

دارایی یکی از صنایع دستی ارزشمند استان یزد می‌باشد که از بافته‌های زیبا و ویژه یزد است. دارایی در زبان فارسی معادلی است برای بیان پارچه ای که در لاتین آنرا "ایکات" می‌‌نامند. ایکات، خود نیز از واژه مالایایی "منجیکات" که به معنی بستن یا گره زدن و یا پیچاندن است، گرفته شده است. بافت د...

اطلاعات
ترمه‌بافی یزد

ترمه‌بافی یزد

ترمه‌بافی یکی از با قدمت‌ترین صنایع دستی استان یزد می‌باشد که در باره این واژه باید گفت؛ ترمه یا تیرمه واژه‌ایست هندی ؛ به معنی درخت سروی که خمیده باشد‌. علت خمیدگی سرو را در پارچه ترمه، برخی خضوع و خشوع آن در مقابل عظمت الهی و آفرینش هستی‌، معنا کرده‌اند و بعضی نیز سرو را به جای ایرا...

اطلاعات
قطاب

قطاب

شیرینی قطاب یکی از خوشمزه‌ترین شیرینی‌های محلی یزدی است .قطاب از سوغات معروف یزد است که بسیار خوشمزه می‌باشد. مواد لازم برای تهیه خمیر قطاب : زرده تخم مرغ =۲ عدد - روغن جامد آب شده =۱۰۰ گرم - ماست =۱۰۰ گرم - آرد =به مقدار لازم - پودر قند =به مقدار لازم مواد لازم برای درون قطاب : ...

اطلاعات
باقلوا

باقلوا

یکی از سوغاتای‌های یزد که جز شیرینی‌های معروف و پر طرفدار است شیرینی است به نام باقلوا که بسیار هم خوشمزه است. مواد لازم برای خمیر : 150 گرم روغن جامد در دمای اتاق - 150 گرم ماست ( تازه باشد . ترش نباشد . در دمای اتاق) - 3 عدد زرده تخم مرغ آرد حدود یک و نیم پیمانه (تا جاییکه خمیر به د...

اطلاعات
حاجی بادام

حاجی بادام

حاجی بادام نوعی شیرینی محلی است که در برخی شهرهای ایران از جمله یزد تولید می‌شود. این شیرینی به دلیل وجود جوز و آرد نخودچی ارزش غذایی خوبی دارد. جوز به دلیل دارا بودن آلکالوئیدهای خاص تسکین دهنده‌ی دردهای مفصلی و روماتیسمی است. طبق تحقیقات انجام شده بادام غذای مغذی و غنی است و با داشتن...

اطلاعات
احرامی بافی

احرامی بافی

استان یزد شاید به لحاظ تنوع در تولید صنایع دستی و خلاقیت هنرمندان این رشته از استانهای صاحب نام کشور و در برخی موارد حتی دنیا باشد اما به دلایل مختلف بسیاری از هنرهای بومی این استان به سمت صنعتی شدن و از دست دادن اصالت خود پیش می‌رود. به گزارش مهر، ترمه بافی، احرامی بافی، دارایی بافی...

اطلاعات
مشاهده تمامی محصولات
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب