توضیحات

ویرایش
روستای کلات در دامنهٔ کوه‌های جنوبی شهرستان گناباد قرار دارد و از شمال به یک دشت وسیع که به شهر گناباد منتهی می‌شود و از جنوب به کوه‌هایی متصل می‌باشد که به روستای باغستان علیا از توابع فردوس منتهی می‌شود و از غرب به روستای سقی و از شرق با روستاهای فخ، دیسفان و شهر کاخک همجوار است.
کلات به سرزمینی گفته می‌شود که بر قله و یا بلندی واقع شده باشد. دلیل این امر شاید این باشد که که روستای کلات بر بلندی مشرف بر شهر گناباد واقع شده و چشم انداز زیبایی دارد.
جغرافیای تاریخی شهرستان گناباد نشان می‌دهد این شهرستان در دوران پیش از اسلام گذرگاه داخل فلات ایران بوده است. شواهدی که از شاهنامه فردوسی قابل دست یابی است نشان می‌دهد که قسمتهای شرقی گناباد محل برخورد و میدان جنگ لشکر ایران و توران بوده است .
گواهی بر این ادعا وجود ...مشاهده کامل متن آثار تاریخی است که زمان ساخت آنها به هزاران سال قبل بر می‌گردد. ازجمله این آثار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- قلعه فرود در روستای کلات
2-قلعه زیبد در روستای زیبد
3- قبر پیران ویسه در درب صوفه
4- قلعه دختر در شوراب گناباد
5- قلعه دختر در بجستان
6- مقبره جغتین در گیسور
7 - خرابه‌های شهر غور در10کیلومتری شمال گناباد
8- قنوات قدیمی گناباد ، مهمترین آن در کتاب جغرافیای تاریخی گناباد تالیف اقای دکتر حسین مجتبوی قلعه فرود است.
آثار تاریخی بعد از اسلام نیز در گناباد شامل امام زاده‌ها و مساجد وزیارتگاهها است که مورد توجه مردم می‌باشد .
قلعه فرود در حدود 6 کیلومتری جنوب شرقی روستای کلات و 30کیلومتری جنوب غربی گناباد در شرق جاده آسفالته گناباد _ فردوس قرار دارد.
در بسیاری از منابع قدیمی به وجود این قلعه در منطقه گناباد اشاره شده و داستان مبارزه فرود پسر سیاوش با توس نوذر در آنجا ذکر شده است .
آثار بجا مانده از قلعه فرود
الف – آسیابهای تک زو در تنگل کلات در قسمت جنوبی هر یک به فاصله 30متر از یکدیگر که قسمت اعظم آن از بین رفته و فقط تکه هایی از تنوره‌های آن باقیست .
ب – آسیاب وسط که از نظر ضخامت دیوار وقطر تنوره نظیر آسیاب شمالی است .
ج – آسیاب جنوبی فعلا فقط کف تنوره سنگی وآثار ساروج آن ظاهر است . در بالای سه آسیاب سنگی مسطح در پناه دیوار قلعه وجود دارد که به نظر می‌آید منزل آسیابانها بوده است .
نهر آبی در مجاورت قلعه وجود دارد و با گذر از میان سنگهای کوچک و بزرگ آبشارهایی به ارتفاع 3 تا10 متر را تشکیل می‌دهد و روستای کوچک زو را مشرب می‌کند .
در غرب و شرق قلعه چهار غار وجود دارد که کمتر کسی به داخل آن رفته است .
برخی از منابع در تعریف کلات از مناطق دیگر ی نیز یاد کرده اند اما شواهد فراوان و قراین گوناگونی وجود دارد که منظور فردوسی درشاهنامه کلات گناباد جنوب خراسان است .
مردم روستای کلات در فصول مختلف به کارهای متعددی اشتغال دارند ، کار اصلی مردم روستا کشاورزی است که از اواخر زمستان با کاشت غلات شروع می‌شود.
پس از کشت غلات نوبت به کشت‌های بهاره نظیر سبزیجات و صیفی جات می‌رسد.
این محصولات شامل خیار سبز، تره، جعفری، ریحان، مرزه، لوبیا سبز و گوجه فرنگی می‌شود. مردم روستا در کنار کشاورزی خود کارهای متعددی از قبیل دامداری نیز دارند.
به این منظور در کنار کشت محصولات یاد شده کاشت علوفه‌های دامی نظیر یونجه، شبدر، ذرت علوفه‌ای و چغندر به منظور تامین نیاز دام‌های اهالی نیز انجام می‌شود.
دام‌های تحت پرورش شامل گوسفند، گاو و مرغ می‌شود. البته در فصل بهار پرورش کرم ابریشم که از کارهای با درآمد مناسب است نیز انجام می‌شود. از دیگر اقلام قابل کشت در روستا زعفران می‌باشد.
این محصول مدت هاست که در این منطقه کشت می‌شود و پیشینهٔ کاشت آن اگر قدیمی‌تر از زعفران قائنات نباشد هم دوره با آن می‌باشد. اقتصاد چند محصولی این منطقه این امکان را به مردم داده است که در صورت افت قیمت یا خسارات طبیعی وارده به برخی از محصولات، مردم دچار تنگدستی و فقر نشوند.
تمامی روستاهایی که در حوزهٔ آبریز روستای کلات قرار دارند از توابع روستا محسوب می‌شوند. این روستاها به ترتیب از ابتدای حوزهٔ آبریز که از گردنه کلات شروع می‌شود عبارتند از : روستای کارشک، روستای تک میدان، روستای زو، روستای میموند، روستای کج آباد، و آبادی‌های تک تنوره، تک درواس، کلاته کربلایی مختار.
در کنار روستا نیز آبادی‌های دیگر هستند که جزو روستاهای تابعه کلات محسوب می‌شوند اما در درهٔ تنگل کلات واقع نشده‌اند از جمله مهم‌ترین آنها روستای محمد آباد است که جمعیت بالایی نیز دارد و در شرق روستا واقع است.
آبادی‌های دیگری نظیر کلاته ملا نبی نیز در غرب روستا واقع است.

منبع:
http://www.kalatdehyari.com/
http://www.kalat-gonabad.ir/
http://kalat-gonabad.rozblog.com/
قلعه دختر شوراب

قلعه دختر شورا...

قلعه سنگی دختر شوراب، در حدود 15 کیلومتری شهر گناباد در روستایی به نام شوراب و آن سوی شهر بیدخت بر فراز کوهی بلند و خطرناک قرار گرفته است. زیر آن باغی با نام کلاته که از آن پسران صحرایی است واقع شده. که امروزه دیگر قناتش آب زیادی ندارد. پس از رسیدن به کلاته بالا رفتن از کوه سخت است و ...

اطلاعات | نقشه
قنات قصبه گناباد

قنات قصبه گناب...

قنات گناباد از عمیق‌ترین و شگفت انگیزترین سازه‌های آبی جهان است و در استان خراسان، در ارتفاعات سیاه کوه در جنوب‌غربی شهر گناباد قرار دارد. قنات قصبه به عنوان یکی از پدیده‌های شگفت‌انگیز دست ساخت انسان است که توجه بسیاری از مورخان و پژوهشگران را به خود جلب کرده است. این قنات سابقه تار...

اطلاعات | نقشه
پل یونسی

پل یونسی

پل یونسی در شهرستان گناباد، بخش بجستان، روی رودخانه فصلی کالشور ،در 200 متری روستای یونسی ساخته شده است این پل نامش را از روستای یونسی گرفته که در تلفظ مردمان این دیار پول یونسی است. این پل ظاهراً از آثار دوره صفویه است که در دوره‌های بعد تعمیراتی در آن صورت گرفته است. پل یونسی دار...

اطلاعات | نقشه
آبشار کاخک

آبشار کاخک

کاخک نام آبشاری در 25 کیلومتری جنوب گناباد و در نزدیکی شهر کاخک است. کاخک مرکز بخش کاخک شهرستان گناباد می‌باشد که در دامنه رشته کوه براکوه قرار داشته و زیارتگاه برادر علی بن موسی الرضا امامزاده سلطان محمد عابد در دامنه تپه مشرف به این شهر همچنین مزار علمدار در پانصد متری امامزاده قرار ...

اطلاعات | نقشه
کاخک

کاخک

کاخک نگین سرسبز کویر از توابع شهرستان گناباد است که دارای دو دهستان به نام‌های کاخک به مرکزیت مرغش و دهستان زیبد به مرکزیت زیبد میباشد. بخش کاخک از شمال و شرق به بخش مرکزی گناباد ، از شمال غرب به شهرستان بجستان از غرب و جنوب غربی به بخش مرکزی شهرستان فردوس و از جنوب به شهرستان سرایان و...

اطلاعات | نقشه
امامزاده سلطان محمد عابد

امامزاده سلطان...

امامزاده سلطان محمد عابد (علیه السلام) در سمت شرقی کاخک واقع شده است , وی برادر بزرگوار امام رضا (علیه السلام) است. این بارگاه در روی تپه مرتفعی در قسمت جنوب شرقی کاخک واقع شده و صحن آن خیلی بلند و اراضی اطراف آن گود است به طوری که صحن احتیاج به دیوار ندارد و بسیار خوش منظره و زیبا و م...

اطلاعات | نقشه
موزه زعفران

موزه زعفران

نخستین موزه روستای استان خراسان رضوی و اولین موزه تخصصی زعفران کشور در روستای سنو قرار گرفته است. در این موزه ابزارآلات قدیمی و چگونگی کشت و برداشت زعفران در دایره دید عموم قرار دارد و بازدید کنندگان می‌توانند از نزدیک شاهد مراحل گوناگون کاشت، داشت و برداشت زعفران در مقیاسی طبیعی باشند...

اطلاعات | نقشه
موزه مردم شناسی گناباد

موزه مردم شناس...

موزه مردم‌شناسی گناباد در مدرسه نجومیه، در کوی شرقی این شهر در نزدیکی مسجد جامع قرار دارد. مدرسه نجومیه از بناهای دوره صفویه با معماری اسلامی است و به دلیل تدریس علم نجوم و افلاک در این مکان به مدرسه نجومیه شهرت یافته است. معماری این بنا شامل هشتی ورودی دالان، صحن و حجره‌های پیرامون آ...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری
توگی - توگی سرداغی

توگی - توگی سر...

در قدیم ، یکی از غلاتی که کشت می‌شد و هنوز هم همچنان ممکن است در حال کاشت باشد ، ارزن و گاورس است . ارزن از تیره گندمیان و دارای دانه‌های ریز است که ساقه هایی کوتاه است و غالبا پس از برداشت محصول گندم و جو و گاهی بصورت مستقل کاشت می‌شود . ارزن و گاورس هر دو محصولی هستند که شباهت به بر...

اطلاعات
جشن بلغور پزان روستای سنو

جشن بلغور پزان...

روستای سنو از روستاهای براکوه شهرستان گناباد می‌باشد ، این روستا در غرب گناباد و در ارتفاع هزار و 445 متر از سطح دریا و در شرق رشته کوه بین فردوس و گناباد قرار دارد ، فاصله آن از مرکز شهرستان 25 کیلومتر می‌باشد. مردم روستا از قدیم رسوم مختلفی در نوروز، مراسم عروسی، محرم و... داشته اند ...

اطلاعات
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب