توضیحات

ویرایش
دانوب دومین رود طولانی اروپا است که سرانجام مسیر آن از سرچشمه اش به دریای سیاه ختم می‌شود. نام دانوب انسان را به یاد آهنگسازان مشهوری می‌اندازد.
یکی از مشهورترین آهنگ هایی که در مورد این رودخانه ساخته شده است آهنگ دانوب آبی اثر یوهان اشتراوس است.گفته می‌شود سرچشمه اصلی رودخانه دانوب در پارک کاخ پرنس فورستنبرگ در شهر دونوئشینگن در حاشیه جنگل سیاه است.
در واقع در این مکان دو رود برگ و بریگاخ که منشا اولیه دانوب هستند به یکدیگر می‌پیوندد. دستکم این گفته از سال 15 قبل از میلاد و دوره تیبریوس ، امپراتور روم باستان به رسمیت شناخته می‌شود.
دانوب در حالی که اندکی بزرگتر از یک رود معمولی است به کاخ سیگمارینگن نزدیک می‌شود. دانوب در طول مسیر خود از ده‌ها شهر از جمله 4 پایتخت: وین، براتیسلاوا ، بوداپست و بلگراد عبور می‌کند.
دانوب ، دونو ، دونا ، دوناو... ریشه نام رودخانه لاتین است، دانوبیوس که در نزد رومی‌های باستان الهه رودخانه‌ها محسوب می‌شد. بیش از 700 کیلومتر از مسیر دانوب از خاک آلمان می‌گذرد. در نزدیکی شهر رزنبورگ رودخانه دانوب از منطقه ای آرام و پردرخت می‌گذرد.
دانوب پس از گذر از منطقه کوهستانی به شهر پاسو ...مشاهده کامل متن می‌رسد. در اینجا و قبل از ورود به خاک اتریش دو شاخه آن به نام‌های «ایین» و ایلتز به هم پیوسته و رودخانه باشکوهی را تشکیل می‌دهند.
دانوب پس از ترک اتریش و ورود به خاک اسلواکی بلافاصله با براتیسلاوا ، پایتخت جدیدی مواجه می‌شود. دانوب در مسافت حدود 100 کیلومتر مرز اسلواکی بین مجارستان را تشکیل می‌دهد تا عازم مقصد بعدی اش شود.
بوداپست ، پایتخت مجارستان مانند وین همه چیز را مدیون دانوب است. بوداپست به مروارید دانوب شهرت دارد. در واقع، در گذشته دو شهر به نام‌های «بودا» و «پست» در دو سوی ساحل دانوب تاسیس شدند که بعدها به هم پیوسته و شهر واحد بوداپست را تشکیل دادند.
دانوب پس از گذر از خاک مجارستان وارد صربستان شده و پس از عبور از شهر نووی ساد به بلگراد ، چهارمین پایتخت مسیرش می‌رسد. محل تلاقی غرب و شرق اروپا. دانوب سپس به طرف جنوب تغییر مسیر داده و مرز بین صربستان و رومانی را تشکیل می‌دهد.
دروازه‌های آهن مرز طبیعی بین شمال بالکان و جنوب کارپات است. در این مکان عرض 2 کیلومتری دانوب به کمتر از 200 متر کاهش یافته و جریان آب رودخانه به شیوه ای ناگهانی سرعت می‌یابد.
مسیر دانوب در زیبایی وسیع‌ترین دلتای اروپا میان رومانی و اوکراین و قبل از اینکه به دریای سیاه بریزد خاتمه می‌یابد.
این دلتای 5000 کیلومتر مربعی به دلیل حیات وحش غنی اش جزو میراث جهانی سازمان یونسکو ثبت شده است.
خورشید غروب می‌کند و دلتای دانوب در حالی که به دریای سیاه می‌ریزد به خواب می‌رود. دانوب نزدیک به 3000 کیلومتر را از میان برخی از زیباترین مناظر اروپا پیموده است تا به پایان راه خود برسد.
دانوب تنها یک رودخانه نیست. دانوب ، الهه رودخانه‌ها ، شاهراه آبی میان غرب و شرق اروپا است که نقش حیاتی و مهمی را در طول تاریخ در زندگی مردمی که در حاشیه آن زندگی کرده و می‌کنند ، داشته و خواهد داشت.

منبع:http://jamejamonline.ir/
قلعه بوداپست

قلعه بوداپست

ساختمان قلعه بودا از هر نقطه بوداپست قابل مشاهده است و به همین دلیل این بنا یکی از اصلی‌ترین سمبل‌های شهر بوداپست و حتی مجارستان شناخته می‌شود. شهروندان بوداپست برای اولین بار بعد از حمله مغول‌ها در قرن 13 وارد این تپه شدند و اولین قصر سلطنتی در همین زمان ساخته شد. عصر طلایی این قصر به...

اطلاعات | نقشه
میدان قهرمانان

میدان قهرمانان

میدان قهرمانان یک میدان تاریخی در بوداپست و جزء میراث جهانی یونسکو در مجارستان است.میدان قهرمانان ، در پایان قرن 19 به مناسبت هزارمین سالگرد فتح مجارها ایجاد شد. در اطراف این میدان، موزه هنرهای زیبا و کاخ هنر و یک سالن نمایشگاه به چشم می‌خورد. در وسط میدان قهرمانان و بر روی پایه سنگی...

اطلاعات | نقشه
پل زنجیر

پل زنجیر

پل زنجیر پلی بر روی رود دانوب در شهر بوداپست، مجارستان است.این پل که از نوع معلق است ۳۷۵ متر طول، ۱۴٫۸ متر عرض و در تاریخ ۲۰ نوامبر ۱۸۴۹ به بهره‌برداری رسیده است. منبع:vista...

اطلاعات | نقشه
کلیسای سنت استفان

کلیسای سنت است...

کلیسای سنت استفان ، بزرگ‌ترین کلیسای بوداپست است که بین سال‌های ۱۸۵۱ و ۱۹۰۶ ساخته شد. گنبد باشکوه این کلیسا بر فراز خط افق پست (Pest) قرار گرفته است. در داخل این کلیسا یک حرم وجود دارد که مهم‌ترین عتیقه مقدس مجارستان، دست سنت استفان، در آن قرار گرفته است. منبع:http://khabareruz.ir/...

اطلاعات | نقشه
جزیره مارگارت

جزیره مارگارت

جزیره مارگارت یک پارک جنگلی بزرگ به طول 2.5 کیلومتر است که درست در وسط رود دانوب قرار دارد.جزیره مارگارت برای بوداپستیها جای شناخته شده ای است برای تفریح و استراحت. در هر ساعتی از روز که آنجا باشید خانواده‌های زیادی را میبینید که به همراه کودکانشان بساط پهن کرده اند و یا دارند حمام آف...

اطلاعات | نقشه
رود دانوب

رود دانوب

دانوب دومین رود طولانی اروپا است که سرانجام مسیر آن از سرچشمه اش به دریای سیاه ختم می‌شود. نام دانوب انسان را به یاد آهنگسازان مشهوری می‌اندازد. یکی از مشهورترین آهنگ هایی که در مورد این رودخانه ساخته شده است آهنگ دانوب آبی اثر یوهان اشتراوس است.گفته می‌شود سرچشمه اصلی رودخانه دانوب د...

اطلاعات | نقشه

پل چین

این پل یکی از زیباترین پل‌ها بر روی رود دانوب و اولین پل سنگی بر روی این رود است و از زیباترین پل‌های موجود در قاره اروپا با چهار شیر زیبای سنگی می‌باشد . این پل را سمبل شهر بوداپست می‌نامند .
این پل در سال ۱۸۴۹ افتتاح شد ، و به این ترتیب اولین پل دائمی در پایتخت مجارستان به بهره برداری رسید . پس ... ادامه مطلب
پل چین

تپه قلعه

قلعه بودا که به آن تپه قلعه نیز می‌گویند، مجموعه محصوریست بطول یک کیلومتر در ارتفاع 170 متری رود دانوب که آثار تاریخی زیادی را از قرون وسطی در خود جای داده است. ساختمان قلعه بودا از هر نقطه بوداپست قابل مشاهده است و به همین دلیل این بنا یکی از اصلی‌ترین سمبل‌های شهر بوداپست و حتی مجارستان شناخته می‌شود.
شهروندان ... ادامه مطلب
تپه قلعه

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب