توضیحات

ویرایش
خواص تغذیه ای و درمانی انجیر :
انجیرمیوه ای مقوی و شیرین است که در قرآن به آن قسم خورده شده است. نام عربی آن " تین " و نام انگلیسی آن " "FIG"می باشد.
درخت انجیر بومی آسیای غربی و کشورهای مدیترانه است و از آنجا به عربستان ، سوریه و اسرائیل برده شده است . انجیر درختی است با برگ‌های زرد و پنجه ای و به رنگ سبز خاکستری که بلندی آن تا شش متر می‌رسد و به دلیل عدم مقاومت در مقابل سرمای شدید ، در مناطق معتدله و گرمسیر کشت می‌شود .
درخت انجیر معمولا از سال چهارم شروع به میوه دادن می‌کند و تا سن بیست سالگی میوه می‌دهد.
ارزش غذایی انجیر :
انجیر، قند زیادی دارد. 50 درصد انجیر خشک را قند تشکیل می‌دهد. همچنین منبع خوبی از پتاسیم ، منیزیم ،کلسیم، فسفرو ویتامین‌های C, B , A است.
انجیر منبع غنی فیبر غذایی می‌باشد. لیگنین یک نوع فیبرغذایی غیرمحلول است که به مقدار زیاد در انجیر وجود دارد و نقش عمده ای در جلوگیری و رفع یبوست داردانجیر منبع غنی فیبر غذایی و نیز منبع خوبی از منیزیم ، کلسیم ، فسفر ...مشاهده کامل متن و ویتامین‌های C , B , A است.
سایر خواص غذایی انجیر عبارتند از : 1- از انجیر می‌توان در رژیم‌های غذایی خاص مثل رژیم کم چربی ، کم سدیم ، پرفیبر ، ;کاهش وزن، دیابتیو حتی رژیم غذایی مدیترانه ایاستفاده کرد.
2- انجیر سدیم و چربی ندارد و مانند سایر میوه‌ها بدون کلسترول است. 3- 40 گرم انجیر تازه یا یک چهارم لیوان از خرد شده‌ی آن، معادل یک واحد میوه است. 4- 5/1 عد انجیر خشک معادل یک واحد میوه یا 15 گرم کربوهیدرات است که کربوهیدرات آن از گلوکز و فروکتوز تشکیل شده است.

5- انجیر، فیبر غذایی بالایی دارد و هر واحد آن 20 درصد نیاز روزانه را تأمین می‌کند که بیش از هر نوع میوه تازه یا خشک می‌باشد.
6- انجیر بیش از سایر میوه‌ها املاح دارد. 40 گرم انجیر تازه دارای 244 میلی گرم پتاسیم ( 7 درصد نیاز روزانه ) ، 53 میلی گرم کلسیم ( 6 درصد نیاز روزانه ) و 2/1 میلی گرم آهن ( 6 درصد نیاز روزانه ) می‌باشد.
خواص درمانی انجیر
انجیر از نظر طب قدیم ایران ، گرم و‌تر است .
- انجیر تعرق بدن را زیاد می‌کند .
- ادرار آور است . اگر ترشح ادرار کم باشد ،خوردن انجیر باعث ازدیاد آن می‌شود .
- حرارت بدن را کاهش می‌دهد .
- چاق کننده است و برای آنهایی که می‌خواهند وزن اضافه کنند بسیار مفید است . بدین منظور می‌توان آن را با شیر مخلوط کرد و در بین غذاها خورد.
- انجیر ( تازه یا خشک ) یبوست را برطرف می‌کند و یکی از بهترین میوه‌ها برای تمیز کردن روده بزرگ و رفع یبوست است . در قدیم برای از بین بردن یبوست از شربت انجیر استفاده می‌کردند .- برای درمان ناراحتی‌های سینه حدود 20 گرم از خرما، عناب ، انجیر خشک و مویز را با هم مخلوط کرده و آسیاب می‌کنند.
سپس این پودر را با یک لیتر آب می‌جوشانند تا حجم آن به نصف برسد . از این جوشانده می‌توان به مقدار سه فنجان در روز مصرف نمود .
- جوشانده انجیر خشک درمان کننده التهاب مجاری دستگاه تنفسی ، کلیه ، ذات الریه ، ذات الجنب ، سرخک ،مخملک و آبله می‌باشد .
- جوشانده غلیظ انجیر خشک برای رفع سرما خوردگی بسیار مفید است و غرغره کردن آن گلودرد را برطرف می‌کند.
- برای برطرف کردن سیاه سرفه ، برونشیت و ذات الریه از " قهوه‌ی انجیر" استفاده کنید. برای درست کردن این قهوه ، انجیر خشک را ابتدا بو می‌دهند و سپس آن را آسیاب می‌کنند تا بصورت پودر درآید .
- انجیر دستگاه هاضمه را تقویت می‌کند .
- انجیر برای درمان سوء هاضمه مفید است .
- سوپ انجیر بسیار مقوی است و برای افزایش شیر در زنان شیرده مفید است .برای تهیه سوپ ، انجیر نرسیده را با گوشت بپزید .- برای برطرف کردن ورم گلو ، 50 گرم انجیر زرد را در 500 گرم شیر ریخته و مدت 15 دقیقه بگذارید بماند.
سپس آن را غرغره کنید و مقدری از آن را نیز بنوشید. می‌توانید آن را با عسل هم شیرین کنید .
- انجیر خشک جوشیده شده در شیر برای درمان آنژین ، ورم لثه و ورم مخاط دهان مفید است .
- یکی از داروهای بسیار موثر برای درمان آرتروز، درد مفاصل، مخلوط شیر بز و انجیر سیاه می‌باشد . این مخلوط سموم مختلف را از بدن خارج کرده و درد را از بین می‌برد.
- انجیر ، به خصوص انجیر خشک خیسانده در آب یا شیر ، موثرترین درمان برای رفع یبوست است.- انجیر را می‌توان همراه با میوه‌های دیگر مصرف کرد. انجیر با میوه‌های اسیدی مانند پرتغال و گریپ فروت سازگار نیست .
- انجیر برای آنهایی که قند خونشان پائین می‌آید و یک دفعه احساس ضعف می‌کنند مناسب است، زیرا قند آن به سرعت در روده کوچک جذب می‌شود.
- خوردن انجیر باعث افزایش نیروی جنسی می‌شود .
- انجیر تقویت کننده کبد است .
- برای برطرف کردن ورم بناگوش و دمل‌ها ، ضمادی از انجیر خشک با آرد جو و گندم درست کنید و روی ورم دمل بگذارید .
- دم کرده انجیر با شنبلیله ، برای سینه درد مفید است .
- برای رفع ورم طحال، انجیر را به مدت 9 روز در سرکه خیس کنید و هر روز پنج عدد از آن را با سرکه بخورید .
- انجیر ضد سرطان است .
- انجیر در معالجه بیماریهای پوستی موثر است .
- مربا و کمپوت انجیر برای درمان یبوست موثر است ،5 لذا می‌توان 3 یا 4 انجیر تازه را چهار قطعه کرد و در نیم لیترشیر جوشاند تا بپزد و آن را با 12عدد کشمش صبح ناشتا بخورند.
- هضم انجیر آسان است و مصرف آن برای بچه‌ها و اشخاصی که از بستر بیماری برخاسته اند و دوره نقاهت را می‌گذرانند، بسیار مفید است.
- انجیر به علت دارا بودن دانه‌های ریز، باعث تقویت معده و روده می‌شود، ولی برای کبدهای ضعیف زیان آور است.
- سرشار بودن انجیر از پتاسیم، تامین کننده سلامتی کودکان ضعیف و کم خون و بی اشتهاست.
- اگر انجیر و عسل را به طور مساوی با هم مخلوط نمایید و بخورید، جهت زخم معده بسیار مفید است.
- انجیر به علت داشتن پتاسیم، درجه قلیائیت بدن را بالا برده و در دفع اوره و چربی خون بسیار موثر است.
- شربت انجیر، تسکین دهنده دردهای گلو و سرفه است.
- انجیر خشک خیسانده شده در شیر بسیار خوشمزه و برای درمان یبوست شدید بسیار مفید است. همچنین خوردن انجیر خشک خیسانده در روغن زیتون در صبح ناشتا ، برای رفع یبوست موثر است.
نظر پیامبر و امامان در مورد خواص انجیر :
- رسول گرامی اسلام (ص) خواص ذیل را برای انجیر بر شمرده اند و مسلمانان را به خوردن آن ترغیب کرده اند :
- انجیر میوه ای بهشتی است که بواسیر را قطع می‌کند.
- انجیر نقرس را معالجه می‌کند.
- انجیر، قوای جنسی را زیاد می‌کند و رطوبت و سردی را که موجب ضعف نیروی آمیزش است ، برطرف می‌نماید.
- حضرت علی (ع) می‌فرمایند : انجیر برای باد قولنج مفید است. در روز از آن زیاد بخورید ، ولی در شب کم بخورید.
- در حدیثی ازامام محمد باقر (ع) آمده است که فرمود:
بر کبد "حزقیل" پیامبر زخمی ظاهر شد که او را آزار می‌داد. خداوند به او وحی کرد که شیره انجیر را بگیر و بر سینه خود بمال.
وی نیز این کار را انجام داد و بهبود یافت.
- در حدیثی ازامام رضا (ع) چنین آمده است که :
انجیر بوی بد دهان را از بین می‌برد ؛ استخوان را محکم می‌سازد؛ باعث رویش مو می‌شود ؛ درد را بر طرف می‌کند و با وجود انجیر دیگر به دارو احتیاج نیست.
منبع :خواص میوه‌های خوراکی ، تالیف مرتضی نظری
http://www.bir-hormozan.ac.ir/birjand/4.php
برج علی‌آباد

برج علی‌آباد

برج باشکوه علی آباد در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی بردسکن در میان روستای کشمر واقع است و در ۵ کیلومتری شمال جاده بردسکن به مشهد نمایان است. این بنا بر فراز بقایا و آواره‌های قلعه کهن بنام کوشک بنیان شده‌است و قدمت این منطقه به دوره کیانیان و اشکانیان می‌رسد. اعتقاد بر این است که این برج یک...

اطلاعات | نقشه
برج فیروزآباد

برج فیروزآباد

فیروزآباد، روستایی در استان خراسان رضوی، شهرستان بردسکن، بخش شهرآباد، دهستان جلگه است. برج فیروز آباد اثر تاریخی در ۱۷ کیلومتری جنوب بردسکن و در بخش شهرآباد در میان روستای فیروزآباد و بر روی ویرانه‌های بست دروازه ترشیز قدیم قرار دارد. این مناره به شکل استوانه‌ای دولایه است و از آجر سا...

اطلاعات | نقشه
برج علی آباد

برج علی آباد

برج علی‌آباد در شهرستان بردسکن، روستای کشمر واقع شده است و در ۵ کیلومتری شمال جاده بردسکن به مشهد نمایان است. اعتقاد بر این است که این برج یک مقبره بوده‌است و به مقبره کشمر نیز معروف شده است. مشخص نشده است که این مقبره به یادبود زرتشت یا طغرل سلجوقی ساخته شده است. این برج ۱۸ متر ارتفا...

اطلاعات | نقشه
مقبره عبدل آباد

مقبره عبدل آبا...

عبدل آباد نام روستایی در استان خراسان رضوی ، شهرستان بردسکن ، بخش شهرآباد ، دهستان جلگه است. مقبره عبدل آباد در روستاى عبدل آباد واقع شده و به مسجد و گنبد عبدل نیز مشهور است. به جهت واقع شدن بقعه در حاشیه کویر، شن‌هاى روان از سمت شرق به آن حمله ور می‏شوند و همین امر باعث فرسایش در این ...

اطلاعات | نقشه
منطقه شکارممنوع درونه

منطقه شکارممنو...

منطقه حفاظت شده درونه در غرب شهرستان بردسکن و در حاشیه منطقه حفاظت شده توران واقع شده است. منطقه درونه در سال ۱۳۷۵ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام و پس از آن طی مصوبه شماره ۲۷۳ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۸/۱/۱۹ بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته ا...

اطلاعات | نقشه
روستای خوشاب

روستای خوشاب

روستای خوشاب از توابع شهرستان بردسکن ، در 36 کیلومتری شمال شرق این شهرستان واقع شده است. شاید علت نامگذاری روستا به خوشاب، آب وهوای مطبوع وخوش روستا باشد، زیرا در تابستان که هوای گرم وکویری شهرستان تا چند درجه بالای صفر می‌رسد ، آب وهوای خنک و دلپذیر خوشاب میزبان میهمانانی است که از شهر...

اطلاعات | نقشه
پناهگاه حیات وحش دشت لاغری

پناهگاه حیات و...

پناهگاه حیات وحش دشت لاغری در شمال غربی شهرستان بردسکن قرار گرفته است. منطقه دشت لاغری طی مصوبه شماره ۳۶۳ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۹۱/۲/۳۱ با وسعت ۲۶۲۱۳ هکتار بعنوان پناهگاه حیات وحش به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است. گونه شاخص گیاهی این منطقه قیچ می‌باشد که همرا...

اطلاعات
انجیر

انجیر

خواص تغذیه ای و درمانی انجیر : انجیرمیوه ای مقوی و شیرین است که در قرآن به آن قسم خورده شده است. نام عربی آن " تین " و نام انگلیسی آن " "FIG"می باشد. درخت انجیر بومی آسیای غربی و کشورهای مدیترانه است و از آنجا به عربستان ، سوریه و اسرائیل برده شده است . انجیر درختی است با برگ‌های زر...

اطلاعات

انجیر کوهی

انجیر کوهی یا انجیر طبیعی یکی از گونه‌های انجیر است که بصورت خودروُ در مناطق کوهستانی حاشیه کویر ایران می‌روید و در مقابل خشک سالی و سرما بشدت مقاوم است.
تنها تفاوت این نوع انجیر با انجیر معمولی در مفاومت زیاد آن در مقابل سرما و کم آبی است درخت این نوع انجیر در روزنه‌های کوه‌ها و صخره‌ها می‌روید. ... ادامه مطلب
انجیر کوهی

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره انجیر

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب