آب و هوا

توضیحات

ویرایش
کامیاران از شهرستانهاى تازه تاسیس استان کردستان است که در فاصله ۶۵کیلومترى جنوب سنندج واقع شده است.
شهر کامیاران را دروازه کردستان نیز می‌نامند زیرا رشته کوه زاگرس که امتداد آن از کشور عراق تا جنوب ایران می‌باشد از فاصله 10 کیلومتری جنوب کامیاران ...مشاهده کامل متن گذشته و کوههای مرتفع این رشته کوه از نظر جغرافیایی خود به خود کردستان را از کرمانشاه جدا نموده و بریدگی این رشته کوه در محل عبور رودخانه رازآور به فاصله 2 کیلومتر مانند دروازه ایست که کوههای سر به فلک کشیده زاگرس اطراف آن را گرفته است .
جغرافیای طبیعی کامیاران متشکل از دشتهای حاصلخیز کشاورزی درجه یک و کوههای مرتفع و به هم پیوسته و جنگلهای انبوه می‌باشد .
دین مردم کامیاران اسلام و مذهب آنها اکثرا" تسنن و تقریبا" 15 % تشیع می‌باشند و دو نماز جمعه اهل تسنن و تشیع در شهربرگزار می‌گردد .
در این شهرستان فرقه‌های تصوف و دراویش نیز ( قادریه و نقشبندیه ) وجود دارد و مرکزیت آن بیشتر در روستای دولاب که از روستاههای دیدنی و جذاب در استان کردستان است می‌باشد.

کامیاران از لحاظ تولید برخی از محصولات کشاورزی از جمله توت فرنگی مقام اول را در سطح کشور دارد.
طولانی‌ترین و بزرگترین تونل سدآبی ایران( سد گاوشان) در کامیاران قرار دارد
شهرستان کامیاران از نقاط تفرجگاهی قابل توجه‌ای برخودار است که اهم آنها رشته کوه شاهو، کوه شیرین سوار، باغ شیخ عمر در پالنگان، درة باشکوه تنگی‌ور، منطقة دیدنی شیلات پالنگان، نقاط زیبای حوالی روستای نیر و تنگی‌سر، نقاط زیبای روستاهای نشور تا دامنه کوه عوالان رودخانة کاوه‌رود و دریاچة سد عظیم گاوشان می‌باشد .
به علت اعتقادات عمیق مردم به دین اسلام این شهرستان دارای تکایای مشهوری است که تکایای شیخ راغب حسامی، شیخ اسماعیل حسینی و تکیه خلیفه حسین در شهر کامیاران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند.
به علت وجود باغ‌های فراوانی که در روستاهای اطراف وجود دارد میوه‌های سردرختی مانند گردو، زردآلو، انار و بادام از صادرات این شهرستان محسوب می‌گردند
بخش اعظم توت‌فرنگی به عنوان میوة فصل استان در باغات این شهرستان تولید شده و همچنین به علت وجود مراتع مناسب در این شهرستان و اهمیت دامداری آن به عنوان مهمترین تولید کنندة خامة قالی در استان محسوب می‌شود
بیشتر استان‌های تولید کننده فرش دستباف جهت تهیه خامة طبیعی فرش به مراکز تولید و فروش خامة طبیعی در این شهرستان مراجعه می‌نمایند.
اقتصاد شهرستان کامیاران بر پایه کشاورزی و دامداری استوار می‌باشد
از محصولات کشاورزی این منطقه می‌توان گندم، گل آفتابگردان، سویا، بنشن و تره بار را نام برد.

منبع:
http://parsology.blogfa.com/page/288.aspx
http://www.kamyaran.gov.ir/Default.aspx?TabID=62
http://www.eslamnet.blogfa.com/post-2.aspx
http://kurdistan.ichto.ir/Default.aspx?tabid=1721
http://kamyaranpnu.blogfa.com/cat-32.aspx
http://www.kurdmaskan.ir/HousingOrganization/Cities/Kamiaran.aspx
روستای پالنگان

روستای پالنگان

پالنگان یکی از روستاهای دهستان ژاورود از توابع شهرستان کامیاران در استان کردستان است و در 47 کیلومتری شمال غرب این شهر و در دره تنگیور قرار دارد. روستا در دامنه کوه و در 2 طرف دره قرار گرفته و خانه‌های آن با سنگ و عموما به حالت پلکانی ساخته شده و پشت بام منزل پایین حیاط منزل بالا است. ...

اطلاعات | نقشه
کتیبه تنگی ور

کتیبه تنگی ور

کتیبه تاریخی تنگی ور کتیبه‌ایست،که قدمت تاریخی زیادی در استان کردستان دارد و مربوط به دوره تاریخی عصر آهن است. طبق آخرین مطالعات انجام شده این کتیبه متعلق سارگن دوم پادشاه آشور است که پس از ستایش خدایان دولت آشور به شرح پیروزی‌های خود می‌پردازد و احتمالا نقش نیم تنه مرد هم متعلق به شخص...

اطلاعات | نقشه
سد گاوشان

سد گاوشان

در کیلومتر45 جاده کامیاران به سنندج در نزدیکی روستای گاوشان سدی به نام سد گاوشان قرار دارد. سد مخزنی گاوشان به منظور تامین آب شرب شهرکرمانشاه و همچنین آب مورد نیاز به منظور آبیاری حدود 31000 هکتار از زمینهای دشتهای بیله ور و میان دربند بروی رودخانه گاوه توسط شرکت جهاد توسعه منابع آب ا...

اطلاعات | نقشه

تور نوروز 98

تور نوروز 98

هنگامی که مادر طبیعت از خواب زمستانی اش بیدار می شود، با خودش تولدی دوباره و شروعی مجدد می آورد. به همین دلیل ایرانیان در سراسر جهان سال نو، نوروز (به معنای واقعی کلمه، روز جدید) را با ورود بهار، یک فرصت واقعی زندگی جدید جشن می گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهمترین تعطیلات در ایران، 10 چیز را حتما بدانید:

... ادامه مطلب
تور نوروز 98

روستای قیسوند

روستای قیسوند در جنوب شهرستان کامیاران و در حدود 6 کیلومتر با شهرستان کامیارن فاصله دارد،البته این روستا از نظر تقسیمات جغرافیایی جزو روستاهای استان کرمانشاه به حساب می‌آید،این روستا دومین روستای دهستان بیلوار بعد از روستای قلعه شاهخانی می‌باشد که حدود 2 کیلومتر با روستای قلعه شاهخانی فاصله دارد.
برخی‌ها ... ادامه مطلب
روستای قیسوند

پالنگان ، زیباترین روستای پلکانی تمام سنگی در ایران

روستای پالنگان در استان کردستان یکی از جاذبه‌های گردشگری استان است که در 15 کیلومتری شهر کامیاران و ابتدای منطقه اورامان قرار دارد. یکی از زیباترین روستاهای پله کانی با معماری ویژه وطبیعت متفاوت در فصول مختلف می‌باشد.
یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این روستا سنگچین بودن خونه‌های آن به خاطر معماری سنگچینی ... ادامه مطلب
پالنگان  ، زیباترین روستای پلکانی تمام سنگی در ایران

مینا زراعتکار

مینا زراعتکار ﺳﻪشنبه 11 اردیبهشت 97 - 14:50

سلام . آیا امکان اقامت مسافر در این روستا وجود داره ؟

وجود‌لایه‌های قطور آهکی و همچنین گسل‌های متعدد در این کوهستان مهم‌ترین عامل پیدایش این غارها است.
به گزارش ایسنا، حدود 40 سال قبل تیم‌های حرفه‌ای غارنوردی از کشورهای انگلستان و فرانسه برای دستیابی به رکورد عمیق‌ترین غارهای جهان راهی این منطقه زیبا می‌شوند که در آن سال‌ها موفق به کشف غارهایی از جمله ... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

اطلاعات بیشتر...