توضیحات

ویرایش
مسجد سلطان احمد که در زبان ترکی «Sultanahmet Camii» نام دارد، مسجدی است که در شهر استانبول واقع شده و یکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی است.
این مسجد به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی به «مسجد آبی» شهرت دارد.
این مسجد طی سال‌های 1609 تا 1619 به دستور سلطان احمد اول بنا شد و به همین دلیل پس از مرگ وی مسجد را مسجد سلطان احمد نامیدند و وی نیز در همین مسجد دفن شده است.
این مسجد در قدیمی‌ترین بخش استانبول واقع شده که این منطقه در قبل از سالهای 1453 میلادی مرکزقسطنطنیه، پایتخت امپراطوری بیزانس، محسوب می‌شده است.
این مسجد در چند قدمی سرای توپکاپی قرار دارد، کاخی که محل اقامت پادشاهان عثمانی تا سال 1835 بود و فقط تا ساحل بسفر چند دقیقه‌ای فاصله دارد. اگر از دریا به مسجد نگاه کنید، قبه‌ها و مناره‌های مسجد در بخش قدیمی شهر برجسته هستند و هدف سازندگان هم ایجاد چنین چشم انداز زیبایی بوده‌است.
این مسجد توسط محمد آقا، معمار سلطان احمد بنا شده که دستور داشت تا در ساخت زیباترین و مجلل‌ترین مکان عبادت مسلمانان در جهان از هیچ تلاشی فروگذاری نکند.
ساختار اصلی مسجد تقریباً شبیه مکعب است که طول و عرض آن 53 و 51 است. ...مشاهده کامل متن جهت گیری مسجد به گونه‌ای است که وقتی مسلمانان نماز به پا می‌کنند، رو به سمت مکه داشته باشند و «محراب» در روبرویشان قرار داشته باشد.
این مسجد به عمد در مقابل عمارت ایا صوفیا ساخته شده تا نشان دهد که معماران عثمانی و مسلمان می‌توانند رقبای سرسختی برای اجداد مسیحی خود باشند. با این وجود، معمار نتوانسته قبه‌هایی بزرگتر از قبه عمارت ایا صوفیا بسازد و به همین دلیل تلاش کرده با تنظیم دقیق موقعیت قبه‌ها، شبه قبه‌ها و مناره‌ها جلوه‌ای زیبا را پدید آورد.
علی‌رغم تلاش معمار، ابعاد ساختمان کوچکتر از ابعاد عمارت ایا صوفیا است که این مساله سلطان احمد را بسیار خشمگین کرد. بنابراین دو عمارت آثار تاریخی و معماری بسیار ارزنده‌ای هستند که جلوه‌ای منحصربه‌فرد را به این بخش از شهر می‌دهند.
در غرب، این مسجد را با نام مسجد کبود می‌شناسند چرا که در نقاشی‌های طرح داخلی از رنگ آبی استفاده زیادی شده است. با این وجود، این نقاشی داخل مسجد بخشی از دکور داخلی اصلی نبوده و امروزه آنرا از دکور داخلی حذف کرده‌اند.
بنابراین دکور داخلی مسجد دیگر منحصراً آبی رنگ نیست.
در واقع در بالای مکعب مجموعه‌ای از قبه‌ها و شبه قبه‌ها فضا را تسخیر می‌کنند و به سمت قبه اصلی اوج می‌گیرند، قبه اصلی ۳۳ متر قطر و ۴۳ متر ارتفاع دارد.
جلوه نهایی یک هماهنگی بینایی زیباست که چشم را به سمت انتهای قبه هدایت می‌کند.
مسجد سلطان احمد تنها مسجد ترکیه‌است که شش مناره دارد. وقتی تعداد مناره‌ها اعلام شد، عده‌ای از سلطان انتقاد کردند و وی را به علت تقلید از شش مناره مسجد الحرام در مکه سرزنش نمودند.
وی با پرداخت مبلغی، مناره هفتم مسجد کعبه را ساخت تا این انتقادها را آرام کند.
دور تا دور صحن مسجد در پایین‌ترین قسمت توسط ۲۰۰۰۰ کاشی سرامیک دست ساز تزیین شده‌است که این سرامیک‌ها در ازنیک (نیشای باستان) ساخته شده‌اند. بخش بالایی نقاشی شده‌است.
بیش از ۲۰۰ پنجره شیشه‌ای نور را به درون صحن اصلی هدایت می‌کنند و از لوسترهای بزرگ نیز برای نورپردازی مسجد کمک گرفته شده‌است. در دکوراسیون از آیاتی از قرآن استفاده شده‌است که بسیاری از آنها به خط سید کاظم غباری نوشته‌اند که بزرگترین خطاط آن زمان بوده است.
صحن اصلی فرش شده است و این فرش‌ها در زمان مقتضی تعویض می‌شوند.
مهمترین بخش صحن داخلی «محراب» است که از مرمری با تراش ظریف و کنده کاری ساخته شده و دیوارهای کناری آن از جنس سرامیک است. در سمت راست محراب «منبر» قرار دارد که امام جماعت در زمان خطابه به هنگام نماز ظهر یا در روز جمعه یا روزهای تعطیل بر روی آن می‌ایستد.
طراحی صحن اصلی به گونه‌ای است که حتی در زمان شلوغی همه افراد بتوانند امام جماعت را ببینند و سخنانش را بشنوند.
هر مناره سه بالکن دارد و تا چندی قبل «مؤذن» می‌بایست پنج بار در روز از یک پله مارپیچ باریک عبور می‌کرد تا اذان بگوید. امروزه از یک سیستم بلندگو استفاده می‌شود و صدای اذان که توسط مساجد همجوار نیز اکو می‌شود در اغلب مناطق قدیمی شهر به گوش می‌رسد.
عده زیادی از مردم ترک و گردشگران در هنگام غروب در پارک روبروی مسجد جمع می‌شوند تا صدای اذان مغرب را بشنوند و با غروب آفتاب، نورپردازی زیبای صحن مسجد را تماشا کنند.

منبع:
http://www.farsnews.com/
fa.wikipedia.org
http://iqna.ir/
موزه ایاصوفیا

موزه ایاصوفیا

«ایاصوفیه‌» بزرگ‌ترین کلیسای مسیحیت شرق در دوران امپراتوری بیزانس‌، پس از فتح استانبول در سال ۱۴۵۳، به یکی از معروف‌ترین مساجد جهان اسلام تبدیل شد و از سال ۱۹۳۴ به عنوان موزه مورد بهره برداری قرار گرفت. روبروی درب شمالی مسجد حفّاری شده و نقش و مجسّمه هایی که از خاک بیرون کشیده شده نشا...

اطلاعات | نقشه
مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احم...

مسجد سلطان احمد که در زبان ترکی «Sultanahmet Camii» نام دارد، مسجدی است که در شهر استانبول واقع شده و یکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی است. این مسجد به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی به «مسجد آبی» شهرت دارد. این مسجد طی سال‌های 1609 تا 1619 به دستور سلطان احمد اول بن...

اطلاعات | نقشه
برج دختر

برج دختر

برج دختر (Maiden`s Tower) به ترکی استانبولی می‌شود Kız Kulesi و در یونان باستان و قرون وسطی بیزانس به عنوان برج Leander شناخته شده است. برج دختر در جزیره کوچکی واقع در تنگه Bosphorus در سواحل Uskudar در استانبول، ترکیه واقع شده است. این برج در نقطه ای از دریا جایی که دو قاره آسیا و ارو...

اطلاعات | نقشه
پارک مینیاتورک

پارک مینیاتورک

پارک مینیاتورک با مساحت 60 هزار متر مربع شامل 15 هزار متر مربع فضای ماکت، 40 هزار متر مربع فضای سبز و آزاد و همچنین 3 هزار و 500 متر مربع فضای سرپوشیده و نیز 2 هزار متر مربع استخر و راه آبی و با گنجایش 500 اتومبیل پارکینگ در سال 2003 به عنوان بزرگترین پارک مینیاتوری دنیا افتتاح شد . ای...

اطلاعات | نقشه
تنگه بسفر

تنگه بسفر

تنگه بسفر باریکه آبی است که دریای سیاه را به دریای مرمره پیوند میزند. این تنگه دو قاره اروپا و آسیا را از یکدیگر جدا کرده است.طول متوسط بسفر در حدود سی کیلومتر و عرض آن میان حد تقریبی ۷۰۰ تا ۳۵۵۰ متر است. در مرکز این آبراه یک جریان تند ( سه کیلومتر و نیم در ساعت ) در جهت دریای سیاه به...

اطلاعات | نقشه
روملی حصار

روملی حصار

روملی حصار نام قلعه ای است که در تنگه بسفر در ساحل «روملی» در شهر استانبول در بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج واقع شده است و یکی از قلعه‌های مشهور کشور ترکیه است، بنای بسیار بزرگ و زیبا به شکل مستطیل، این قلعهٔ بسیار زیبا توسط سلطان محمد فاتح ساخته شده‌است.ارتفاع دیوار قلعه در حدود ۸۲ متر ...

اطلاعات | نقشه
یدی کوله

یدی کوله

یدی کوله دروازه با شکوهی در نزدیکی ساحل دریای مرمره است که از آن به عنوان دروازه باشکوه شهر استانبول یاد میشد، دروازه ای است که پیش از این مختص تشریفات امپراطور بود و همچون مدال افتخاری بین دو برج مرمر قرار داشت و سپاهیان و لشگریان که فاتح از جنگ برمیگشتند، از این دروازه وارد شهر میشدند...

اطلاعات | نقشه
برج گالاتا

برج گالاتا

برج گالاتا (گالاتا کوله سی) یکی از قدیمی‌ترین برجهای جهان است که در سمت گالاتای استانبول واقع شده و یکی از سمبلهای استانبول می‌باشد. این برج در قرون وسطی در سال 528 ساخته شد . از این برج خلیج گلدن هورن و آثاری تاریخی مهم استانبول ، پل بغاز ، خلیج بسفر و استانبول را می‌توانید پانورام...

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

مسجد سلطان احمد معروف به مسجد آبی در ترکیه

سجد سلطان احمد که در زبان ترکی «Sultanahmet Camii» نام دارد، مسجدی است که در شهر استانبول واقع شده و یکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی است. این مسجد به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی به «مسجد آبی» شهرت دارد.
این مسجد طی سال‌های 1609 تا 1619 به دستور سلطان احمد اول بنا شد و به همین ... ادامه مطلب
مسجد سلطان احمد معروف به مسجد آبی در ترکیه

پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری جهان را می‌شناسید؟ (1)

۱. اهرام مصر (قاهره)
هرم بزرگ جیزه از اهرام ثلاثه‌ی مصر برای بیش از ۳۸۰۰ سال بلندترین سازه‌ی تاریخی ساخت بشر در جهان بود. این هرم ۱۴۶.۵ متر طول دارد. مورخان بر این باورند هرم به عنوان مقبره‌ی فرعون چهارم مصر «خوفو» بنا شد و ساخت آن بیش از ۲۰ سال طول کشید. در نهایت به شما پیشنهاد می‌کنم حتما پیش از ... ادامه مطلب
پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری جهان را می‌شناسید؟ (1)

مسجد ایاصوفیا، مسجد سلطان احمد، موزۀ Topkapi و Grand Bazaar همگی در قسمت جنوب غربی شهر، کنار دماغۀ Golden Horn و در فاصله‌های نزدیک به هم قرار دارن که می‌شه در یک روز از تمامشون دیدن کرد.
برای رفتن به این قسمت از شهر می‌شه از خط تراموا استفاده کرد و در ایستگاه سلطان احمد پیاده شد.
مسجد سلطان احمد (تنها مسجد جهان که ۶ مناره داره) به مسجد آبی (Blue Mosque) هم معروفه. ورود به مسجد رایگان هست، اما باید کفش‌ها رو درآورد و به خانوم‌ها حوله هایی می‌دن که دور کمر ببندن و روی دوش بندازن. دربارۀ تاریخچۀ مسجد توضیحات زیادی در سایت‌های مختلف وجود داره که از نوشتن دوباره شون اینجا پرهیز می‌کنم. درآمد روزانۀ این مسجد از طریق صندوقی که جلوی درب خروج گذاشته شده تا هر کس بنا به دلخواه پولی داخلش بندازه روزانه بین ۶۰ تا ۶۰۰ هزار دلاره! به دلیل اینکه ورود به مسجد از طریق در کوچکی صورت می‌گیره، صف هایی نسبتاً طولانی در محوطه تشکیل می‌شه که البته سریع هم حرکت می‌کنه.
مسجد ایاصوفیا درست مقابل مسجد سلطان احمد قرار داره و با ۵ دقیقه پیاده روی می‌شه بهش رسید. بعد از خرید بلیت ورودی ۲۰ لیری، وارد محوطه می‌شیم و بعد هم ساختمان مسجد که پیش از این بعنوان کلیسا استفاده می‌شده. ایاصوفیا در زمان کنستانتین بزرگ ساخته و بعد از ورود اسلام به مسجد تبدیل شده. داخل مسجد انقدر بزرگه که به محض ورود توجه همه رو به خودش جلب می‌کنه. از پله هایی که در گوشۀ سالن قرار داره می‌شه به طبقۀ بالا رفت. سنگ بزرگی کنار در خروج قرار داره که آرزوها رو برآورده می‌کنه! ... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب