آب و هوا

توضیحات

ویرایش
سریلانکا جزیره‌ای است که در جنوب آسیا، اقیانوس هند و جنوب کشور هند واقع شده است .نام قدیمی آن سیلان (به فارسی قدیم سَراَندیب یا سَرَندیب) بود. پایتخت سیاسی آن سری جایاواردنپورا کوته و پایتخت تجاری‌اش شهر کلمبو است.پیش از سال ۱۹۷۲ به این کشور سیلان می‌گفتند.
سری لانکا از مستعمرات بریتانیا بود. استعمار انگلیس از قرن ۱۹ و بعد از احاطهٔ این کشور ...مشاهده کامل متن به هند شروع شده و تا زمان استقلال (روز ۴ فوریهٔ ۱۹۴۸) ادامه داشت.
واژه سریلانکا در زبان سانسکریت به معنای "جزیره باشکوه" است.
در جزیره سری‌لانکا مواد طبیعی ایلمنیت، فلدسپات، گرافیت، سیلیکا، کائولین، میکا و توریم به وفور وجود دارد. وجود نفت و گاز هم در خلیج منار تأیید شده و برنامه‌هایی برای استخراج آن وجود دارد.
زبان سین هالی در سریلانکا زبان رایج و رسمی است اما مردم این کشور به زبان‌‌های تامیلی و انگلیسی نیز صحبت می‌کنند. زبان تامیلی که تامیل‌‌ها و مسلمانان به آن تکلم می‌‌کنند از زبان‌‌های کهن جهان است.
بالغ بر۸۰میلیون نفر از تامیل‌‌ها در هند، سنگاپور، برمه، اندونزی، ویتنام و برخی کشورهای شرق آسیا به آن تکلم می‌‌کنند. زبان انگلیسی نیز با توجه به حضور انگلیسی‌‌ها در گذشته این کشور به عنوان زبان ارتباطی به رسمیت شناخته شده و کاربرد نسبتاً مهمی در سریلانکا دارد.
کشور سریلانکا طی سال‌های اخیر توانسته است نام خود را در کنار کشور‌های معروف توریستی جهان به ثبت برساند. این کشور به لحاظ برخورداری از طبیعت زیبا، پارک‌‌های طبیعی، مناظر باستانی و فرهنگی با تمدن ۳هزار ساله همواره توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است.
صنعت گردشگری یکی از منابع ارزی سریلانکا محسوب می‌شود و پس از نیروی کار، منسوجات و چای مقام چهارم را داراست. به عبارتی دیگر صنعت گردشگری، ۲۰درصد تولید ناخالص ملی در سریلانکا را تشکیل می‌‌دهد.
دین ۷۶ ٪ مردم سریلانکا، بودایی، ۸ ٪ مسلمان، ۸ ٪ هندو و ۶ ٪ مسیحی هستند.
گوناگونی آب وهوایی در سریلانکا این کشور را به"جزیره‌ای برای تمام فصول" تبدیل کرده است. نزدیکی سریلانکا به خط استوا سبب شده است که فصول مختلف به معنی واقعی در این کشور مشاهده نشود و درجه حرارت در تمام مدت سال در این کشور و درجه حرارت در تمام مدت سال در این کشور تقریبا بین 28تا32درجه سانتیگراد باشد.
نواحی جنوب و جنوب غربی سریلانکا دارای آب وهوای گرم و مرطوب و مناطق شمالی و شرقی این جزیره گرم و خشک است. آب وهوای نواحی مرکزی سریلانکا که کوهستانی است معتدل می‌‌باشد.
سریلانکا همچنین در معرض وزش دو نوع باد موسمی قرار دارد که نتیجه وزش چنین باد هایی اعتدال هوا و ریزش باران است.
سریلانکا منبع ادویه است و بسیاری از ادویه‌های معروف مثل دارچین، زنجبیل و وانیل در این کشور تولید می‌شود. اگر قصد خرید دارید می‌توانید دارچین و ادویه‌ی کاری از این کشور به عنوان سوغاتی ببرید.
از محصولات کشاورزی این کشور نارگیل را می‌توان نام برد که در همه جا به وفور دیده می‌شود، اما در بدو ورود متوجه میوه­ایی شبیه به نارگیل می‌شوید که شاید فکر کنید انبه است، اشتباه نکنید این همان نارگیل است، اما نارگیلی به رنگ زرد طلایی که آن را به نام انگلیسی کینگ کوکنات به معنای نارگیل سلطنتی (پادشاه) می‌شناسند این نوع نارگیل را در جاهای مختلف سریلانکا می‌توانید ببینید و اگر خواستید که دهانی تازه کنید و آب میوه بخورید با قیمتی ارزان سر این نارگیل‌ها را می‌برند و یک نی در داخل آن قرار می‌دهند، آب موجود در داخل آن آماده نوشیدن است.
انواع و اقسام میوه‌های دیگر استوایی هم در این کشور یافت می‌شود، مشهورترین آن‌ها دوریان، میوه‌ی معروف استوایی است که به نسبت نایاب‌تر است، پاپایا را نیز می‌توانید از مغازه‌ها خریداری کنید.
از صنایع دستی معروف و جالب در سریلانکا که با قیمت مناسب می‌توان تهیه کرد کارهای دستی چوبی است. انواع و اقسام مجسمه‌ها مخصوصاً مجسمه‌ی فیل و ماسک‌های چوبی که در این کشور کاربرد آیینی دارد سوغاتی‌های مناسبی هستند.
از دیگر مناطقی که در سریلانکا ارزش بازدید دارد کوه آدم یا آدمز پیک (قله آدم) است. البته اهمیت این کوه نه به دلیل ارتفاع آن (بلندترین قله سریلانکا کوه پدرو با ارتفاع 2524 متر است) بلکه به دلایل دینی و اعتقادی آن است.
در قله‌ی این کوه جای پایی وجود دارد که برای پیروان هر یک از ادیان این کشور معنای خود را دارد. مسلمانان این جای پا را جای پای حضرت آدم در هنگام انتقال از بهشت به زمین می‌دانند که از اسم آن هم پیداست.
مسیحیان آن را جای پای سنت توماس و بودائی‌ها آن را جای پای بودا می‌دانند، هندو‌ها هم از قافله عقب نمانده اند و می‌گویند جای پا متعلق به شیوا است.

منبع:
wikipedia.org
http://realmadrid7.com/
سیجیریا

سیجیریا

سیجیریا در ناحیه ماتیل سریلانکا واقع شده و یک صخره بسیار بزرگ نظامی و در واقع یک قلعه قدیمی است که در میان جنگلهای پهناور پنهان شده است. این محل به جهت نقاشیهای باستانی مورد توجه توریستها است.بنای تاریخی سیجیریا ترکیبی زیبا و کامل از معماری منحصر به فرد ساخت انسانها و طبیعت می‌باشد. ...

اطلاعات | نقشه
معبد گانگارامایا

معبد گانگاراما...

معبد گانگارامایا یکی از معابد مهم در کلمبو، سریلانکا است، این بنا ترکیبی از معماری سریلانکا، تایلندی، هندی و چینی است.این معبد بودایی، شامل چندین ساختمان است که در مرکز شهر کلمبو و در کنار دریاچه‌ی پیرا واقع‌شده است. این معبد دارای تالار بزرگی برای تجمع راهبان در کنار دریاچه‌ی سیما ما...

اطلاعات | نقشه
معبد دندان

معبد دندان

معبد باشکوه دالادا مالیگاوا، که به معبد دندان بودا معروف است، در جزیره‌ی کندی قرار گرفته است.معبد دندان را به خاطر دندانی برپا کرده‌اند که می‌گویند به بودا تعلق دارد. هر سال از گوشه و کنار جهان صد‌ها هزار بودایی به عشق زیارت این دندان و انجام مراسم مخصوص مذهبی به شهر کاندی می‌آیند.به ...

اطلاعات | نقشه
شهر تاریخی پولوناروا

شهر تاریخی پول...

شهر تاریخی پولوناروا از قرن ۱۱‬تا ۱۳‬میلادی پایتخت کشور سریلانکا بوده است. چهار مجسمه بودا که از صخره تراشیده شده اند، از جمله مجسمه ‪ ۱۴‬متری "بودای خوابیده" با چشمانی نیمه باز و بالشتی بر زیر سر و نیز مجسمه هفت "بودای ایستاده" در این شهر قرار دارند. بر اساس یک تشریفات آیینی، گردشگرا...

اطلاعات | نقشه
معبد طلایی دامبولا

معبد طلایی دام...

شهر تاریخی دامبولا به خاطر قرار گرفتن معابد قدیمی و معبد طلایی بودا در آن همواره مورد توجه گردشگران بوده است.در صخره دامبولا پنج معبد غار مانند که نخستین آن در قرن اول میلادی ساخته شده است وجود دارد. در این معابد ۱۵۷‬مجسمه بودا و تعدادی از پادشاهان سریلانکا نگهداری می‌شود.علاوه بر آن ت...

اطلاعات | نقشه
پارک ملی یالا

پارک ملی یالا

پارک ملی یالا یا پارک ملی Ruhunu پربیننده‌ترین و دومین پارک بزرگ ملی در سریلانکا می‌باشد. یکی از بهترین مکان‌ها برای تماشای فیلم‌های وحشی، بوفالوها، پلنگ ها، میمون ها، سیرک ها، کروکودیل‌ها و خرس‌ها و گراز‌های وحشی است....

اطلاعات | نقشه
بازار پتا

بازار پتا

بازار پتا در شهر کلمبو در منطقه‌ی پتا واقع شده است. ورودی این بازار یک بنای تاریخی بلند در مرکز میدان قرار گرفته که به برج ساعت خان (Khan) مشهور است. این برج توسط خانواده‌ی "فرامجی بهیکاجی خان" (Framjee Bhickajee Khan) ساخته شد، که اهل بمبئی و از تاجران معروف و مالک شرکت کلمبو اویل می...

اطلاعات | نقشه
موزه ملی کلمبو

موزه ملی کلمبو

این موزه بزرگترین موزه کلمبو است که در میان آثار موجود در آن میتوان به البسه فاخر پادشاهان کاندیان در قرن هفدهم اشاره کرد. این موزه که در ساختمان مستعمره عظیمی قرار گرفته است یک مجموعه عظیم نیم میلیونی از کتاب‌های مختلف، بیش از ۴۰۰۰ دست نوشته تاریخی بر روی برگ‌های نخل میباشد....

اطلاعات | نقشه
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

معبدی به افتخار دندان بودا

«معبد دندان» یکی از عجایب دیدنی شهر سیلان است. این معبد در مرکز شهر «کاندی» قرار دارد، کاندی در۱۲۰‬کیلومتری شهر کلمبو، پایتخت سیلان (سریلانکا) واقع شده و دومین شهر بزرگ سیلان بعد از پایتخت است که البته پیش‌تر پایتخت سیلان بوده است.
از جاذبه‌های معروف این شهر معبدی است به نام معبد «دالادا ماگی گاوا» ... ادامه مطلب
معبدی به افتخار دندان بودا

بزرگ‌ترین ساحل دارای اقامت گاه

یک نارگیل بشکنید و روی ننوی خود لم داده و از باد شمالی لذت ببرید. ساحل میریسا بزرگ‌ترین ساحل دارای اقامت گاه در سریلانکا محسوب شده و مورد علاقه و توجه بسیاری از بازدیدکنندگان از این کشور قرار دارد. به بیان ساده، این ساحل جای مناسبی برای استراحت و انجام ندادن هیچ کاری است. البته اگر آدرنالین خون تان کم ... ادامه مطلب
بزرگ‌ترین ساحل دارای اقامت گاه

ساحل تانگولا

ساحلی با آب‌های لاجوردی، نخل‌های نارگیل ساحلی و مناظر زیبای ساحل تانگولا آن را به یکی از بهترین سواحل سریلانکا تبدیل کرده است. ساحل تانگولا خط تقسیم دریای زیبا و خلیج کوچک گرمسیری و مناطق جنوب غربی سریلانکا بوده و در هیچ بخشی از سواحل جنوب شرقی این کشور نیز نخواهید توانست موج‌های بلند و مناسبی برای موج ... ادامه مطلب
ساحل تانگولا

بنای تاریخی شیگیریا

بنای مشهور شیگیریا یکی از ارزشمند‌ترین ابنیه تاریخی کشور سریلانکا به شمار می‌رود. این بنا از سوی مردم بومی به عنوان هشتمین عجایب دنیای باستان معرفی شده و شامل یک مجموعه قصر و استحکامات نظامی با معماری ویژه و اهمیت زیاد باستان شناسی است که همه ساله موجب جذب هزاران گردشگر می‌شود. این بنا را می‌توان پر طرفدار‌ترین بنای گردشگری کشور سریلانکا محسوب کرد.
این مجموعه در قلب جزیره و در حد فاصل شهر دامبولا (Dambulla) و هابارانه (Habarane) و روی یک توده صخره ای به ارتفاع ۳۷۰ متر از سطح دریا قرار دارد. این سکوی صخره ای در پی فعل و انفعالات آتشفشانی پدید آمده و به این ترتیب صخره ای از مواد مذاب به ارتفاع ۲۰۰ متر از زمین‌های جنگلی اطراف در این محل ساخته شد. چشم انداز این مجموعه بسیار زیبا بوده و نشان دهنده هارمونی زیبای شکل گرفته بین طبیعت و سازه‌های ایجاد شده توسط بشر است.
این مجموعه شامل بقایای مخروبه قصری قدیمی است که توسط شبکه ای از استحکامات، باغ‌های بزرگ، دریاچه ها، کانال ها، خیابان‌ها و حوض‌های زیبا احاطه شده است. این منطقه برای چند هزار سال به عنوان سکونتگاه بشری مورد استفاده قرار گرفته و از قرن سوم پیش از میلاد در این صخره آتشفشانی، یک مکان مقدس ساخته شد. در نیمه دوم قرن ۵ میلادی، شاه کاسیاپا (Kasyapa) حاکم این منطقه تصمیم گرفت تا قصر و محل اقامت خود را در این محل بنا کند. ... ادامه مطلب
بنای تاریخی شیگیریا

اطلاعات بیشتر...