آب و هوا

توضیحات

ویرایش

نام قدیم : نیوان
شهرستان دیواندره در 95 کیلومتری شمال شهر سنندج قرار دارد
شهرستان دیواندره پیشینه ای به قدمت کشور پهناور ایران دارد که در قدیم میران شاه نام داشت.
دیواندره از شمال باتکاب از شرق با شهرستان بیجار ، از شمال غربی با سقز، از غرب با مریوان و در جنوب با سنندج همسایه است.
این شهرستان دارای آب و هوایی نیمه خشک و سرد است
زبان مردم این شهرستان کردی سورانی و دارای لهجه مخصوص می‌باشد .
آداب و رسوم و فرهنگ مردم شهرستان برگرفته از آداب و فرهنگ آریائی‌ها بوده و هماهنگ با سایر ملت ایران مراسمات ملی و مذهبی را نیز برگزار می‌نمایند .
وجود آثار باستانی غار کرفتو نشانگر وجود تمدن و حیات تا دو هزار سال قبل از میلاد در این منطقه می‌باشد .
در شهرستان دیواندره طوائفی مثل گوران ، گلباغی ، تیلکوئی ، جاف ، منمی (مندمی) برازنده ، خواجه وند ، کلهر ، زند و قاقالی وجود دارد .
نام اصلی شهرستان دیواندره در ابتدا (نیوان دره) به معنی شهری داخل دو دره بوده که با گذشت مدت زمانی از زندگی قشرها و مردم‌های مختلف این نام از نیوان دره به دیواندره تغییر یافته است
دیواندره از دو کلمه دیوان + دره تشکیل شده است ، دیوان یعنی جایگاه و محل قانون ، عدالت و جای حل اختلافات و چون این دیوان خانه معروف گشته است.

منبع:
http://baraninews.ir
http://www.divandarepnu.ac.ir/Default.aspx?PageID=586
http://www.divandareh.gov.ir/Default.aspx?TabID=62

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری دیواندره

غار کرفتو

غار کرفتو

غار کرفتو در دل صخره‌های مرتفع و در 67 کیلومتری شمال غرب شهر دیواندره و با فاصله تفریبی 70 کیلومتری شرق شهر سقز در نزدیکی روستای یوزش‌باش کندی واقع شده است غار کرفتو از آثار تاریخی، جاذبه‌های گردشگری و شگفت‌انگیز استان کردستان است که به عقیده مورخان و باستان‌شناسان تاریخ آن به دوران سو...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کوه چهل چشمه

کوه چهل چشمه

کوه زیبا چهل چشمه با ارتفاع 3173متر از سطح آبهای آزاد به عنوان مرتفع‌ترین کوه در شمال رشته کوههای زاگرس است. این کوه در 53 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سقز قرار گرفته است و در سمت جنوب شرقی آن شهرستان دیواندره و در جنوب غربی چهل چشمه شهرستان مریوان قرار دارد . از روستاهای اطراف چهل چشمه...

اطلاعات | نقشه | مسیر

غار کرفتو

غار کرفتو در شهرستان دیواندره و ۷۲ کیلومتری شرق شهرستان سقز در استان کردستان قرار دارد . جاده‌ی اصلی برای رسیدن به این غار جاده‌ی تکاب است در طول مسیر با عبور از بخش گوربابا علی و روستای یوز باش کندی و راهی سرسبز و کوهستانی از طبیعت زیبای این منطقه لذت خواهید برد هم چنین در نزدیکی منطقه ایی که غار قرار دارد مجموعه‌ی جهانی تخت سلیمان و تپه‌ی باستانی زیویه قرار دارد که در کنار سایر جاذبه‌ها ˓کردستان را به مکانی مناسب برای سفر شما تبدیل کرده است.
از این غار شرق شناسان و محققانی چون : دمرگان ˓ راولینسون ...ادامه مطلب ˓ کروپورتر ˓خانیکف و فون گال بازدید و نقشه هایی از غار تهیه کردند . نتایج کاوش‌های اخیر توسط باستان شناسان ایرانی و کشف تراشه‌های سنگی از طبقه چهارم و محوطه‌ی بیرون غار ˓ سفال‌ها و اشیا نشان از حضور انسان در دوران‌های پیش از تاریخ ˓اشکانی ˓ ساسانی و دوران اسلامی از قرون ششم تا هشتم هجری قمری در این غار میباشد.
یکی از دلایل اهمیت این غار وجود کتیبه‌ی یونانی بر سردر یکی از اتاق‌ها در طبقه سوم هست ˓ در کتیبه از این غار به عنوان معبد ” هراکلوس یا هرکول ” نام برده شده است.
در میان غارهای دست کند ایران کرفتو دارای معماری کاملی است .
غار کرفتو
غار کرفتو

غار کرفتو دوباره پاکسازی شد

یک گروه از اعضای باشگاه کوهنوردی آرش، هفته گذشته ضمن برنامه غارنوردی در غار کرفتو، زباله‌ها و چوب‌های در حال فساد را از این غار خارج کردند.
به گزارش ایسنا، «علی هژبری»، سرپرست پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری زیویه و کرفتو اعلام کرد، هفته گذشته 26 نفر از اعضای باشگاه کوهنوردی آرش که در میان آنها اعضای غارشناس و زیست‌شناس هم حاضر بودند، با حضور در غار باستانی کرفتو، حدود 900 کیلو از زباله‌ها و چوب‌هایی که برای ایجاد راه به درون غار حمل شده بود را خارج کردند.
فضای غار باستانی کرفتو که قدمت بخش ...ادامه مطلب دست‌کند و ساخته بشرِ آن، به پیش از تاریخ می‌رسد، تا پیش از این به دلیل وجود رطوبت و چوب بستر مناسبی برای رشد قارچ بود، بازدیدکنندگان از این غار به ناچار در هوایی که با هاگ قارچ‌ها بد بو و آلوده شده بود تنفس می‌کردند.
تراکم قارچ‌ها در قسمت‌های دست‌کند و طبیعی غار علاوه‌بر این که مشکلات تنفسی برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کند، به زیست گونه‌های جانوری متعدد از جمله خفاش‌هایی که در این غار زندگی می‌کردند هم صدمه می‌زد.
اعضای باشگاه کوهنوردی آرش علاوه‌بر تمیز کرن بخش بزرگی از قسمت دست‌کند و طبیعی غار، یک در برای قسمت طبیعی آن درست کردند تا بازدیدکنندگان با ورود به این قسمت از غار مزاحم حیات موجودات زنده غار نشوند و حیوانات هم بتوانند به بیرون غار رفت و آمد کنند.
هژبری با تاکید بر این که حضور خودجوش این گروه کوهنوردی کمک زیادی به حفظ سلامت غار و بازدیدکننده‌های آن و همچنین حیات وحش غار می‌کند، گفت: با این گونه اقدامات نگاه جامعه محلی به بازدیدکنندگان آثار میراث فرهنگی کردستان بهتر خواهد شد.
غار کرفتو دوباره پاکسازی شد
غار کرفتو دوباره پاکسازی شد
غار کرفتو دوباره پاکسازی شد

امید رجبی پور کشایه

امید رجبی پور کشایه دوشنبه 20 مهر 94 - 18:33

عالی و پرمحتوا

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.