آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
نام قدیم : ساوجبلاغ - سابلاغ
شهرستان مهاباد که به کردی، مەھابادتلفظ می‌گردد یکی از شهرستان‌های بزرگ و کردنشین استان آذربایجان غربی ایران است که در جنوب استان و در دامنه رشته جبال لند شیخان کوهستانی و منطقه ای خوش آب و هوا قرار دارد و به علت قرار گرفتن در مرکز تلاقی سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان از اهمیت خاصی برخوردار است. مرکز آن شهر مهاباداست. این شهر در جنوب استان و در دامنه رشته جبال لند شیخان کوهستانی و خوش آب و هوا قرار دارد. مهاباد شهری ...مشاهده کامل متن است که در ساحل شرقی رودخانه مهاباد واقع شده‌است و امروز به خاطر قرار گرفتن در مرکز تلاقی سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان از اهمیت خاصی برخوردار است و به دلیل همین موقعیت استراتژیک اقامتگاه مسافران زیادی می‌باشد.

مهاباد دارای آب و هوای کوهستانی با زمستانهای سرد و تابستانهای نسبتاً معتدل و چهار فصل بسیار جذاب است، رودخانه مهاباد از داخل شهر عبور می‌کند.
شهرستان مهاباد منطقه ایکوهستانی است که بیش از نیمی از سطح آن را کوهستانهای رفیع تشکیل می‌دهند. دشتمهاباد که حاصلخیزترین منطقه شهرستان است ، مانند مثلثی است که قاعده آن از شمالغربی تا شمال شرقی کشیده شده و ارتفاع این مثلث درجنوبی‌ترین نقطه در مسیر رودخانهمهاباد تا روستای خانگه ادامه می‌یابد. علاوه بردشت مهاباد منطقه ای نیز در جنوبشرقی شهرستان به دلیل وجود انشعاباتی از رودخانه‌های دائمی شهرستان جزو دشتهایحاصلخیز وکشاورزی به حساب می‌آید.

مهاباد در ابتدا آبادی کوچک و بی اهمیتی بوده است که در سال 1038 قمری و در اواخر حکومت شاه عباس صفوی، «بداق سلطان» حاکم وقت مکریان محل حاکمیت خود را به مهاباد انتقال داد و در اقدامات ماندگاری مهاباد را توسعه بخشید که از جمله اقدامات او می‌توان به ساخت «مسجد سرخ یا مسجد سور، پل سرخ یا پردی سور» که قدمت آن‌ها به 400 سال پیش برمی گردد اشاره کرد.
تحقیقات مورخین و آثار کشف شده توسط باستان شناسان حاکی از آن است که منطقه شهرستان مهاباد حداقل از سده‌های اول هزاره اول پیش از میلاد مسیح یکی از مناطق مسکونی ایران باستان بوده‌است. یکی از این آثار کتیبه‌ای به خط میخی منسوب به (مینوآ) می‌باشد که بین سالهای ۸۱۲ تا ۷۷۸ قبل از میلاد سلطنت داشته‌است. کتیبه مذکور تا سال ۱۸۹۰ موجود بوده‌است. آثار دیگری مانند پلکان‌های سنگی و راهروهای زیرزمینی مشهور به برده کنته کشف گردیده که بر نفوذ و هجوم قوم دیگری بنام وانیها به منطقه دلالت دارد. از دوره مادها نیز آثاری از جمله یک گور بنام فقرهقا (فرهادگاه) بجامانده‌است. بررسی آثار برجای‌مانده از زمانهای دور گذشته، نشانگر این امر است که تمدن و شهرنشینی در این منطقه از دوره مادها بوجود آمده‌است.
در حال حاضر شهرستان مهاباد با 2592 کیلومتر مربع، 6/9 در صد از مساحت استان را داشته و از لحاظ وسعت در رتبه چهارم قرار دارد. این شهرستان دارای یک مرکز شهری بنام شهر مهاباد، دو بخش مرکزی و خلیفان است، 5 دهستان با 200 روستا می‌باشد که از این تعداد 87 روستا در بخش مرکزی و 113 روستا در بخش خلیفان می‌باشد. دهستان‌های بخش مرکزی از دهستان‌های آختاچی غربی، مکریان شرقی و مکریان غربی تشکیل گشته است. دهستان‌های کانی بازار و منگور شرقی نیز دهستان‌های بخش خلیفان می‌باشند.
نام شهرستان مهاباد در گذشته به زبان ترکی ساوجبلاغ(در لهجه مهابادی: سابلاغ) بود که در زمان حکومت رضاخان به نام مهاباد تغییر داده شد. دربارهٔ واژه مهاباد تاکنون تعبیرات و معناهای گوناگونی گفته شده‌است. مهاباد را مادآباد نیز گفته‌اند که این تعبیر هیچ گونه دلیل قابل قبولی همراه ندارد. این شهر را مه‌آباد نیز گفته‌اند که اگر به معنای جایی باشد که همیشه مه آلود است این تعبیر نیز با واقعیت وفق نمی‌کند. در فرهنگ فارسی برهان قاطع درباره واژهٔ مهاباد چنین نوشته شده‌است که نام اولین پیغمبری است که به عجم مبعوث شد و کتابی آورد که آن را «دساتیر» خوانند. بعضی نیز براین اعتقاد هستند که مهاباد به معنای جایی است که بزرگان آن جا را آباد کرده‌اند. این منطقهٔ قدیمی در زمان‌های پیشین مرکز نواحی کردنشین بوده و بطلیموس آن را داروشاه و راولیستون به نام داریاس نامیده‌است.
فاصله آن با مرکز استان حدود 120 کیلومتر می‌باشد. بر اساس آخرین سرشماری بعمل آمده در سال 85 حدود 42652 خانوار در مهاباد ساکن هستند و جمعیت شهرستان حدود 201098 نفر است که از این تعداد 102373 نفر مرد و 98725 نفر زن هستند که حدود 135971 نفر آن در شهر و 65127 نفر در روستاهای آن زندگی می‌کنند.

اکثر مردم این منطقه سنی مذهب می‌باشند بطوریکه مذهب 95% مردم این شهرستان سنی (شافعی) می‌باشد. تنها دو درصد از کل جمعیت این شهرستان را شیعیان تشکیل می‌دهند که اکثرا ترک زبان می‌باشند جمعیت این افراد در حدود چهار هزار نفر تخمین زده می‌شود. در این شهرستان اقلیتی از کلیمی‌ها و ارمنی‌ها نیز زندگی می‌کنند. گویش اکثر مردم به زبان کردی سورانی است و مردم می‌توانند به زبانهای فارسی و ترکی تکلم کنند.

منابع:
http://fa.wikipedia.org/wiki
http://www.mahabadcity.ir/HomePage.aspx?TabID=4632&Site=DouranPortal&Lang=fa-IR
http://www.mohabad-ag.ir/tabid/1358/Default.aspx

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری مهاباد

فخریگاه ( فقره‌قا )

فخریگاه ( فقره...

در حدود 15 کیومتری شمال شهرستان مهاباد و در جنوب روستای اگریقاش اثر تاریخی و باعظمت فقره‌قا که بصورت یک دخمه سنگی در دل کوه می‌باشد و شمالی‌ترین آرامگاه از مقابر دوران ماد است و بر دشت وسیع «شهر ویران» مشرف می‌باشد، واقع شده است. این آرامگاه دارای چهار ستون سنگی، دو پله، سه قبر، و ارتفا...

اطلاعات
غار سهولان

غار سهولان

سهولان یکی از مهمترین و کم نظیرترین غارهاى آبی تاریخی و طبیعی کشور و از شگفت‌انگیزترین جلوه هاى طبیعت زیباى استان آذربایجان غربی بشمار می‌رود. براى رسیدن به این غار از شهر سرسبز مهاباد، باید تپه ماهورهاى جاده برهان را پشت سرگذاشت تا در نقطه اى به روستاى «عیسى کند» رسید. در روستاى عیسى...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مقبره‌ی باستانی بداق سلطان

مقبره‌ی باستان...

مقبره باستانی بداغ سلطان در جنوب شهر مهاباد در آذربایجان غربی بر روی تپه‌ای واقع شده است. قبرستانی کهنه در این منطقه قرار گرفته که به واسطه قرار گرفتن آرامگاه بداغ سلطان در آن، قبرستان (بداغ سلطان) نامیده می‌شود و همچنین به گومبه زان (گنبدان) نیز مشهور است. آرامگاه بداق سلطان مکری یک...

اطلاعات | نقشه | مسیر
دریاچه سد مهاباد

دریاچه سد مهاب...

سد مهاباد یکی از سدهای استان آذربایجان غربی است با ارتفاع ۴۷٫۵ متر و طول ۷۰۰ متر که در شهر مهاباد واقع شده است. سد مهاباد در سال ۱۳۴۸ توسط مهندسان یوگوسلاویایی ساخته شده است. نوع این سد، سنگریزه‌ای با هسته رسی مایل می‌باشد. این سد جزو ده سد پرآب کشور است و در حالت کلی مجموع حجم کل ورو...

اطلاعات | نقشه | مسیر
تالاب کانی برازان

تالاب کانی برا...

تالاب کانی برازان طی مصوبه شماره ۳۴۲ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۹۰/۵/۴ بعنوان پناهگاه حیات وحش تالاب کانی برازان به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است. پناهگاه حیات وحش تالاب کانی برازان با مساحت ۸۷۶ هکتار در استان آذربایجان غربی و در جنوب دریا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
تالاب قوپی بابا علی

تالاب قوپی باب...

تالاب قوپی بابا علی با ویژگیهای طبیعی و پرندگان خاص خود در میان مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست یکی از تالابهای مهم منطقه مهاباد محسوب گشته، در لیست تالابهای مهم بین‌المللی کنوانسیون رامسر قرار دارد و از بهترین زیستگاه پرندگان آبزی و کنار آبزی بشمار می‌رود. این تالاب در کیلوم...

اطلاعات | نقشه | مسیر
حمام تاریخی میرزا رسول

حمام تاریخی می...

حمام تاریخی میرزا رسول مهاباد در استان آذربایجان غربی در کنار یکی از گذرگاه‌های قدیمی بازار در مرکز شهر ( تقاطع خیابان طالقانی و سید نظام ) قرار گرفته است و قدمت آن به همراه مسجد جامع و حوضخانه‌های سنتی این شهر به دوران صفویه و قاجاریه بر می‌گردد . این حمام که ساختاری مشابه دیگر گرماب...

اطلاعات | نقشه | مسیر

غار فقرقا

در دهکدهٔ اندرقاش در ۱۸ کیلومترى مهاباد دخمهٔ نسبتاً بزرگى در دل کوه ایجاد شده است که احداث آن را به فراآتیس پدر دیاکو (اولین پادشاه ماد) نسبت مى‌دهند و طبق نوشته‌هاى مورخین آرامگاه اوست. ساختمان این غار که اهل دهکده اندرقاش آن را فقرقا مى‌نامند بسیار استادانه طراحى شده و ارتفاع آن تا سطح زمین در حدود ۱۰ متر است.
داخل این دخمهٔ انگلیسى سه حوضچه حفر شده است؛ یکى از آنها که در وسط قرار دارد بزرگتر و طویل‌تر از حوضچه‌هاى طرفین است و مى‌‌توان گفت که ممکن است آرامگاه فراآتیس در آنجا واقع شده باشد.
اطراف، ...ادامه مطلب کف و سقف دخمه تماماً سنگى است و به صورت قائم و بسیار دقیق ساخته شده است. به طورى که از این حیث نقطهٔ مقابل دخمه‌ها و غارهاى سنگى دیگرى است که کج و معوج بنا شده‌اند. لذا مى‌توان اظهار کرد این دخمه به وسیله بهترین کارشناس آن عصر ایجاد شده باشد.
مورخین و مؤلفین که از دخمه سنگى فقرقا دیدن کرده‌اند آن را آرامگاه فراآتیس پدر دیاکو اولین پادشاه ماد مى‌دانند. ژاک دومرگان باستان‌شناس معروف فرانسوى که ۱۲۰ سال قبل، از این غار سنگى دیدن کرده، آن را یکى از آثار باستانى متعلق به دوره ماد و یا هخامنشیان به حساب آورده است.
ساکنین اندرقاش برخلاف مورخین دربارهٔ دخمهٔ مزبور نظر دیگرى دارند و مى‌گویند این دخمهٔ بزرگ که در دل کوه کنده شده، مدتى اقامتگاه فرهاد بوده است. این عاشق شوریده حال مدت زمانى که در این محل اقامت کرده، به یاد معشوق حجارى‌هایى انجام داده است و احتمالاً کلمهٔ فقرقا مخفف فرهادگاه باشد.
غار فقرقا
غار فقرقا
غار فقرقا

آئین کهن بیلن دانا

آئین کهن بیلن دانا قدیمی‌ترین آئین مناطق کردنشین ایران که ریشه در تار و پود تاریخ داشته و هنوز در میان کردهای غرب کشور زنده و پویا است.
این جشن در روزهای 14 و 15 اسفند ماه هر سال مصادف با زمان تغییر آب و هوا و گرم شدن تدریجی زمین برگزار می‌شود. هدف اصلی این مراسم شکر گزاری و بخشش است. همکاری و همنوایی تمامی مردم اهالی روستا در روند برگزاری این مراسم نیز کاملا مشهود می‌باشد.
برخی از کارشناسان معتقدند تاریخ زایش و خاستگاه رویش این جشن به همان دوران حدود سه تا چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح ...ادامه مطلب در منطقه زاگرس برمی گردد.
ر آن دوران زاگرس نشینان اغلب از راه پرورش دام و دامداری امرار معاش می‌کردند و با زغال و چوب نیمه سوخته که در باور مردم این منطقه به عنوان یک ضدعفونی کننده شناخته می‌شود، آغل و طویله احشام خود را گندزدایی و ضدعفونی می‌کردند که برافروختن آتش در این مراسم نمادی از آن دوران محسوب می‌شود.
این مراسم همچنین در مفاهیم متنوع و زیبایی که در دل خود نهفته دارد، دارای کارکردهای اجتماعی خاصی نیز است که می‌توان به طلب بخشش و حل اختلافات و کدورت‌ها از آن یاد کرد.
در واقع یکی از چهره‌های زیبای این آیین، فرهنگ زیبای بخشش و گذشت است به این صورت که در این روز هر کسی که اختلافی یا درگیری قومی، طایفه ای یا غیره داشته باشد و بر سر این اختلاف با هم قهر باشند، در طول زمان برگزاری این جشن دل‌ها را از هم پاک می‌کنند و با مراجعه به منزل یکدیگر از همدیگر طلب حلالیت، بخشش کرده و آشتی می‌کنند.
آئین کهن بیلن دانا
آئین کهن بیلن دانا
آئین کهن بیلن دانا
آئین کهن بیلن دانا

فخریگاه (فقره‌قا)

در دهکدهٔ اندرقاش یا اگریقاش در ۱۸ کیلومترى مهاباد دخمهٔ نسبتاً بزرگى در دل کوه ایجاد شده است که احداث آن را به فراآتیس پدر دیاکو (اولین پادشاه ماد) نسبت مى‌دهند و طبق نوشته‌هاى مورخین آرامگاه اوست. ساختمان این غار که اهل دهکده اندرقاش آن را فقرقا مى‌نامند بسیار استادانه طراحى شده و ارتفاع آن تا سطح زمین در حدود ۱۰ متر است.
ساکنین اندرقاش برخلاف مورخین دربارهٔ دخمهٔ مزبور نظر دیگرى دارند و مى‌گویند این دخمهٔ بزرگ که در دل کوه کنده شده، مدتى اقامتگاه فرهاد بوده است. این عاشق شوریده حال مدت زمانى ...ادامه مطلب که در این محل اقامت کرده، به یاد معشوق حجارى‌هایى انجام داده است و احتمالاً کلمهٔ فقرقا مخفف فرهادگاه باشد.
متاسفانه فخریگاه مکانی برای ثبت یادگاری بازدیدکنندگان شده است.
فخریگاه (فقره‌قا)
فخریگاه (فقره‌قا)

محوطه باستانی برده کنته

یکی از آثار کهن و باستانی بسیار ارزشمند و باشکوه بازمانده از حکومت ماننایی‌ها (mannaeans) در مهاباد که با گذشت هزاران سال همچنان استوار و پابرجاست، آتشکده کهن و خاموش برده کنته است.
محوطه باستانی برده کنته در فاصله حدود 6 تا 7 کیلومتری شمال شهر مهاباد بر سر راه مهاباد به ارومیه و در نزدیکی روستای یوسفکند واقع شده است. بنای برده کنته بر دشت و ویرانه‌های شارویران می‌نگرد و در 5 کیلومتری سمت راست روستای دریاز یا دریاس قرار گرفته که بطلیموس یونانی نیز از آن با نام داریوسا به عنوان یکی از شهرهای ماد ...ادامه مطلب یاد کرده است و نیز مشرف بر دخمه و آرامگاه ماننایی- مادی فقره قا است.
آتشکده‌ی برده کنته محوطه ای است سنگی با پله‌های سنگی بیشمار کنده شده به دور آن. این محوطه‌ی باستانی مربوط به هزاره قبل از میلاد میباشد، یعنی روزگار شکوه و قدرت مانناییها در این منطقه. تا کنون هیچ نوشته ای یافته نشده که بر ما معلوم دارد نام اصلی این بنا چه بوده است.
ساکنان شهرویران این بنا را برده کنته می‌خوانند که اشارتی است به قداست سنگ در باورهای مردمان این سرزمین برده کنته لغت مرکب کردی است متشکل از سه کلمه برد (bard) به معنای سنگ و کن(kon) به معنای حفره و گودال و سوراخ و تَه پسوند داشتن که در مجموع معنای سنگ حفره دار را می‌دهد که طبیعتاً اسم بی مسمایی نیست.
البته کن در زبان کردی میتواند معنای دیگری هم داشته باشد،شاید کُن (kun) به معنای کهن و دیرین باشد یعنی اینکه برده کنته دو معنی میتواند داشته باشد:اول سنگ حفره دار و سوراخ و دیگر سنگ کهن و دیرین. این بنا از جمله مکانهای بزرگ ومقدس شهر باستانی داریوسا یا شهرویران کنونی بوده و برای مردم و ساکنین این شهرمکانی بسیارمورد احترام و مقدس بوده است و همواره درآنجا مراسمات ویژه و آیینی خویش را برگزار می‌کرده اند.
محوطه باستانی برده کنته
محوطه باستانی برده کنته

50000چاه غیرمجاز درحوضه آبریزدریاچه ارومیه

سلام به همگی
امروز این خبرو تو خبرگزاری ایرنا دیدم و واقعا متعجب شدم و بیشتر متوجه شدم ما مردم چقدر تو حفظ منابع طبیعیمون نقش داریم. خواهش میکنم بیشتر دقت کنیم و در مصرف آب صرفه جویی کنیم ما خیلییی تو حفظ منابع طبیعیمون میتونیم کمک کنیم:
مهاباد - ایرنا - مشاور وزیر نیرو گفت: 50 هزار حلقه چاه غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی به صورت غیرقانونی حفر شده است.
مصطفی قادری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وجود این تعداد چاه غیرمجاز و بیش از 38 هزار حلقه چاه ...ادامه مطلب مجاز دیگر در این حوضه آبریز موجب شده که سفره‌های آب زیرزمینی خالی شوند و میزان روان آب‌ها کاهش یابند.
وی اضافه کرد: علاوه بر افزایش چاه‌های غیرمجاز و کاهش نزولات آسمانی در چند سال اخیر، چندین هزار هکتار از اراضی دیم این حوزه نیز به اراضی آبی تبدیل شده است.
مشاور وزیر نیرو گفت: برداشت‌های غیرمجاز آب باعث شده که میزان روان آب‌های این حوزه نیز کاهش پیدا کند و با افزایش میزان تبخیر آب، قسمت هایی از دریاچه ارومیه خشک شود.
قادری با اشاره به برنامه‌های دولت تدبیر و امید برای احیای دریاچه ارومیه گفت: حفر یک تونل به طول 35 کیلومتر برای انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه و انتقال سالانه 650 میلیون متر مکعب آب به دریاچه بخشی از کاهش آب دریاچه را جبران می‌کند که عملیات اجرایی این طرح در هفته جاری آغاز شد.
وی اضافه کرد: در کنار اجرای طرح‌های انتقال آب به دریاچه ارومیه، مردم نیز باید در مصرف آب در بخش کشاورزی و سایر بخش‌ها صرفه جویی کنند.
دریاچه ارومیه در وسعتی به میزان 500 هزار هکتار امروزه با مشکل جدی کم آبی رو به رو شده به طوری که حجم آب آن به کمتر از یک میلیارد متر مکعب رسیده است.
در زمان حاضر تراز این دریاچه حدود 1270.08 متر بوده که از سال گذشته نزدیک به 10 سانتی متر کمتر است.
برای رسیدن به تراز اکولوژیک 1274.1 متری که به تراز اکولوژیک معروف است، باید افزون بر 13 میلیارد متر مکعب آب وارد این دریاچه شود.
لینک خبر:
http://www.irna.ir/fa/News/81790488/
50000چاه غیرمجاز درحوضه آبریزدریاچه ارومیه
50000چاه غیرمجاز درحوضه آبریزدریاچه ارومیه
50000چاه غیرمجاز درحوضه آبریزدریاچه ارومیه

حمیده افشار

حمیده افشار پنجشنبه 16 مهر 94 - 13:16

واقعا باید به فکر کم آبی باشیم مسئله جدیه

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره مهاباد

یونس ذاکری فرد

یونس ذاکری فرد یکشنبه 2 آبان 95 - 10:31

شهر مهاباد یکی از شهرهای زیبا یی استان آذربایجانغربی هست که دارای بازارهای هست که خالی از لطف نیست ارزش رفتن به مهاباد داره

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.