آب و هوا

توضیحات

ویرایش
شهرستان سامان در سمت شمال غربی شهرستان شهرکرد و دامنه شرقی کوه بلند شیراز قرار گرفته است
سامان در ۲۰ کیلومتری شمال غربی شهرکرد و ۹۰ کیلومتری جنوب غربی اصفهان واقع شده است.
سامان از شهرهای بسیار زیبا و توریستی است که عبور زاینده رود از نزدیکی این شهر و وجود باغات مختلف منطقه سامان به صورت تفریحگاهی بسیار مناسب برای مردم استان و همچنین استان‌های همجوار درآورده است.
قلعه‌های تاریخی و متعددی در شهرستان سامان و اطراف این شهر قرار دارند که گویای پیشینه بسیار زیاد سامان و توجه ...مشاهده کامل متن حاکمان و فرمانداران به این بخش بوده است مثل قلعه مره ، شاقلعه، قلعه مهدی، قلعه محمد، حمام یاله
محل اولیه سامان قلعه ­ای در نزدیکی کوه شیراز در 3 کیلومتری شهر ایجاد شده است به طوری که سالخوردگان می­گویند عده­ای از ایلات به این سرزمین روی آورده و برای خود سکونت­گاهی بنا کرده ­اند.
قشقائی­هایی که به سامان مهاجرت کردند در بین آنان دوازده برادر بوده است که نام­ برخی از آنها عبارتست از آقا ابراهیم، محمدحسین­خان، اسماعیل­خان، آقا خلیل، سیداحمد بابادی، حاج غلامعلی، آقاعلی بابا، علی، شیخ، قارون آلبگه. این افراد وقتی به سامان می­آیند به دلیل آن که بعد از مدتی فصل سرما فرا می­رسد به جز چهار برادر (آقا ابراهیم، محمدحسین­خان، اسماعیل­خان، آقاخلیل) بقیه به طرف استان فارس کوچ می­کنند اما این چهار برادر که باقی می­مانند در سامان شروع به ساختن قلعه­هایی در اطراف شهر کنونی می­کنند.
آقا ابراهیم قلعه ­ای در نزدیکی مسجد جامع کنونی بنا می­کند او پس از چند سال که از ساختمان قلعه فراغت می­یابد از قشقائی­هایی که در تابستان برای چراندن گوسفندان به سامان می­آمدند می‌خواهد که درهمین منطقه سکونت کنند وبا سکونت برخی از آنان درمنطقه، شهر توسعه پیدا کرد.
در گذشته آب آشامیدنی قلعه به وسیله لوله­ هایی که هنوز آثار آن باقی است از کوه برمه در جنوب سامان تأمین می­شده است. هنگام حمله افاغنه به ایران بعد از فتح و شکست شاه سلطان حسین صفوی عده­ای از افاغنه به سامان می­آیند.
در آن زمان سامان که چند قلعه بود در مقابل آنها تسلیم شد. فقط قلعه ابراهیم­خان مقاومت می­کند در نهایت مهاجمان افغان با قطع آب قلعه موفق به سقوط قلعه ابراهیم خان می­شوند، از دیگر قلعه ­های سامان "شاقلعه" در نزدیکی خیابان شهید جعفرزاده فعلی، "قلعه مهدی" و "قلعه محمد" را می­توان نام برد.
از دیگر قلعه­‌های سامان "حمام یاله" است . در سال­های اخیر بر اثر هموار کردن زمین قسمتی از "مزرعه مقدم" آجرهای قدیمی پیدا شده است که نشانگر وجود قلعه ای در این مکان است. این محل به نام "حمام یاله" معروف است .
در زبان فارسی سامان به معنی حد و مرز و سرحد است و علت آن شاید این بوده که این منطقه مرز شمالی بین استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان می‌باشد و در زبان ترکی سامان به معنی کاه می‌باشد و احتمالاً به خاطر کشت گندم و تولید کاه برای تغذیه دامها که در این منطقه فراوان است آن را سامان نامیدند.
آب و هوای سامان معتدل کوهستانی است و دارای زمستانهای سرد و تابستانهای ملایم می‌باشد
شهر سامان منطقه ای کشاورزی است و شغل اصلی مردان کشاورزی می‌باشد و زنان هیچگاه در امر کشاورزی شرکت نمی‌کنند
در این منطقه کشاورزی مکانیزه انجام میگیرد، تولیدات کشاورزی این منطقه شامل غلات، میوه و خشکبار میباشد. قسمت اعظم زمینها به باغات میوه و انگور اختصاص دارد.
محصول انگور و کشمکش و میوه جات به شهرکرد و اصفهان و سایر نقاط فرستاده می‌شود و کشاورزی بصورت دیمی و آبی انجام میگیرد، آب جهت کشاورزی از طریق قنوات تأمین میگردد.
زنان و دختران شهر سامان به قالیبافی اشتغال دارند، بعد از کشاورزی مهمترین کار تولیدی این محل را قالیبافی تشکیل میدهد و در تأمین اقتصاد خانواده‌ها نقش مهمی ایفا میکند.
زبان مردم شهر و روستاهای پیرامون سامان اکثرا" ترکی است و گویا از نسل ترکان قشقایی مهاجر به بختیاری می‌باشند.
اهالی سامان در محیط اداری و مدرسه فارسی صحبت می‌کنند، اما در خانه غالبا" با هم به لهجه ترکی قشقائی حرف می‌زنند. بخاطر همین اکثر شاعران آن دیار به غیر از فارسی به لهجه ترکی قشقائی وگاها"بختیاری نیز شعر می‌سرایند.
سامان یک منطقه شعرخیز است. سامان زادگاه شاعرانی چون عمان سامانی و دهقان سامانی می‌باشدکه درایلات بختیاری می‌زیسته‌است. از شاعران دیگر می‌توان به «قطره سامانی»، «نیسان سامانی»، «قلزم» اشاره کرد
منبع:
http://www.samancity.ir/
http://samanema.ir/
http://samanebartar.ir/?page_id=578
http://citysaman.blogfa.com/post-6.aspx
http://golshn12.blogfa.com/post/457

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری سامان

پل زمان‌خان

پل زمان‌خان

پل زمانخان از بناهای با ارزش و قدیمی شهرستان سامان است,این پل دو دهانه دارد طول آن ۳۰ متر و ارتفاع آن ۱۲ متر است. پل زمانخان روی رودخانه زاینده رود بر روی سه پایه سنگی طبیعی بنا شده و در ۲۲ کیلومتری شمال شهرکرد قرار دارد. نقشه ساخت پل در این مکان به دوره ساسانیان برمی گردد. این پل به...

اطلاعات | نقشه | مسیر
حاشیه زاینده رود

حاشیه زاینده ر...

زاینده‌رود بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی به ویژه زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود ۲۰۰ کیلومتر پیش می‌رود و در نهایت به مانداب گاوخونی می‌ریزد. به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب رودخانه‌ی زاینده رود در فصول مختلف سال در است...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آرامگاه دهقان سامانی

آرامگاه دهقان ...

چو بینید این نامه یادم کنید به نیکی گرایید و شادم کنید مرا چون نبوده است بر پیش دست بدانسو نیارستمی رخت بست بدینسو فرستم پیام از کتاب ندانم شما را چه آید جواب به هر حال سازید خوش‌حال من ...

اطلاعات
روستای مارکده

روستای مارکده

مارکده روستایی تاریخی است که در پیچ و خم رودخانه زاینده رود قرار گرفته است و جانمایی آن بر روی زمین به گونه‌ای است که رودخانه زاینده رود دور آن می‌چرخد.روستای مارکده یکی از روستاهای تاریخی شهرستان سامان استان چهارمحال و بختیاری است و در کنار رودخانه زاینده رود قرار گرفته است. مارکده در ...

اطلاعات | نقشه | مسیر

سامان، نگین گردشگری چهارمحال و بختیاری

شهرستان سامان را باید شهرستان شکوفه‌های بهاری، کمربند سبز حاشیه زاینده‌رود و نگین گردشگری چهارمحال و بختیاری معرفی کرد.
به گزارش ایسنا، منطقه چهارمحال و بختیاری سامان یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری و مرکز شهرستان سامان است. شهر سامان در حاشیه دامنه شرقی کوه شیراز و در فاصله بسیار نزدیکی از رود زاینده‌رود قرار دارد.
شهرستان سامان دیار شاعران بزرگی چون دهقان سامانی، عمان سامانی، افلاکی سامانی، نیسان سامانی، قطره، دریا، ذره، محیط و تبیان است.
وضعیت طبیعی این شهر تقریباً کوهستانی و دارای تپه و ماهورهای متعدد و سرسبز است، سامان به‌علت قرار گرفتن در حاشیه زاینده‌رود از زمینه مناسبی برای کشاورزی، باغداری و جذب گردشگر برخوردار است.
از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهرستان می‌توان به گردشگاه پل تاریخی زمانخان سامان، باغ‌ها و روستاهای حاشیه رودخانه زاینده‌رود از سد زاینده‌رود تا سامان، قایق‌رانی در آب‌های آرام و خروشان(روستای سوادجان)، باغات بادام، گردو و هلو اشاره کرد.
مسجد جامع سامان، آسیاب آبی پل زمانخان، بافت تاریخی روستای یاسه چای، پل تاریخی هوره، بقایای قلعه هوره و مقبره دهقان سامانی از معروف‌ترین اماکن تاریخی و مذهبی این شهرستان است.
مجتمع فرهنگی تفریحی پل زمانخان و باغ‌های اطرافش، مجموعه کاخ پیشین فرح دیبا که اکنون به هتل تبدیل شده، مجتمع ویلایی زاگرس از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهرستان محسوب می‌شود.
در مجموع در خصوص این شهرستان باید گفت به‌علت وضعیت خاص جغرافیایی همه روستاهای حاشیه زاینده‌رود در این شهرستان از جاذبه‌های گردشگری بشمار می‌آیند.
به‌واسطه قرار گرفتن این شهرستان در حاشیه زاینده‌رود پل‌های زیادی بر روی این رودخانه قرار دارد که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به پل تاریخی زمانخان، پل هوره، پل ایل‌بیگی، پل کاهکش و پل چلوان اشاره کرد.
محصولات کشاورزی شهرستان سامان شهرت بسیاری دارند و این شهر به‌علت شرایط خاص جغرافیایی برای تولید محصولاتی هم‌چون بادام و گردو بسیار مناسب و از قطب‌های مهم تولید این محصولات است، ۱۳درصد بادام کشور در شهرستان سامان تولید می‌شود.
از مهم‌ترین سوغات محلی این شهرستان می‌توان به گردو و بادام اشاره کرد.
بافته‌های داری به‌ویژه گلیم، قالی و قالیچه صنایع‌دستی رایج این شهرستان است.
مردم این شهرستان اغلب قشقایی هستند و به زبان ترکی قشقایی و اندکی از جمعیت به فارسی صحبت می‌کنند، زبان اصلی این شهرستان ترکی قشقایی است.
سامان، نگین گردشگری چهارمحال و بختیاری

روستای « یاسه چای »؛ روستای تاریخی و بدون کوچه ایران

روستای تاریخی و بدون کوچه « یاسه چای » ( یاسه چاه ) از توابع شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری است که در حاشیه رودخانه زاینده رود و در محدوده کوهستانی شمال این شهرستان قرار دارد.
این روستا در فاصله 38 کیلومتری شهر سامان و 50 کیلومتری شهرکرد ( مرکز استان چهارمحال و بختیاری ) واقع شده است.
روستای « یاسه چای » ( یاسه چاه )، حدود 400 سال قدمت دارد و وجه تسمیه این روستا هم به موقعیت جغرافیایی آن برمی گردد. « یاسه چای » کلمه مرکب ترکی و به معنای جایی است که پهنای رودخانه زیاد می‌شود. « یاسو » به معنی « پهن » و « چای » به معنی « رودخانه » است.
مردم روستای « یاسه چای » به زبان ترکی سخن می‌گویند..
یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد روستای « یاسه چای » ( یاسه چاه )، بافت قدیمی مسکونی متراکم است.
روستای « یاسه چای » ( یاسه چاه ) در نگاه نخست، فاقد هر گونه خیابان و معبر به چشم می‌آید، بنابراین « روستای بدون کوچه ایران » هم گفته می‌شود.
این آبادی، دارای کوچه‌های سرپوشیده و دالان‌های قدیمی و بافت معماری خاص است که آن را به یک روستای هدف گردشگری تبدیل کرده و سالانه هزاران گردشگر به این روستا سفر می‌کنند.
مردم این روستا از طریق چهار دالان سرپوشیده که درب همه خانه‌های روستا به داخل آنها باز می‌شود، رفت و آمد می‌کنند.
آنها در گذشته برای پوشش امنیتی، کوچه‌های روستای « یاسه چای » ( یاسه چاه ) را سرپوشیده و به صورت دالان هایی ساخته اند که این دالان‌های تونل شکل خشت و گلی که از ابتدا تا انتهای روستا احداث شده، با گذشت حدود یک قرن، همچنان پا برجا و دیدنی است.
مسیر اصلی این دالان به طول 400 متر، شمال و جنوب روستای « یاسه چای » را به هم متصل کرده و 5 دالان فرعی، راه‌های ارتباطی خانه‌های بافت فدیم را به هم وصل می‌کند.
دو دروازه اصلی هم در روستا وجود دارد که در زمان حمله و هجوم اقوام بیگانه در ادوار گذشته، توسط اهالی بسته می‌شده است.
مصالح به کار رفته در خانه‌های بافت تاریخی و قدیمی روستای « یاسه چای » ( یاسه چاه )، خشت، گل، چوب و سنگ است.
طاق‌های ضربی و چشمه ای، دالان‌های تاریکی اصلی و فرعی، فضای کالبدی و معماری خاص منازل به عنوان ویژگی منحصر به فرد در « یاسه چای » خودنمایی می‌کند.
روستای « یاسه چای » از دو قسمت بافت تاریخی و قدیمی، و بافت جدید ( از آجر، گچ، آهن، سنگ و سیمان ) تشکیل شده که در شیب دامنه کوه در کنار هم به صورت پلکانی و با دید مشرف به مناظر طبیعی روستا و زاینده رود ساخته شده اند.
اصلی‌ترین مزیت گردشگری روستای « یاسه چای » ( یاسه چاه ) در کنار بافت تاریخی، به جاذبه‌های طبیعی اختصاص دارد.
روستای « یاسه چای » ( یاسه چاه ) در گذرگاه کمربند سبز حاشیه رودخانه زاینده رود با طول تقریبی 50 کیلومتر جاده ای در امتداد رودخانه ( که پل زمانخان را به سد زاینده رود متصل می‌کند ) قرار گرفته است.
این روستا به لحاظ اقلیم و طبیعت مساعد، چشم اندازهای شگفت انگیزی در همه فصول سال دارد و گردشگران در مسیر مفرح پل تاریخی زمانخان، پس از عبور از دالان‌های سبز جاده در حاشیه رودخانه زاینده رود، در میان منطقه ای بکر و زیبا و بیشه زارها و باغ‌های انبوه، به هم پیوسته و وسیع از انواع درختان گردو، بادام، هلو، انگور، آلوچه، زردآلو، گیلاس، سیب و ... به این آبادی تاریخی می‌رسند و همگونی طبیعت و معماری را به نظاره می‌نشینند.
تنوع گل‌ها و گیاهان خودرو، همراه با گونه‌های متنوع جانوری از قبیل شغال، گرگ، روباه، خرگوش و کبک، جلوه جالب توجهی و زیبایی چشم نوازی به منطقه اطراف روستای « یاسه چای » بخشیده است.
معروف‌ترین سوغات روستای « یاسه چای » ( یاسه چاه ) را خشکبار و انواع میوه جات‌تر و خشک تشکیل می‌دهد.
روستای « یاسه چای »؛ روستای تاریخی و بدون کوچه ایران

بادام ؛محصول باغی استان چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال و بختیاری به سبب موقعیت جغرافیایی ویژه و در اختیار داشتن منابع آبی غنی یکی از مساعدترین مناطق برای کشت، پرورش و تولید بادام در کشور ایران است.
استان چهار محال و بختیاری با تولید بیش از ۲۰ درصد از مجموع محصول بادام کشور، رتبه اول تولید بادام در ایران را به خود اختصاص داده‌است. بیش‌تر باغ‌های بادام این استان در شهرستان شهرکرد و اطراف شهر سامان قرار دارند.
باغات بادام استان دارای ارقام مامایی ، ربیع ،سفید، سنگی است که ارقام محلی استان چهارمحال و بختیاری است.
جلوگیری از تشکیل سنگ کیسه صفرا ،کاهش دهنده‌ی قند خون و کلسترول و کاهش دهنده‌ی بیماری قلبی و جلوگیری از سرطان از خواص دارویی بادام است.
بادام ؛محصول باغی استان چهارمحال و بختیاری
بادام ؛محصول باغی استان چهارمحال و بختیاری

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره سامان

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.