آب و هوا

توضیحات

ویرایش
دشتی از شهرستانهای استان بوشهر است,این شهرستان ازشمال به شهرستان‌های تنگستان ودشتستان ، ازجنوب به شهرستان کنگان، ازشرق به شهرستان فیروزآباد فارس، ازغرب به حاشیه ساحلی تنگستان ودریای نیلگون خلیج همیشه فارس محدود می‌گردد.
این شهرستان در کمربند میانی استان بوشهر ودر محور اهواز- بوشهر- بندرعباس واقع شده است.مرتفع‌ترین ناحیه شهرستان واستان کوه بیرمی با 1950متر می‌باشد.
آب وهوای شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی مثل سایر مناطق استان بوشهر،گرم وخشک است. در این شهرستان ماه‌های سال را میتوان ...مشاهده کامل متن به دو بخش خوش آب وهوا وگرم تقسیم نمود.آذر،دی،بهمن،اسفندوفروردین جزو ماه‌های خوب وبقیه ماه‌های سال جزو ماه‌های گرم محسوب می‌شود
در ماه‌های تیر،مردادوشهریور رطوبت هوا به واسطه شرایط جوی به اشباع می‌رسدکه این وضعیت دراصطلاح محلی «شرجی» گفته می‌شود.
گویش مردم شهرستان دشتی گونه‌ای از گویش منطقه دشتی یا دشتی که ریشه در زبان باستان ایران و زبان پهلوی ساسانی دارد و از زبان پهلوی گرفته شده است. زبان دشتی متفرعات زبان پهلوی جنوب غربی است.
مرکز شهرستان دشتی یعنی خورموج مرکز علم خیز وادب پرور است که آن را نگین علمی وادبی جنوب نامیده اند زیرا از دیر باز بارز‌ترین ودرخشانترین منطقه فرهنگی دراستان بوشهروحتی جنوب کشور می‌شده ودرحال حاضر نیزازچنین ویژگی هایی برخوردار است.
در مورد نامگذاری شهر روایات بسیار است، برخی می‌گویند خورموج از دو بخش خور و موج تشکیل شده که خور مخفف خورشید و موج یا موچ یا مچ نیز به معنی نخل است. یعنی خورموج به معنی نخل خورشید است
ایرج افشار سیستانی در کتاب نگاهی به بوشهر در این باره چنین نوشته است‌: درباره وجه تسمیه خورموج می‌گویند چون در بهار در جلگه خورموج؛ گیاهی می‌روید که مردم محل آن را بهمن می‌نامند و انعکاس نور خورشید روی این جلگه پوشیده از گیاه مزبور؛ منظره زیبایی به وجود می‌آورد؛ از این رو نام خورموج که از دو بهر خور مخفف خورشید و موج تشکیل گردیده؛ به این ناحیه اطلاق شده است‌.
منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://sharveh.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=90&catid=1&Itemid=66

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری دشتی

معبد کلات ( نیایشگاه مند - آتشکده مند )

معبد کلات ( نی...

در دامنه کوه مند در فاصله 30 کیلومتری خورموج در جنوب روستای حیدری و غرب روستای وراوی و زایر عباسی و در ارتفاعات سنگی مشرف به بستر قدیمی رودخانه سیلابی، آثار حجاری‌هایی در دل صخره‌ای بلند وجود دارد که راه باریکی از سطح بستر رودخانه به سمت اولین مدخل آن در ارتفاع 60 متری کشیده شده است و ب...

اطلاعات | نقشه | مسیر
برج قلعه خورموج

برج قلعه خورمو...

برج یا قلعه خورموج (قلعه محمد خان دشتی ) در شهر خورموج از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتی در استان بوشهر قراردارد. برج قلعه خورموج از آثار باشکوه و تاریخی استان بوشهر است که در حال حاضر یکی از برج‌های آن باقی مانده‌است. حدود ۱۵۰ سال پیش محمد خان دشتی حاکم دشتی قلعه‌ای ساخت که دارای چها...

اطلاعات | نقشه | مسیر
منطقه گردشگری بنگه دشتی

منطقه گردشگری ...

شهرستان دَشتی یکی از شهرستان‌های استان بوشهر ایران است، و شهر خورموج مرکز این شهرستان است. شهرستان دشتی آثار گران‌بهای تاریخی زیادی دارد و 150 اثر تاریخی، طبیعی و مذهبی دارد که جایگاه ویژه‌ای در ثبت این آثار در فهرست آثار ملی کشور دارد. تعدادی از این آثار ارزشمند نیز مانند سنگ‌های سد ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای باغان

روستای باغان

روستای باغان از توابع بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی است. وجه تسمیه روستای باغان به دلیل وجودمرکبات وباغات فراوان ازجمله لیموترش ودرختان نخل درقدیم که اکثرمردم منطقه جنوب بامعضل خشکسالی وقحطی روبرو بوده اند می‌باشد. روستای باغان دارای ۱۱رشته قنات است که یکی از این رشته قنات‌ها حیدرآباد ا...

اطلاعات | نقشه | مسیر

کوه نمکی جاشک، زیباترین گنبد نمکی خاورمیانه

کوه نمک یا گنبد نمکی جاشک در استان بوشهر با دارا بودن چشم‌اندازهای زیبای زمین‌شناسی، انواع سنگ‌های مختلف، غارهای طبیعی و طبیعت بکر درون آن‌ها، آبشارکوه‌ها و آویزه‌های نمکی نه تنها چشم هربیننده‌ای را برای تفریح و کوهنوردی به طرف خود جلب کرده بلکه بهترین محل مطالعه برای محققان علاقه‌مند به علم زمین‌شناسی است.
گنبد نمکی جاشک در استان بوشهر، با وسعت یک‌هزار و 366 هکتار و ارتفاع یک‌هزار و 350 متریکی از بزرگ‌ترین ، فعالترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه است.
رنگ سفید نمک‌های طعام ...ادامه مطلب گنبد به منطقه جلوه‌ای زیبا بخشیده‌است به نحوی که از جاده کنگان – بوشهر به صورت یک کوه برفی زیبائی در بخش شرقی دشت برهنه ظاهر شده‌است.
کوه نمکی جاشک به عنوان تنها اثر طبیعی ملی استان بوشهر در سال 88 به ثبت رسیده و اکنون در اختیار محیط زیست قرار گرفته است.
مهم‌ترین خصوصیات بارز و متفاوت کوه نمکی جاشک به نوع نمک‌های این کوه نمکی، گنبدها و غارهای منحصر به فرد، آبشارها، بلورها می‌توان اشاره کرد.
وجود بلورهای زیبای سیلیکاته و فسفاته با جلای فلزی و غیرفلزی با تنوع رنگ‌ها پدیده شگفت انگیز و متحیر کننده‌ای است که کمتر جایی می‌توان همانند آن را به نظاره نشست.
این رنگ‌ها در هر فصلی تغییر می‌کنند که این خود شگفتی این منطقه را نشان می‌دهد.
قندیل‌ها به اشکال متفاوت، به قدری زیبا تشکیل شده‌اند که اغلب غارها با استفاده از اشکال همین قندیل‌ها نامگذاری شده‌اند مانند غار انگوری که در درون آن قندیل‌های فراوان به صورت خوشه‌های انگور از سقف و دیواره غار آویزان شده‌اند.
گذشتگان به خوبی با نوعی درمان آشنا بوده‌اند، آن‌ها کسانی را که دچار بیماری‌های تنفسی مثل سینوزیت، آسم و برونشیت می‌شدند، به درون غارهای نمکی می‌بردند تا با تنفس هوای آن جا بیماری شان بهبود یابد البته امروزه علم دلیل این امر را متوجه شده، هوای داخل غارهای نمکی سبب می‌شود تا مجاری تنفسی بیمار باز شود.
البته فقط با تنفس هوای این کوه نمک نیست که درمان به وجود می‌آید، دیدن این زیبایی‌ها نیز روح انسان را نوازش می‌کند.
قله این کوه نمکی 1350 متر از دشت اطراف خودبالاتر است.این کوه زیبا و منحصر به فرد 12 کیلو متر درازا و 4.5 کیلو متر پهنا دارد.
وسعت گنبد نمکی جاشک در حدود 3 هزار و 666 هکتار بوده و ارتفاع قله آن 1350 متر از سطح دریا است.
منبع :http://www.tasnimnews.com/
کوه نمکی جاشک، زیباترین گنبد نمکی خاورمیانه
کوه نمکی جاشک، زیباترین گنبد نمکی خاورمیانه
کوه نمکی جاشک، زیباترین گنبد نمکی خاورمیانه
کوه نمکی جاشک، زیباترین گنبد نمکی خاورمیانه
کوه نمکی جاشک، زیباترین گنبد نمکی خاورمیانه

قلعه خورموج ،مهم‌ترین جاذبه سیاحتی شهرستان دشتی

قلعه خورموج یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های سیاحتی شهرستان دشتی است. سبک معماری این قلعه مربوط به دوره سلجوقی و متاثر از سبک قلعه سازی دوره ساسانی است که با استفاده از طاق نما و گچبری در تزئین دیوارها و درو ن اتا ق‌ها زیبایی دو چندانی پیدا کرده است.
قلعه خورموج شامل چهار حصار، چهار قلعه، اندرونی، عمارت مرکزی و قراولخانه و اصطبل می‌باشد.قسمتی از این قلعه به نام قلعه محمدخان دشتی و قسمت دیگر آن به نام قلعه جلال خان معروف بوده است.
قلعه خورموج ،مهم‌ترین جاذبه سیاحتی شهرستان دشتی
قلعه خورموج ،مهم‌ترین جاذبه سیاحتی شهرستان دشتی

جشن پشم چینی دام‌های عشایردشتی

پشم چینی در بین عشایر شهرستان دشتی از اوایل اسفندماه شروع میشود.
وسایل پشم چینی: ۱-دوکارد ۲- قیچی ۳- طناب
ابتدا گوسفند را یک روز قبل از پشم چینی در حوضچه ویا رودخانه می‌شویندوپس ازخشک شدن کارپشم چینی آغازمیشود.عشایراعتقاددارندبایدابتدا پشمهای سمت چپ وسپس سمت راست را چید، بنابراین ابتدا گوسفند رابه سمت چپ خوابانده وپشمهای شکم را میچینند سپس پاها و دستها را بسته و ابتدا پشمهای سمت راست را چیده سپس سمت چپ را.
در روز پشم چینی بین عشایررسوم واعتقاداتی هم وجود دارد مثلا:عشایر مراتع مختلف به ...ادامه مطلب کمک همدیگه آمده و پشم چینی میکنند ،توزیع شرینی و همچنین ذبح یکی از گوسفندان برای پذیرائی از پشم چینان.
✂️همچنین باید یک گوسفند حتما با یک قیچی پشم چینی شود نه بیشتر.
واینکه نباید با طنابی که گوسفند بوسیله آن بسته شده بعد از باز کردن به پشت ان گوسفند زد.
زنان ودختران عشایر پشم‌ها را پس از چیدن می‌ریسند و سپس بسته بندی می‌کنند و شستشو می‌دهند و نخ‌های ریسه شده را در قالب بسته هایی برای رنگ کردن در داخل دیگ می‌اندازند تا کامل رنگ شود و پس از رنگ گیری، نخ‌های ریسه شده را خشک می‌کنند و سپس برای مصرف در تولید قالی ، گلیم بافی جاجیم، گبه وسیاه چادرمورد استفاده قرار می‌دهند.
جشن پشم چینی دام‌های عشایردشتی
جشن پشم چینی دام‌های عشایردشتی
جشن پشم چینی دام‌های عشایردشتی
جشن پشم چینی دام‌های عشایردشتی

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره دشتی

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.