2 1

آب و هوا

آب و هوای کنونی

صاف
18°
صاف
رطوبت: 43%
بیشینه: 15°
کمینه: 6°

چهارشنبه(5 آبان)
ابرهای پراکنده
ابرهای پراکنده
بیشینه: 18°
کمینه: 10°
پنجشنبه(6 آبان)
صاف
صاف
بیشینه: 21°
کمینه: 11°
جمعه(7 آبان)
تقریبا ابری
تقریبا ابری
بیشینه: 21°
کمینه: 12°
شنبه(8 آبان)
بارش سبک باران
بارش سبک باران
بیشینه: 19°
کمینه: 10°

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : شاخره،چخره، امام شهر، امام رود
شاهرود از شهرستانهای استان سمنان است که در فاصله ۴۰۰ کیلومتری تهران،در حاشیه کویر ودر دامنه‌های جنوبی سلسله جبال البرز واقع شده است .
از لحاظ وسعت شاهرود ششمین شهرستان بزرگ کشور بوده و از لحاظ وسعت و جمعیت رتبه اول را در استان سمنان دارا می‌باشد
عده ای معتقدند که نام قدیم شاهرود حنجره یا شخره (شاخره) بود که به تدریج تبدیل به شاهرود شده است. بر اساس شواهد و مدارک تاریخی موجود تشکیل هسته اولیه شهر شاهرود به دلیل دفاع از مهاجمان روی تپه‌های ...مشاهده کامل متن کم ارتفاع در دامنه کوه شمالی و غربی شاهرود ساخته شد و به تدریج همراه با برقراری امنیت در محل , رشد و توسعه یافت.
ظاهراٌ کهنترین نام شاهرود در وندیداد اوستا در ذکر اسامی شانزده سرزمین آریایی آمده که ضمن آن از چخره بعنوان سرزمین چهاردهم به دنبال یاد از راگا (ری) و ورنه(گیلان) نام برده شده است.
بر اساس برخی از پژوهشهای جدید واژه چخره یا شخره شکل اولیه و ابتدایی شاهرود در همان معنا دانسته شده است آنچه مسلم است ارتفاعات و بلندیهایی که اطراف شهر در جوار رود شاهرود واقع بوده است به خاطر مسائل استحفاظی نظر ساکنان اولیه و مهاجران را به خود جلب کرده است بدین ترتیب هسته مرکزی و اولیه آبادیهایی چون ری و شاهرود در میان قلعه‌ها شکل گرفت بر اساس شواهد و مدارک و اسناد مکتوب در مورد تشکیل هسته اولیه شهر شاهرود میتوان گفت که این شهر به دلیل دفاع از مهاجمان روی تپه‌های کم ارتفاعی در دامنه کوه شمالی و غربی شاهرود ساخته شد به تدیج به موازات امنیتی که در محل حاصل شد رشد و توسعه یافت.
قسمت جنوبی شهرستان که در مجاورت کویر واقع شده آب و هوای نسبتاً گرم وخشک دارد، قسمت مرکزی و نواحی شرقی شاهرود دارای آب و هوای معتدل و نواحی شمالی آن کوهستانی با آب و هوایی نسبتاً سرد و خشک است.
شاهرود به علت واقع شدن در حاشیه کویر از لحاظ آب‌های سطحی به صورت رودخانه‌های دائمی، سهمی نداشته ومنحصراً رودخانه‌های سیلابی و فصلی در این شهر جاری می‌باشد.
مهمترین محصولات باغی شاهرود انگور و زردآلو می‌باشد
زردآلو علاوه بر مصرف داخلی با تبدیل به برگه زردآلو به خارج کشور نیز صادر می‌شود.
شاهرود از مهم‌ترین مراکز تولید قالی و قالیچه استان سمنان به شمار می‌رود.
انواع بافته‌های داری از جمله گلیم بافی، نمد مالی (روستای ابرسیج) و سفال گری از مهم‌ترین صنایع دستی این شهرستان به شمار می‌آیند.
پرده‌های سنتی، حوله, شال گردن و پارچه‌های متقال زیر ساخت قلمکار از صنایع دستی روستاهای بسطام بوده و علاوه بر آن جاجیم، چادرشب، پلاس، چوفا (چوخا) نیزاز تولیدات دستی و با ارزش شهرستان شاهرود است.
صنایع ماشینی شهرستان شاهرود به کارخانه‌های تهیه خشک بار، تولید قند و شکر، کبریت سازی، موکت بافی و پارچه بافی محدود می‌شود.
درمحدوده شهرستان شاهرود معادن متعدد و متنوعی وجود دارد که معادن سیلیس، سرب، منگنز، نمک، زغال سنگ، آهک و سنگ ساختمانی از جمله مهم‌ترین آن‌ها است.
برگه زردآلو، نقل، آبنبات، نان کاک و انگور از سوغات شهرستان شاهرود است.
منبع:
http://www.ikt-2014.ir/content.php?pagename=shahrod
http://www.kazemjalali.com/index.aspx?siteid=1&pageid=152
http://takboy2020.blogfa.com/post/111
http://shahrood3000.mihanblog.com/extrapage/shahrood
http://nbshahrood.ac.ir/index.php/2013-08-02-10-44-03/2012-12-12-07-02-51

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری شاهرود

منطقه شکار ممنوع تپال

منطقه شکار ممن...

منطقه شکار ممنوع تپال با وسعتی برابر 30 هزار هکتار در شمال غربی شهرستان شاهرود واقع شده و منطقه ای است کوهستانی و دشتی که در مجاورت شاهرود واقع شده است . منطقه تپال با چشم اندازهای بسیار زیبا از دیر زمان محل مناسبی جهت زیستگاه وحوش و محل مناسبی جهت بازدید دوستداران طبیعت به شمار می‌رود ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
جنگل ابر

جنگل ابر

جنگل ابر علی آباد قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی است که با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، یکی از زیباترین نقاط دیدنی ایران میباشد. این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور به دلیل این که در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به ای...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مسجد بایزید بسطامی

مسجد بایزید بس...

این مسجد به شکل مستطیل و به ابعاد 6 × 10 و در دو ردیف ستون سه تایی با پوشش مسطح چوبی بنا شده است. زیباترین بخش این مسجد، محراب گچ بری شده آن است که با نقوش هندسی، اسلیمی و گل‌های چهار پر تزیین شده است.بخش فوقانی محراب را با کتیبه هایی به خط ثلث و نستعلیق، در دوره ایلخانی و قاجار آراسته ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
پارک ملی خارتوران ( منطقه حفاظت شده توران )

پارک ملی خارتو...

منطقه خارتوران در منتهی الیه شرق استان سمنان ود ر250 کیلومتر ی جنوب شرق شهرستان شاهرود در مجاورت استان خراسان واقع شده است. روستای رضا آباد با جمعیتی بالغ بر 63 خانوار و 320 نفر ( سال 1377) در این منطقه ودر مجاورت تپه‌های ماسه ای قرار دارد و توسط دو جاده خاکی به طول 35و50 کیلومتر به احم...

اطلاعات | نقشه | مسیر
چشمه هفت رنگ مجن

چشمه هفت رنگ م...

چشمه هفت رنگ مجن شاهرود یکی از جاذبه‌های گردشگری استان سمنان است . این جاذبه طبیعی تابلوی هفت رنگ زیبایی را در پیش چشمان گردشگران می‌گذارد. رنگ چشمه هفت رنگ بواسطه چشمه هایی است که با عبور از مواد معدنی متفاوت به رنگ‌های مختلف دیده می‌شود. سرمه ای، آبی، فیروزه ای، صابونی، نارنجی، ج...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی

آرامگاه شیخ اب...

آرامگاه عارف نامى شیخ ابوالحسن علی بن جعفر بن سلمان خرقانی « یا علی بن احمد » در ۲۴ کیلومترى شاهرود در شمال قصبهٔ خرقان روى تپه‌اى قرار دارد شیخ ابوالحسن علی بن جعفر بن سلمان خرقانی عارف بزرگ قرن چهارم و پنجم هجری از چهره‌های بسیار درخشان عرفان ایرانی است که در آزاد اندیشی و مردم گرائ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق

پناهگاه حیات و...

پناهگاه حیات‌وحش خوش‌ییلاق یکی از زیباترین و حیرت‌انگیزترین پهنه‌های طبیعی کشور در شمال استان سمنان است که چشم‌اندازهای متنوع و متفاوتی را در خود جای داده است؛ از جنگل‌های کوهستانی خزری در شمال غرب گرفته تا دشت‌های هموار خشک و بیابانی در جنوب شرقی ناحیه و از مناطق استپی و تپه ماهوری در ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
موزه باستان شناسی و مردم شناسی شاهرود

موزه باستان شن...

موزه شاهرود از اماکن تاریخی این شهر است که در خیابان فردوسی قرار گرفته و در سال‌های 1307ـ1306 به عنوان بلدیه (شهرداری) به سبک معماری اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی ساخته شده است. زیر بنای ساختمان حدود 468 متر مربع بوده و در دو طبقه طراحی گردیده است . این بنا پس از مرمت و احیاء د...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

آبشار داستان

یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان شاهرود که تا کنون ناشناخته مانده تنگ و آبشار داستان است.این آبشار در ۷ کیلومتری غرب مجن در منطقه ای تحت عنوان دشن تلی و اسپید خاک قرار دارد. این آبشار زیبا و با عظمت در میان تنگه ای به نام داستان با ارتفاع ۱۲ متر در بین دو سنگ عظیم الجثّه جاری است و بیننده در نگاه اول می‌پندارد که سنگ‌ها تا لحظاتی دیگر در حال فرو افتادن است.
گفتنی است ، فضای تنگ حالتی شگفت انگیز دارد و این تنگ به زعم بسیاری از گردشگران بی نظیر است چرا که فرم صخره‌ها و توپوگرافی منطقه بر زیبایی ...ادامه مطلب آن افزوده است و مکان مناسبی برای صخره نوردی به نظر می‌رسد.
چنین نقل است که این تنگ در اثر زلزله ای در سال‌های بسیار دور ایجاد شده و رودخانۀ منتهی به آبشار از این تنگ می‌گذرد. طول تنگ در حدود ۲ کیلومتر و عرض تقریبی آن ۵ متر می‌باشد و در مسیر رودخانه آبشار‌های دیگری با ارتفاع ۵ تا ۱۰ متری دیده می‌شود که جریان آن در میان تنگ بسیار جذاب است.
پیچش صدای آب در میان صخره‌ها و قدرت خیره کنندۀ آن به گونه ای است که دل هر فردی را به لرزه در می‌آورد و شدّت صدا به گونه ایست که افراد فریاد یکدیگر را از فاصلۀ 5 متری نمی‌شنوند.فضای عجیب تنگه مملو از ذرات ریز آب است که در اثر ریزش جریان آب روی سنگ‌ها ایجاد می‌گردد گویی از سرما به بخار می‌مانند و شاید یکی از دلایل نبود عکس‌های مناسب از این آبشار وجود همین ذرّات ریز آب باشد
آبشار داستان
آبشار داستان
آبشار داستان
آبشار داستان

جنگل ابر

جنگل ابر شاهرود قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی است با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، یکی از زیباترین نقاط شهرستان شاهرود می‌باشد. این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور به دلیل این که در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به این نام مشهور است. در این جنگل ابرها آنقدر به درخت‌ها نزدیک اند که به‌نظر می‌رسد جنگل بر روی ابرها سوار است و می‌توان در میان ابرها گشت و گذار کرد و به باور بسیاری از گردشگران یکی از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعت ایران محسوب می‌شود.ایرانتایزمنت. قدمت این جنگل مربوط به جنگل‌های هیرکانی است که جزو بقایای دوران سوم زمین‌شناسی می‌باشد. این جنگل در شهرستان شاهرود و در نزدیکی روستای ابر (شاهرود) واقع شده و تقریباً مرز استان سمنان و استان گلستان است .ایرانتایزمنت. جنگل ابر پس از عبور از میان باغات باصفای بسطام در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود در مسیر جاده شاهرود به آزاد شهر با مختصات جغرافیایی ۵۷ و ۵۴ تا ۱۲ و ۵۵ شرقی و ۴۲و ۳۶ تا ۵۰ و ۳۶ عرض شمالی قرار دارد.ایرانتایزمنت. ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن دما در فصل گرما و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصه‌های این جنگل است. میزان بارندگی در این منطقه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌متر و متوسط حداکثر دما ۲۰ و حداقل دما شش درجه سانتی‌گراد است. از چشمه‌های دایمی منطقه می‌توان به چشمه آلوچال، آب شرش و آبشار اشاره کرد
جنگل ابر
جنگل ابر
جنگل ابر

دلیل نامگذاری جنگل ابر

منطقه ابر فصل ممیز اقلیم هاست. جایی که اقلیم خشک مرکز ایران از آب و هوای مرطوب شمال کشور جدا می‌شود و مرز استان سمنان و گلستان را مشخص می‌کند.
این منطقه از معدود مناطقی است که رشته کوه البرز در آن به حداقل عرضی خود رسیده و تقریبا از یک شاخه اصلی تشکیل شده است. بنابراین ابرهاى گرفتار در پشت این دیواره از لابه‌لاى دره‌ها به سمت جنوب سرازیر مى‌شوند و به همین دلیل تقریبا از بعدازظهر تا نیمه‌هاى شب با سرد شدن هوا ابرها به حدی پایین می‌آیند که به نظر می‌رسد جنگل روى ابرها سوار شده است. آن وقت است که ...ادامه مطلب می‌توانید مطمئن باشید سرتان لا به لای ابرهای متراکم فرو رفته و اگر کمی حوصله کنید و ارتفاعات جنگل را پشت سر بگذارید، می‌توانید آسمان بالای ابرها را هم ببینید! این فرو رفتگی جنگل در مه غلیظ و ابر، مهم‌ترین دلیل نامگذاری جنگل بوده است.
جنگل ابر شاهرود که با 35 هزار هکتار وسعت، دنباله جنگل‌های سرسبز شمال کشور به شمار می‌رود به سه دلیل برای دنیا اهمیت دارد. اول این که قسمتی از جنگل‌های باستانی هیرکانی است و گیاهان دارویی آن کم نظیر است.
دلیل نامگذاری جنگل ابر
دلیل نامگذاری جنگل ابر
دلیل نامگذاری جنگل ابر
دلیل نامگذاری جنگل ابر

منطقه حفاظت شده خوش ییلاق

منطقه حفاظت شده خوش ییلاق در استان سمنان شهرستان شاهرود قرار دارد. از آنجایی که این منطقه بین کویر و جنگل‌های پهن برگ خزری قرار دارد، از تنوع زیستی بالایی برخوردار بوده و هریک از بخش‌های آن دارای تنوع پوشش گیاهی و حیات وحش ویژه‌ای است. بخش شمال غربی و غرب منطقه درختان جنگل‌های پهن برگ خزری همچون افرا، بلوط، راش و ولیک را شامل می‌شود و در بخش اعظمی از منطقه پوشش گیاهی نیمه استپی دیده می‌شود. گونه‌هایی نظیر درمنه کوهی، کلاه میرحسن، گون همراه با درختچه‌های اُرس و بوته‌های زرشک و برخی از خانواده چتریان ...ادامه مطلب را می‌توان مشاهده نمود. در مناطق استپی که نواحی شرقی منطقه را تشکیل می‌دهند، گونه‌هایی همچون قیچ، درمنه دشتی، ریش بز و گیاهان شور می‌رویند. دشت زردابه در مرکز این منطقه، زیباترین دشت منطقه می‌باشد که با گل‌ها و گیاهان جالب توجه، یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های وحوش به شمار می‌آید. دره گل سرخ نیز که در شرق دشت زردابه واقع شده است، از پوشش گیاهی کاملاً متفاوت با سایر زیستگاه‌های خوش ییلاق، دارای منظره‌ای بدیع از درختان بلوط و گیاهان جنگلی هیرکانی است.
منطقه حفاظت شده خوش ییلاق
منطقه حفاظت شده خوش ییلاق
منطقه حفاظت شده خوش ییلاق
منطقه حفاظت شده خوش ییلاق

روستای زیبای قلعه بالا

روستای زیبای قلعه بالا در 140 کیلومتری جنوب شرقی شاهرود و 24 کیلومتری شهر زیبای بیارجمند قرار دارد.روستای هدف گردشگری قلعه بالا در حاشیه دشت کویر، از موقعیت نیمه بیابانی با پوشش گیاهی متوسط برخوردار بوده و دارای اقلیم کوهپایه ای است.
این روستا دارای پیشینه تاریخی بسیاری است که نمونه هایی از آن در کتاب تاریخ قومس ذکر شده است. بر اساس شواهد و گفته‌های بزرگان و ریش سفیدان، این روستا دارای سابقه تاریخی طولانی بوده و داستان‌های جالب و شگرفی از گذشته‌های آن نقل می‌کنند.
همجواری با پارک ملی توران ...ادامه مطلب و وجود حیوانات و پرندگان وحشی نظیر یوزپلنگ آسیایی، گور خر آسیایی، زاغ بور و … گردشگران و طبیعت گردان بسیاری را به این روستا جذب می‌کند. چشمه آور و … از جمله اماکنی است که هر ساله مورد توجه مردم از روستاها و شهرهای همجوار برای تفرج قرار می‌گیرد.
در ارتفاعات منطقه گونه‌های درختی از قبیل بنه، بادامشک، تنگرس و افدارا به وفور مشاهده می‌گردد. در قسمت‌های دشتی غالباً با گیاهانی از قبیل قیچ، درمنه، کاروان کش، خارشتر، گون، گز و تاغ بر می‌خوریم.
اقامت و شب نشینی در قلعه بالا بسیار خاطره انگیز است، رصد آسمان شب کویر، آتیشونی (دور آتش نشینی) با شنیدن داستان‌ها و افسانه‌های قدیمی توسط کهنسالان بسیار جالب است.

روستای زیبای قلعه بالا
روستای زیبای قلعه بالا
روستای زیبای قلعه بالا
روستای زیبای قلعه بالا

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره شاهرود

حامد سهزابی

حامد سهزابی جمعه 19 شهریور 95 - 17:58

سلام لطفا طبیعت مجن را هم نشان بدهید

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.