1 2

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
شهرستـان ماه‌نـشان در 113 کیلومتری شمال غرب شهر زنـجان قرار دارد
طبق گفته‌ها ماه‌نشان قدمتی چهار هزارساله دارد .
مادها از طریق مصـب و کناره هایرودخـانه قـزلاوزن وارد فــلات ایران شدنـدو درروستـاهائــی همچــون مـادآبـاد در 15 کیلومتــری شهـر ماهنشان مستقر شدند و وجـودقلعه‌های دفاعـی همچون قلعه بهستان در 12 کیلومتری ماهنشان معماری زیبا وهنرمندانه ای را به نمایش گذاشته است در دوره افشاریه این شهرستان محل استقرار ایل افشار بوده که بیشترین موقعیت جغرافیائی این ایل در حاشیه رودخانه ...مشاهده کامل متن قزل اوزن بودهاست ایل افشار یکی از مهمترین تیره‌های غنی بگلو بوده که در کتاب مراه البلدان ازاین منطقه به عنوان منطقه افشاریه یاد شده است همچنین دهستان قزل گچیلو نیز بهعنوان منطقه افشاریه عنوان شده که از فرهنگ دولت نادرشاه افشاری خبر می‌دهد . دردوره صفویه این منطقه از موقعیت استراتژیکی خاصی برخوردار بوده و محور تدافعی درمقابل تهاجمات عباسیان بوده که مبارزاتی بین شیعیان صورت گرفته که مقبره هایی بازبان عربی از جمله قبرستان شهیدلر وجود دارند .
شهرستان ماهنشان اکنون شامل دو بخش (مرکزی و انگوران) دو شهر (ماهنشان و دندی) پنج دهستان (ماهنشان، اوریاد، قزل گچیلو واقع در بخش مرکزی، قلعه جوق سیاه منصور و انگوران واقع در بخش انگوران) با 1۱۲۸ روستا 62 روستا در بخش مرکزی و ۶۶ روستا در بخش انگوران می‌باشد
بیشتر مردم شهرستان شیعه اثنی عشر و درصد کمی از پیروان اهل تسنن و فرقی نظیر اهل حق نیز در این شهرستان زندگی می‌کنند.
شغل رایج مردم این شهرستان کشاورزی است.
وجود زمینهای مرغوب و آب کافی بویژه جریان داشتن رودخانه قزل اوزن در این شهرستان موجب رونق کشاورزی شده‌است.

منبع:
http://zanjan.persianblog.ir/post/9/
http://ostandari-zn.ir/

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری ماهنشان

قلعه بهستان

قلعه بهستان

در یک کیلومتری جنوب شرق روستای «بهستان» در بخش ماه‌نشان، بقایای دو تودة معماری صخره‌ای بزرگ به فاصله صد متر از یکدیگر دیده می‌شود. توده بخش غربی با فضاهای کنده به قلعه بهستان معروف است. در مجاور قلعه بهستان، روستایی کهن و متروک به همین نام قرار دارد و اکنون به «قیزلار قلعه» معروف است. د...

اطلاعات | نقشه | مسیر
دودکش جن ( تخت دیو )

دودکش جن ( تخت...

شهرستان ماه‌نشان، جایی که افسانه‌های جن و پری بر دل کوه و دریاچه نشسته‌اند، در 113 کیلومتری شهر زنجان قرار دارد و شاید نامش کمتر به گوش مسافران این استان خورده باشد. می‌گویند ماه‌نشان قدمتی چهارهزار ساله دارد و دلیل این ادعا، دژی قدیمی است که در پای «دودکش جن» بنا شده است. «دودکش جن» د...

اطلاعات | نقشه | مسیر
منطقه حفاظت‌شده و پناهگاه حیات وحش انگوران

منطقه حفاظت‌شد...

منطقه حفاظت شده انگوران با مساحت نزدیک به صد و یازده هزار هکتار، از سال 1350 ش منطقه حفاظت شده اعلام شده است. منطقه حفاظت‌شده و پناهگاه حیات‌وحش انگوران در شمال غرب کشور در ناحیه‌ای کوهستانی در رشته کوه‌های زاگرس قرار گرفته است. این منطقه در جنوب غرب استان زنجان در مرز سه استان آذربایجا...

اطلاعات | نقشه | مسیر

طبیعت زیبای قارقالان

قارقالان منطقه ای است کوهستانی ییلاقی و زیبا در شهرستان ماهنشان زنجان
همانطور که از اسم این کوهستان پیداست (قارقالان در ترکی به معنای جایی است که در آن برف دائمی وجود دارد) بخاطر ارتفاع زیاد (تقریبا سه هزار متری)بیش از نیمی از سال سرما در آن حکمفرماست و مملو از برف است.
منطقه قارقالان درروستای علم کندی از توابع شهرستان ماهنشان که یک طبیعت بکر وهمیشه بهاری وآرام با کوه هاودامنه‌های سرسبز وبرفی که دارد چشم هر بیننده ای راخیره خودمی کند.
مسیر علم کندی تا پای کوه جزء زیباترین مناطقی است که در استان زنجان میتوان دید. جویبارها و چشمه‌های فراوان،مسیری مملو از گل وگیاه و انواع گیاهان دارویی مانند کاکوتی،چای کوهی(توکلوجه)گل پر،پونه و بیش از همه ریواسهای بزرگ و خوشمزه . اینجا سرزمین ریواسهاست.گیاهی به نام ترکی سُوی شبیه شاخه درخت که پوستش را میکنند و میخورند و به همین خاطر نام سُوی (پوستش را بکن) به آن داده اند .
در اینجا بهار در خرداد ماه آغاز می‌شود و در اواخر بهار و در اوایل تابستان منطقه بسیار زیبایی را می‌سازد.برای رفتن به این منطقه ،ابتدا باید به آبادی به تازگی تبدیل به شهر شده ی"پری"(تقریبا در 150 کیلومتری غرب زنجان)برویم. بعد مسیرمان را به طرف روستای علم کندی ادامه دهیم 35 کیلومتر فاصله آنهم جاده خاکی داریم.بعد از رسیدن به روستای زیبای علم کندی،2 تا 3 ساعت باید پیاده روی کنیم تا پای کوههای قارقالان برسیم ولی اگر اتومبیل شاسی بلند داشته باشیم یا از اهالی علم کندی کرایه کنیم 40 دقیقه بیشتر راه نداریم.
قارقالان،مرتع فوق العاده ای برای دامها در فصل تابستان است و بخاطر همین غنای مرتع،محصولات لبنی عالی دارد بخاطر همین مراتعش،هر ساله تابستانها چندین روستا از روستاهای شهرستانهای ماهنشان،هشترود و میانه(مانند روستاهای انجمن،رجعین،طوق و...)برای چرای دامهایشان به اینجا می‌آیند و تابستان را در اینجا می‌مانند در واقع این روستاها،زندگی نیمه کوچ نشینی دارند و برخی از آنها 20 روز در راهند تا به قارقالان برسند.هر یک از این روستاها سهمیه ای از نظر تعداد دامهایش دارد چند هزار دام در تابستان در این مناطق چرا میکنند و همین موجب دلخوری اهالی علم کندی شده است و گاه گاهی دعوایی با این عشایر(به قول خودشان اوباها) دارند آنها میگویند سرمای هشت ماهه منطقه مال ماست و نفعش برای دیگران.عشایر ظاهرا در زمان ارباب-رعیتی مجوز چرا گفته اند که تا کنون اعتبار دارد.ناگفته نماند کرم خدا در این مناطق بسیار افزونتر از آن است که با استفاده چند روستای دیگر تمام شود.
طبیعت زیبای قارقالان
طبیعت زیبای قارقالان
طبیعت زیبای قارقالان
طبیعت زیبای قارقالان
طبیعت زیبای قارقالان

چگونه به بازدید از دود کش جن برویم؟

دودکش جن در حقیقت ستونی سر به فلک کشیده از جنس خاک رس فشرده است که در اثر فرسایش طولانی به این شکل در آمده است. در بالای این ستون تخته سنگی مسطح قرار دارد که ظاهری دودکش مانند به آن داده است. بومیان منطقه به آنها لقب دودکش جن داده اند ؛ زیرا در گذشته ساخت هر بنایی را که برای انسان دشوار بوده است به دیو و جن نسبت می‌دادند. تعداد دو عدد از این دودکش‌ها در مسیر ماه‌نشان نرسیده به قلعه وجود دارد.هم اکنون به دلیل تخریب زیاد تنها با کوهنوردی می‌توان بر بالای قلعه با تخته سنگ‌های عظیم مسطح آن رسید.طبقات ...ادامه مطلب بالای این قلعه جهت دفاع و طبقات پایین‌تر به عنوان زاغه و محل نگهداری آذوقه مردم مورد استفاده قرار می‌گرفت.
چگونه برویم ؟
وارد آزادراه زنجان-تبریز شوید. ۳۵ کیلومتر که از زنجان دور شدید، خروجی ماه‌نشان را در منطقه‌ای به نام «نیک‌پی» خواهید دید و باید وارد این مسیر شوید. این جاده در ضلع جنوبی آزادراه است و ۶۰ کیلومتر که در آن برانید، قبل از ماه‌نشان به بهستان می‌رسید. پس از رسیدن به سه راهی «ایلی‌بلاغ» مسیر را به سمت ماه‌نشان ادامه دهید و روستای «میرآخور» را هم رد کنید. وقتی از روی پل قزل اوزن عبور کردید، بلافاصله جاده فرعی سمت چپ‌تان را انتخاب کنید که از روستاهای «سریک» و «تک‌آغاج» و بهستان رد می‌شود و سپس به قلعه بهستان می‌رسد.
چگونه به بازدید از دود کش جن برویم؟
چگونه به بازدید از دود کش جن برویم؟
چگونه به بازدید از دود کش جن برویم؟
چگونه به بازدید از دود کش جن برویم؟

دریاچه پری ماهنشان زنجان

دریاچه پری در دهستان اوریاد از توابع بخش مرکزی شهرستان ماهنشان و ۱۵۲ کیلومتری شهر زنجان و ۴۵ کیلومتری شهر ماهنشان قرار دارد. این دریاچه یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی شهرستان ماهنشان است و تقریباً تنها دریاچه طبیعی استان زنجان محسوب می‌شود. دریاچه پری که نام دیگر آن خندقلو می‌باشد، در حدود ۵۰۰ مترمربع مساحت دارد و با چشم‌اندازی بسیار زیبا در میان یک دشت وسیع گسترده شده است. بهترین زمان سفر به این منطقه اواخر بهار و اوایل تابستان می‌باشد.
دریاچه پری ماهنشان زنجان
دریاچه پری ماهنشان زنجان

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.