آب و هوا

توضیحات

ویرایش
کنارک از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان است,شهرستان کنارک در منتهی الیه جنوب شرقی ایران و استان درنواحی ساحلی دریای عمان واقیانوس هند ودر حدود 30 کیلومتری بندرچابهار قرار گرفته است.
این شهرستان به مرکزیت بندر صیادی کنارک دارای یک شهر، 2بخش(مرکزی وزرآباد) و4 دهستان (کهیر،جهلیان،زرآبادشرقی و زرآبادغربی)است
در مورد وجه تسمیه این شهر انچه که بر سر زبان‌ها باقی مانده این است که در این مکان درختان کنار زیادی یافت می‌شده که به همین علت این شهر کوچک بندری به کنارک معروف شده است ...مشاهده کامل متن .
کُنارک دارای آب و هوای گرم و مرطوب است.
هوای آن در اوج گرمای تابستان به علت وزش بادهای موسمی "مونسون" معتدل می‌باشد.
این منطقه گرم‌ترین نقطه کشور در زمستان می‌باشد. داشتن این اقلیم باعث شده است که محصولات کشاورزی فراوانی همچون چیکو، پاپایا، موز، کنار، انبه، زیتون محلی، بادام و هندوانه در آن کشت شود.
شهرستان کنارک از وجود اسکله مهم بندر صیادی کنارک وبنادر فعال صیادی ، مناظر دیدنی ثپه‌های گل افشان در کهیر زرآباد. مزارع کاشت موزدرمنطقه زرآباد،محوطه‌های پارینه سنگی (قدمت پیش از تاریخ موقعیت کنارک)،فرودگاه وپارک ساحلی وپلاژهای ساحلی بندر کنارک برخوردار می‌باشد.
صنعت شهرستان کنارک بیشتر وابسته به صید و صیادی (شیلات) می‌باشدو بیشتر موسسات تولیدی شهرستان صنایع جانبی صید هستند مثل صنایع کنسروسازی و تکثیر و عمل آوری میگووسردخانه محصولات غذائی دریایی که بخش اعظم صنایع فعال در شهرستان را تشکیل می‌دهد.
نیروگاه گازی کنارک باقدرت108مگاوات یکی از منابع تامین انرژی مورد نیاز استان می‌باشد.
از صنایع دستی این شهرستان می‌توان به توتن سازی و لنج سازی اشاره کرد.
از مهمترین گونه‌های جنگلی این بخش میتوان کهور ، کلیر ، گور گیاه ، کلپوره ، آویشن و ... نام برد .
ساکنان کنارک بلوچ واز نژاد آریایی هستند . زبان غالب مردم بلوچی و به گویش مکرانی سخن می‌گویند .
لباس زنان و دختران کنارک در چند تکه برجسته شامل بالا تنه (زی یا زیگ یا جیگ ) قسمت روی شکم تا انتهای دامن ( گفتان ، گوپتان ، یا جیب ) ، سر آستین (آستونک ) سر پاچه شلوار ( شلوار دپ ) است و نیز خود تکه یا سریک که کمی بزرگ‌تر از چار قد است می‌بندند
لباس مردان تشکیل شده از پیراهن بلندی که تا سر زانو‌ها و گاهی پایین‌تر بوده و بطور متوسط شامل پنج و نیم متر پارچه است که ان را جامگ می‌گویند شلوار تشکیل شده از سه متر و نیم تا چهار متر پارچه و به جای کمربند نخی بنام هنجک یا سرن بند استفاده می‌شود . بعضی از مردان شال بر سر می‌پیچند که ان را لنگته یا مندیل یا پاگ می‌نامند .

منبع:
http://ckn.blogsky.com/1390/03/05/post-7/
http://sb-ostan.ir/

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری کنارک

اسکله کنارک

اسکله کنارک

شهرستان کنارک، از وجود اسکله مهم بندر صیادی کنارک و بنادر فعال صیادی، مناظر دیدنی تپه‌های گل افشان در کهیر زرآباد، مزارع کاشت موز درمنطقه زرآباد، محوطه‌های پارینه سنگی (قدمت پیش از تاریخ موقعیت کنارک)، فرودگاه و پارک ساحلی وپلاژهای ساحلی بندر کنارک برخوردار می‌باشد. اسکله کنارک مکانی ب...

اطلاعات | نقشه | مسیر
چشمه گل افشان تنگ

چشمه گل افشان ...

گل افشان یکی از شگفت انگیز‌ترین پدیده‌های ژئوتوریسمی چابهار است که در هزار کیلومتری غرب خود (در دشت کهیر در جاده تنگ_گالک در مسیر بندرعباس) میزبان 3 گل افشان است که دوتای آن به شکل تپه و دیگری به شکل آتشفشان بوده که تنها این نوع فعال است. این گل‌فشان‌ها در 95 کیلومتری غرب بندر کنارک و ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
بندر پزم

بندر پزم

بندر صیادی پزم تیاب، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کنارک در استان سیستان و بلوچستان است. این بندر از جانب شمال به دهستان جهلیان و از جانب جنوب به دریای عمان واز جانب شرق به شهرستان کنارک و از جانب شرق به شهرستان کنارک و از جانب مغرب به دریای عمان محدود می‌شود.این بندر دارای یک پا...

اطلاعات | نقشه | مسیر

سفری به آتشفشان گِل

منتهی الیه جنوب شرقی ایران، کنار آب‌های گرم اقیانوس هند یکی از عجیب‌ترین و بکرترین منطقه هایی است که می‌توانید برای یک سفر شگفت انگیز انتخابش کنید.«گل فشان تنگ» نادرترین پدیده ای است که از دل زمین می‌جوشد و تجربه دیدنش برایتان تکرارناشدنی خواهد بود.
اهالی قدیمی روستاهای استان سیستان و بلوچستان، روی گل فشان هایشان اسم «بولوبولو» گذاشته اند. اسمی که احتمالا از صدایی می‌آید که موقع غل زدن گل‌ها از دهانه شنیده می‌شود. اهالی چابهار هم گل فشان ها- به خصوص گل فشان منطقه‌ی تنگ- را «پانگ» صدا می‌زنند. ...ادامه مطلب پانگ در زبان بلوچی به معنی «ناف» است. انگار مردم بومی بلوچستان معتقدند گل فشان ها، ناف‌های زمین هستند.
گل فشان‌ها یکی از عجیب‌ترین و جذاب‌ترین پدیده‌های زمین شناسی اند. گل و لای مثل چشمه آب از زیرزمین می‌جوشند و بالا می‌آیند و از دهانه هایی آتش فشانی بیرون می‌زنند. وقتی گل سرد مدام از این دهانه‌ها بیرون می‌آید و در اطراف دهانه روی هم انباشته می‌شود، کم کم شکلی مخروطی اطراف دهانه به وجود می‌آورد. مخروطی که بسته به سن گل فشان، بزرگ یا کوچک است. گل فشان هایی که گل سرد دارند، بر اثر حرکت و فشار لایه‌های زمین ایجاد شده اند.
چجوری بریم؟
اگر ساکن پایتخت هستید و تصمیم دارید از تهران راهی چابهار شوید، باید مسیری حدود دو هزار کیلومتر را طی کنید. اتومبیل شخصی، اتوبوس، قطار و هواپیما همه گزینه هایی هستند که می‌توانند شما را به چابهار برسانند. اگر وقت تان کم است، مطمئنا هواپیما بهترین گزینه است. پروازی که مستقیما از تهران، به سمت چابهار حرکت می‌کند و در فرودگاه بندر آزاد چابهار، شما را به زمین می‌نشاند. اگر قطار را انتخاب کنید، باید اول از تهران به زاهدان بروید و بعد از آن جا با اتوبوس راهی چابهار شوید. از تهران به چابهار و برعکس هم یک روز در میان، اتوبوس هایی در حال رفت و آمدند.
رفت و برگشت به چابهار با اتوبوس و قطار، چهار روزی وقت تان را خواهدگرفت. اما اگر با اتومبیل شخصی قصد سفر دارید، باید در مسیرتان از قم، کاشان، نایین، یزد، کرمان، ایرانشهر و سرباز بگذرید و بعد از همان سمت شهر سرباز، وارد چابهار شوید. وقتی به چابهار رسیدید، اهالی گرم بلوچستان با اولین درخواست، شما را به سمت گل فشان‌ها راهنمایی خواهندکرد. حدود 70 کیلومتری که از چابهار فاصله بگیرید، در مسیر رسیدن به بندر کُنارک، در دشت کهیر و نرسیده به روستای تنگ، تابلوی «کوه گل فشان بندر تنگ» را خواهیددید.
وقتی به منطقه رسیدید، با یک بیایان وسیع با سه تپه بزرگ رو به رو می‌شوید. یکی از تپه‌ها که از دو تای دیگر، بلندتر و مخروطی شکل‌تر است، کوهی است که محلی‌ها «کوه تنگ» صدایش می‌کنند.
سفر به شهر چابهار و مناطق اطرافش، یک سفر تفریحی است. بهتر است روی لباس هایتان یک بادگیر به تن کنید و یک جفت کفش صندل راحت و یک دست لباس اضافی هم همراه تان داشته باشید. امکان ندارد به بالای کوه گل فشان برسید، جوشش گل از داخل زمین را ببینید و هوس نکنید به گل هایی که غُل می‌زنند، دست بزنید. پس با برداشتن لباس اضافی، خیال خودتان را از تماس دل نشین با گل‌ها راحت کنید. بالارفتن از کوه با ارتفاعی نه چندان زیاد، کار سختی نیست، اما چون ممکن است هوا بارانی باشد، بهتر است کفش مناسب پیاده روی به پا کنید.
وقتی بالای کوه رسیدید، صندل بپوشید یا کفش تان را در بیاورید تا پایتان کاملا با گل‌ها تماس داشته باشد. گل فشان فعال تنگ، حالا بعد از فعالیت تقریبا صد ساله اش به کوهی با ارتفاع صد متر تبدیل شده؛ کوهی وسط یک بیایان وسبع. برای رسیدن به کوه گل فشان، باید از چاله ای که دو متری عمق دارد و در فاصله حدود دویست متری کوه کنده شده، بگذرید و بعد از کوه بالا بروید تا به قله اش برسید. این جا و در بالاترین نقطه، چاله ای به قطر کمتر از یک متر و عمق حدودا نیم متر وجود دارد که دیدنش برایتان سخت است، اما از همین چاله کوچک هر یک دقیقه، کمی گل با صدایی خاص مثل ترکیدن یک حباب بیرون می‌زند. حباب هایی از گل، که رنگ و طرح جذابی دارند.
سفری به آتشفشان گِل
سفری به آتشفشان گِل
سفری به آتشفشان گِل

گل فشان

گل فشان یکی از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های ژئوتوریسمی می‌باشد که مورد توجه زمین شناسان و علاقه‌مندان به طبیعت است.
این پدیده با نام علمی (mud volvana) تنها در چند نقطه از جهان وجود دارد. گل فشان‌ها در دنیا به صورت رنگی (paint pot) و معمولی یافت می‌شوند که در گل فشان‌های رنگی ،گل‌های مترشح شده به رنگ‌های سفید، زرد و صورتی دیده می‌شوند که حاکی از ترکیبات آهن در آنهاست. گل فشان‌های ساده از خود گل‌های طوسی رنگ متصاعد می‌کنند.
چابهار در۱۰۰۰ کیلومتری غرب خود، میزبان ۳ گل فشانه که ۲ تاش به شکل تپه ...ادامه مطلب و دیگری به شکل آتشفشان بوده که تنها این نوع فعال است. مردم به زبان محلی به این پدیده "ناف دریا" یا "بولوبولو" می‌گویند.
در هنگام فعالیت گل فشان‌ها صداهایی شبیه شلیک تفنگ به گوش می‌رسد.
ارتفاع گل‌فشان چابهار یا گل فشان تنگ بالغ بر ۲۰ متر بوده و قطر دهانه آن به ۱۲ متر می‌رسد.
گل فشان
گل فشان

علیرضا قاسمی

علیرضا قاسمی ﺳﻪشنبه 7 مهر 94 - 16:57

شگفت انگیزه

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره کنارک

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.