1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
شهرستان اردستان در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرق مرکز استان اصفهان قرار دارد.
شهرستان اردستان درشمال شرقی اصفهان ودرجنوب دشت کویر واقع است و در ۱۱۰ کیلومتری شمال شرقی شهر اصفهان و بر دامنه‌های کوه کرکس قرار گرفته است.
مرکز این شهرستان شهر اردستان است و از ۲ بخش، ۳ شهر، ۷ دهستان و ۳۰۶ روستای دارای سکنه تشکیل شده است.
شمال این شهرستان هموار است و به دشت کویرمربوط می‌شود. وقسمت جنوب آن کوهستانی است. ازاین رو، پوشش گیاهی ودرجه حرارت شمال و جنوب متفاوت است. شمال منطقه دارای آب و ...مشاهده کامل متن هوای گرم و خشک، جنوب آن معتدل‌تر است.
آب و هوای اردستان گرم و خشک است و اختلاف دمای شبانه روز و زمستان و تابستان زیاد است.
رطوبت اردستان بسیارکم است، دراین شهرستان دو رود با کانون اتفاقی درشرق و غرب وجود دارد که در بعضی ازسالها جریان می‌یابند و تنها منبع آب برای منطقه قناتهای متعددی است که سرچشمه آنها کوهستانهای جنوبی است.
چاههای متعددی درشمال این منطقه حفر شده و زمینها زیرکشت رفته است که در آب و هوای منطقه موثر بوده است.
بیشترین درجه حرارت در تیر و مرداد، کمترین درجه حرارت در دی و بهمن است که بین نواحی گرم شمالی و ارتفاعات جنوبی که سردتر است حدود 5 درجه اختلاف دما وجود دارد.
به دلیل طبیعت خشک، خاک سنگلاخی و در شمال نمکزار و شنزار، بارندگی کم، تبخیرزیاد، پوشش گیاهی این منطقه بسیار فقیر و ازنوع استپ بیابانی است.
اردستان، مرکب ازدو کلمه ارد به معنای مقدس و ستان پسوند مکانی است و روی هم رفته به معنای شهرمقدس می‌باشد.
مقدسی در کتاب معروف خود احسن التقاسیم نگاشته است: چون زمین اردستان به سفیدی آرد است، آنجا را آردستان گفته اند و دیگر اینکه بنای این شهر را به دستان سام پدر رستم پهلوان نسبت می‌دهندوکلمه اردستان تحریف شده ارگ دستان است.
زبان مردم اردستان، منشعب از فرس کهن پارسیست و واژگان اصیل از پارسی باستان در آن دیده می‌شود. ساکنان اردستان در گویش محلی خود از آن با عنوان‌های ارسن،ارسون، اردستون، ارسون، اسوم و اسون یاد می‌کنند.
مهمترین فعالیت مردم اردستان را کشاورزی و باغداری تشکیل می‌دهد که بیشتر به روش سنتی انجام می‌گیرد.
مهمترین محصولات آن، گندم و جو و صیفی کاری و دانه‌های روغنی و انواع درختان میوه مانند انار، انجیر، انگور، سیب، هلو، بادام، پسته و گردو می‌باشد و انار آن شهرت خاص دارد.
منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://ar.isfpnu.ac.ir/Default.aspx?tabid=977
http://www.atlas-ef.com/atlas/CulturalAtlas/townshipdetails/?o_id=4
http://www.ardestan.gov.ir
http://www.ardestanmet.ir/ShowPage.aspx?page_=form&order=show&lang=1&sub=14&PageId=307&codeV=1&tempname=ArdestanNewSkin

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری اردستان

قنات دو طبقه مون

قنات دو طبقه م...

قنات دو طبقه اردستان با قدمتی ۸۰۰ ساله، یکی از عجیبترین و شگفت انگیزترین قنات‌های ایران است و در محله "مون" اردستان قرار دارد و شامل دو طبقه‌است که که در هر طبقهٔ آن آبی مستقل جریان دارد به گونه‌ای که آب هیچ یک به دیگری نفوذ نمی‌کند و این قنات از دو کانال موازى که بر روى هم قرار گرفته و...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مسجد جامع اردستان

مسجد جامع اردس...

مسجد جامع اردستان بنایی تاریخی است و در مرکز محله محال اردستان و در شمال استان اصفهان واقع شده و از کهن‌ترین مساجد ایران است که نخستین مسجد دوطبقه تاریخ اسلام می‌باشد و دومین مسجد چهار ایوانی جهان اسلام که در دوره سلجوقی بنا گردیده است. هر چند قبل از این این مسجد به شکل عربی بوده اما د...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آرامگاه امیر اویس ( سنگ سفید )

آرامگاه امیر ا...

مقبره امیر اویس یا سنگ سفید مربوط به سدهٔ ۹ ه. ق. است و در اردستان، محله محال، قبرستان اردستان واقع شده است. امیر اویس از سرداران عصر شاه اسماعیل صفوی است که در سال 920 ه.ق کشته شده و سنگ مزار آن شامل سنگ قبر عمودی به طول 2.75 متر و افقی دارای 2.5 متر طول و نیم متر ضخامت که در نوع خود ب...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کویر دق سرخ

کویر دق سرخ

در زواره، کویرها پدیده‌های شگفت انگیز طبیعی هستند که امروزه به یکی از قطب‌های گردشگری تبدیل شده‌اند. آسمان تاریک آن و رصد ستارگانش، سکوت و آرامش بی‌نظیرش، حیات وحش بکرش، پدیده‌های جذاب زمین شناسی آن کویر را به یکی از مناطق جذاب و تماشایی تبدیل کرده است. کویر دق سرخ زواره نیز یکی از به...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای فسخود

روستای فسخود

روستای فسخود قسمتی از دهستان علیا یکی از توابع شهرستان اردستان می‌باشد مرحوم دهخدا در لغتنامه اش در رابطه با دهستان علیا و روستای فسخود اینچنین نوشته است: "علیا یکی از دهستان‌های چهارگانه شهرستان اردستان می‌باشد که در خاور این شهرستان واقع شده و حدود و مشخصات آن به شرح زیر است: حدود:...

اطلاعات | نقشه | مسیر
بازار تاریخی زواره

بازار تاریخی ز...

این بنای کهن دارای زیبایی‌های به خصوصی می‌باشد که به و در گذشته دو کاروانسرا داشته که یکی از آن‌ها امروزه ویران شده و دیگری جای خود را به خیابان جدیدی به نام امامزاده یحیی (ع) داده است. در انتهای بازار زواره حسینیه‌های سر باز و سرپوشیده قرار دارند. حسینیه بزرگ زواره متعلق به دوران صفوی...

اطلاعات | نقشه | مسیر
قلعه سنگ بست

قلعه سنگ بست

قلعه "سنگ بست" از نمادهای تاریخی زواره می‌باشد که در بافت تاریخی شهرواقع شده است. این قلعه از بزرگترین و مستحکم‌ترین قلعه‌های کشور پس از قلعه الموت رودبار قزوین می‌باشد که در قرن پنجم هجری قمری به دست ابوعلی دهدار زواره‌ای ساخته شده است. این قلعه در قرن پنجم هجری قمری به دست ابوعلی دهد...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مسجد جامع زواره

مسجد جامع زوار...

مسجد جامع زواره همانند مسجد جامع اردستان قدمت بسیار زیادی دارد. تاریخ ساخت این مسجد به عصر سلجوقیان باز می‌گردد. در این مسجد، بنای گنبدی شکل اردستان را سرمشق قرار دادند اما چون در ظرف این مدت نمونه تازه ای از مسجد پیدا شده بود به همین دلیل مسجد جامع زواره به مسجدی چهار ایوانی تبدیل شد ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

کوشک سرهنگ‌آباد

در مسافتی نه‌چندان دور از مرکز شهرستان اردستان، و به فاصله ۱۵کیلومتری شرقی شهر زواره، اگر کمی بایستید و در میان فضای بی‌آلایش کویر، به سمت جنوب دقت کنید، نقطه‌ای سبز توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. اگر کنجکاو باشید مسیرتان را کج خواهید کرد تا بتوانید دلیل این تفاوت را دریابید. مزرعه و باغی با چنار، توت، انار، زردآلو و برخی دیگر از سیاه‌درختان، و روان‌آبی که از مظهر قنات روستا تا باغ بی‌وقفه می‌آید، تنها بخشی از آن چیزی است که انتظار شما را می‌کشد.
در کنار این باغ و قنات و چند خانه اعیانی امروزی ...ادامه مطلب که سرهنگ آباد خوانده می‌شود، و جزیی از دهستان سفلای بخش زواره به شمار می‌رود، سازه‌ای باستانی وجود دارد که انگشت به دهانتان خواهد کرد. بنایی سه‌طبقه با گچ‌بری، کاشی‌کاری، آینه‌کاری و منبت‌کاری که بی‌آن‌که کسی به شما بگوید خاطرات بازدید احتمالی از چهل‌ستون و عالی‌قاپوی اصفهان و باغ عفیف‌آباد شیراز را برایتان زنده خواهد کرد. انعکاس 20 ستون با جنس مرمر اونیکس، در جوی آب جاری از قنات باعث شده تا به تقلید از مردم اصفهان، اردستانی‌ها نیز به این بنا لقب چهل‌ستون بدهند.
این بنا به دست سرهنگ مصطفی قلی‌خان سهام‌السلطنه اول عرب عامری، از خوانین اردستان و امیر و محافظ مسیر کاشان تا کرمان، در دوره سلطنت ناصرالدین شاه قاجار، در مدتی نزدیک به ۵ سال، توسط ده‌ها معمار، کاشی‌کار، سنگ‌کار، گچ‌کار، نجار و آینه‌کار اصفهانی در مساحت تقریباً ده هزار مترمربعی ساخته شده است.
هدف اصلی از احداث این بنا ایجاد سرایی در خور پذیرایی از شاهزادگان قاجار و امیران لشکری و شکارگاهی برای خاندان سهام‌السلطنه بوده است. در سنگ نوشته‌ای که در گذشته در ایوان شاه‌نشین این باغ وجود داشته، پایان ساخت آن را ۱۳۰۰ هجری قمری ذکر نموده‌اند. ۲۸ تیرماه سال ۱۳۵۵، این مجموعه به عنوان یک اثر تاریخی از طرف وزارت فرهنگ و هنر وقت، به شماره ۱۲۷۸ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

منبع:عصر ایران
کوشک سرهنگ‌آباد
کوشک سرهنگ‌آباد
کوشک سرهنگ‌آباد

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.