1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
اقلیم : معتدل
شهرستان علی آباد کتول با مساحت 1160 کیلومتر مربع از شهرستان‌های مرکزی استان گلستان است که از شمال به شهرستانهای گنبد کاووس و آق قلا ، از غرب به شهرستان گرگان ، از شرق به شهرستان رامیان و گنبد کاووس و از جنوب هم به ارتفاعات البرز و استان سمنان شهرستان شاهرود محدود است . ناهمواری‌های شهرستان علی آباد کتول مانند بیشتر شهرستان‌های استان گلستان ، از جنوب به رشته کوه‌های البرز شرقی و از شمال به اراضی جلگه ای منتهی می*شود . ولی نواحی کوهستانی آن از گسترش بیشتری برخوردار ...مشاهده کامل متن است . شاهوار ، سیاهمرزکوه و شیرین آباد از مناطق کوهستانی شهرستان علی آباد کتول بوده و رودهای مهم آن نیز رودخانه‌های زرین گل و محمد آباد است . که به طرف شمال جاری بوده و در پایین دست به رودخانه گرگانرود می‌پیوندد . پوشش گیاهی این منطقه در ارتفاعات بالا به صورت چمنزار و استپ کوهی است که به عنوان مرتع نورد استفاده قرار می*گیرد . در ارتفاعات پایین‌تر از آن هم پوشش گیاهی به صورت جنگل‌های انبوه است .
آب وهوای علی ابادکتول معتدل‌ترین شهردر استان و کشور می‌باشد وبدلیل قرار گرفتن این شهرستان در کنار چند تپه و جنگل و دو دهنه کوهستانی اب وهوای این شهر منحصربه فرد می‌باشد.
شهرستان علی ابادکتول دارای تنها نیروگاه استان می‌باشدوهمچنین از جاهای دیدنی شهرستان می‌توان از سد کبودوال و جنگل کبودوال وجنگل زرین گل ودو دهنه‌ی زیبا و بکر دهنه‌ی محمداباد ودهنه زرین گل نام برد.
این شهرستان دارای روستاهای ییلاقی بسیار زیبا و بکر می‌باشد:روستاهای چه جا-سیاه مرزکوه -گنو-الستان-نرسو-مایان-خولیندره-ریگ چشمه-غریب اباد-وسیع سر-چلی و بالاچلی در دهنه‌ی محمداباد کتول و روستاهای افراتخته -چینو-سیاه رودبار-میان رستاق -شیرنوا و خاک پیرزن در دهنه‌ی زرین گل تعدادی از ییلاقات این شهرستان می‌باشد.
از صنایع دستی رایج این شهرستان هم می‌توان از قالی بافی ، نمد بافی پارچه‌های ابریشمی موسوم به « چوخا » نامبرد . از آن جا که محدوده این شهرستان بر سر ره شهر تاریخی گنبد کتووس واقع گردیده از رمان‌های دور محل سکونت و تجمع انسان‌ها بوده است . به طوری که در امتداد تپه‌های باستانی منطقه گرگان ، شاه تپه ، تورنگ تپه ، قره تپه و ... به تپه‌های موجود در این شهرستان می‌رسیم . آثار تاریخی کشف شده در این نواحی هم بر وجود جمعیت‌ها و آبادی‌های مختلف ، به ویژه بعد از دوره صفویه دلالت دارد ؛ چنان که در متون تاریخ ، اسناد ، وقف نامه‌ها و سفرنامه‌های خارجیان به این موضوع اشاره شده است .شهرستان علی آباد به دلیل داشتن موقعیت طبیعی مرتبط با مناطق جنگلی از نظر داشتن جاذبه‌های گردشگری از جایگاه مناسبی برخوردار است تفرجگاه جنگلی کبود وال که در 5 کیلومتری جنوب شهر علی اباد واقع شده از جمله این جاذبه هاسی . این تفرجگاه در حاشیه رودخانه ای قرار گرفته که سرچشمه اش در مسیر خود با داشتن آبی زلال و شفاف از دره ای با درختان انبوه جنگلی عبور نموده و محیط با صفایی را به وجود آورده است . امروزه وجود سکوهای اقامت موقت برای نصب چادر و اجاق‌های طبخ غذا ، بر جاذبه‌های تفرجگاه کبودوال افزوده است . پارک جنگلی زرین گل و درّه تشنه کلان از دیگر مناطق دیدنی و جذاب این شهرستان است . وجود روستاهای کوهستانی بسیار زیبا و کهن : سیاه رودبار ، چلی ، بالاچی ، خاک پیرزن ، زرین گل ، چینو ، چه جا ، افراتخته ... هم بر زیبایی‌های این منطقه افزوده و هر ساله تعداد زیادی از مردم استان را به سوی طبیعت زیبای خود می‌کشاند . از نقاط تفریحی و دیدنی دیگر این شهرستان می‌توان به زرین گل ، افراتخته ، الستان ، و سیاه مرزکوه اشاره کرد.
این شهرستان دارای اماکن مذهبی زیادی می‌باشد:امامزاده اخران -امامزاده جعفر(گنو)-امامزاده زیلان-امامزاده هارون ابن موسی بن جعفر(ع)-امامزاده عبدالله ابن موسی بن جعفر(ع)-امامزاده زیر کلا - امامزاده شیخان-تعدادی ازاین اماکن مقدس به شمار می‌رود.
به خاطر این جاذبه‌های گردشگری واحداث سد و...است که سرمایه گذاران زیادی به سوی این شهرستان روانه شده اند امید است که مشاورین ما دراملاک نیلی بتوانندراهنمای خوبی برای شما سرمایه گذاران وگردشگران عزیز باشند.
منبع :http://golestanp.ir/
http://www.goums.ac.ir/
aliabadkatool.persianblog.ir
http://www.am-lak.ir/

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری علی آباد کتول

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال

کبودوال تنها آبشار خزه‌ای ایران ، واقع در ضلع جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول از توابع استان گلستان است. آب این آبشار از دامنه شمالی کوه هارون که در 4کیلومتری آن به ارتفاع 1780 متر قرار دارد ؛ سرچشمه گرفته و با عبور از جنگل زیبای کبودوال منظره دیدنی و چشم نوازی ساخته است، این آب زلال و ش...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آبشار چلی

آبشار چلی

آبشارهای زیبا و طبیعی گلستان مجموعه ای زیبا در دل جنگل‌های منطقه است که نظیر آن را در کمتر نقاط ایران می‌توان یافت و این همه زیبایی بهترین هدیه زمین به عاشقان طبیعت است. وجود آبشارهای طبیعی، زیبا و رویایی، گلستان را به استان آبشاران در کشور و منطقه مبدل کرده بطوریکه نظیر آن در کمتر گوش...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای افراتخته

روستای افراتخت...

اَفراتَخته از روستاهای جنگلی استان گلستان ایران و دارای جنگل انبوه چند هزار ساله‌است. دهکده افراتخته در جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول واقع شده‌است و دارای جاذبه‌های طبیعی و گردشگری است.در پیرامون افراتخته منطقه شکار ممنوع قرار گرفته‌است که زیستگاه گونه‌های جانوری منحصربه‌فرد است. اندوختگ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای زرین گل

روستای زرین گل

روستای زرین گل در ده کیلومتری شهرستان علی اباد کتول در استان گلستان واقع شده است. دهنه زرین گل روستایی بسیار زیبا و سر سبز با جنگل هایی بکر و دست نخورده که چهار فصل آن واقعا دیدنیست. مردم آن غالبا کشاورز هستند و محصول اصلی آنها برنج می‌باشد. روستای زرین گل از چهار طرف توسط کوههای سر سبز...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای چینو

روستای چینو

روستای چینو در شمال شرقی ایران در استان گلستان قرار دارد. این روستا در 50 کیلومتری شرق گرگان و در 16 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان علی آباد واقع شده است ،از شمال شرقی به مرکز علی آباد ، از جنوب به روستای افراتخته ، از مشرق به روستای خاک پیرزن واز مغرب به روستای بالا چلی محدود است و از سط...

اطلاعات | نقشه | مسیر
موزه تاریخ طبیعی کبودوال

موزه تاریخ طبی...

از جنگل «کبودوال» که می‌گذرند، آن‌قدر زیبایی در اطراف خود می‌بینند که دیگر چشم‌شان به موزه‌ی «تاریخ طبیعی» استان گلستان نمی‌افتد، موزه‌ای که با 12 سال پیش با تقلید از موزه‌های 262 ساله اروپا و آمریکا ساخته شد. موزه‌ی «تاریخ طبیعی» شهرستان کبودوال در استان گلستان، در جنگل «کبودوال» و 4 ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای بلاچلی

روستای بلاچلی

این روستا در 32 کیلومتری جنوب باختری شهرستان کتول واقع شده است که از شمال به روستای پایین چلی واز جنوب غربی به روستای نرسو و از مشرق به روستای افراتخته محدود می‌شود .ارتفاع این روستا از سطح دریا 1800متر می‌باشد.تاریخ تأسیس این روستا به سالهای 1140 تا 1145 ه . ق باز می‌گردد(تقریباً 500سا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
موزه مردم شناسی علی آباد کتول

موزه مردم شناس...

شهرستان علی آباد کتول به دلیل وجود تنوع قومیتی، فرهنگی و صنایع دستی قابلیت لازم را برای جذب هرچه بیشتر گردشگر دارد که در همین راستا اقدام به احداث و راه اندازی موزه مردم شناسی و موزه تاریخ طبیعی در شهرستان علی آباد کتول نموده است. موزه مردم شناسی علی آباد کتول با مساحتی حدود 400 متر مر...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

آداب و رسوم علی آباد کتول

موسیقی کتولی

موسیقی کتولی

موسیقی کتول را به لحاظ رایج و متداول بودن آن در میان ساکنین کتولی شهرستان علی آباد بنام موسیقی کتولی معروف است. علی‌آباد کتول از نظر جغرافیایی شرقی‌ترین مناطق تبری زبان و از اصلی‌ترین بلوک استرآباد قدیم محسوب می‌شود. نزدیکی این منطقه با بسیاری از نواحی ترکمن نشین و از سوی دیگر همسایگی...

اطلاعات

جنگل 190 میلیون ساله ایران را ببینید

اَفراتَخته از روستاهای جنگلی استان گلستان است که یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین مناظر بکر طبیعت را در خود جای داده است. روستایی با جنگل‌های انبوه چند هزار ساله در جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول. برای دیدن زیبایی افراتخته باید به این دهکده سفر کنید.
جنگل افراتخته دارای 150 هکتار از جنگل‌های 190 میلیون ساله‌است. در اطراف افراتخته منطقه شکار ممنوع قرار دارد که گونه‌های جانوری منحصربه‌فردی در آن زندگی می‌کنند.
به جز جنگل، ارتفاعات اطراف روستای افراتخته که از جنگل‏های انبوه درختان پهن برگ پوشیده ...ادامه مطلب شده اند، زیباترین منظره طبیعی روستا هستند. کوه‏های افراتخته در شمال، تکیانو در جنوب، ملیارتو در غرب و دره افراتخته در جنوب روستا قرار دارند. این روستای کوهستانی در ارتفاع 1550 متری از سطح دریا قرار گرفته و تحت تأثیر اقلیم کوهستانی، زمستان‏های سرد و تابستان‏های معتدل دارد. روستا همچنین پر از چشمه‏های آب معدنی است که در اطراف آن قرار گرفته و آبشارهای طبیعی زیبایی را هم می‌توانید در ارتفاعات روستا ببینید که از بلندای 300 تا 2500 متری سرازیر می‏شوند.
اما افراتخته به جز کوه و جنگل، یک رودخانه هم دارد که در جنوب روستا جریان دارد.
در سفر به افراتخته همچنین می‌توانید از صنایع دستی این روستا که قالی، چادر شب، سفره پارچه‏ای، دستمال، نمدمالی، چوخا، ساق پیچ پشمی، تور پشتی (کوله پشتی) و انواع وسایل چوبی مانند قاشق، لگن، سطل و خیش چوبی و «دوره» (مخزنی چوبی برای گرفتن کره از ماست) است تهیه کرده و با خود به شهرتان ببرید.
جنگل 190 میلیون ساله ایران را ببینید
جنگل 190 میلیون ساله ایران را ببینید
جنگل 190 میلیون ساله ایران را ببینید

روستای زرین گل

زرین گل روستایی بسیار زیبا و سرسبز با جنگل هایی بکر و دست نخورده که چهار فصل آن واقعا دیدنیست، مردم آن غالبا کشاورز هستند و محصول اصلی آنها برنج می‌باشد. و از چهار طرف توسط کوه‌های سرسبز احاطه شده که مهم‌ترین آن‌ها قلعه میران است که در شرق قرار دارد.
داخل روستا دو چشمه بزرگ و همچنین دو رودخانه دارد که یکی از شمال و دیگری از غرب روستا می‌گذرد.
دهنه زرین گل از ۸ آبادی تشکیل شده است و زرین گل بزگترین روستای دهنه و در کوهپایه قرار دارد بقیه روستاها کوه نشین هستند ، با مردمی خونگرم و مهربان که ...ادامه مطلب اکثرا به دامداری و کشاورزی اشتغال دارند.
روستای زرین گل
روستای زرین گل

behzad m

behzad m چهارشنبه 13 آبان 94 - 22:40

آدرس اینجا رو میخوام

سفری متفاوت به مشهد

سلام به همه دوستان عزیز
اینبار که با خانواده قصد سفر به مشهد رو کردیم تصمیم گرفتیم مسیری متفاوتو تجربه کنیم و مثل همیشه یه بلیط هواپیما مستقیم از تهران به مشهد نگیریم.
منزل ما تهران هست و تصمیم گرفتیم با چند روز اقامت در روستاهای گرگان به مشهد بریم. خانومم در گروه خوب گردشگری تیشینه در تلگرام عضو هستند و از این طریق با دهگردی و روستاهای زیبای گرگان و خصوصا علی آباد کتول آشنا شدند.
ما تصمیم گرفتیم دو روز را در روستای خلیندره‬‎ بگذرونیم و از طریق دهگردی یه خونه رو که پسندیده بودیم اجاره ...ادامه مطلب کردیم. خونه ای که گرفتیم، نمونه کامل یک خونه روستایی بسیار زیبا بود.
روستا در منطقه اى دنج و آرام هستش و اهالى آن فوق العاده مهربان و خونگرمند. امکانات رفاهی خیلی زیادی نداشت یعنی نباید انتظار امکانات هتل رو از یه خونه روستایی داشت ولی طبیعتش و بافت روستاییش محششششر بود. صبح که از خواب بلند میشیم اونقدر هوا خوب و طبیعت زیبا بود که دلتون میخواست فقط یه جا بشینید و تماشا کنید، چای ایرانی بنوشید و از طبیعت لذت ببرید همچنین هوای خوب روستا به جرات میتونم بگم اشتهای مارو چند برابر کرده بود.
دو چشمه آب معدنى که خود اهالى روستا از آن مینوشند داخل حیاط قرار داشت به همراه یه جوی خیلی زیبا و کوچک با آب زلال که اونم از داخل حیاط عبور میکرد و همچنین روبروى در ورودى منزل هم آبشاری جاری بود که صداى آن به انسان آرامش میده .
واقعا حتی تصورشم شگفت انگیزه ،در داخل حیاط خانه، دو چشمه و یک رود جاری و یه آبشار کوچک! باورتون میشه؟ درخت انگور هم بار داده بود که زیبایی و طبیعت این خونه و روستا رو دو چندان کرده بود. درباره غذا هم باید بگم صبحانه رو در روستا خوردیم اما برای ناهار مجبور بودیم به رستوران‌های اطراف بریم که حدود بیست دقیقه با ماشین از روستا فاصله داشت که وقتی با مسئولش صحبت کردیم گفتند باید از قبل به ما درباره غذای محلی و ... میگفتید و انصافا ما هم دراینباره هماهنگی نکرده بودیم. همچنین در ابتدای ورود به روستا اتفاقی نه چندان خوشایندی برامون پیش اومد و این بود که چون خونه در بالای یه ارتفاعی قرار داشت نمیشد ماشین رو به اونجا برد و در واقع بردن ماشین به پارکینگ خونه فقط برای ماشین‌های شاستی بلند امکان پذیر یود و این مشکلی بود که در ابتدا خیلی مارو آزار داد اما صحبت با صاحبخانه مارو آروم کرد و مطمئن کرد که داخل روستا امنه و واقعا هم بود. در کل باید بگم صفا و زیبایی روستا نذاشت این دلخوری‌های کوچک ناراحتمون کنه و اگر هم شما به دنبال چند روز بودن در طبیعت و تنها شنیدن صدای آب و دیدن سبزی روستا هستید حتما به این خانه‌های روستایی سری بزنید که صفای این خونه‌ها شما رو از هر فکر وخیالی رها میکنه و تو خودش غرق میکنه.
بعد از دوشب اقامت در این روستا به مشهد رفتیم و حسابی تو حرم امام رضا استخون سبک کردیم و نایب زیاره همه دوستان بودیم. در مشهد هم در هتل سینور اقامت کردیم که هتلی نوساز، چهارستاره و تمیز بود اما غذا خوردن در رستوران سلف سرویس اون نسبت به رستوران‌های دیگه کمی گرونتر بود.
در آخر باید بگم چنانچه به روستای خلیندره‬‎ رفتید و در خانه باصفای آن اقامت کردید حتما جای ما رو خالی کنید و یه لیوان آب خنک از چشمه صاف و زلالش به نیابت از ما نوش جان کنید.
سفری متفاوت به مشهد
سفری متفاوت به مشهد
سفری متفاوت به مشهد
سفری متفاوت به مشهد
سفری متفاوت به مشهد

مونا کمالوند

مونا کمالوند پنجشنبه 16 مهر 94 - 15:21

بسیار عالی واقعا راه خوبی رو انتخاب کردید بودن تو طبیعت روح آدمو جلا میده

برای تماشای بکرترین آبشار استان گلستان 20 دقیقه در زیباترین مناطق پیاده‌روی کنید

استان گلستان همیشه جز زیباترین استان‌های کشور بوده که دارای بکرترین مناظر و مکان‌های زیبا هست.
آبشار کبودال هم در 5 کیلومتری علی‌آباد کتول در این استان یکی از مناطق زیبا و بکر به شمار می‌رود.این آبشار در ضلع جنوبی این شهرستان و در دل جنگل و دامنه کوه هارون قرار دارد.
زمانی که از شهر گرگان به سمت علی‌آباد حرکت کنیم پس از 5 کیلومتر مسیر جنگلی به محل پارک خودرو می‌رسیم و از ایجاست که پیاده‌روی در بهشت آغاز و پس از 20 دقیقه الی نیم ساعت به آبشار کبودال می‌رسیم.
این آبشار به ارتفاع 1780 متر ...ادامه مطلب است که از کوه هارون سرچشمه می‌گیرد و آب آن بسیار زلال و شفاف و قابلیت شرب دارد.
برای تماشای بکرترین آبشار استان گلستان 20 دقیقه در زیباترین مناطق پیاده‌روی کنید
برای تماشای بکرترین آبشار استان گلستان 20 دقیقه در زیباترین مناطق پیاده‌روی کنید
برای تماشای بکرترین آبشار استان گلستان 20 دقیقه در زیباترین مناطق پیاده‌روی کنید

امید رجبی پور کشایه

امید رجبی پور کشایه دوشنبه 13 مهر 94 - 12:20

احسنت واقعا عالی بود

روستای بالاچلی

در دهانه زیبای محمد آباد دو روستا به نام چلی وجود دارد که در نامگذاری به نام‌های چلی علیا ( بالا چلی ) و چلی سفلی ( پایین چلی ) معروف شده است.
کلمه چلی لفظ تغییر یافته واژه «چل»می باشد که به معنای مکان وگودی کم عمق و نیز گذرگاه می‌باشد همچنین در زمره کلماتی مانند «چلین»می باشد که از آلات موسیقی می‌باشد .
علت نامگذاری روستای پایین چلی به دلیل قرار گرفتن در گودی و در مجاورت رودخانه بزرگی که در ضلع جنوب روستا واقع گردیده است می‌باشد این رودخانه در گذشته آب فراوانی داشته است آنگونه که آهنگ و موسیقی دل نشینی را در جانهای اهالی می‌نواخت .
روستای پایین چلی یا همان چلی سفلی در حال حاضر نیز در بین مردمان کتول به همان نام « چلی » معروف می‌باشدو افزودن لفظ پایین نیز به احتمال زیاد بعد از عمران بالا چلی به نام چلی افزوده شده است.
انتخاب نام «بالا چلی » نیزبرای این روستا صرفاً از آن جهت می‌باشد که از نظر موقعیت جغرافیایی در بالاسر روستای پایین چلی قرار دارد و دلیل دیگری در انتخاب این نام وجود ندارد.
بالا چلی «چلی علیا»
این روستا در 32 کیلومتری جنوب باختری شهرستان کتول واقع شده است که از شمال به روستای پایین چلی واز جنوب غربی به روستای نرسو و از مشرق به روستای افراتخته محدود می‌شود .ارتفاع این روستا از سطح دریا 1800متر می‌باشد.
تاریخچه روستای بالا چلی
بالا چلی « چلی علیا»
تاریخ تأسیس این روستا به سالهای 1140 تا 1145 ه . ق باز می‌گردد(تقریباً 500سال). نام این روستا را شخصی به نام«عبدالحسین کمال غریبی » بنیاد گذارد و « ملک حسین الازمنی » نیز در عمران و آبادانی روستا نقش بسزایی داشته است.
با روی کار آمدن حکومت قاجار در ایران خوانین معروف به کتولی به دلیل خدمات شایسته به قاجار مقام سرکردگی و کلانتری کتول را به خود اختصاص داده بودند و از این روستا به عنوان ییلاق استفاده می‌کردند چنانکه محمد صادق خان کتولی در سالهای 1233-1289 ه.ق پس از رویارویی با شورش سراسری اهالی کتول در مقابل آنان روستای یادشده را به عنوان ییلاق خویش برگزید.
پس از این گزینش روز به روز بر اعتبار و شوکت آبادی که خود بر «کوتل کپوکی»واقع گردیده افزوده شد. روستای بالا چلی در شورش سال 1327ه . ق که بر ضدعلی محمد خان کتولی انجام گرفت شاهد شکست دیگر خوانین کتولی که تلاش می‌کردند تا از ورود خروج کنندگان به آبادی جلوگیری نمایند بوده است.
روستای بالاچلی از نظر طبیعی بین دو نهر به نامهای «طول گذر» و « اردوهه» قرار گرفته است و به دو بخش بالایی و پایینی تقسیم می‌گردد. روستای بالا چلی به سبب ساختار نوین خود از آثار تاریخی وقدیمی نشانی ندارد.
چلی علیا دارای چشمه‌های فراوانی می‌باشد. همچنین دارای چشم اندازهای زیبا و هوای مطبوع و خنکی می‌باشد که برای گردشگران شرایط مساعدی را فراهم می‌نماید.
روستای بالاچلی
روستای بالاچلی
روستای بالاچلی

اطلاعات بیشتر...
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.