آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : بیجارگروس
شهرستان بیجار در شمال شرقی استان کردستان واقع قرار دارد و پهناورترین شهرستان استان می‌باشد
این شهرستان از شرق و شمال شرقی به استان زنجان ، از شمال غربی به شهرستان تکاب آذربایجان غربی ، از جنوب به شهرستان قروه و استان همدان واز غرب به شهرستانهای سنندج ودیواندره محدود است.
شهر بیجار به بام ایران شهرت دارد زیرا 1940 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و 770 متر از تهران و 425 متر از سنندج بلندتر است .
این شهر بعد از شهرکرد بلندترین شهر ایران بوده و در طول 47 درجه ...مشاهده کامل متن و 36 دقیقه شرقی گرینویچ و عرض شمالی 35 درجه و 52 دقیقه استوا قرار دارد وبه وسیله کوههای نقاره کوب ، بادامستان ، نسار و زاغه دور تا دور محصور گردیده است.
شهرستان بیجار در دورانهای گذشته(قبل از سال 1316 شمسی) با نام گروس شهرت فراوانی داشته است .
از مشاهیر گروس می‌توان امیر نظام گروسی را نام برد که نوشته هایش نمونه ممتازی از نثر فارسی به شمار می‌رود وی در مقام وزارت فواید عامه داشته و سفیر و سرپرست دانشجویان اعزامی به اروپا وحاکم ولایات وایالات مختلفی بوده است وبسیار مورد توجه میرزا تقی خان امیر کبیر بوده است.
آیت اله فاضل گروسی یکی دیگر از مشاهیر بیجار است که صاحب تالیفات فراوانی در زمینه علوم فقه و اصول ، فلسفه و عرفان می‌باشد.
یجار منطقه ای است کوهستانی، با آب و هوایی سرد و خشک. اکثریت مردم شهرستان بیجار به زبان کردی با لهجه‌ی گروسی سخن می‌گویند.
بیشینه مردم این شهرستان مسلمان شیعه هستند. همچنین در سابق تعدادی یهودی در این شهرستان ساکن بودند که همگی مهاجرت کرده‌اند.

در وجه تسمیه و علت نامگذاری این منطقه به بیجار گروس نظرات مختلفی وجود دارد. دو نظر که در این زمینه بیشتر منطقی به نظر می‌رسد به شرح ذیل می‌باشد: * برخی را عقیده بر این است که بیجار به معنی سبزه و گیاه است. چنانچه «هفت بیجار» از هفت سبزی درست می‌شود. بنابراین بیجار محل سبزه و باغ‌هایی بوده‌است که برای جشن و شادی ایلات کرد مناسب به نظر می‌رسیده به ویژه این که در دامنه کوه آن، چشمه‌های آب شیرین و فروان که سبب آبادانی بوده آنان را بیشتر به سوی خود جلب و جذب می‌نموده‌است. به طوری که شنیده شده در رشت هم محلی به نام «خشک بیجار» و در افغانستان هم محلی به نام «بیجار» وجود دارد.
قول دیگر که موجهه به نظر می‌رسد این است که «بیجار» همان «بیدزار» است یعنی محلی که درخت بید زیاد در آن می‌روید، (جایگاه بید) که بر اثر کثرت تلفظ افراد مختلف با لهجه‌های گوناگون کلمه «بیدزار» تصحیف شده و کم کم در گفتار و نگارش به صورت «بیجار» تلفظ و مکتوب گردیده‌است
قالی، قالیچه، گلیم، جاجیم و ... از برجسته‌ترین صنایع دستی منطقه بیجار محسوب می‌شوند.
قالی بیجار، قالیچه، گلیم بیجار، ترشی هفت بیجار، نان شیرمال، حلواسوهانی سوغات این شهرستان است

منبع:
http://www.kurdmaskan.ir/HousingOrganization/Cities/Bijar.aspx
http://bijarcity.blogfa.com/category/83
http://kordestangasht3000.blogfa.com/post-7.aspx
http://kurdshora.ir/

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری بیجار

قلعه تاریخی قمچقای بیجار

قلعه تاریخی قم...

این قلعه در چهل و پنج کیلومتری بیجار و روی یکی از کوه‌های بلند منطقه قرار دارد، موقعیت جغرافیایی این قلعه به دو دلیل از عظمت خاص برخوردار است، نخست آن که از یک سو به دره‌ای مشرف است که در قدیم به دره شاهان شهرت داشت و تیغه‌های بلند و هولناک این کوه با پرتگاه‌های مخوف و بلند، بالا رفتن ا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
پیست بین المللی اسکی نسار بیجار

پیست بین الملل...

پیست اسکی بین المللی اسکی روی چمن و برف نسار بیجار، استثنایی‌ترین پیـست اسکی کشور است چرا که مشـرف به شهر و دسترسی به آن آسان است . به علاوه طول و شیـب پیست به گونـه ای است که به راحتی می‌توان مسابقـات کشوری و بین المللی را در آن بـر گزار نمود . در فصل زمستان مردم زیـادی جهت اسکی و یا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
سد گلبلاغ

سد گلبلاغ

سد زیبا و پر جاذبه‌ی گلبلاغ در 15 کیلومتری محور بیجار قروه بر روی رودخانه اوزن دره احداث شده است. این سد با حجم مخزن هشت میلیون متر مکعبی ظرفیت آبیاری حداقل 800 هکتار از اراضی پایاب سد را دارد. سد گلبلاغ از جاذبه‌های شگفت انگیز بام ایران بر روی زمین است که سالانه پذیرای هزاران گردشگر ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
بازار بیجار

بازار بیجار

بازار قدیمی شهرستان بیجار در مرکز شهر و حد فاصل خیابان‌های توحید، فاضل و اردلان واقع شده و شامل یک راسته‌ی شمالی – جنوبی است , قدمت این بازار به دوران صفویان برمی‌گردد. از بنای قدیمی بازار تنها هفت دهنه ضلع جنوبی باقی‌مانده و بقیه آن در جنگ جهانی در زمان حمله‌ی قشون روسیه به آتش کشیده ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
امامزاده حمزه عرب

امامزاده حمزه ...

کوه حمزه عرب از بهترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری بیجار است که چشم اندازهای متنوع آن از هر طرف، چشم انسان را خیره می‌کند. این کوه حدود دو هزار و 640 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. برروی این کوه بلند، سید جلیل القدری از سلسله سادات موسی بن جعفر(ع) در سال 973 هجری شمسی و طبق مستندات به...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مسجد خسروآباد

مسجد خسروآباد

خسروآباد نام روستایی در 45 کیلومتری بیجار است, خسرو آباد یکی از روستاهای مشهور گروس در منطقه چنگ‌الناس است که از شمال به کوه قازیله از شمال غرب به کوه دوکوه و از جنوب به کوه هزار لیلی ختم می‌شود. یکی از منحصر به فردترین بناهای تاریخی این روستا مسجد خسروآباد است؛ این مسجد زیبا همانند تم...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای خسرو آباد

روستای خسرو آب...

خسروآباد از روستاهای شهرستان بیجار است که در 45 کیلومتری بیجار واقع شده است. این روستا از روستاهای مشهور گروس در منطقه چنگ‌الناس است که از شمال به کوه قازیله از شمال غرب به کوه دوکوه و از جنوب به کوه هزار لیلی ختم می‌شود. ارتفاع خسروآباد از سطح دریا یک‌هزار و 840 متر است و اقلیمی سرد ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای صلوات آباد

روستای صلوات آ...

روستای صلوات ‏آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان بیجار در استان کردستان قرار دارد.روستای صلوات‏آباد بیجار در محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافتی متراکم دارد و از اطراف، به کوه‏های بلندی محدود می‏شود و رودخانه قزل اوزن نیز، در جنوب آن جریان دارد. کوه صلوات آباد در 2 کیلومتری و کوه دوازده ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

آداب و رسوم بیجار

میلاد فرزندان در بین مردم کرد

میلاد فرزندان ...

تولد فرزند در میان مردم کرد رویدادی شیرین و مبارک است و به شیوه‌های مختلف این رویداد را جشن می‌گیرند. نخستین آیین شادی مربوط به میلاد فرزند، " گویزه وانه " نام دارد. در روزگار کنونی ما به یمن پیشرفت چشمگیر فن آوری طب پزشکی از مدتها قبل از به دنیا آمدن فرزند جنسیت جنین کشف شده و پدر و ما...

اطلاعات
آیین سنتی گلگیران

آیین سنتی گلگی...

اهالی بیجار در استان کردستان، مثل بیشتر غرب نشینان کشور مراسم عزاداری شان را با گل اندود کردن برگزار می‌کنند. مراسمی که تقریبا تمام اهالی شهر با وجود تفاوت‌های مذهبی شیعه و سنی در آن مشارکت دارند.بیجاری‌ها از دو هفته قبل از عاشورا، به دشت‌های اطراف می‌روند و خاک رس مورد نیاز برای مراسم ...

اطلاعات

یکی از بناهای تاریخی و باستانی استان کردستان

قلعه قمچقای یکی از بناهای تاریخی و باستانی استان کردستان است که برای تاریخ دوستان گردشگران از جذابیت بالایی برخوردار بوده و در فاصله چهل و پنج کیلومتری شهرستان بیجار بر روی یکی از کوه‌‌های بلند منطقه قرار دارد.
ارتفاع دیواره‌های این قلعه به ۲۰۰ متر می‌رسد و تنها راه ارتباطی قلعه با خارج، گذرگاه باریکی می‌باشد که ساخته و پرداخته دست صاحب هنری است که یک نفر به دشواری می‌تواند از آن عبور کند. وسعت قلعه بالغ بر ۵۰۰۰ متر مربع با مخازن متعدد آب است که در سنگ کنده شده و پناهگاه زیرزمینی آن با عمق ۴۱ ...ادامه مطلب پله به صورت تونلی از سنگ کنده شده و به زیر قلعه هدایت می‌شود. از قلعه بزرگ قمچقای در عصر پارت‌ها و ساسانیان نیز استفاده شده که هم زمان با محاصره آتشکده آذر گشسب در تخت سلیمان (۱۰۰ کیلومتری شمال همین قلعه) به وسیله هراکیلوس امپراتور روم، موجبات تخریب آن فراهم شده است. این قلعه از نظر قدمت بسیار حائز اهمیت است و در برهه‌های گوناگون مورد استفاده اقوام مختلفی واقع شده است. بنابراین قلعه و دژ قمچقای یکی از قلعه‌های با ارزش و تاریخی شناخته شده ایران می‌باشد.
موقعیت جغرافیایی قلعه قمچقای به دو دلیل از هیبت و عظمت خاصی برخوردار است؛ نخست آنکه از یکسو به دره ای مشرف است که در قدیم به دره شاهان شهرت داشت و تیغه‌های بلند و هولناک این کوه با پرتگاه‌‌های مخوف و بلند، بالا رفتن از آن و رسیدن به دژ را بسیار دشوار می کند. از سوی دیگر از جنوب غربی، جنوب شرقی و شرق نیز به پرتگاهی دیگر مشرف است از این رو ایجاد استحکامات برای این قلعه لازم نبود اما در سمت شمال که پشته از ارتفاع کمتری برخوردار است بقایای دیوار عریض و محکم از سنگ لاشه با ملات و برج‌‌های نیم استوانه موجود است.
در پای پشته سنگی حصارهای دیگری از قرون وسطی، عمود بر بستر رودخانه کشیده شده است. استحکام قلعه و نشانه‌‌های ساختاری بنا از جمله پی خانه هایی که مشهود است نیز این گمان را تقویت می‌کند که این قلعه ساسانی باشد. در سطح نیز سفال‌‌های دوره اسلامی قرن ۶ و ۷ هجری قمری به چشم می‌خورد.
خارج قلعه در سمت شمال غربی روی پشته پست تر، بقایایی از دیواره‌‌ها و تراس بندی‌‌ها دیده می شود. این پشته از طریق پلکانی که از سنگ کوه تراشیده شده با اراضی مرتفع شمالی مرتبط بود.
آب انباری که به ارتفاع ۱٫۴۰ متر در کوه ساخته شده، تونل ۴۲ پله و راهرویی که آن را هم در دل کوه حفر کرده اند، نشانه‌‌های دیگری از اهمیت ویژه این قلعه و آب انبار آن است. منابع ذخیره آب که توسط تونل پله داری به پایین راه می یابد تا حدودی به آب انباری که در زندان سلیمان وجود دارد شبیه است و نشانه دیگری از قدمت قلعه تا دوره مانایی است.
سنگ‌‌های تراش خورده قمچقای دارای مشخصاتی نیست که بر مبنای آن بتوان زمان ساخت بنای قلعه را به دقت تعیین کرد، با این حال به احتمال زیاد می توان آن را متعلق به دوره‌‌های پیش از میلاد مسیح مثلاً دوره مانایی و ماد دانست که تا دوره‌های ساسانی و اسلامی نیز مورد استفاده بود.
همچنین بر اساس بررسی‌‌های به عمل آمده توسط کارشناسانی چون دکتر رضا مرادی غیاث آبادی و دکتر محمود کردوانی، مشخص شده است که بنای اولیه این قلعه باشکوه به سده‌‌های ۲۱ تا ۲۵ قبل از میلاد باز می‌گردد و این به این معنا است که قلعه قمچقای بیجار بیش از ۴۰۰۰ سال قدمت دارد. گواه این امر وجود کتیبه ای در نزدیکی این قلعه است که به خطی نیمه تصویری (هیراتیک) نوشته شده است، و با توجه به این امر که اولین واضعان خط سومریان بوده‌اند، تصور می‌شود که قلعه و کتیبه قمچقای در اصل متعلق به سومریان بوده است.
یکی از بناهای تاریخی و باستانی استان کردستان
یکی از بناهای تاریخی و باستانی استان کردستان

فرش کردستان را بیشتر بشناسیم

از قدمت قالی‌بافی در کردستان منابع و اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، اما می‌توان اعتبار قالی کُردی و قدمت فرشبافی در کردستان را صدها سال پیش دانست.
براساس مطالعات انجام شده، کردستان ایران از نقطه نظر قالیبافی دارای دو قطب فعال است که یکی از آنها شهر سنندج و دیگری بیجار است.
قالی‌بافی و پیشرفت آن در سنندج را تا حد زیادی باید مرهون مقامات محلی دانست که در سده‌های پیش در آنجا حکومت می‌کرده‌اند و از این هنر و سایر هنرها حمایت می‌کرده‌اند، بنابراین می‌توان برای آن حداقل سابقه‌ای حدود ۱۰۰ سال را در ...ادامه مطلب نظر گرفت، اما شهرت سنندج بیشتر به‌واسطه‌ی گلیم‌های بسیار نفیس آن که دارای آوازه جهانی است، می‌باشد.
ساختار دشت‌ها و کوهپایه‌های کردستان یکی از مناطق مهم گله‌داری کشور است که گوسفندان آن نیز معمولاً از نژادهای «کُردی» و «مریوانی» است، پشم مصرفی در قالی‌بافی سنندج بیشتر از نوع دستریس و بسیار نازک بوده تا حدی که گاهی اوقات تفکیک و تشخیص نخ‌های دستریس و کارخانه‌ای مشکل است، قالی‌های سنندج به روش ترکی چله‌کشی می‌شوند و چله‌ها امروزه از جنس پنبه هستند.
قالی‌های اصیل کردستان به‌ویژه سنندج از نوع یک پود ضخیم است که به نظر می‌رسد استفاده از یک پود در بافت قالی متأثر از دست بافته‌هایی چون گلیم، گبه و ... باشد، اما امروزه در بافت قالی‌ها از هر نوع پودی استفاده می‌شود.
دارهای مورد استفاده در مناطق شهری عمودی و از نوع ثابت است، رج شمار فرش‌های قدیمی سنندج بین ۱۵ و حداکثر ۲۵ متغیر بوده‌اند، اگرچه در معدود نمونه‌های نفیس و منحصر به فرد رج شمارهای بالاتر نیز دیده شده، اما قالی‌های امروز سنندج دارای رج شماری بین ۲۵ تا ۳۵ هستند.
یکی از ویژگی‌های بارز قالی‌های سنندج، پرزهای کوتاه آن است که معمولاً پرداخت و قیچی آن در زمان بافت انجام می‌شود.
با وجود آنکه گره نامتقارن در میان اهل فن به «گره فارسی» و یا «گره سنه» (نام قدیمی آن شهر) معروف است، با این حال فرش‌های سنندج با گره‌ای از نوع متقارن و یا به عبارتی گره ترکی بافته می‌شوند.
بکارگیری الیاف کاملاً تابیده شده توسط قالیبافان موجب شده که گره‌های فرش آنان در پشت فرش به خوبی دیده شود، تمایل بافندگان در نوع بافت بیشتر به قالی‌های «لول بافت» است.
بیجار به‌عنوان یکی از متقدمین صنعت فرش بافی در ایران به حساب می‌آید، مناطق قالیبافی در گذشته و حال، شامل شهر بیجار و روستاهای اطرافش است.
شمار فراوانی از قالی‌های قدیمی کردستان که هم‌اینک در موزه‌های بزرگ فرش در داخل و خارج کشور نگهداری می‌شوند از قالی‌های بافت بیجار هستند.
قالیبافی در این شهر سابقه دیرینه‌ای دارد و قدمت بافت قالی‌های تاریخ دار بیجار(موجود در خارج از کشور) به سال ۱۲۶۶ (ه.ق) بر می‌گردد.
فرش کردستان را بیشتر بشناسیم
فرش کردستان را بیشتر بشناسیم
فرش کردستان را بیشتر بشناسیم
فرش کردستان را بیشتر بشناسیم

سوغات مریوان:
کلاش (در مناطق کردنشین یک نوع گیوه به نام کلاش تولید می‌شود . رویه این کفش از نخ پنبه ای بافته شده و زیره آن از پارچه فشرده شده ساخته می‌شود ، به همین دلیل کلاش کفشی است سبک ، نر م و قابل انعطاف و متناسب با محیط کوهستانی . تولید کلاش در اصل مختص منطقه اورامان بوده ولی اکنون در اکثر شهرهای استان تولید می‌شود .)
سوغات سنندج :
صنایع دستی :نازک کاری (تخته نرد، شطرنج و ...)
کنجد،بادام سوخته، باسلوق،نان برنجی
قالی،قالیچه،گلیم ،محصولات نساجی سننتی جولانی (جانماز،موج و..)
آلات ...ادامه مطلب موسیقی
سوغات مریوان:
کلاش (در مناطق کردنشین یک نوع گیوه به نام کلاش تولید می‌شود . رویه این کفش از نخ پنبه ای بافته شده و زیره آن از پارچه فشرده شده ساخته می‌شود ، به همین دلیل کلاش کفشی است سبک ، نر م و قابل انعطاف و متناسب با محیط کوهستانی . تولید کلاش در اصل مختص منطقه اورامان بوده ولی اکنون در اکثر شهرهای استان تولید می‌شود .)
لباس کردی محلی ( رانک و چوخه ) و لباس زنانه محلی در انواع مختلف،گزن گبین،آدامس حاصل از درخت بنه
سوغات سقز:تخمه آفتابگردان
سوغات بیجار،تخمه آفتابگردان، باسلوق،نان شیر مال ،کماج،گلیم، فرش،قالیچه
سوغات بانه:مویز سیاه

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

محمد ابراهیمی

محمد ابراهیمی ﺳﻪشنبه 17 شهریور 94 - 12:33

به به

آیین‌های سنتی بیجار
دیدن روباه را به فال نیک می‌گرفتند
پشت سر مسافر آب می‌پاشند
برگزاری باشکوه مراسم چهارشنبه سوری، (به کردی: کوله چوارشه‌مه)
مردم منطقه مراسم عید باستانی و ملی نوروز را هم باشکوه برگزار می‌کنند.
یکی از مراسم نوروز شال گردش نام دارد که رسمی پرطرفدار است. دراین رسم جوانان به پشت بام‌ها رفته و با آویختن شال گردن خود یا پارچه‌ای دراز از صاحب خانه عیدی طلب می‌کنند. صاحبخانه نیز آجیل، شیرینی، تخم مرغ پخته، پول و شکلات را داخل شال گره زده و با گفتن این عبارت «خدا مرادت ...ادامه مطلب را بدهد» شال را رها می‌کند.
در شب یلدا برای نو عروس‌ها عیدی می‌برند.

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

اگر مسیرتون به شهرستان بیجار خورد حتما به رستوران سلوی سر بزنید.
رستوران سلوی در مرتفعترین شهر ایران، بر فراز بلندترین ساختمان شهر تاریخی بیجار گروس قرار دارد.
این رستوران دارای فضای روباز و سرپوشیده و کافی شاپ بوده و به علت قرار گرفتن در ارتفاع دارای چشم اندازی زیبا از شهر و کوهها و مناظر اطراف می‌باشد.
نان از گندم مرغوب منطقه که در آسیاب سنتی بدون جدا کرن سبوس تبدیل به آرد شده، پخت می‌شود.
از همه مهتر اینکه مدیر رستوران که آقایی خیلی خوش اخلاق و خوش صحبتی هستند که اصالتا تبریزی هستن وچهل سال مقیم آمریکا بودند به ایران اومدن و در این شهر رستوران زدند در بین مهمان‌ها حضور پیدا می‌کنند و کلی خوش و بش می‌کنند و شخصیت خیلی مثبتی دارند .
در ضمن
سلوی یک کلمه قرآنی می‌باشد که به معنی مرغ بریان، غذای بهشتی و آسمانی بوده، از آن به عنوان غذای پاکیزه نیز یاد شده است.

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره بیجار

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.