2 5

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
شهرستان سرعین با مرکزیت سرعین از شهرستان‌های استان اردبیل است.
سرعین در فرهنگ لغت فارسی به معنای سرچشمه می‌باشد. در گذشته از این منطقه به نامهای ساری قیه ، سارقین ، سرائین ، سرقین یاد می‌شده است.
سرعین دارای آب وهوای دلپذیر و معتدل است ,در صورت افزایش مقطعی و نسبی دما هوای مه آلود خزر وارد اردبیل و سرعین می‌شود و به علت وجود سبلان دما به سرعت کاهش می‌یابد و ا ین امر موجب تشکیل ابرهای با ارتفاع پائین استراتوس شده که حرکت سریع رطوبت دریای خزر در زمان اندکی موجب باران ریزه یا ...مشاهده کامل متن شه می‌شود و باعث بهره مند شدن گردشگران تابستانی از هوای خنک و دلپذیر می‌شود. سایر ماههای سال نیز به علت بارش برف ، استفاده از جاذبه‌های آن مناسب گردشگران زمستانی می‌باشد.
سرعین به خاطر وجود سبلان دارای چهار فصل منظم با خصوصیات و ویزگیهای خاص هر کدام از این فصلها می‌باشد که در مقایسه با اکثر مناطق ایران از جاذبه‌های اقلیمی زیادی برخوردار می‌باشد.
حلوای سیاه ,عسل , فر آورده‌های لبنی نظیر کره ، ماست ، دوغ و پنیر از سوغاتی‌های سرعین هستند ,فرآورده‌های لبنی با اسفاده از شیر احشام با آب زلال و گوارای سبلان تهیه می‌شود و از بهترین نوع فرآورده‌های لبنی کشور می‌باشد.
سرعین دارای دهها چشمه آب گرم معدنی می‌باشد که از کوه سبلان سرچشمه می‌گیرند.
تپه باستانی آناهیتا (داخل شهر),امامزاده سیدابوالقاسم (قره داش) داخل شهر
دهکده صخره ای گنزق و امامزاده سیدصادق ,دهکده صخره ای و کمپینگ جنگلی روستای ویند کلخوران ,آبمعدنی گوزسوئی، ویرانه آتشکده آذرفریق و آرامگاه امامزاده سیدعبدالله ,روستای ییلاقی بیله دره ,پیست اسکی آلوارس برخی ار جاذبه‌های گردشگری سرعین می‌باشند

منبع:
http://sarein.ir/
http://fa.wikipedia.org/
http://www.gfalk.blogfa.com/
http://www.gfalk.blogfa.com/post-1.aspx
http://nama61j.blogfa.com/cat-10.aspx

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری سرعین

پیست اسکی آلوارس

پیست اسکی آلوا...

از زیباترین نقاط استان اردبیل از لحاظ گردشگری و در دامنه‌های مرتفع و زیبای سبلان واقع شده است که بزرگترین پیست اسکی از لحاظ وسعت در ایران می‌باشد. این پیست اسکی در فاصله ۱۲ کیلو متری روستای آلوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته است و از انجائی که پیست فوق در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
چشمه‌های آب گرم سرعین

چشمه‌های آب گر...

سرعین در ‪ ۲۵‬ کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد. این شهر یکی از مهمترین مراکز استقرار چشمه‌های آبگرم در ایرن است. چشمه‌های آبگرم سرعین با دما، خاصیت و ویژگی‌های درمانی خاصی از دل زمین می‌جوشند و هر سال در فصل تابستان گردشگران بسیاری را از ایران و خارج از ایران به سوی خود جلب می‌کنند. آ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای بیله درق ( ویلا دره )

روستای بیله در...

روستای بیله درق( ویلا دره) روستایی ییلاقی از توابع سرعین است که در فاصله 3 کیلومتری شمال شهر توریستی سرعین قرار دارد این روستا با آب و هوای مطبوع و دلپذیر دومین قطب توریستی منطقه سرعین می‌باشد که به دلیل برخورداری از چمنزارهای پر از گل و گیاه، کندوهای عسل,آبهای معدنی جهت استعمال داخلی ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای کنزق

روستای کنزق

روستای کنزق در سه کیلومتری شهر سرعین واقع شده‌است. این روستا از شمال به اراضی اردی‌موسی، از جنوب به روستای تاریخی کلخوران، از شرق به روستای آق‌قلعه و از غرب به شهر توریستی سرعین محدود شده‌است. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۵۵۰ متر است. روستای کنزق قدمتی دیرینه دارد، که نشانه‌هایی از ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آبشار گورگور

آبشار گورگور

چشمه گورگور از جمله چشمه‌های مشهور منطقه سبلان می‌باشد. این چشمه در دره آلوارس یا قزل گوللر که یکی از عریض‌ترین و باصفاترین دره‌های سبلان است، در ارتفاع ۲۴۲۰ متری از سطح دریا واقع شده است. آبدهی این چشمه بسیار بالا بوده و آب از خلل و فرج دیواره صخره ای مشرف به دره با فشار بیرون می‌آید. ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
روستای آلوارس

روستای آلوارس

این روستای ییلاقی از توابع بخش سرعین شهرستان اردبیل است که گفته می‌شود پیش‌تر ییلاق چراگاهی عشایر شاهسون بوده است. هوای پاک، سرسبزی مراتع اطراف آلوارس هر بیننده‌ای را به شوق وا می‌‌دارد. همچنین آب شدن یخ‌ها و برف‌های دامنه‌های سبلان در فصول بهار و تابستان پوشش گیاهی چشم‌نوازی را همراه ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
تپه سرعین ( تپه آناهیتا )

تپه سرعین ( تپ...

از مهمترین جاذبه‌های تاریخی، باستانی و مذهبی سرعین تپه باستانی آناهیتا است که در طی سالیان از آن به اسامی آناهیتا، سارقین و زرتشت یاد شده و از نشانه‌های پرستش دین زرتشت در این منطقه است. این تپه باستانی که در قسمت غربی شهر سرعین قرار داشته و قدمت آن به اواخر هزاره اول و دوم قبل از میلا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
آتشکده آذر فریق

آتشکده آذر فری...

روستای باستانی و ییلاقی آتشگاه که به آغ مام نیز معروف می‌باشد از توابع دهستان سبلان در فاصله 5 کیلومتری شمال سرعین واقع شده است. این روستا از باستانی‌ترین مکانهای شهر سرعین و استان می‌باشد که آثار باقی مانده از دورانهای قدیم موید این مطلب است. بر فراز تپه باستانی که امروزه خرابه هائی ا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مشاهده تمامی جاذبه های گردشگری

چشمه‌های آبگرم سرعین

سرعین دارای ده‌ها چشمه آب گرم معدنی است که از کوه سبلان سرچشمه می‌گیرند. این شهر به علت چشمه‌های آبگرم فراوان شهرت دارد و یکی از مناطق گردشگری در استان اردبیل است.
این منطقه همه‌ساله اواخر بهار و فصل تابستان پذیرای ایرانگردان و جهانگردان فراوان است. در این شهر کلی هتل، هتل- آپارتمان و مهمانسرا وجود دارد ولی علاوه بر این، مردم منطقه نیزخانه‌های مسکونی و ویلاهای خود را به عنوان مهمانپذیر اجاره می‌دهند.
این مناطق تنها بخشی از طبیعت زیبای سرزمین زیبای ماست که فرصت کشف زیبایی‌های بیشتر آن می‌تواند ...ادامه مطلب برای تمام اعضای خانواده شیرین و به‌یادماندنی باشد؛ البته پیش از این سفر درباره مجهز بودن خودرو به وسایل لازم و همراه داشتن تجهیزات ضروری مطمئن شوید. این سفر دو روزه و کوتاه فرصت خوبی برای شما فراهم خواهد کرد تا در دل طبیعت باشید؛ ضمن اینکه می‌توانید زمان بیشتری را با خانواده خود سپری کنید. برای‌تان سفری خاطره‌انگیز را آرزومندیم.
چشمه‌های آبگرم سرعین
چشمه‌های آبگرم سرعین

خوردنی‌های سرعین

حقیقت این است که سرعین بهشت گردشگرانی است که هیچ چیز برای شان جای یک وعده غذای عالی و خوشمزه را نمی‌گیرد، در کنار تمام جذابیت‌های طبیعی و انسان ساختی که در این منطقه وجود دارد و آن را تبدیل به یکی از قطب‌های جذاب گردشگری ایران کرده، غذاهای لذیذ مبحثی جداگانه هستند.
انواع کباب که از گوشت تازه تهیه می‌شود، انواع آش و لبنیات عالی در انتظار مسافرانی است که به قصد آرامش یا ورزش به سرعین سفر می‌کنند.
اگر آش دوغ دوست دارید باید بدانید در هیچ کجای ایران آش دوغی به خوشمزگی سرعین نخواهید خورد، دوغا ...ادامه مطلب یا آییران آشی را حتما در فهرست غذاهایی که باید امتحان کنید قرار دهید.
آبگوشت، کباب و نان محلی، سارج ایجی، بوزباش و کله جوش از دیگر غذاهای لذیذی هستند که می‌تواند در سرعین و اردبیل میل کنید.
صبحانه با عسل عالی سرعین را فراموش نکنید.
خوردنی‌های سرعین
خوردنی‌های سرعین

بفرمایید سرشیر ....

سرشیر یکی از خوشمزه‌ترین مواد لبنی است که مشتریان بسیار زیادی به خصوص مسافران و میهمانان شهر توریستی سرعین به خود اختصاص داده است .
سرشیر, چربی‌های شیر است که در اثر جوشیدن شیر و سبک شدن و باز شدن ملکول‌های آن بر سطح شیر می‌آید.برای تهیه سرشیر بیشتر از شیر گاومیش که بسیار پرچربی و غلیظ می‌باشد استفاده می‌شود.در فصل تابستان به علت زیاد بودن درخواست سرشیر از جانب مسافران انواع مختلف سرشیر از مناطق مختلف حتی استان‌های مجاور به این شهر آورده می‌شود .اما سرشیر خود منطقه علاوه بر داشتن طعم و مزه عالی ...ادامه مطلب ظاهر بسیار زیبا یی نیز دارد که این خود بزرگترین عامل محبوبیت این سرشیر می‌باشد.به خاطر طریقه برش و جمع آوری آن که تقریبا خیلی شبیه به شیرینی خامه ای رولت می‌ماند.
یعنی شما لایه‌های روین سر شیر را که موقع جمع آوری سرشیر تاب داده شده است را به راحتی در درون حلقه‌های رولتی آن می‌توانید ببینید. بین این لایه‌ها خامه ای بسیار سفیدی به ضخامت حداکثر یک سانتی متر دیده می‌شود و وقتی آنرا با چاقو برش بدهید لایه‌ها و خامه‌ها به راحتی قابل تشخیص می‌باشد.عسل و سرشیر (بال قیماق) معروف‌ترین محصول و سوغاتی مناطق اطراف سبلان و به خصوص شهر سرعین است.

بفرمایید سرشیر ....
بفرمایید سرشیر ....
بفرمایید سرشیر ....

آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود

رئیس هیئت مدیره سرمایه گذاران آبهای گرم معدنی استان اردبیل از تلاش برای ثبت جهانی آبگرم معدنی تاریخی و سنتی «گاومیش گلی» سرعین خبر داد.
رضا آستانی اضافه کرد: گاومیش گلی یکی از ۱۲ چشمه آب گرم شهر توریستی سرعین است که با قدمت طولانی و به عبارتی با بیش از یک قرن از گذشته تاکنون به عنوان یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری شهر سرعین شناخته می‌شود.
وی این آبگرم معدنی را به عنوان نماد آبگرم‌های استان و کشور دانست و تاکید کرد: در این راستا اعتقاد داریم که این آبگرم با توجه به مولفه‌های مد نظر از جمله ...ادامه مطلب ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و... قابلیت ثبت جهانی را دارد و در این راستا طرح اولیه آن را در دستور کار قرار داده ایم.

رئیس هیئت مدیره سرمایه گذاران آبهای گرم معدنی استان تصریح کرد: در این طرح تلاش خواهد با توجه به دبی آب بالای این چشمه که گفته می‌شود تا ۸۵ لیتر در ثانیه است، این آبگرم به عنوان یکی از پرآب‌ترین چشمه آبگرم معدنی و طبیعی دنیا ثبت شود.

وی ثبت جهانی این چشمه را غیرممکن ندانست و تاکید کرد که اگر دستگاه‌های مرتبط در این زمینه ورود کرده و پرونده آن از سوی تیم ویژه مطالعاتی به خوبی جمع بندی شود، بی شک می‌توان در سال‌های آینده طرح ثبت آبگرم گاومیش گلی سرعین را ارائه داد.
آستانی با بیان اینکه میراث فرهنگی متولی اصلی این امر ثبت آثار ملی و جهانی است، متذکر شد: این طرح از سوی متولیان آبهای گرم معدنی استان و سرعین پیشنهاد شده اما هنوز در مراحل ابتدایی بوده و نیازمند بررسی بیشتر است.
وی در خصوص طرح‌ها و اصلاحات ایجاد شده در این آبگرم طی سال‌های اخیر بیان داشت: در تمام بحث‌های ساماندهی رعایت شکل و فرم اصیل و دست نبردن در ساختار سنتی این آبگرم به دلیل جاذبه گردشگری مورد توجه بوده است.
رئیس هیئت مدیره سرمایه گذاران آبهای گرم معدنی استان عنوان کرد: چنانچه در طرح‌های سرمایه گذاری آبگرم گاومیش گلی نیز تاکید شده که این چشمه به عنوان نماد ابگرم‌های استان و آبدرمانی تاریخی و اصیل جهت بازدید و استفاده عموم به عمان حالت سنتی نگهداری شود.

وی از آغاز طرح‌های اولیه مطالعاتی و بررسی ابتدایی برای ثبت جهانی این آبگرم در آینده ای نزدیک خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با همکاری و مشارکت تمامی دستگاه‌های متولی این چشمه به عنوان دومین اثر استان پس از بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در فهرست آثار جهانی ثبت شود.

گاومیش گلی از قدیمی‌ترین و پر آب‌ترین آبگرمهای کشور بوده و از نظر آبدهی و وسعت سر آمد آبگرمهای سرعین است چنانچه کارشناسان زمین شناسی مقدار متوسط آب دهی گاومیش گلی را ۸۵ لیتر در ثانیه برآورد کرده اند که از چند نقطه کف استخر با گاز خارج می‌شود و از مجرای ضلع شرقی به بیرون می‌رود.

این چشمه که دارای استخری رو باز به مساحت ۴۰۰ متر با عمق ۱۳۰ سانتی متر است، در دامنه کوه سبلان واقع شده و در منطقه ای که زمستان‌ها دمای زیر صفر درجه دارد گاومیش گلی حدود ۵۰ درجه حرارت داشته و از خاصیت‌های درمانی بیشماری برخوردار است.
آب گاومیش گلی ترش بیرنگ و کمی بودار است که به علت مواد معدنی موجود در آن این طمع و بوی خاص را دارد. مواد معدنی موجود در این آبگرم معدنی نیز شامل آنیونهای کربنات، بیکربنات، کلروره، سولفات و کاتیونهای کلسیم، منیزیم، سدیم و پتایسم است.

هر کدام از چشمه‌های آبگرم سرعین نام‌های به خصوصی دارند که اغلب به استفاده و خاصیت درمانی آن چشمه و یا یک داستان مرتبط با آن بر می‌گردد. در واقع نامگذاری‌ها وقتی در کنار هم بررسی می‌شود به منزله بررسی بخشی از تاریخ رفته بر این شهر است.
نامگذاری گاومیش گلی به تعبیر قدیمی‌ها به نوع استفاده از آن برمی گردد، به طوریکه به عقیده برخی پیش از آنکه این استخر شکل کنونی را به خود بگیرد گاومیشها بعد از اینکه مقداری از حرارت آب کاسته شده و معتدل می‌شده از آن استفاده می‌کردند از این رو اهالی سرعین و به تبع آن دیگران از آن به نام آبگرم گاومیش گلی یعنی چشمه گاو میش‌ها نام برده اند.

گاومیش گلی تا سال ۱۳۳۰ پیش گودی بی جداری در میان دره بوده و آب چشمه در آن گودی بصورت برکه ای جمع می‌شده و مازاد آن از گوشه ای در سمت جنوب شرقی وارد نهری می‌شد و به فاصله ۱۵۰ متری آسیابی را می‌گردانید. اما از این تاریخ به بعد دیوار و سکوی آبگرم گاومیش گلی احداث و شکل و شمایل ابگرم به خود گرفت.
آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود
آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود
آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود
آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود
آبگرم «گاومیش گلی» سرعین ثبت جهانی می‌شود

مسافرین سرعین بدانند

سرعین شهری کوچک در 25 کیلومتری جنوب اردبیل است. این شهر به علت چشمه‌های آبگرم فراوان شهرت دارد و یکی از مناطق گردشگری در استان اردبیل است.
جاذبه‌های شهر سرعین
آبگرم ها: سرعین دارای دهها چشمه آب گرم معدنی می‌باشد که از کوه سبلان سرچشمه می‌گیرند.
لیست برخی آبگرم‌های معروف سرعین
گاومیش گلی
بش باجیلار
مجتمع آب درمانی سبلان
آبگرم ژنرال
آبگرم پهنلو
قهوه سویی
ساری سو
آبدرمانی شفا
قره سو
ایرانیان(به زودی)
چشمه ابگرم دالار
مسافرین سرعین بدانند
مسافرین سرعین بدانند

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره سرعین

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.