2 2 1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نام قدیم : آپادانا، اوپاتان، عبادان، جزیرة الخضر
آباد از شهرستان‌های استان خوزستان است
آبادان یا عبادان در جنوب غربی ایران و در استان خوزستان قرار دارد و بعد از اهواز مهم‌ترین شهر خوزستان به حساب می‌آید که از زمان جنگ جهانی دوم یکی از مهم‌ترین شهرهای خاورمیانه و ایران بوده است.
آبادان به شکل جزیره ای در کنار خلیج فارس قرار گرفته و دارای آب و هوای اقلیمی گرم و مرطوب است.
این بندر در قدیم عبادان و مدتی نیز (جزیره الخضر) نامیده می‌شد اما شکل کهن این نام (اُپاتان) است. اُپاتان ...مشاهده کامل متن از سه کلمه اُ- پات- ان تشکیل شده است. (اُ) به معنی آب و (پات) از ریشه پائیدن و (ان) پسوند نسبت است. بنابراین اُپاتان به معنی جایی است که در محل ورود آب دریا افرادی پاسبانی می‌کنند و آنرا می‌پایند نام ایرانی(آبادان) مسلماً از کلمه (آباد) گرفته شده است. زیرا پس از احداث پالایشگاه در آن رو به عرمان و آبادانی گذاشت و آبادان نامیده شد.
یاقوت حموی جزیرة بزرگ آبادان را " میان رود " نام داده است. ناصر خسرو قبادیانی نیز در سال 438هجری قمری آبادان را دیده و آن را توصیف کرده است.
جهانگرد معروف عربی، ابن بطوطه نیز در طی سفر خود از جزیره عبادان دیدن کرده است و آنرا قریه ای بزرگ در دشتی صاف و شور معرفی کرده است.
آبادان در دوران عباسیان از حالت دهکده خارج گردید و به شهری کوچک تبدیل شد. در طول تاریخ همواره عثمانی و ایران بر سرتصرف این جزیره در ستیز و نزاع بوده اند اما بالاخره در سال هزار دویست و پنجاه و سه (1874) میلادی این جزیره به تملک ایران در آمد. در اواخر قرن سیزدهم هجری قمری آبادان به واسطة وجود صنعت نفت رونق و گسترش یافت.
در سال هزارو نهصد و نه میلادی شرکت نفت به دنبال عملیات استخراج نفت در خوزستان پالایشگاه و تصفیه‌خانه‌های عظیمی در آبادان ایجاد کرد. در سال هزار و دویست ونود و دو (1913) پالایشگاه آبادان فعالیت خود را با قدرت شروع کرد و بالاخره در سال هزار و سیصد و هفده (1938) پالایشگاه آبادان به بزرگترین پالایشگاه نفت جهان تبدیل شد. پس از ایجاد پالایشگاه اهمیت اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی این جزیره افزایش یافت.در زمان سلطنت رضاشاه پهلوی نام عبادان به آبادان تغییر یافت.
در سال هزار و سیصد و هجده (1939) دانشکده نفت آبادان به عنوان دومین دانشکده کشور(پس از دانشکده فنی تهران) جهت تربیت نیروی متخصص در پالایشگاه آبادان شروع به کار کرد.
در سال هزار و سیصد و سی و پنج (1956) جمعیت این شهر به رقم کم نظیر دویست وبیست هزار نفر رسید که دلیل عمده آن شروع به کار پالایشگاه و ایجاد اشتغال و شرایط مساعد اقتصادی در این شهر بوده است شهر آبادان قبل از حملة عراق به ایران در سال 1359 خورشیدی از شهرهای بسیار باشکوه و آباد ایران بشمار می‌رفت. اما با آغاز نبرد هشت ساله پیکره این شهر آماج حملات دشمنان قرار گرفت و شهر به ویرانه ای بزرگ تبدیل شد.
در همان ابتدای جنگ تحمیلی آبادان به محاصره دشمنان در آمد اما با دلاوری جوانان ایران زمین طی عملیات ثامن الائمه حصر آبادان شکسته شد اما همچنان این شهر آماج موشک‌ها و خمپاره‌های دشمنان بود. بلافاصله پس از جنگ، کار بازسازی این شهرستان و پالایشگاه عظیم آن آغاز گردید. چند سالی است کار بازسازی و نوسازی این شهر به اتمام رسیده است
شاید بعد از تهران هیچ شهری را نتوان یافت که به اندازه آبادان تنوع اقوام مختلف را در خود جای داده باشد. اقوامی که در آبادان سکونت داشتند عبارت بودند از: عرب‌ها ، صائبین ،انگلیسیها، هندی ها، پاکستانیها،رنگونی‌های برمه،فارس ها،ارامنه ، آشوری‌ها ،یهودیها ،لرها ،بلوچ‌ها ، کردها ، ترک ها، کولی ها. هرکدام از این اقوام در مقطعی از تاریخ معاصر آبادان وارد آبادان شدند و در درون خود به گونه‌های متعددی تقسیم شدند.
در تاریخ معاصر آبادان پیروان ادیان اسلام، مسیحیت، کلیمی، زرتشتی و صائبی حضور داشتند.
آبادان پرآب‌ترین شهرستان استان خوزستان است. دو رودخانه بهمنشیر و اروند در این شهرستان جریان دارند.
عمده‌ترین فعالیت‌های اقتصادی منطقه تا قبل از جنگ مربوط به صنایع نفت و پتروشیمی بود. پالایشگاه آبادان که یکی از بزرگترین پالایشگاههای جهان بوده است، پتروشیمی و تاسیسات ذخیره سازی از جمله واحدهای مهم این صنایع می‌باشند.
کشاورزی و ماهیگیری نیز در این شهرستان دارای رونق بوده، بویژه ماهیگیری به سبب وجود رودخانه و دریای آزاد اهمیت خاصی داشت.
بخشی از جمعیت آبادان را روستاییان که بیشتر ایرانیان عرب زبان هستند ، تشکیل میدهند.
از محلات آبادان می‌توان بریم، بوارده، اروسی(اروسیه)، فیه (fai'ie)، هزاری‌ها، هلندی‌ها، امیری، احمدآباد، شاه آباد، فرح آباد، میدان طیب و بهمنشیر را نام برد.
منبع:
http://abadan.irib.ir/aboutabadan
http://www.abadan-bazar.ir/index.php/abadan
http://paeeziyan.blogfa.com/post-5.aspx
http://abadan.ostan-khz.ir/Default.aspx?tabid=151
http://www.portal-khz.ir/Default.aspx?tabid=126
http://www.degar.ir/dan_city_abadan.htm

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری آبادان

موزه آبادان

موزه آبادان

موزه آبادان یکی از موزه‌های قدیمی ایران است که موزه در سال ۱۳۳۸ در محله بوآرده شمالی در ضلع جنوب غربی دانشکده نفت آبادان در زمینی به مساحت تقریبی هزار و 800 مترمربع توسط علی هانیبال و با همکاری شرکت نفت آبادان ساخته شد و در سال 1340 به بهره‌برداری رسیده است. ساختمان موزه دارای گنبدی به ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مسجد رنگونی‌ها

مسجد رنگونی‌ها

مسجد رنگونی‌ها در جنوب غربی پالایشگاه آبادان در کنار اروند رود و نقطه صفر مرزی همجوار با کشور عراق در سال ۱۳۰۰هجری شمسی ساخته شده است. پالایشگاه آبادان در سال ۱۲۹۱شمسی به عنوان اولین واحد تصفیه نفت ایران و مرکز عمده صدور فرآورده‌های نفتی در نیمکره شرقی کار خود را آغاز کرد . زمانی که...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کلیسای سورت گاراپت ( ارامنه )

کلیسای سورت گا...

کلیسای سورت گاراپت در شهر آبادان در بلوار معلم، ابتدای خیابان طالقانی (زند سابق) جنب مسجد امام موسی بن جعفر (ع) قرار دارد ,این کلیسا در سال ۱۳۱۹ ساخته شده است. کلیسای سورت گاراپت دیوار به دیوار مسجد امام جعفر صادق (ع) قرار داشته و نماد فرهنگ و آزادی عقیده و هنر ادیان است. این کلیسا در...

اطلاعات | نقشه | مسیر

آداب و رسوم آبادان

ماهی تنوری صُبور

ماهی تنوری صُب...

ماهی تنوری صبور یکی از چندین غذای سنتی و محلی خوزستانی‌هاست. مواد لازم‌: ماهی صُبور: 2 عدد سبزی پلویی: 300 گرم سبزی ماهی گشنیز و شنبلیله: کمی پیاز متوسط: 2 عدد سیر: یک حبه آب تمر هندی: نصف لیوان نمک و فلفل سیاه: به مقدار لازم رب گوجه‌فرنگی‌: یک قاشق غذا خوری طرز تهیه‌: * ابتدا ...

اطلاعات

موزه آبادان

موزه آبادان یکی از موزه‌های کهن ایران است. این موزه در سال 1338 با مجموعه آثاری از دوره ما قبل تاریخ و آثاری از دوره‌های متأخر تا دوره قاجاریه و نیز آثاری از هنرمندان کارگاه‌های هنرهای سنتی افتتاح شد. در برپایی این موزه مرحوم علی هانیال مساعدت بسیار نمود. ساختمان موزه با الهام از معماری سنتی ایران شکل گرفته است. این ساختمان دارای گنبدی به ارتفاع 5.22 متر است که متأثر از گنبد مقبره دانیال نبی شوش است. موزه آبادان در یک طبقه و دارای یک تالار اصلی و دو تالار جنبی است. تالار اصلی، محل نمایش آثار دائمی ...ادامه مطلب موزه از جمله آثار بدست آمده از شوش(هزاره اول ق.م) و آثار دوره صفوی و قاجاری است. همچنین آثار مردم شناسی و پوشاک سنتی مردم خوزستان نیز در بخش دیگری از موزه به نمایش گذاشته شده است.
موزه آبادان
موزه آبادان
موزه آبادان

سوغات آبادان

در میان سوغات آبادان، شاید ادویه آبادان از دیگر ارمغان‌های این شهر توجه بیشتری را به خود جلب نماید. در شهری که خرما و ماهی و حصیر و بوریایش، زبانزد خاص و عام است، عطر ادویه اش هوش از سر هر اهل «دلی» می‌رباید و خواه ناخواه او را به دنبال خویش می‌کشاند. اصولاً مردم آبادان، با توجه به طبع جنوبی و دریایی خویش و نوع غذاهایی که خاص این مناطق می‌باشند، علاقهء فراوانی به مصرف ادویه جات بویژه ادویجات هندی و پاکستانی دارند که در این شهر کم نیستند مغازه‌های عطاری که همه گونه ادویه ای را برای عرضه آماده دارند.
سوغات آبادان
سوغات آبادان
سوغات آبادان

خوشمزه‌های آبادان...

فلافل: متنوع و سرپایی است، فلافل فروشی‌های آبادان علاوه بر فلافل اصیل، ترکیبات فلافل دیگری هم دارند مثل فلاسیس (فلافل و سوسیس)، فلابرگر (فلافل و همبرگر)، فلامیکس (فلافل و سوسیس بندری) و انواع سمبوسه هندی، پیتزایی و لقمه ای.
متن بریانی با دال عدسی: ربطی به بریانی معروف اصفهان ندارند. تکه‌های گوشت و مرغ که در برنجی پر از ادویه و فلفل ادغام شده اند. چیکن بریانی با دال عدسی هم عالی است.
کوبه عراقی: ترکیب له شده سیب زمینی، تخم مرغ و برنج پخته شده با زردچوبه و نمک که در وسط آن، گوشت چرخ شده، گردو ...ادامه مطلب و پیاز خرد شده را جاسازی می‌کنند. کوبه یک کُپه برنج و گوشت چرب است که خوردنش دستان را چرب و چیلی می‌کند.
قلیه ماهی: چند تکه ماهی شوریده است که در ظرفی مملو از ملغمه ای مس از تمبر هندی و ادویه جات، غوطه ور هستند. طعم ترشی دارد. قلیه میگو هم همین معجون است با این تفاوت که به جای ماهی ،چندین میگو در معجون غوطه می‌خورند.
ماهی صبور: لذیذترین و در عین حال چرب‌ترین غذای دریایی که معمولا در تابستان، در پشت بام خانه‌ها کباب می‌شود و چون سنگین است، ظهر جمعه می‌خورند تا بعدش بخوابند. این ماهی پرتیغ را با مهارت می‌شکافند، ادویه می‌زنند و کباب می‌کنند.
خرما: آبادان، 12 هزار هکتار نخلستان دارد که سالانه 70 هزار تن انواع خرمای سعمران، برحی، گنتار، حلاوی، بریم و... تولید می‌کند. بسته‌های خرمای بریمی، خِربتی که نوعی خوردنی زردرنگ از نی است، رنگینک که معجون پرانرژی خرما، آرد و روغن و مُعسل (یعنی عسلی شده) که مخلوط شیره، کنجد و خرماست، سوغات خوبی هستند.
خوشمزه‌های آبادان...
خوشمزه‌های آبادان...
خوشمزه‌های آبادان...
خوشمزه‌های آبادان...
خوشمزه‌های آبادان...

چه غذای محلی را کجا بخوریم؟

شلیکنه و خورش ریواس را در کردستان بخورید:
کردستان را برای سفر انتخاب کنید. به مسیر کوچ عشایر بروید. غذای محلی بخورید و به دل و جگرتان با آش دوغ این مردم دوست داشتنی، حالی اساسی بدهید. راستی یادتان نرود که لباس محلی هم بخرید. از آن ارزان هایش هم پیدا می‌شود هر چند لباس‌های زنانه اش هر دست تا روی یک میلیون قیمت دارد. ماست و سرشیر محلی را هم از سیاه چادرهای عشایر تهیه کنید.
یکی از سوپ‌های معروف و خوشمزه مردم کرد، ترخینه است. طعمی خوش و ماندگار دارد و حتما امتحانش کنید. خورش ریواس هم شهرت زیادی ...ادامه مطلب دارد. یکی دیگر از غذاهای سنتی مردم کردستان شلیکنه است که اتفاقا ویژه فصل بهار و مخصوص مهمانی‌های دسته جمعی مردم سنندج در فصل بهار است.

از حشو، حواری، پاکورا و دال عدس جنوب نگذرید
خلیج فارس رفتید، تنگستان بوشهر را هم ببینید هرچند دریا ندارد، اما پاکورا دارد. الان مهم‌ترین سوال زندگی تان همین است که پاکورا دیگر چیست؟ پاکورا نوعی کتلت است که بین مردم دشتستان، تنگستان و هندوستان مشترک است. با همین اسم و با طعم و رنگ و شکل یکسان. غذای سبکی محسوب می‌شود و برای سرو در شب مناسب است. اگر گذرتان به شهر برازجان بوشهر افتاد، پاکورا را در بازارهای قدیمی این شهر تهیه کنید. حالا که تا بوشهر رفته اید، دال عدس یادتان نرود.
می دانم که از همین الان بوی سمبوسه و فلافل در این گزارش پیچیده. سس تند قرمز و طعم اصیل این دو غذای سبک را حتما امتحان کنید، اما اینها که سیرتان نمی‌کند. قلیه ماهی که تکراری شده. غذایی به نام حشو. بنیان این غذا هم بر ماهی است. در واقع همان ته چین ماهی است. با ترشی بندری حسابی می‌چسبد. خلاصه بوشهر می‌روید یا خوزستان و در هر شهری که هستید، حشو بخورید.راستی یادتان باشد که همین حشو را در شهری مثل بوشهر، حواری هم می‌گویند. هر دو یک غذاست.
این غذا را که بخورید تازه به این نتیجه می‌رسید که همه ارزش این گزارش به معرفی غذاهای جنوبی بوده هر چند دلبندی بیرجند و خورشت ماست اصفهان هم خوشمزه باشد.

قلیه دلبندی را از دست ندهید
این بار به خراسان می‌رویم،بیرجند. شهری با باغ‌های دلگشا و بزرگ. پیشنهاد ما این است که تنها دنبال «قلیه دلبندی» بگردید. نامش حتما توجه شما را هم جلب کرده. در لهجه بیرجندی به جگر سیاه، دلبندی می‌گویند. قَروت بادنجان هم اگر حساسیت خاصی ندارید، بخورید. آش هم تا دلتان بخواهد در بیرجند پخته می‌شود. آش ماس، آش عدس و انواع آش سبزیجات که اگر آش خور حرفه ای باشید، حسابی سردماغ می‌شوید. پلو گاوَرس را هم فراموش نکنید. غذایی چرب و چیلی و دلچسب. در این شهر مشکلی برای اقامت هم ندارید.

ماهان بروید و بزقورمه بخورید
کرمان است و روستاها و شهرهای کوچکی که کمتر کسی زحمت دیدن زیبایی هایش را به خودش داده است. برویم ماهان و باغ شازده ماهان که هوای دل انگیزی دارد و هوایی مفرح. باغ هایی که از یک سو پاهایشان را به سمت کویر تماشایی کرمان پهن کرده اند و از سوی دیگر به کوه‌های پوشیده از برف جوپار.
نگران غذا هم نباشید همین ساختمانی که روی ایوانش نشسته اید، رستوران سنتی خوبی دارد. قرار ما شد غذای سنتی و آن هم بزقورمه. غذایی لذیذ از گوشت سرخ شده، سیر، کشک و مخلفات دیگر است. راستی یادتان باشد که «اماچو مکو» یا «اماچو هریشو» را به عنوان پیش غذا سفارش بدهید. باور کنید اینهایی که گفتم اسم پسرعموهای چه گوارا نیست. نام دو تا آش خوشمزه سبزیجات است که قرن هاست در همین کرمان خودمان سرو می‌شوند.

طعم چکدرمه زیر چارقدهای گل منگلی
پیشنهاد ما این است برای تجربه هم که شده برانید تا برسید به شهرهای کوچکی مانند گالیکش، رامیان و... که زیبایی‌های بی پایانی دارند و از نگاه گردشگران مغفول افتاده اند و بعد گنبدکاووس، آق قلا و بندرترکمن.
غذای خاص مردمان ترکمن. ساده، اما خوشمزه. به دمپخت می‌ماند، اما طعمش چیز دیگری است. غذایی از گوشت قورمه شده، برنج و کمی رب گوجه یا گوجه فرنگی. در این شهر کوچک با سنگفرش‌های زیبایش و آق قلا فقط چکدرمه بخورید و مطمئن باشید پشت آن نگاه تنگ دختران ترکمن، قلب هایی به وسعت دشت شان نهفته است که با دستپخت بی نظیرشان روزگار خوشی را برایتان می‌سازند.
راستی حتما با تپه‌های کوتاه و بلند دشت عکس یادگاری بگیرید. با گلزارها و گل‌های رنگارنگی که می‌گویند شمال کشور هم دارد و گله‌های گوسفندی که گُله به گُله بر دامن کوه نقش شده اند که صدای یک ریز و بی انتهای زنگوله هایشان مسحورتان می‌کند. دیوار سرخ گرگان هم یادتان نرود. جویبار زیبایی بر دهانه این دیوار می‌گذرد و پلی چوبی خاطره انگیزی شما را به سمت دیوار هدایت می‌کند.
طاهره خواجه گیری / چمدان (ضمیمه پنجشنبه روزنامه جام جم)
چه غذای محلی را کجا بخوریم؟
چه غذای محلی را کجا بخوریم؟
چه غذای محلی را کجا بخوریم؟
چه غذای محلی را کجا بخوریم؟
چه غذای محلی را کجا بخوریم؟

علیرضا اسپنانی

علیرضا اسپنانی پنجشنبه 9 مهر 94 - 16:56

وای هوس کردم

ماهی حلوا سفید یا زبیدی:
خوزستانی‌ها به حلوا، زبیده می‌گویند و زبیدی در زبان عربی از زبده گرفته شده به معنای برگزیده.
این ماهی کتابی شکل و چهار گوش است به رنگ نقره فام، فلس بسیار نرمی دارد که با مالش دست برداشته می‌شود. برای تمیز کردن آن کافی است شکافی در زیر گوش آن بدهید و آبشش‌ها را با انگشت بیرون بکشید. سر و دم ماهی را نیز لازم نیست ببرید. معمولاً این ماهی را به صورت شکم خالی در روغن سرخ می‌کنند.

ماهی صبیتی:
شبیه سنگسر است.پشت این ماهی قهوه ای یا خاکستری مایل به نارنجی است. ...ادامه مطلب زیر شکمش سفید است. این ماهی برای سرخ کردن و قلیه مناسب است.

ماهی سرخو:شبیه سنگسر است. رنگ آن نارجی است. گوشت سفید و لطیف دارد. برای سرخ کردن و قلیه مناسب است.

ماهی خارو:پوست صاف به رنگ نقره ای درخشان دارد. تسمه ای شکل است. چنانکه از نام این ماهی پیداست، تیغ فراوان دارد ولی خارهای آن درشت است. این ماهی را می‌توان کبابی کرد. فیله آن برای سرخ کردن مناسب است.

ماهی تن:برخی از گونه‌های این خانواده در آب‌های جنوب کشور ما زندگی می‌کنند. این ماهی دارای سرعت زیادی هنگام شنا کردن هستند. اگر این ماهی را در استخرهای کوچک، آکواریوم یا در محیطی قرار داد که از شنا کردن آنها جلوگیری به عمل آید بدون شک فوراً خواهند مُرد. این ماهی بیشتر به صورت کنسرو تهیه می‌کنند، کنسرو این ماهی بین کنسرو ماهی‌ها از معروفیت خاصی برخوردار است.

ماهی راشکو:شکل دوکی، پوست نقره ای روشن با فلس کوچک، دم دو فاق، اطراف چشم و پوزه آن گاهی به رنگ سرخ است. راشکو ماهی مرغوب جنوب است. ضایعات آن کم است. گوشت آن سفید و لطیف است. برای هر نوع پخت و پز سرخ کرده، بخار پز، کبابی، قلیه مناسب است.

ماهی سنگسر:ماهی کتابی شکل، پوست نقره ای گاهی به سرخی می‌زند. فلس درشت، استخوان نسبتاً زیاد دارد. فیله سنگسر را می‌توان سرخ کرد و برای قلیه و کبابی هم مناسب است.

ماهی شانک: از خانواده صبیتی است. این ماهی برای قلیه مناسب است و فیله آن برای سرخ کردن خوب است.

ماهی شیر: ماهی دوکی شکل، درشت و کشیده از خانواده، تن با پوزه باریک و دم باز، پوست آن نازک و صاف، به رنگ سربی نقره ای دارد. گوشت خام آن صورتی کمرنگ است. این ماهی تقریباً بی خار است. گوشت فراوان دارد. ضایعاتش کم است. این ماهی را می‌توان به صورت سرخ کرده، بخارپز، کبابی و شکم گرفته پخت.

ماهی شوریده: دوکی شکل ظریف و کشیده با فلس ریز نقره ای. گوشت آن سفید و کم خار است و پس از پخت، نرم و لطیف است. شوریده را درسته و با شکم خالی می‌توان سرخ کرد.

ماهی صافی: ماهی لوزی و کتابی است به رنگ سربی تیره، گوشت سفت و نسبتاً کم چربی دارد. برای سرخ کردن و بخار پز مناسب است.

صبور ماهی: صبور ماهی رودخانه است، کتابی شکل، رنگ نقره ای درخشان، فلس درشت، گوشت پر چرب خوشمزه، ولی با خارهای ریز فراوان. پخت این ماهی بیشتر به صورت کبابی و شکم گرفته مناسب است.

ماهی کفال قرمز: جزء بهترین ماهی‌های دریای جنوب به حساب می‌آیند. البته بعضی مواقع برخی از آنها ممکن است باعث اشتباه شوند. مثلاً ماهی کفال قرمز به هیچ وجه جزء کفال‌های معمولی نبوده و اسم علمی، شکل ظاهری، رنگ، طعم آن کاملاً متفاوت با کفال است. توجه داشته باشید هنگام تمیز نمودن نباید جگر این ماهی را دور انداخت زیرا از ارزش غذایی خاصی برخوردار است.

ماهی حلوا سیاه: این ماهی به حلوا سفید شباهت دارد. پوست آن خاکستری تیره است. گوشت حلوا سیاه به لطافت حلوای سفید نیست ولی مزه آن بسیار خوب است.

ماهی هامور: هامور نام عمومی چندین ماهی خوب خلیج فارس و دریای عمان است. هامور قهوه ای خالدار زیباترین نوع هامور است. این هامور را برای میهمانی‌های بزرگ به صورت درسته کبابی می‌کنند. گوشت هامور پس از پختن سفید و نسبتاً سفت است. پوست هامور لعاب فراوان دارد و برای همین موقع پخت قلیه، از پوست آن صرف نظر نمی‌کنند. گوشت هامور برای سرخ کردن، قلیه، بخارپز و کبابی مناسب می‌باشد.

ماهی قباد: از خانواده ماهی تن است. گوشت سفید و پر چربی و لطیف دارد ولی زود تازگی خود را از دست می‌دهد. قباد را به صورت کبابی، بخار پز، سرخ کرده مصرف می‌کنند.

ماهی سکن:دوکی شکل، رنگ فولادی بسیار تیره دارد. گوشت پر چرب این ماهی مناسب است برای سرخ کردن، قلیه، کبابی، بخارپز.

ماهی ساردین:اولین ماهی که از آن کنسرو ماهی تهیه گردید، ساردین بود.برای تهیه کردن ماهی را پس از پاک کردن در بخار روغن پخته و در همان روغن بسته بندی می‌کنند.

میگو:میگوی خلیج فارس عبارت است از میگوی صورتی، قهوه ای، ببری یا خالدار. مرغوب‌ترین میگوی جهان پس از میگوی مکز

شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه
شبکه اجتماعی گردشگری تیشینه

حمید سجادی

حمید سجادی شنبه 21 شهریور 94 - 20:07

من ماهی‌های جنوبی رو بیشتر از ماهی‌های شمال دوست دارم. البته بسته به ذائقه است دیگه. من اینجوری ترجیح میدم

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره آبادان

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.