آب و هوا

توضیحات

ویرایش
شهرستان آوج در حد فاصل استانهای قزوین و همدان در 120 کیلومتری شهر قزوین و در سمت جنوب غربی استان قزوین واقع شده است .
آوج دارای تابستان‌های بسیار خنک و زمستان‌های پر برف می‌باشد
این شهرستان با شهرستان‌های تاکستان و بوئین زهرا وبا استان‌های زنجان، همدان، و مرکزی همسایه می‌باشد.
شهرستان آوج در قسمت کوهستانی استان در جوار کوههای بزرگ و دره‌های عمیق واقع شده است .
برخی از روایات سابقه تاریخی این منطقه رابه دوران مادها(708قبل از میلاد)می رساند وهمجنین ساسانیان نیز این منطقه دارای ...مشاهده کامل متن موقعیت ممتای بوده است ودر نهایت در سال241ه.ق به قزوین ملحق می‌شود.
از سیر و تحول تاریخی آوج که به آن خرقان گفته می‌شود،اطلاعات دقیق ومعتبری در دست نیست ولی درمورد منطقه روایات متعددی وجود دارد که برخی از آنها قدمت این ناحیه را به دوران ماد می‌رساند.
در گیریهایی که بین آشوریها و مادها بوجود آمد عده زیادی از مادها کشته شدند ولی مادها دست از مقابله بر نداشتند ودر بازگشت راه را بر قوای آشور درمنطقه کوهستانی میان قزوین و همدان بستند ولی مادها از آشوریها ضرات شدیدی خوردند که محل کوهستانی درگیری این دو قوم در کوهستانهای آوج بوده است
در این منطقه سنگهای پرکامبرین تا تریاس فوقانی رخنمون پیدا نکرده اند و اسلیت‌های دگرگونی تریاس فوقانی – ژوراسیک ،‌سنگ آهک و شیل اندکلی دگرگون شده کرتاسه و توالی غیر دگرگونه ای از ترشیاری تا عهد حاضر از مشخصات این ناحیه می‌باشد.
سنگهای آتشفشانی در ائوسن و الیگو- میوسن مشاهده میشوند و فعالیت پلوتونیک به صورت محدود با سن فوقانی وجود دارد.
شغل 95 درصد ساکنان منطقه آوج را کشاورزی تشکیل می‌دهد
از کل اراضی کشاورزی این منطقه حدود 23997 هکتار آن اراضی آبی و 59631 هکتار آن اراضی دیمی می‌باشد.
آلو, انگور, سیب, زرد آلو ,گلابی, گیلاس محصولات باغی این شهرستان هستند
گردو,عسل,بادام ونان محلی فتیر سوغات این شهرستان می‌باشد
برج‌های دوگانه خرقان واقع در روستای حصار ولیعصر، کاروانسرای شاه عباسی آوج، آبگرم معدنی شهر آبگرم، چشمه علی در روستای ارتش آباد، درخت کهنسال روستای پروان، آبشار شاه دره آوج، آبشار روستای منصور، غار قلعه کرد، امامزاده‌های روستای کلنجین، کوه بلند آق داغ، طبیعت روستای مشانه، روستاهای دیدنی کامشکان، اسماعیل‌آباد، نیریج، شهیدآباد، قهوج، هرائین، قرخ بلاغ (چهل چشمه)، توآباد، منصور، امامزاده علاالدین، چنگوره مهمترین مکان‌های دیدنی این شهرستان هستند

منبع:
http://www.avaj2.loxblog.com/page.php?p=8
http://www.dadgostariqazvin.ir/Default.aspx?tabid=1694
http://www.qzrw.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&pageid=372
http://sobheqazvin.ir/qazvin-city/avaj/todaynews-141156.aspx
http://avajpnu.ac.ir/news.php?nid=57

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری آوج

غار قلعه کرد

غار قلعه کرد

در 140 کیلومتری جنوب غربی شهر قزوین واقع شده و مسیر دسترسی به آن از طریق جاده روستایی آبگرم بخش آوج به سمت مغرب به روستای حصار ولیعصر و بعد از عبور از برجهای دو گانه خرقان به سمت شمال به روستای علی آباد و در نهایت به روستای قلعه کرد منتهی می‌شود. دهانه غار قلعه به سمت جنوب شرقی بوده، ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کاروانسرای شاه عباسی

کاروانسرای شاه...

کاروانسرای شاه عباسی در وسط شهر آوج قزوین در مسیر‌های اصلی کشورقرار دارد,متاسفانه زلزله‌ی اول تیر سال 80 آوج اسیب‌های جدی به این بنا وارد ساخته است . این کاروانسرا با وسعت تقریبی 55× 58 متر به دستور شاه عباس آغاز شد و در سال 1040 قمری در دوره صفوی پایان یافت نمای خارجی ضلع شرقی کاروا...

اطلاعات | نقشه | مسیر
برج‌های دوقلو خرقان

برج‌های دوقلو ...

برج‌های دوقلو خرقان در یک کیلومتری حصار ارضی از توابع خرقان غربی و در 32 کیلومتری جاده قزوین - همدان واقع شده اند.این برج‌ها در محوطه وسیعی به فاصله کمی از هم قرار گرفته اند و از بسیار به هم شبیه اند اما برج شرقی، قدیمی‌تر از برج غربی است. بلندای هر ساختمان ۱۵ متر و پهنای آنها ۴ متر است...

اطلاعات | نقشه | مسیر

آبشار قاران قلوخ

قاران قلوخ دره در زبان آذری به معنی دره تاریک است. دو طرف آبشار را ارتفاعات بلندی احاطه کرده و واقع شدن آبشار در سمت جنوب و عدم تابش خورشید باعث نامگذاری این منطقه به قاران قلوخ گردیده است. سمت راست آبشار از روبرو را سنگ‌های صخرهای بلندی تشکیل داده است که بعلت صعب العبور بودن آن زیستگاه مناسبی برای عقاب‌ها وکرکس‌ها است .
همچنین بالادست آبشار در حاشیه رودخانه پوشیده از در ختان گردو است. سمت چپ آبشار با یک شیب تند و پوشش گیاهی انبوه به قله قاباخ قوزی متصل می‌شود و آبشار که بین این دو بلندی قرار ...ادامه مطلب گرفته با ارتفاعی حدود 15 متر و عرض دهانه تقریبی 4 متر از آن جاری است. آبشار قاران قلوخ آبشاری دایمی است و در فصول مختلف سال جریان دارد. اطراف آبشار را پوشش گیاهی متنوعی فرا گرفته که از آن جمله می‌توان به پونه، گزنه، آویشن،ت وکلوجه و پیاز کوهی اشاره کرد. این آبشار در دربند روستای مشانه و داخل ارتفاعات روستا قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا 1900متر است. بازدید از این آبشار برای علاقمندان به طبیعت برای گذران یک روز بیاد ماندنی با هوای مطبوع و در سکوت و آرامش توصیه می‌شود.
آبشار قاران قلوخ

غاز ایاغی یا پای غازی

غازیاغی را شاید بتوان تنها گیاه برای درمان قطعی برص یا همان لک و پیس بر روی پوست دانست ، علت بوجود آمدن این عارضه برهم خوردن تعادل هورمونی درون بدن است .
غازیاغی نام گونه ای گیاه است که خواص آن باعث شده است در طب سنتی مورد استفاده قرار بگیرد ، با این حال تمام بخش‌های گیاه غازیاغی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و تنها ریشه و بخش هایی از ساقه که در خاک پنهان شده اند به استفاده‌های درمانی می‌رسند ، لازم به ذکر است که برگ‌های غازیاغی و بذر این گیاه نیز با توجه به خواصی که دارند زمینه‌های فعالیت را برای ...ادامه مطلب خود هموار کرده اند که البته همراه با عوارض احتمالی نظیر ناباروری و عقیمی می‌باشند .
خواص غازیاغی را به طور اجمالی می‌توان اینگونه بیان کرد :
درمان بیماری‌های مجاری ادرار ، کنترل کننده فشارخون ( پایین آوردن فشارخون ) ، محافظت کننده کبد و مثانه ، درمان اسهال خونی و سنگ کلیه و… ، اگر از غازیاغی به صورت موضعی استفاده شود می‌تواند درمان خوبی برای جذام باشد .
غازیاغی را که می‌توان نوعی سبزی تابستانی ( روزهای پایانی بهار ) که اصلا در معرض نابودی و قحطی نیست دانست ، شاید دلیل این امر خودرو بودن غازیاغی می‌باشد و نام گذاری آن هم از چنین ویژگی‌های ذاتی و ظاهری برآمده است .
ویتامینی که به مقدار زیاد در غازیاغی یافت می‌شود ویتامین ث است ، به همین دلیل برای سلامت لثه‌ها و خون مفید شناخته شده است . طریقه مصرف غازیاغی برای ناراحتی‌های مختلف ، تفاوت دارد ، در ادامه طریقه‌ی مصرف غازیاغی را برای درمان برص ( پیسی ) یعی ایجاد لکه‌های سفید بر روی پوست ( غالبا صورت ) که براثر برهم خوردن تعادل بین ترشح هورمون‌های درونی است توضیح می‌دهیم ، درمانی که در طب جدید جایگزینی برای آن وجود ندارد :
اولین مرحله‌ی درمان برص ( پیسی ) به کمک غازیاغی خالی کردن معده و روده است ، این کار را می‌توانید با یک داروی مسهل ، تنقیه یا سایر روش‌ها مانند شستشو با سرم و… انجام دهید .
مرحله‌ی بعد که پانزده روز زمان لازم دارد ، مصرف 10 گرم بذر غازیاغی به همراه عسل است ( در نظر داشته باشید در مورد مصرف بذر این گیاه عوارضی چون ناباروری و عقیمی وجود دارد ) ، توصیه‌ها در خصوص بکارگیری این روش به این صورت است که در گرم‌ترین روزهای سال ( فصل تابستان ) درمان پانزده روزه آغاز شود و پس از میل کردن بذر و عسل ، موضع مورد نظر را در معرض تابش نورخورشید قرار دهید و از مصرف آب و سایر نوشیدنی‌ها خودداری کنید ( زمان قرارگیری مقابل نورخورشید باید تا حدی باشد که سطح پوست کاملا عرق کند ) اگر ناچار به استفاده‌ی این درمان در فصول سرد مانند زمستان هستید ، برای جبران مرحله‌ی آخر می‌توانید از سونا و… استفاده کنید .
غاز ایاغی یا پای غازی
غاز ایاغی یا پای غازی

علیرضا محبی

علیرضا محبی جمعه 3 مهر 94 - 20:27

ممنون برای اطلاعات مفیدتون

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره آوج

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.