آب و هوا

توضیحات

ویرایش
شهرستان رستم به مرکزیت شهر مصیری، از شمال و غرب به استان کهکیلویه و بویراحمد و از شرق و جنوب به شهرستان ممسنی محدود است.
این شهرستان دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است.
این شهرستان از شمال به استان کهکیلویه و بویراحمد، از جنوب به بوشهر، از شرق به شهرستان شیراز و از غرب نیز به استان کهکیلویه و بویراحمد منتهی می‌گردد. شهرستان رستم دارای کوههای بلند و برفگیر و گیاهان جنگلی به ویژه گیاه بلوط می‌باشد که دارای خواص خوراکی، درمانی، رنگرزی، چرم سازی و غیره می‌باشد. این شهرستان از نظر ...مشاهده کامل متن گیاهان دارویی بسیار غنی است.
این شهرستان یکی از شهرستان‌های کهن استان فارس میباشد که دارای بیش از 120 اثر باستانی میباشد اثار شهرستان به سه بخش پیش از تاریخ)قبل از 5500)تاریخی بعداز 5500 سال و اسلامی از 1430 سال به بعد تقسیم میشود 58 اثر این شهرستان در فهرست اثار ملی به ثبت رسیده است.
تمدن‌های بیش از تاریخ این شهرستان مربوط به عصر نوسنگی هزاره‌های پنجم تا هشتم پیش از میلاد میباشد قبل از ورود آریاییها به فلات ایران تمدنهای دیگر نیز در اقضی نقاط شهرستان رستم پا برجا بودند
مردم رستم خود به تیره‌های کوچکتر از طایفه تقسیم می‌شوند که اهم آنها عبارت از دشتی، شاسنی (از پل فهلیان تا گوراب)بهمنیاری (اطراف بابامیدان) منگودرزی، زیردویی، دهنوئیها، ارجی(منصورآباد علیاء)، حسین آبادی، پرینی، ده تینیها، میدجانی و
مردم شهرستان رستم از نظر قومیت لر می‌باشند که به زبان لری سخن می‌گویند. زبان لری رستم با دیگر زبانهای لری مثل لرستانی، بختیاری وحتی بویر احمدی تفاوت دارد. به طوری که برای مردم فارسی زبان بسیار قابل فهم است می‌توان گفت هر چه از غرب به شرق مناطق لر نشینی پیش رویم زبان به فارسی نزدیک‌تر می‌گردد.
از صنایع دستی این شهرستان می‌توان به جاجیم بافی، گلیم بافی، گبه بافی و سوزنی بافی اشاره نمود.
شهرستان رستم به دلیل ویژگی آب وهوایی وزیست محیطی منحصر به فردی که دارد قادر است محصولات زراعی وباغی متنوعی را درخود پرورش داده ونقش تاثیر گذاری در بخش کشاورزی جهت خود کفایی این محصولات درسطح استانی وحتی کشوری ایفا نماید.که از جمله این محصولات می‌توان گندم،جو،برنج،ذرت،کلزا وصیفی جات رانام برد

منبع:
http://shiraze.ir/
http://www.rostamnews.ir/topic/3
http://ershadrostam.blogfa.com/post/1
http://mohammad9983.blogfa.com/

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری رستم

سنگ‌نگاره کورانگون

سنگ‌نگاره کورا...

کورانگون (کورنگون ) نقش برجسته ای است که در نزدیکی روستای سه‌تلان، دهستان فهلیان در نزدیکی نورآباد ممسنی روی یکی از کوه‌ها به نام کوه کورنگون و به ارتفاع تقریبی 100 متر، قرار دارد.این بنا اثری عیلامی از هزاره سوم قبل از میلاد است. نقش‌برجسته‌ی کورنگون در سال 1300 خورشیدی توسط «بارون اف...

اطلاعات | نقشه | مسیر
سرچشمه تنگ گجستان‬‎

سرچشمه تنگ گجس...

سرچشمه تنگ گجستان در بخش سورنا در پشت‌کوه شهرستان رستم قرار گرفته است و از زیباترین مناطق گردشگری استان فارس است. تنگ گجستان در منطقه پشتکوه رستم قرار دارد و برای رسیدن به آن باید از روستای کوپن به سمت شمال حدود ۴۰کیلومتر مسیر آسفالته را طی نمود . تنگه گجستان محلی است که در سال ۱۳۴۲ ...

اطلاعات
سراب سیاه منصورآباد

سراب سیاه منصو...

سراب سیاه منصورآباد جاذبه ایست که در حدود 28 کیلومتری شمال غربی مصیری و در نزدیکی روستای سرآب سیاه منصورآباد رستم جای گرفته است. از جاذبه‌های این منطقه چشمه‌سارهای جوشنده، امامزاده سید نورالدین (ع) و دریاچه‌ای که می‌توان در آن قایقرانی و شنا کرد و به ماهیگیری پرداخت هستند. منصورآباد ...

اطلاعات | نقشه | مسیر

سنگ‌نگاره کورانگون

کورانگون نقش برجسته‌ای از دوران ایلامیان در منطقهٔ ستلان منگودرز فارس در شهرستان رستم است و دیرینگی آن به 5000 سال پیش باز می‌گردد.
نقش برجسته کورانگون نمایش نیایش آب و نیایش مذهبی در ایران است و در حدود یک کیلومتری کاخ جنجان و شهر باستانی لیدوما و در دل صخره بزرگی قرار دارد. هرتسفلد آنرا نقش کورانگون نامیده است.این نقش حاوی دو رب النوع زن و مرد است.در کنار آنها خادمان و پرستش‌کنندگان هستند.این رب النوع تاجی شاخ دار بر سر دارد و روی یک مار حلقه زده نشسته است.سر مار در دست چپ او است.با دست راست ...ادامه مطلب ظرف آبی را گرفته است که آب از آن فواره میزند.سه نفر در سمت راست و دو نفر در سمت چپ او ایستاده اند.بیست و هفت نفر در روبرو بر سنگهای پراکنده حجاری شده اند.این نقش برجسته به اواخر هزاره سوم پیش از میلاد تعلق دارد
سنگ‌نگاره کورانگون
سنگ‌نگاره کورانگون
سنگ‌نگاره کورانگون

سرچشمه تنگ گجستان رستم

سرچشمه تنگ گجستان رستم یکی از مناطق زیبای گردشگری استان فارس و شهرستان رستم می‌باشد که این جاذبه زیبا با چشم انداز منحصر به فرد در پشت کوه شهرستان رستم و در بخش سورنا واقع شده است که برای رفتن به این منطقه ۴۰ کیلومتر مسیر آسفالته را از روستای کوپن طی کرد.
تنگه گجستان که سرسبز و دارای آب و هوای سرد سیری می‌باشد درختان انگور، بلوط، انار، گردو و بنه را در اطراف خود می‌بیند که این درختان و چشمه هایی که در اطراف درختان می‌جوشد زیبایی این منطقه را دو چندان کرده و طراوت خاصی را به آن بخشیده است.
روستایی ...ادامه مطلب با تلفیق معماری سنتی در نزدیکی این چشمه‌ها قرار گرفته است که آب مصرفی این روستا و روستاهای اطراف از این چشمه‌ها تامین می‌شود.
از دیگر نکات حائز اهمیت این منطقه وجود درختان عظیم الجثه سپیدار در کنار رودخانه ای که از چند صد متری پا کوه سرچشمه می‌گیرد می‌باشد. در زمستان بارش برف و باران طراوت آب و هوایی این منطقه را دو چندان کرده است.
از تنگه گجستان به عنوان محلی یاد می‌شود که در سال ۱۳۴۲ خورشیدی عشایر ممسنی و بویر احمد با تکیه بر شجاعت ، دلاوری و سلحشوری خود قوای نظامی حکومت پهلوی را شکست داده و شجاعت خود را بر سر زبانها انداختند و تاریخ ساز شدند.
این منطقه که از مناطق نمونه گردشگری استان محسوب می‌شود سالانه هزاران نفر از علاقه مندان به طبیعت در فصل‌های مختلف از این مکان دیدن می‌کنند و به جرات می‌توان گفت این منطقه در جذب گردشگر تاکنون موفق عمل کرده است.
سرچشمه تنگ گجستان رستم
سرچشمه تنگ گجستان رستم

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره رستم

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.