1 1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
نائین شهرستانی در استان اصفهان است,مرکز این شهرستان شهر نائین است.
نائین وسیعترین شهرستان استان اصفهان و یکی از بزرگترین شهرستانهای ایران است.
نایین از شهرهای ایران باستان و یکی از ولایت‌های پنج گانه استان (کوره) فارس، یعنی پایتخت هخامنشیان بوده است.
در زمان گسترش اسلام مردم نائین به این دین روی آوردند.
نائین در قرن پنجم مثل شهرهای دیگر اصفهان مورد توجه قرار گرفت و در زمان حکومت سلطان محمد خدابنده(الجایتو) و غازان خان در نایین آثار با ارزشی چون مسجد بابا عبدالله، عمارت امامزاده ...مشاهده کامل متن سلطان سید علی و مناره مسجد جامع این شهر ساخته شد.
شهرستان نائین اقلیم بیابانی و دو نوع آب هوا دارد, خشک و گرم در ناحیه مجاور کویر و معتدل کوهستانی در جنوب غربی
نائین مشتق نام یکی از پسران حضرت نوح به نام نائن و یا ماخوذ از نی که گیاهی باتلاقی است می‌باشد و طبق اعتقاد برخی چون ساکنین این شهر آیین جدیدی آورده اند این شهر نوایین بوده و نامهای دیگری چون قصبه طیبه، دارالعرفان،مدینه العرفا و شهر مساجد ذکر شده که نشان دهنده اهمیت تاریخی مذهبی این شهراست.
از گذشته در حاشیه کویر مرکزی ایران مکانی موسوم به نایین،ناین،نوآئین(نائین)منزلگاه کاروان ره پویان شرق و غرب و جنوب و شمال بوده است.
تاریخ بنای این شهر به دوران قبل از اسلام می‌رسد,ناصر خسروقبادیانی در سفرنامه خود از نائین به عنوان منطقه ای خوش آب و هوا و پر از برکت و نعمت در مسیر اصفهان -خراسان یاد کرده که بر سر چهار راه ارتباطی قرار گرفته است.صحت این مدعا ضمن نوشته‌های مور خین،گویش محلی خاص نایین،نارنج قلعه که با خشتهای خام بزرگ معروف به گبری ساخته شده و قناتهای متروکه و دایره برون و درون شهر نشان از قدمت شهر دارد.
غلات،پنبه،گیاهان دارویی مانند زعفران،رناس و زیره سبز محصولات ناین هستند
از تولیدات باغی میتوان به پسته،انار،بادام و گردو اشاره کرد
آب مورد نیاز از منابع زیرزمینی مانند چشمه ها،قنوات و چاههای عمیق و نیمه عمیق تامین می‌شود.
در این شهرستان گوسفند،بز،گاو و گوساله و شتر ,مرغهای گوشتی و تخمگذار وشترمرغ پرورش داده میشود
قالی بافی،عبابافی و تا حدودی سفالگری از صنایع مهم نائین میباشند.
منبع:
http://golshn12.blogfa.com/post/3286
http://www.naeinmet.ir/ShowPage.aspx?page_=form&order=show&lang=1&sub=29&PageId=426&codeV=2&tempname=naeinnewskin
http://www.naein.gov.ir
http://www.atlas-ef.com/atlas/CulturalAtlas/townshipdetails/?o_id=22
http://www.naeincity.blogfa.com/

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری نائین

نارین قلعه ( نارنج قلعه )

نارین قلعه ( ن...

از مهمترین و قدیمی‌ترین بناهای شهر نایین، بنای تاریخی نارین قلعه یا نارنج قلعه است که قلعه‌ای باستانی در شهر نایین در استان اصفهان است و به عنوان قدیمی‌ترین بنای شناخته شده در بافت تاریخی شهر نایین می‌باشد. این بنای تاریخی درست در مرکز بافت تاریخی شهر نایین و در بین محله‌های قدیمی یعنی...

اطلاعات | نقشه | مسیر
خانه پیرنیا ( موزه مردم شناسی کویر )

خانه پیرنیا ( ...

خانه پیرنیا ( موزه مردم شناسی کویر ) یکی از مهمترین بناهای تاریخی شهر نایین و یکی از نمونه‌های بارز زندگی سنتی شهر نایین و نیز الگوی مهم معماری و هنری خانه‌های تاریخی در منطقه کویر است که مربوط به دوره صفوی میباشد و در اصفهان، نایین، روبروی مسجد جامع نائین ، خیابان ۲۵ شهریور واقع شده اس...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مسجد جامع نایین

مسجد جامع نایی...

این مسجد از قدیمی­‌ترین مساجد ایران می‌باشد که زمان ساخت آن دقیق مشخص نیست برخی آن را به زمان خلافت عمرابن عبدالعزیز نسبت داده‌اند. پروفسور پوپ ساختمان مسجد را به سال سیصد و پنجاه هـ.­ق و آندره گدار فرانسوی آن را به حکومت دیلمیان منسوب می‌کنند. این مسجد در محله قدیم شهر نائین واقع ش...

اطلاعات | نقشه | مسیر
منطقه حفاظت شده عباس آباد

منطقه حفاظت شد...

پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین در شرق اصفهان قرار گرفته است ، این منطقه از مهمترین زیستگاه‌های یوزپلنگ و از زیستگاه‌های منتخب پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی است. علاوه بر یوزپلنگ آسیایی جمعیت‌های قابل توجهی از گونه‌های کمیاب و در خطر انقراض کشور از جمله گربه شنی، شاه روباه، هوبره،جب...

اطلاعات | نقشه | مسیر
قلعه عاشورگاه ( محمدیه )

قلعه عاشورگاه ...

قلعه عاشوراگاه، از معروفترین بناهای دوره زردشت در منطقه می‌باشد و بالای کوهی مشرف بر محمدیه که قدمت آن قرن‌ها پیش از بوجود آمدن نایین است واقع شده. عاشورگاه تقریبا از تمام نقاط محمدیه و از جاده نائین به انارک دیده می‌شود. به طوری که به محض ورود به محمدیه نخستین بنایی که به چشم می‌خورد ق...

اطلاعات | نقشه | مسیر
منطقه شکار ممنوع عباس آباد

منطقه شکار ممن...

عباس آباد در سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار به عنوان منطقه شکار ممنوع و در تاریخ بیست و نهم آذر سال هزار و سیصد و هشتاد و نه طی مصوبه شماره سیصد و چهل و چهار شورای عالی محیط زیست به دلیل ظرفیت‌های برجسته و کم نظیر زیست محیطی از جمله حضور یوزپلنگ آسیایی و وجود انواع گونه‌های کمیاب، نادر...

اطلاعات | نقشه | مسیر
کوه میل

کوه میل

کوه میل یکی از قله‌های رشته کوه مارشنان از ارتفاعات کوه‌های مرکزی ایران می‌باشد. دامنه جنوبی این کوه به بخش کوهپایه و دامنه شمالی آن به شهرستان نائین ختم می‌شود. دامنه جنوبی متعلق به دهستان جبل و دامنه شمالی متعلق به دهستان لای مزیک شهرستان نائین می‌باشد که در ارتفاع سه هزار و سی و ...

اطلاعات | نقشه | مسیر
مصلی نائین

مصلی نائین

ساختمان مصلا از آثار جالب و قابل توجه نائین است که تا چند سال پیش باغ وسیع ومشجر آن تفرجگاه مردم درایام تعطیل بوده است و بقعه داخل آن نیز زیارتگاه نائینی‌ها بشمار می‌رفت . گنبد زیبای مصلی روبه روی گنبد امامزاده سلطان سید علی واقع شده و خیابانی این دو محل بهم ارتباط میدهد . عمارت مصلی...

اطلاعات | نقشه | مسیر

روستای عروسان

عروسان (نائین)، روستایی از توابع بخش خور و بیابانک شهرستان نائین در استان اصفهان ایران است.
این روستا در مرکزیت روستاهای جنوبی خوربیابانک قرار گرفته است. که در مسیر گردشگرانی که برای بازدید از مناطق کویری می‌آیند قرار گرفته است. از صنایع موجود در این روستا می‌توان به کارخانه بسته بندی خرما و مواد غذایی، مرغداری و .. نام برد. شغل اصلی اکثریت مردم این منطقه کشاورزی می‌باشد که در کنار آن قالیبافی و صنایع دستی نیز وجود دارد
روستای عروسان
روستای عروسان
روستای عروسان

سفر به هزار سال گذشته در کویر ایران

آسمان نزدیک؛ ستاره‌های قابلمه‌ای و خوشه‌ای، سیاره مریخ و ستاره قطبی را به راحتی می‌توانید در آسمان کویری روستای تاریخی «اَشین» ببینید. روستایی که تا سی سال پیش مردمانی در آن زندگی می‌کردند و صبحانه کله‌پاچه و محتویات بسیار خوشمزه‌ای می‌خوردند و آماده می‌شدند تا با توان بالا بر سر مزرعه‌های خود در اطراف چشمه‌هایی بروند که هنوز هم در حوضچه‌هایی که از قبل ساخته شده ذخیره شده است.

مردمانی که عمدتا شغل آن‌ها دامداری بوده و تنها اثری که از طویله‌های دام‌های روستاییان باقی مانده دیوارهایی تخریب ...ادامه مطلب شده است.

روستایی متراکم که در طول تاریخ راهزنان و یاغیانی از دشت کویر به آن هجوم می‌بردند و درصدد غارت بر می‌آمدند؛ اما سربازانی غیور در قلعه مرکزی روستا در ارتفاعی بلند جلوی آن‌ها را می‌گرفتند.

قلعه‌ای که از دوران سلجوقیان باقی مانده و خانه‌هایی مخروطی شکل که حتی در سردترین روزهای زمستان تنها با یک چراغ نفتی گرم گرم می‌شوند.

کارشناسان می‌گویند، آثاری به دست آماده که نشان می‌دهد این روستا قدیمی‌تر از دوران سلجوقیان است و به حدود دو هزار و چهارصد سال گذشته و سلسله ساسانیان بر می‌گردد.

روستای «اَشین» دو قبرستان از نیاکان خود به یادگار گذاشته است؛ قبرستان زرتشتیان، که در سمت چپ روستا قرار گرفته و قبرستان مسلمانان که در سمت راست روستا است.

ایام نوروز فرصت مناسبی برای دوستداران دشت کویر است تا به روستایی بروند که یک دختر جوان از آن محافظت می‌کند و پیگیری‌های وی باعث شده است تا قلعه روستا با سختی‌های فراوان به ثبت ملی هم برسد.


روستایی که تا کنون میزبان افراد بسیاری از کشورهای خارجی و همچنین مسافران داخلی در استان یزد و در نزدیکی شهر انارک بوده است.

حضور در این خانه‌های روستایی بدون امکانات اولیه مانند برق، تلویزیون و تلفن آماده برای علاقه‌مندانی است که می‌خواهند دو سه روزی را از دغدغه‌ها و هیاهوی شهری فاصله بگیرند.

باقری کارشناس عمران و مدیر روستای «اَشین» درباره استفاده نکردن از امکانات شهری برای این روستای تاریخی و گردشگرپذیر به خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: «اگر می‌خواستیم در روستا برق‌کشی کنیم، مجبور بودیم از ‍موتور برق برای تامین روشنایی استفاده کنیم که صدای آن، آرامش روستا را بر هم می‌زد. به همین منظور برای روشنایی محوطه روستا مانند گذشتگان از فانوس و برای روشنایی داخل اتاق‌ها از چراغ نفتی استفاده می‌شود تا تجربه ساده‌ترین زندگی روستایی در سال‌های دور را تجربه کنیم».

تجربه حضور در این روستا همان تجربه صبحانه گرم و خوشمزه بومیان و غذاهایی پر انر‍‍‍‍‍ژی برای گردشگرانی خواهد بود که بعد از گذراندن یک شب زیبا و پر ستاره در کویر، آماده رفتن به دل بزرگترین دشت ایران می‌شوند.

با عبور از جاده‌های منطقه ریگ جن و با حضور راهنمایان در جاده‌هایی که حتی ساده‌ترین خودروهای سواری می‌توانند از آن عبور کنند، به اول دشت کویر می‌رسید. جاده‌ای پنجاه کیلومتری که با دیدن مناظر زیبای طبیعی بین آن و دیدن شترهای وحشی و کبک‌های صحرایی و پرندگان بیابانی خستگی بر تن مسافران به جا نمی‌ماند و تنها چیزی که در خاطره‌ها می‌ماند لحظات شیرین حضور در روستا و منطقه زیبای ریگ جن و شن‌های داغ دشت کویر است.
سفر به هزار سال گذشته در کویر ایران
سفر به هزار سال گذشته در کویر ایران
سفر به هزار سال گذشته در کویر ایران
سفر به هزار سال گذشته در کویر ایران

سارا حقیقت

سارا حقیقت چهارشنبه 26 اسفند 94 - 18:23

عکس یک و دو خیلی عالی و سنتی هستن

کاروانسرای مشجری

کاروانسرای مشجری در شهر انارک در فاصله ۲۴۰ کیلومتری از شهر اصفهان و ۱۱۰ کیلومتری نایین قرار گرفته و در دوره قاجار ساخته شده است. این کاروانسرا چهار ضلعی با حیاط مرکزی است. چهار ایوانی است و شاه نشین آن در شرق و غرب آن وجود دارد. کاروانسرای مشجری در فضای بیرونی فاقد برج می‌باشد. در ضلع ورودی دارای شش صفه و ایوان می‌باشد. داخل بنا به صورت چهار ضلعی بوده که از یک ضلع به شتر خان متصل شده و در یک ضلع دارای یک ایوان شاه نشین می‌باشد. این کاروانسرا از سنگ و خشت ساخته شده و در نمای بیرونی و داخلی آن از آجر ...ادامه مطلب کاری استفاده شده است.
کاروانسرای مشجری
کاروانسرای مشجری
کاروانسرای مشجری
کاروانسرای مشجری

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره نائین

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.