1

آب و هوا

توضیحات

ویرایش
کَنگان از شهرستان‌های استان بوشهر است. مرکز شهرستان کنگان، شهر بندر کنگان است و به لهجه محلی کَنگون خوانده می‌شود
کنگان از شمال به شهرستان جم در استان بوشهر، از جنوب خلیج فارس، از غرب به شهرستان دیر، واز سمت شرق به عوینات (تمبک فعلی)محدود می‌گردد.
بندر کنگان در ۲۵ کیلومتری بندر سیراف (شهر باستانی ایرانی)قرار دارد و در نوشته‌های تاریخی از زمان صفویان به این نام خوانده می‌شود.
شهرستان کنگان از سرزمینهای قدیمی ایران است نزدیک ۲۳۵۰ سال تاریخ پر فراز و نشیب پشت سرگذاشته‌است.حوزه ...مشاهده کامل متن ساحلی خلیج فارس و دریای عمان از دیرباز محل آمد و شد اقوام، قبایل مختلف بوده‌است که از اطراف و اکناف دنیای قدیم –آسیا و آفریقا به قصد تجارت و سیاحت و سیاست به این خطه سفر می‌نموده‌اند، منطقه کنگان نیز از این ویژگی برخوردار بوده‌است و مردان این سامان به لحاظ موقعیت جغرافیایی صیاد و دریانورد بوده‌اند.
اقتصاد مردم کنگان برپایه کشاورزی و ماهیگری و بازرگانی دریایی بوده است
زبان‌های گفتاری مردم کنگان فارسی - (بندری)و عربی و دینشان مذهب اسلام (سنی)و (شیعه) است
وجه تسمیه کنگان طبق اظهارات تاریخ نویسان و برخی ریش سفیدان محلی و کتب موجود دارای چند نظریه است
طبق اظهارات برخی ریش سفیدان محلی کنگان به محض فرورفتگی خشکی در دریاست.گفته می‌شود کنگان یا گنگان –گنگ رودخانه مقدس در هندوستان-یا طبق گفته محمد علی سید السلطنه و «کنگاو» از لغات با ریشه سانسکریت است که در پی مهاجرت اولین شعبه آریائیها که در هزاره‌های قبل از میلاد از شمال دریای خزر به سمت جنوب سرازیر شدند،در منطقه رایج شده و در آثار ایلامی‌ها که حکومتی مقتدر در جلگه خوزستان تشکیل داده بودند نیز دیده شده است.
وجه تسمیه کنگان همانطور که در سفرنامه نئارک یا نئارص فرستاده اسکندر مقدونی که مأمور شناسائی نواحی شمالی خلیج فارس بوده آمده است « پس از گذشتن از دهانه رود سند،جزایر قشم و کیش و گاوبندی و بندر رشیدی امروزی به « بندر کوگانا» یا بندر کنگان فعلی رسید و در حدود 21 روز در آنجا توقف کرد.

منبع:
http://fa.wikipedia.org
http://boshehrgasht3000.blogfa.com/post-11.aspx
http://kangan.ostb.ir/?part=menu&inc=menu&id=37

نمایش و چاپ مسیر

با انتخاب مبدا و مقصد میتوانید فاصله بین دو مکان ثبت شده در تیشینه را مشاهده و چاپ نمایید.

مبدا
مقصد
مشاهده مسیر

جاذبه های گردشگری کنگان

بندر سیراف

بندر سیراف

یکی از قدیمیترین بنادر ایران بندر سیراف است که زمانی دارای رونق فراوانی بوده‌است. بندر سیراف تا سال ۸۷ بندر طاهری نامیده می‌شد. این بندر بین بندر کنگان و بندر عسلویه واقع شده‌است و دارای معماری خاصی است. این بندر بین دریا و کوه قرار گرفته و دارای تنها یک خیابان است. در بعضی جاها فاص...

اطلاعات | نقشه | مسیر
چشمه آب گرم میانلو

چشمه آب گرم می...

آب و هوای استان بوشهر به طورکلی گرم (بیابان کناری) که در نواحی ساحلی گرم و نمناک و در قسمت‌های داخلی گرم و خشک است. میزان بارندگی دراستان بوشهر کم و متغیر است. در استان بوشهر به علت ساختار زمین شناسی خاصی که دارد منابع نسبتاً غنی از چشمه‌ها و آب‌های معدنی وجود دارد. آب‌های معدنی این ا...

اطلاعات
خانه‌های اعیانی سیراف

خانه‌های اعیان...

بندر سیراف یا (طاهری) از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان در شهرستان کنگان استان بوشهر در جنوب ایران واقع است. این بندر مرکز دهستان طاهری می‌باشد. سیراف تاریخی باستانی دارد. در دورۀ پارت ها، در این بندر سکونت و تجارت وجود داشته است. در دورۀ ساسانی، شهر آن چنان وسعتی داشته که امروز، پس از ...

اطلاعات | نقشه | مسیر

بندر سیراف - بوشهر

امواج زیبا،همراه با نسیم ملایم وزش باد که قطرات ریز آب دریا را به صورت ساحل نشینان و مرزداران رشید خطه خلیج همیشه فارس می‌تراود،طراوت و شادابی خاصی به این چهره زیبا و نیم سوخته داده است.اینجا سیراف است،سیرافی که روزگاری ابهت و هیمنه اش تاریخ را درنوردیده بود، بندری که نقش مهمی در تجارت،دریانوردی،صدور فرهنگ و هنر ایرانی و اسلام به جنوب شرق آسیا،شرق آفریقا و کشورهای خاور دور داشته و مانند نگینی درخشان در ساحل سینوس پرسیکوس (خلیج فارس) متلالو بوده است.
سیراف یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. این بندر یکی از قدیمیترین بنادر ایران است که زمانی دارای رونق فراوانی بوده‌است. شهر باستانی «سیراف» دارای معماری خاصی می‌باشد که بسیار شبیه به روستای ماسوله در شمال کشور می‌باشد.
سیراف بندری بوده که در باریکه ای میان کوه و دریا قرار داشته و به همین دلیل از چشم انداز بسیار زیبا و استثنایی برخوردار بوده است. هیچ بندری در سرتاسر خلیج فارس، موقعیت طبیعی سیراف را نداشته است.
مردم روستای بندر سیراف به زبان فارسی با لهجه کنگانی سخن می‌گویند و مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.این بندر علاوه برداشتن آثار تاریخی فراوان و قدمت تاریخی چندهزار ساله یک از زیباترین سواحل استان محسوب می‌شود.
درحال حاضر،دراستان بوشهر،بندرسیراف یکی از مهم‌ترین قطب گردشگری محسوب می‌شود.
بندر سیراف - بوشهر
بندر سیراف - بوشهر
بندر سیراف - بوشهر
بندر سیراف - بوشهر

اطلاعات بیشتر...

نظر شما درباره کنگان

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید
[posttitle]

[posttitle]

[postbody]

مشاهده مطلب

تمامی حقوق اين سايت متعلق به تیشینه می‌باشد.